6.9 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
Reklama

Koncept Friend-Me prináša víziu prepojenej budúcnosti od spoločnosti Nissan

Odporúčame

  • Koncept Friend-Me má európsku premiéru vo Frankfurte
  • Odvážna filozofia dizajnu značky Nissan aplikovaná na pokročilom koncepte
  • Dynamický a športový dizajn predstavuje ukážku budúceho dizajnového jazyka značky Nissan
  • Prepracovaný interiér so štyrmi samostatnými sedadlami a obrazovkou navigačného, informačného, zábavného a komunikačného systému pre každé sedadlo
  • Pohon zabezpečený pokročilým hybridným hnacím ústrojenstvom PureDrive

Túžba určovať budúcnosť je to, čo vo všetkých smeroch poháňa značku Nissan vpred. Odvážna predstava značky Nissan o tom, ako budú vyzerať budúce generácie sedanov a hatchbackov, prináša vzrušujúcu ukážku motorizmu v budúcich rokoch.

Jedinečný prístup značky Nissan k dizajnu vyústil v priebehu posledných desiatich rokov k uvedeniu pokrokových a originálnych nových vozidiel. Crossover – vytvorený, vyvinutý a dotiahnutý k dokonalosti značkou Nissan – zmenil vzhľad ulíc a mestského prostredia na celom svete.

Inovatívne nové vozidlo Friend-Me smeruje túto vášeň pre vzrušujúci dizajn a originalitu do konceptu, ktorý objavuje možnosti budúcej generácie päťdverového sedanu či hatchbacku. Koncept Friend-Me, ktorý má európsku premiéru na frankfurtskom autosalóne, kombinuje športový a dynamický dizajn s interiérom a ukazuje najnovšiu predstavu značky Nissan o technológiách a zábave vo vozidle. Hoci vyzerá futuristicky, je navrhnutý a skonštruovaný tak, aby bol prístupný pre všetkých. Aj tie najinovatívnejšie funkcie konceptu Friend-Me majú väzbu na reálnu výrobu a prinášajú lákavú víziu toho, čo môžu zákazníci očakávať v budúcnosti.

Koncept Friend-Me bol prvýkrát vystavený na šanghajskom autosalóne 2013, kde preskúmal túžby budúcich zákazníkov.

Naše riešenie nazývame koncentrované Da Qi,

uvádza Taiji Toyota, viceprezident dizajnového štúdia Nissan Design China.

Da Qi je o vytvorení aury a vyčnievania z davu, ale zároveň i o tom nechať sa unášať prúdom a zapadnúť. Ide o otázku rovnováhy a nám sa podarilo dostať sa až  k jej podstate. Výsledkom je rozšírenie kategórie sedanov o celkom nový a mladistvý rozmer.

Exteriér: kombinácia vzrušenia a elegancie

Koncept Friend-Me s dynamickým dizajnom, ktorý vyžaruje skutočný duch dobrodružstva a luxusu, je dokonalým vyjadrením moderného automobilového štýlu.

Túžba značky Nissan búrať dizajnové konvencie je viditeľná v každej časti exteriéru konceptu Friend-Me. Hoci koncept Friend-Me zapadá to tradičnej formy päťdverového hatchbacku, prináša sebavedomý a dynamický vzhľad, ktorý kombinuje dramatické krivky s prepracovanými detailmi.

Prednej časti dominuje hlboko posadená maska chladiča v tvare písmena V, ktorá rámuje podsvietený znak Nissanu a rozširuje sa smerom von, kde sú do nej na každej strane začlenené nápadné čelné svetlomety. Výrazné línie v tvare písmena V, predstavujúce vzrušujúci nový dizajnový jazyk, sa elegantne klenú ponad predné blatníky a dolu na bočné strany vozidla a vytvárajú výrazný a pevný profil.

Koncept Friend-Me v skutočnom štýle značky Nissan obsahuje okúzľujúce detaily, ako napríklad predné svetlomety s diódami LED, ktoré vytvárajú jedinečný svetelný podpis v tvare bumerangu. 20-palcové kolesá majú dizajn s piatimi zakrivenými lúčmi, ktorý zvýrazňuje dojem pohybu, spoločne s lesklými čiernymi aerodynamickými lopatkami, ktoré pomáhajú hladkému obtekaniu vzduchu okolo vozidla.

