6.9 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
Reklama

SLS AMG kupé

Odporúčame

Kokpit, pohonná jednotka, krídla. Je to vôbec ešte auto?

Ak by bolo SLS AMG kupé len o niekoľko kilometrov za hodinu rýchlejšie, zodpovedala by táto rýchlosť najvyššiemu stupňu na stupnici pre tornáda používanej v USA. Tento variant kupé už teraz legendárneho superšportového vozidla SLS AMG spája vynikajúcu dynamiku jazdy a ohromujúco puristický dizajn s jedinečným pocitom jazdenia.

Inžinieri a dizajnéri mali na začiatku vývoja vozidla SLS AMG kupé len jedno jediné zadanie: nechať voľný priebeh svojej vlastnej automobilovej fantázii. Výsledok je pôsobivý: superšportové vozidlo s technikou z pretekárskeho športu. SLS AMG kupé nadchne svojím puristickým dizajnom, dôsledne odľahčenou konštrukciou a vynikajúcou jazdnou dynamikou. Štylistickým vrcholom sú nepochybne krídlové dvere. Prepožičiavajú automobilu jedinečnú charizmu, ktorú ešte posilňuje takmer dvojmetrová kapota a plochý bezpečnostný rám priestoru pre cestujúcich umiestnený ďaleko vzadu.

SLS AMG kupé disponuje vďaka svojmu 6,3-litrovému, vpredu umiestnenému stredovému motoru AMG V8 najsilnejším sériovo vyrábaným osemvalcovým atmosférickým motorom na svete. Konštruktéri prešli na mazanie so suchou kľukovou skriňou, čo umožnilo hlboké osadenie motora za prednou nápravou: len týmto spôsobom bolo možné vynechať zvyčajne pod motorom umiestnenú olejovú vaňu.V kombinácií s dvojspojkovou prevodovkou AMG SPEEDSHIFT s funkciou Race Start zabezpečuje tento hnací agregát jedinečný výkon. Strhujúcu, silnú a ohromujúcu. Vynikajúce jazdné dynamické vlastnosti podčiarkuje aj ľahký hliníkový rám a zadné krídlo, ktoré sa vysúva od rýchlosti 120 kilometrov za hodinu.

Najjemnejšia ručne šitá koža napa. Masívny pravý kov, podľa výberu aj pravý karbón. Všade v kokpite vodič vidí a cíti materiály, ktoré zdôrazňujú ručné vypracovanie SLS AMG. Pojem kokpit je pritom myslený úplne doslovne. Prístrojová doska pripomína silno napnutý profil krídla – so štyrmi výraznými vzduchovými dýzami vo vzhľade hnacích agregátov prúdových lietadiel. V interiéri na vás čaká mnoho ďalších kvalitných charakteristických znakov výbavy: športové sedadlá AMG s výborným bočným držaním tela a vysokým komfortom na dlhých cestách, volant AMG Performance a AMG DRIVE UNIT v stredovej konzole s voliacou pákou E-SELECT, ktorá pripomína regulátor ťahu v prúdovom lietadle.

DIZAJN

Pokrokový puristický dizajn športového automobilu bol inšpirovaný proporciami klasických športových vozidiel značky Mercedes-Benz. Po otvorení krídlových dverí vidno charakteristický tvar perutí s veľkým uhlom otvárania. Dlhá kapota, výrazná predná časť s vyhranenou šípovitosťou a veľkými otvormi na nasávanie vzduchu, ako aj nízky, vzadu umiestnený priestor pre cestujúcich vytvárajú športový dojem charakteristický pre pretekárske automobily. Novým spôsobom stvárnené bixenónové predné svetlomety s denným osvetlením vozidla a smerovkami využívajúcimi technológiu LED nielenže prinášajú svetlo na cestu, ale rozhodujúcim spôsobom dotvárajú zjav superšportového vozidla. Pri pohľade zboku sú nápadnými prvkami dlhý rázvor a krátke previsy. Výrazná línia prebiehajúca celou bočnou stenou a mohutne vystupujúce podbehy pôsobia klasicky – ako jediný celok.Silno vyklenuté zadné okno tvorí estetický prechod od masívneho druhého stĺpika k mierne sa zvažujúcej zadnej kapote. Extrémne ploché zadné svietidlá s LED vo forme krídel zaručujú svojrázny, fascinujúci dizajn počas jazdy v noci. Cúvacie svetlo LED a zadné hmlové svietidlo s LED sú ako na pretekárskom vozidle integrované v strede. Mohutný zadný nárazník s difúzorom a úplne integrovanými koncovkami výfuku ponúka pohľad na široké zadné pneumatiky. Zadný spojler je v zasunutom stave harmonicky integrovaný do dizajnu zadnej časti vozidla. Len čo SLS AMG dosiahne rýchlosť viac ako 120 km/h, zadný spojler sa automaticky vysunie. Pri nižšej rýchlosti je možná aj manuálna aktivácia stlačením tlačidla na jednotke AMG DRIVE UNIT.

