6.9 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
Reklama

Nový lifestylový automobil ADAM pripravený pre medzinárodné rally

Odporúčame

  • – Svetová premiéra štúdie skonštruovanej podľa propozícií FIA R2
  • – ADAM je dôležitou súčasťou programu motoristického športu značky Opel
  • – Vývoj a homologácia v priebehu roka 2013
  • – Vhodný pre všetky národné majstrovstvá v Európe

Opel sa vrátil do motoristického športu programom ADAM „Cup“. Opel predstavil hviezdu zo svojej stajne: Novú štúdiu nedávno zavedeného lifestylového automobilu ADAM pripravenú podľa propozícií FIA R2. Ukončenie vývoja a homologácia sú naplánované na rok 2013. Modelom ADAM R2 robí Opel ďalší krok vo svojej stratégii v oblasti motoristického športu prípravou vozidla špičkovej triedy pre súkromných jazdcov v automobilových súťažiach, vhodného pre akékoľvek národné majstrovstvá v Európe.

Módny, osobitý a atraktívny: tieto atribúty platia pre model ADAM tak vo všeobecnosti ako aj pre jeho súťažnú verziu R2. Špeciálne komponenty karosérie zo športovej produktovej línie Opel OPC, rýchloupínače na kapote a dverách batožinového priestoru, ako aj ochrannú štíty pod predným a zadným nárazníkom zvýrazňujú športový charakter tohto atletického špecialistu na asfalt a štrk. Pod unikátnou karosériou sa skrýva čistý high-tech.

Pretekový špeciál ADAM R2 poháňa štvorvalcový motor ECOTEC 16V s objemom 1,6 litra, vybavený variabilným časovaním ventilov, ktorý v pretekovej konfigurácii dosahuje výkon približne 136 kW (185 k) a maximálny krútiaci moment okolo 190 Nm. Krútiaci moment motora sa prenáša na predné kolesá prostredníctvom 5-stupňovej sekvenčnej prevodovky Sadev a lamelového samosvorného diferenciálu. Podvozok, ktorý má špecifické vyladenia pre asfaltovú trať a štrkový povrch, zabezpečuje maximálnu trakciu a dynamické jazdné vlastnosti. Brzdová sústava so 4-piestovými kotúčovými brzdami Brembo na prednej náprave, reguláciou tlaku bŕzd zadnej nápravy a s „fly-off“ hydraulickou ručnou brzdou pôsobiacou na zadné kolesá zabezpečuje excelentné spomalenie.

Kabína špeciálu R2 obsahuje všetky atribúty profesionálneho pretekového automobilu a mnohé detaily vybavenia budú práve tohto roku homologované medzinárodnou asociáciou automobilového športu FIA. Vybavenie zahŕňa integrovanú bezpečnostnú štruktúru, pretekové sedadlá SPARCO Competition, kompatibilné s ochranným systémom vodiča HANS, kokpit s LCD indikátorom zaradeného prevodového stupňa, kontrolnými svetlami a palubným počítačom navigátora MONIT, centrálny ovládací panel, lampu na čítanie máp a integrovaný hasiaci systém.

Ultra-kompaktný špeciál R2 vychádza z novej pretekovej verzie ADAM Cup. Táto verzia predstavuje prvý krok v novom programe značky Opel zameranom na Európu, ktorý má podporovať automobilové súťaže medzi súkromnými pretekármi a umožniť talentovaným mladým jazdcom postupovať v základných európskych šampionátoch. Od sezóny 2013 bude 40 vozidiel ADAM Cup súťažiť v rámci značkových pohárov v Nemecku a Francúzsku. V Nemecku víťaz osobitného hodnotenia „Rallye Junior“” (pre jazdcov vo veku do 27 rokov) v rámci pohára ADAC OPEL RALLYE CUP postúpi v ďalšej sezóne do triedy R2 s osobitnou podporou značky Opel a národného autoklubu ADAC.

Zdroj: Opel

Fotogaléria

Reklama