/
/
JAGUAR UVIEDOL NAJEXTRÉMNEJŠÍ PRETEKÁRSKY ELEKTROMOBIL

JAGUAR UVIEDOL NAJEXTRÉMNEJŠÍ PRETEKÁRSKY ELEKTROMOBIL

Reklama

VISION GRAN TURISMO SV POSTAVILI V ŽIVOTNEJ VEĽKOSTI.

Spočiatku mal byť len virtuálnym modelom pre počítačovú hru Gran Turismo. Dnes je funkčnou dizajnovou štúdiou plne elektrického superšportu, stavaného na 24-hodinové vytrvalostné preteky. Predstavujeme vám Jaguar Vision Gran Turismo SV.

V polovici decembra roku 2020 Jaguar uviedol virtuálny model elektrického pretekárskeho auta pre počítačovú hru Gran Turismo. Napriek faktu, že Jaguar Vision GT SV bude jazdiť len na virtuálnych okruhoch, oddelenia automobilky Jaguar Design a Jaguar Land Rover’s Special Vehicles (SV) sa rozhodli tento ultramoderný stroj postaviť aj v reálnej dizajnovej štúdii.

„Uvedením tohto automobilu do života pomocou dizajnovej štúdie v plnej veľkosti sme mohli predstaviť najextrémnejšiu verziu elektrického pretekárskeho automobilu Jaguar, ktorá je inšpirovaná úspešnou minulosťou, ale nebojácne hľadí do budúcnosti,” hovorí dizajnový riaditeľ Jaguaru Julian Thomson.

Spojenie technológií úspešnej minulosti

Podľa tvorcov vzdáva koncept hold všetkým jeho virtuálnym predchodcom. Základ vychádza z predošlej štúdie Jaguar Vision Gran Turismo, ktorý predstavili v roku 2019. Zároveň ho však doplnili o technologické prvky, vďaka ktorým je Vision GT SV dokonale prispôsobený pre 24-hodinové vytrvalostné preteky typu Le Mans. Charakter Le Mans špeciálu evokuje najmä obrovské zadné krídlo, ktorého tvarom sa dizajnéri inšpirovali úspešným modelom XJR-14. Pri stavbe dizajnovej štúdie superšportu však automobilka vsadila najmä na poznatky zo šiestich sezón Jaguaru I-TYPE v seriáli Formula E.

Jaguar Vision Gran Turismo SV spája úspešné technológie minulosti aj súčasnosti.

“Pod kapotou” sa tak inžinieri spoliehajú na pohon štyroch elektromotorov, ktoré čerpajú energiu zo štyroch výkonných lítium-iónových batérií. Tie rozmiestnili okolo kokpitu tak, aby zabezpečili čo najnižšie ťažisko a ideálne vyváženie hmotnosti auta. Vďaka tomu bezchybne sedí na vozovke aj vo vysokých rýchlostiach.

Práve rýchlosť je to, čo charakterizuje tento pretekársky model budúcnosti. Dva predné a dva zadné elektromotory dokopy generujú výkon 1 400 kW (1 903 koní) a okamžitý krútiaci moment 3 360 Nm. Jaguar Vision GT SV tak vystrelí z 0 na 100 km/h za neskutočných 1,65 sekundy a maximálna rýchlosť superšportu atakuje hodnotu 410 km/h. S dĺžkou 5 540 mm prerastá najdlhší sériový Jaguar XF Sportbrake o viac ako pol metra.

Dôraz na funkčnosť komponentov

Obrovský výkon potrebuje aj adekvátne chladenie, ktoré, rovnako ako vo Formule E, zabezpečuje systém cirkulácie tekutého dusíka. Jaguar Vision Gran Turismo SV vďaka nemu neustále využíva plný výkon bez ohľadu na počet odjazdených kôl.

O ideálne rozloženie tejto sily štyroch elektromotorov sa starajú na zákazku vyrobené jednorýchlostné prevodovky. Vyslanie patričného množstva výkonu v daný moment na jednotlivé kolesá zase zabezpečuje spolupráca inteligentného pohonu všetkých štyroch kolies a torque vectoringu.

Okrem podvozka je pri pretekárskom aute dôležité venovať pozornosť aj tvaru jeho karosérie. Preto pri jej vývoji v Jaguar Racing použili špeciálnu metódu monitorovania dynamiky tekutín.

Vďaka nej sa vzduch dokonale kĺže po povrchu karbónovej karosérie. Zároveň však vytvára silný prítlak potrebný v zákrutách a zaručuje stabilitu na dlhých rovinkách. Optimálny prítlak si navyše model GT SV dokáže sám regulovať pohyblivým zadným krídlom.

Vízia pretekárskej budúcnosti

Nielen na pohonné ústrojenstvo, ale aj na prvky interiéru inžinieri aplikovali technológie Formuly E.

Napríklad na časti kokpitu použili odolné materiály TYPEFIBRE. Špeciálnu látku vyvinul Jaguar ako ľahkú a zároveň komfortnú alternatívu kože, vyrobenú z trvalo udržateľných zdrojov.

Najdôležitejšou časťou kokpitu je však stále vodič. To si veľmi dobre uvedomujú aj dizajnéri Jaguaru, čomu patrične prispôsobili umiestnenie a funkcionalitu ovládacích prvkov.

Napriek tomu, že Jaguar Vision Gran Turismo SV nikdy neuvidíme na trati, tvorcovia investovali do tohto živého konceptu veľa práce a pokrokových myšlienok.

Je hmotnou víziou vývoja superšportov Jaguar, ktoré sú dlhoročnou súčasťou najprestížnejších pretekárskych seriálov. Víziou, na ktorú sa môžeme tešiť už v dohľadnej budúcnosti.

Ak ste fanúšikom značky Jaguar, zaujímať by vás mohla aj naša aktuálna akciová ponuka na skladové vozidlá E-PACE a F-PACE, ku ktorým vám okrem špeciálneho cenového bonusu dáme predĺženú záruku na 5 rokov.

Zdroj: Jaguar

Prečítať celý text

Reklama