6.9 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
Reklama

Audi na ženevskom autosalóne: nové kompaktné SUV a dve výkonné špičkové verzie

Odporúčame

  • Značka premium vstupuje s Audi Q2 do nového segmentu trhu
  • Audi S4 Avant – športové kombi s novým motorom V6 turbo
  • Päťvalec 2.5 TFSI v Audi RS Q3 performance s výkonom 270 kW (367 k)

Audi posilňuje svoju pozíciu v prudko rastúcom segmente SUV. Na medzinárodnom autosalóne v Ženeve značka predstavuje kompaktné Audi Q2* – mestský automobil na každý deň aj voľný čas s progresívnym dizajnom a mladistvým šarmom. Jeho svetovú premiéru dopĺňajú dva nové špičkové modely – Audi S4 Avant* a Audi RS Q3 performance*.

„Vyvinuli sme Q2 cielene pre mladých zákazníkov“, vysvetľuje prof. Rupert Stadler, predseda predstavenstva AUDI AG. „Už na pohľad je to typ s výraznou osobnosťou. Kompaktné SUV spája technický know-how našej značky s vysokou úžitkovou hodnotou a emocionálnym charakterom.“

Audi Q2 dlhé 4,19 metra energicky stojí na ceste. So svojim výrazne geometrickým tvarovaním predstavuje svojbytný charakter v rámci rodiny modelov Q. Zákazníci si môžu mnohé detaily individuálne prispôsobiť, na výber sú dve línie vybavenia. Na karosérii
a v priestrannom interiéri vytvárajú akcenty expresívne farby. Poloha sedadla je v pomere k volantu športovo nízka, ovládanie je intuitívne.

Na želanie sa montuje plne digitálny združený prístroj Audi virtual cockpit a Head-up displej. Na špičke programu infotainmentu je systém MMI Navigation plus s modulom online Audi connect. Aj v oblasti asistenčných systémov vytvára Audi Q2 nové štandardy vo svojej triede. Audi pre sense dokáže zabrániť kolíziám s chodcami a inými vozidlami; radarový tempomat adaptive cruise control s funkciou Stop & Go a asistent pre jazdu v dopravnej zápche vytvárajú predstupeň k pilotovanej jazde.

Pre najnovšieho člena rodiny modelov Q sú na výber výkonné a účinné motory TDI
a TFSI – ich výkonové rozpätie siaha od 85 kW (116 k) do 140 kW (190 k). Bleskurýchlo radiaca 7-stupňová prevodovka S tronic je k dispozícii pri všetkých motoroch, permanentný pohon všetkých kolies quattro od výkonu 110 kW (150 k). Agilnú obratnosť zabezpečuje sériové progresívne riadenie, športový podvozok – na želanie s reguláciou charakteristiky tlmičov pruženia – a na želanie dodávaný systém regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select. Audi Q2 sa začne predávať na európskom trhu na jeseň 2016.

Limuzínu S4 predstavilo Audi už na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte v septembri 2015. V Ženeve teraz nasleduje nové Audi S4 Avant*, ktoré kombinuje jazdné výkony športového automobilu s praktickosťou kombi. Jeho novo koncipovaný, turbokompresorom prepĺňaný benzínový motor 3.0 TFSI dosahuje výkon 260 kW (354 k). Agregát V6 zrýchľuje Audi S4 Avant z pokoja na tempo 100 km/h už za 4,9 sekundy, maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 250 km/h. Pohon quattro a Audi drive select sú prvkami sériového vybavenia. Športové kombi sa začne predávať v lete 2016, základná cena v Nemecku je 61.150 EUR.

Okrem Q2 a S4 Avant predstavuje Audi v Ženeve ako novinku aj nový špičkový model radu Q3: RS Q3 performance*. Jeho turbokompresorom prepĺňaný päťvalec 2.5 TFSI dosahuje výkon 270 kW (367 k) a tým o 20 kW (27 k) viac ako v RS Q3. Vďaka tomu vyšprintuje za 4,4 sekundy z 0 na 100 km/h a dosiahne maximálnu rýchlosť 270 km/h. Zvýšený výkon dopĺňa exkluzívne vybavenie. Športové SUV sa už dá objednávať, na nemeckom trhu za základnú cenu 61.000 EUR. V Ženeve budú vystavené aj modely RS 6 Avant performance* a RS 7 Sportback performance*.

Zdroj: Audi

Reklama