Vznášajúca sa strecha a presklené plochy konceptu Friend-Me predstavujú silné vizuálne prepojenia s ostatnými členmi rodiny Nissan. Ďalší nápadný štýlový prvok predstavuje C stĺpik v tvare žraločej plutvy. Výrazné zužujúce sa línie tvoria dramatickú bočnú líniu vozidla, zatiaľ čo jemne rozšírené oblúky zadných kolies elegantne prechádzajú do zadného nárazníka.

Zadná časť konceptu Friend-Me zahŕňa ďalšie výrazné prvky vrátane podlahového difúzora v závodnom štýle a výrazných svetlometov v tvare bumerangu.

Interiér: štyri sedadlá – jednotné pripojenie 

Spoločnosť Nissan trvalo usiluje o inovácie, dostupnosť technológií a zapojenie cestujúcich a tieto snahy zakomponovala do interiéru konceptu Friend-Me.

Spoločnosť Nissan je presvedčená o tom, že každý cestujúci si zaslúži to najlepšie, a preto koncept Friend-Me obsahuje štyri samostatné sedadlá v štýle kresiel, ktoré sú navrhnuté tak, aby cestujúcim poskytovali čo najväčšie pohodlie a bezpečnosť. Sedadlá sú hlboko vykrojené a nastaviteľné v mnohých smeroch. Každé obklopuje vysoká opierka ramien, čo ešte viac posilňuje pocit bezpečia a ochrany pre každého na palube. Sedadlá konceptu Friend-Me pomáhajú vyvolať pocit bohatstva a pohodlia, ktorý sa obvykle nedá nájsť na trhu so sedanmi a hatchbackmi.

Kabíne dominuje jedinečná stredová konzola, ktorá sa rozprestiera po celej dĺžke interiéru. Je navrhnutá tak, aby všetkým štyrom cestujúcim poskytovala zábavu a informácie na cestách a predstavuje digitálne centrum vozidla. Displeje konceptu Friend-Me, vytvorené z mnohých obrazoviek, ktoré sú umiestnené pod jednotným skleneným povrchom, sa môžu nastaviť podľa želania jednotlivých cestujúcich. Do technológií taktiež patrí pokročilý informačný systém, ktorý umožňuje cestujúcim zdieľať informácie, obrázky a hudbu z mobilných zariadení. Integrované obrazovky monitorov umožňujú cestujúcim spojiť sa s priateľmi alebo príbuznými, ktorí sú pripojení cez internet alebo v iných vozidlách.

Každý cestujúci má prístup k informáciám o stave a výkone vozidla v reálnom čase. Takže ak chcú cestujúci na zadných sedadlách vedieť, kde sa nachádzajú, vyvolajú navigačný systém na svoje monitory a všetky odpovede majú na dosah ruky.

Vodič má v prednej časti prístup k rovnako pokročilému displeju so skleneným povrchom, ktorý je vytvorený tak, aby jeho ovládanie bolo čo najľahšie. Spoločnosť Nissan sa domnieva, že pokročilé technológie sú užitočné len vtedy, ak ich používatelia ľahko ovládajú, takže všetky prvky stredového displeja konceptu Friend-Me boli vytvorené tak, aby boli čo najjednoduchšie ovládateľné.

Hnacie ústrojenstvo: dosiahnuteľný sen

Koncept Nissan Friend-Me bol starostlivo navrhnutý ako vysnívané riešenie, ktoré je na dosah. Koncept založený na architektúre existujúcich platforiem Nissan kombinuje aktuálne technológie s inováciami ďalšej generácie a poskytuje vzrušujúci pohľad do budúcnosti.

Koncept Friend-Me poháňa výkonné hybridné hnacie ústrojenstvo PureDrive, ktoré ponúka výnimočnú hospodárnosť a úroveň emisií s flexibilným dojazdom. Hnacie ústrojenstvo vyvinuté spoločnosťou Nissan poskytuje pružný výkon v meste i mimo neho a kombinuje benzínový motor s najnovšou generáciou lítium-iónových batérií s cieľom poskytnúť dokonalý vodičský zážitok.

Zdroj: Nissan

Reklama