Mercedes-Benz a AMG pre model SLS AMG Kupé vyvinuli puristický interiér športového automobilu, ktorý v rovnakej miere stelesňuje ľahkosť, dynamiku aj emócie. Keď sa otvoria krídlové dvere, otvorí sa pohľad na pôsobivý interiér SLS AMG. Interiér poskytuje autentickú funkcionalitu pretekárskeho vozidla a bezpečnosť typickú pre značku Mercedes-Benz. Jemné materiály, ako koža napa, pravý kov a na želanie aj aplikácie z pravého uhlíka, dokumentujú vysokú úroveň, ako aj kvalitu spracovania interiéru vozidla SLS AMG a nadchnú vyslovenou láskou k detailu. Téma konštrukcie lietadiel sa odráža aj v tom najmenšom detaile. Získa si vás jednotka AMG DRIVE UNIT s prevodovou pákou AMG E-SELECT v štýle ovládacieho panela prúdového lietadla v stredovej konzole z masívneho kovu. Krídlovitá prístrojová doska so štyrmi výraznými vetracími dýzami a združený palubný prístroj AMG s kruhovými ukazovateľmi s bielym podsvietením pôsobia impozantne a napriek tomu puristicky. Kvalitné športové sedadlá s horčíkovými operadlami sú vyhotovené z ušľachtilej kože designo a sú na výber v ôsmich farebných tónoch prispôsobených vonkajšej farbe vozidla.

KONŠTRUKCIA

Mercedes-Benz a AMG po prvý raz predstavujú automobil, na ktorom sú podvozok a karoséria vyrobené z hliníka. To oproti tradičnej konštrukcii z ocele zaručuje podstatnú úsporu na hmotnosti, čo ozrejmuje aj pohľad na vytýčenú pohotovostnú hmotnosť podľa normy DIN 1 620 kilogramov bez vodiča. Úplne novovyvinutá hrubá kostra pozostáva z hliníkovej konštrukcie Spaceframe, ktorá váži iba 241 kilogramov. Táto exkluzívna konštrukcia spája inteligentné odľahčené vyhotovenie s mimoriadne vysokou pevnosťou – a tak umožňuje nekompromisnú dynamiku jazdy. Prirodzene, že hliníkový rám Spaceframe spĺňa všetky požiadavky vzhľadom na pasívnu bezpečnosť a kvalitu karosérie typickú pre značku Mercedes-Benz.

MOTOR

6,3-litrový motor AMG uložený za prednou nápravou. Takýto motor s takýmito výkonnostnými parametrami nenájdete nikde inde: tento zdokonalený 6,3-litrový motor AMG V8 robí z Mercedes-Benz SLS AMG jedno z najsilnejších športových vozidiel vo svojom segmente. Vysokootáčkový motor V8 s objemom 6 208 kubických centimetrov bol v porovnaní s 6,3-litrovým základným hnacím agregátom AMG V8 kompletne prepracovaný. Tento osemvalec reaguje agilne na najmenšie pohyby plynového pedála v celom rozmedzí otáčok, a tak prezentuje typické vlastnosti výkonných pretekárskych motorov.

PREVODOVKA

Neprerušovaný prenos sily. Konštrukčný princíp prevodovky vo vozidle SLS AMG kupé pochádza z motoristického športu: pozostáva z dvoch deliacich prevodoviek s vlastnými spojkami. Pri zmene rýchlostných stupňov sa jedna spojka uzavrie, zatiaľ čo druhá sa súčasne otvorí. Týmto spôsobom prevodovka radí bez prerušovania ťažnej sily. So 7-stupňovou športovou prevodovkou AMG SPEEDSHIFT DCT je to teda príjemná zábava.

