6.9 C
Bratislava
utorok, 5 marca, 2024
Reklama

Toyota Supra – nové safety a leading cars pre SLOVAKIA RING

Odporúčame

Nové športové vozidlá Toyota Supra asistujú od tohto roku na pretekárskej dráhe SLOVAKIA RING ako bezpečnostné vozidlo (safety car) a zavádzacie vozidlo (leading car). Prvými oficiálnymi pretekmi, kde sa predstavia, budú preteky cestných automobilov počas Veľkej ceny Cena Slovenska (21.-22.8.2021).

Safety a leading car majú svoju nezastupiteľnú úlohu na každom pretekárskom okruhu. Bezpečnostné vozidlo (safety car) napríklad zoradí po nehode štartové pole, určí mu tempo, aby bola trať čo najskôr zabezpečená na reštart. Auto musí mať výkon a držať tempo s pretekárskymi vozidlami, resp. motocyklami. Strechu mu zdobí špeciálny maják, ktorý ho zvýrazňuje aj pri zníženej viditeľnosti a ktorého zapnutá alebo vypnutá signalizácia je rozhodujúca pre ďalšie dianie na dráhe.

Úlohou zavádzacieho vozidla (leading car) je štartovať preteky vozidiel systémom letmého štartu, to znamená, že vozidlá sú v určenom poradí vedené týmto vozidlom vo formovacom kole až do momentu, keď zavádzacie vozidlo opustí pretekársku dráhu vjazdom do boxovej uličky a pretekárske vozidlá sú odštartované svetelnou signalizáciou. Obe vozidlá šoférujú profesionálni jazdci a pretekárski inštruktori, ktorí ovládajú špecifiká pretekov a hlavne nerobia chyby – v daždi ani na suchu.

Činnosť oboch vozidiel a ich zásah reguluje riaditeľ pretekov z riadiacej veže (race control).
Pri výbere vozidiel do týchto esenciálnych pozícií zohráva úlohu hneď niekoľko základných faktorov: musí ísť o zaujímavú značku, netradičný dizajn auta a cveng športovej histórie. V neposlednom rade je
to dostatočný výkon, stabilita, bezpečnosť a spoľahlivosť – všetko atribúty, ktoré nové modely Supra od Toyoty dokonale spĺňajú.

Novú Toyotu Supra poháňa preplňovaný zážihový radový šesťvalec s objemom 3,0 litra, prepojený so zadnou nápravou. S maximálnym výkonom 250 kW (340 k) dosahuje nová Supra rýchlosť vyše 280 km/h (pre potreby okruhu je bez obmedzovača) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h predstavuje 4,3 s. Obe vozidlá na SLOVAKIA RINGU sú v najvyššej verzii z ponuky Toyoty. So svojím menom a znovuuvedením na trh sa tak Supra vracia ku koreňom motoršportu, kam historicky vždy patrila.

O SLOVAKIA RING:
SLOVAKIA RING je profesionálny pretekársky okruh s licenciou FIA 2. stupňa, jediný svojho druhu na Slovensku. S celkovou dĺžkou 5922 m sa radí medzi najdlhšie v Európe. Kvalitatívnymi a bezpečnostnými parametrami vytvára okruh zázemie pre prestížne svetové šampionáty pod hlavičkami FIA a FIM. Od roku 2010 prináša podujatia pre profesionálnych jazdcov, amatérov, firmy a širokú verejnosť.
SLOVAKIA RING pri Orechovej Potôni predstavuje jedinečný areál – jediný svojho druhu na Slovensku. Ponúka možnosti jazdiť na profesionálnom automotodróme, zdokonaliť sa v škole bezpečnej jazdy, vyskúšať si terénnu jazdu vo vynovenom off-road areáli a užiť si relax v hoteli. Súčasťou širšieho areálu je aj Malkia Park – útočisko pre exotické zvieratá. K novým atrakciám patrí tiež Vojenské múzeum. Pre všetkých, ktorí si chcú preveriť a zdokonaliť svoje jazdecké zručnosti – či už na aute alebo motocykle, je pripravené profesionálne CENTRUM BEZPEČNEJ JAZDY s najmodernejším tréningovým cvičiskom v strednej Európe. Po aktívnom výkone si môžete dopriať výdatný obed či večeru v reštaurácii Ring a Hoteli Ring***, ktorý ponúka komfortné ubytovanie. Poslednou akvizíciou v areáli je špičkové Slovenské motokárové centrum a jeho vonkajšia dráha dlhá 1170m. To ponúka bezkonkurenčný priestor pre aktívne jazdy na motokárach pre deti, dospelých ale aj majiteľov vlastných motokár. Centrum a dráha je ako jediná na Slovensku homologizovaná licenciou CIK-FIA.

Zdroj: Toyota

Reklama