Sedemstupňová športová prevodovka AMG SPEEDSHIFT DCT. Prevodovka je umiestnená na zadnej náprave (princíp Transaxle) a cez „Torque Tube“ je pevne spojená so skriňou motora. V Torque Tube (angl. „Torque“ = krútiaci moment, „Tube“ = rúra) rotuje karbónový hriadeľ rýchlosťou otáčok motora. Štyri jazdné programy a funkcia Race Start zabezpečujú striedanie podľa jazdných vlastností a športových nárokov.

PODVOZOK

Nekompromisný výkon hodný pretekárskej dráhy.  SLS AMG kupé je sériovo vybavený inovatívnym športovým podvozkom AMG so športovým vyladením pre maximálny zážitok z jazdy. Vrchol športovosti možno zažiť s na želanie dodávaným športovým podvozkom AMG RIDE CONTROL. Vodič má na výber tri stupne od komfortného až po extrémne športový. Jazdný režim možno ľubovoľne striedať počas jazdy, a teda prispôsobiť ho požiadavkám cestujúcich. Takisto na želanie dodávaný podvozok AMG Performance, ktorý je určený pre dôsledné nasadenie na pretekárskej dráhe, zdôrazňuje vo vozidle SLS AMG závan motoristického športu.

RIADENIE

Na udržanie kontroly takmer v každej jazdnej situácii, a teda splnenie vysokých požiadaviek kladených na superšportové vozidlo bolo do automobilu SLS AMG integrované športové parametrické riadenie AMG. Toto riadenie s posilňovačom závislým od rýchlosti poskytuje dôsledne priamy pocit z riadenia a zlepšuje odozvu pre vodiča so zvyšujúcou sa rastúcou rýchlosťou vozidla – nezanedbateľný faktor pri priamočiarej rýchlej jazde. Dolu sploštený volant AMG Performance s oválnym prierezom je potiahnutý kožou napa a perforovaný v bočnej dotykovej oblasti rúk. To zabezpečuje komfortnú ovládateľnosť a bezpečnú priľnavosť aj v náročných jazdných situáciách.

POHON

Na športovom vozidle je každý detail dôležitý. Koniec koncov sa jedná o optimálnu dynamiku jazdy. Preto sú vo vozidle SLS AMG kupé použité len tie najinovatívnejšie technológie. Čistá dynamika jazdy, akú si naši inžinieri nedokázali lepšie vysnívať. V prednej časti umiestnený stredový motor sa vpredu nachádza hlboko za prednou nápravou a prevodovka s dvojitou spojkou v usporiadaní Transaxle na zadnej náprave. Medzi týmto priestorom sa krúti hnací hriadeľ z vysokopevného a extrémne ľahkého karbónu v Torque Tube. Tieto skutočnosti sú technickým tajomstvom pre optimálne rozloženie hmotnosti: 47 percent vpredu k 53 percentám vzadu.

KOMFORT

Športovosť môže byť aj relaxačná. Interiér ponúka všetok komfort, ktorý sa dá očakávať od superšportového vozidla. Vďaka športovému komfortu sedadiel, inovatívnym ovládacím prvkom a optimálnej interiérovej klimatizácii si možno v plnom rozsahu vychutnávať maximálne jazdné dynamické vlastnosti vozidla SLS AMG kupé. SLS AMG kupé sa aj akusticky stará o množstvo emócií za volantom. Okrem toho sa inovatívna multimediálna a navigačná výbava stará o to, aby ste si mohli neobmedzene vychutnávať potešenie z jazdy, bez toho, aby ste z očí stratili svoj cieľ. K relaxu pri cestovaní prispieva množstvo asistenčných systémov, ktoré pomáhajú zvyšovať senzibilitu a podporujú vodiča na voľných cestách, ako aj pri náročných jazdných manévroch.

BEZPEČNOSŤ

Sotvaktorá iná oblasť nabáda inžinierov značky Mercedes-Benz k maximálnym výkonom tak, ako práve výskum nových bezpečnostných technológií. Už v 50. rokoch 20. storočia sme vytvorili prvý míľnik bezchybnej ochrany – bezpečnostný rám priestoru pre cestujúcich, ktorý vynašiel Béla Barényi. Dnes je len jednou z množstva súčastí ucelenej koncepcie bezpečnosti, ktorá približuje vozidlá značky Mercedes-Benz k vízii jazdenia bez nehôd.

Zdroj: Mercedes-Benz

Fotogaléria

Reklama