/
/
/
Mercedes-Benz: nová trieda CLA

Mercedes-Benz: nová trieda CLA

Reklama

Exteriér – nekonformná forma

Len čo nové CLA pritiahne na seba pozornosť, už končí so starými vizuálnymi návykmi. Expresívny dizajn dáva dynamickému tvaru kupé nový výraz: Bočná partia je pevne napnutá. Zadná časť číha prikrčená nízko nad asfaltom. Avantgardné detaily sa nepáčia každému – páčia sa len tým správnym ľuďom. Tento Mercedes-Benz sa zámerne odlišuje od masy, a tak sa stáva stredobodom pozornosti. Lebo nie sú to práve odchýlky od normy, to nečakané, prekvapujúce, čo je výzvou pre naše oči? Na prvý pohľad.

Interiér – ako jednoliaty celok

Uniformita nie je pre nové CLA normou. Namiesto toho, aby sa nechal uväzniť do nejakého vzoru, jeho interiér zapôsobí nekonvenčnými kontrapunktmi: Dynamické ventilačné dýzy sa inšpirujú tvarom motora stíhačky. Prístrojový panel so združeným prístrojom s dvoma tubusmi má športový, technoidný vzhľad so špeciálnymi detailmi, ako sú strieborné ciferníky a červené vložky ukazovateľov. Aj veľký voľne stojaci displej priťahuje pohľady a multifunkčný volant s trojramenným dizajnom a s 12 tlačidlami funkcií naznačuje plnú kontrolu aj nad stojacim vozidlom. A len čo sa usadíte na športových sedadlách s integrálnou optikou, máte pocit, že tento interiér jednoducho provokuje – k tomu, aby ste vyštartovali.

Pohon a podvozok

Štvorvalcový dieselový motor

Nové CLA nemá charizmu len na sebe, ale aj v sebe. Adekvátne výkonové rezervy a efektívny pohyb vpred zaisťuje nový štvorvalcový dieselový motor s priamym vstrekovaním. Preukazuje moderné kvality, presviedča bohatosťou krútiaceho momentu a tiež okamžite reaguje aj v nízkom rozsahu otáčok.Dieselový motor CLA 220 CDI je súčasne striedmy – má nízku spotrebu paliva, má nízke emisie, presviedča výrazným znížením hladiny hluku a vibrácií. Moderná technika: štvrtá generácia dieselovej technológie common rail sa pýši vstrekovacím tlakom zvýšeným až na 1 800 barov, optimalizovanými spaľovacími komorami, ako aj precíznymi injektormi s magnetickými ventilmi. Zlepšený zapaľovací tlak a preplňovanie turbodúchadlom s variabilnou turbínovou geometriou zabezpečujú vysoký krútiaci moment v akomkoľvek rozsahu otáčok. Čisté technológie: opatrenia, ako napríklad pneumatiky s nízkym valivým odporom, inteligentne riadené pomocné agregáty a optimalizovaná aerodynamika, prispievajú k trvalo udržateľnému zvyšovaniu efektivity celého vozidla. Ohľaduplnosť k životnému prostrediu: sériová funkcia ECO štart – stop zabezpečuje, že motor sa dočasne vypne, keď vozidlo stojí, a tak šetrí palivo. Okrem toho, ukazovateľ ECO v združenom prístroji podáva informácie o efektívnosti vlastného spôsobu jazdy, a tak motivuje k znižovaniu spotreby úpravou spôsobu jazdy.

Štvorvalcové benzínové motory

Štvorvalcové agregáty so zdvihovým objemom 1,6 a 2,0 litra sú vybavené inovatívnou a priekopníckou motorovou technológiou. Homogénne priame vstrekovanie, variabilné ovládanie ventilov a preplňovanie turbodúchadlom ponúkajú špičkové hodnoty krútiaceho momentu a výkonu. Okrem toho bolo možné výrazne znížiť spotrebu paliva, emisie a hlučnosť. Pri všetkých motoroch sa používa funkcia ECO štart – stop, a to bez ohľadu na použitú prevodovku. Na výber sú modely CLA 180, CLA 180 BlueEFFICIENCY Edition[3], CLA 200 a CLA 250: Vyššia účinnosť: vysokotlakové vstrekovanie s použitím presných piezoelektrických vstrekovačov a pokročilý systém spaľovania umožňujú takmer dokonalé spaľovanie, a teda aj vyššiu účinnosť, pri ktorej sa palivo využíva efektívnejšie.  Účinnejšia technika: variabilné ovládanie ventilov umožňuje optimálny stupeň plnenia valcov, a tým aj úsporu paliva, ktorá okrem toho vyplýva aj zo zníženej hmotnosti, nižšieho vnútorného trenia, ako aj z nasadenia pomocných agregátov s riadením v závislosti od potreby.  Ohľaduplnosť k životnému prostrediu: sériová funkcia ECO štart – stop zabezpečuje, že motor sa dočasne vypne, keď vozidlo stojí, a tak šetrí palivo. Okrem toho, ukazovateľ ECO v združenom prístroji podáva informácie o efektívnosti vlastného spôsobu jazdy, a tak motivuje k znižovaniu spotreby úpravou spôsobu jazdy.

Dravý pohyb dopredu

Nové prevodovky sú dokonale dimenzované na výstupný výkon novej kompaktnej generácie motorov. Znížená hmotnosť, vysoká účinnosť a krátke dráhy radenia zabezpečujú dynamické preraďovanie na akejkoľvek úrovni otáčok. Manuálne alebo automatické, športové alebo uvoľnené – výber je na vodičovi:   – šesťstupňová manuálna prevodovka

  • sedemstupňová automatická prevodovka 7G-DTC
  • manuálna prevodovka s dlhším prevodom

Pocíťte cestu

Inovatívna technológia podvozka v novom CLA kupé prejavuje svoje schopnosti tak na cestách nižšej triedy a na diaľniciach, ako aj v mestskej premávke. Podvozky presviedčajú aj pri vysokej cestovnej rýchlosti dynamickým ovládaním prejazdov zákrutami a vynikajúcim komfortom na dlhých trasách. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete. V závislosti od svojich ambícií každý vodič nájde ten správny podvozok, ktorý nielen splní, ale väčšinou aj prekoná jeho požiadavky. Na výber sú: komfortný podvozok alebo športový podvozok so znížením, na želanie.

Progresívny dizajn a inovatívne technológie

Komfortné sedadlá, intuitívne ovládanie, moderná atmosféra – a všetko na dohľad. Tieto parametre zabezpečia, aby ste sa vo vozidle cítili dobre. Nové CLA skvele spĺňa všetky tieto požiadavky. Už sériová výbava uspokojí takmer všetky potreby. S radom rozsahov výbavy dodávaných na želanie kupé splní aj tie najindividuálnejšie požiadavky.

Dobrá zábava a pred očami vždy ten správny cieľ

Progresívny dizajn a inovatívne technológie. Nové CLA ponúka oboje. Mediálny displej TFT je centrom inovatívnych multimediálnych a navigačných systémov. Po stlačení tlačidla nové CLA ponúkne optimálne spojenie do siete s chytrými telefónmi alebo s inými zariadeniami, a teda spojenie so svetom internetu. So súpravou Drive Kit Plus pre iPhone® dostupnou na želanie dôjde ku komplexnej integrácii vášho telefónu iPhone® 4/4S do nového CLA. Zodpovedajúca aplikácia Digital DriveStyle je dostupná bezplatne v obchode iTunes® App Store. So systémom Audio 20 CD a COMAND Online tak máte prístup k obsahu svojho telefónu iPhone®, ktorý sa zobrazí na displeji vozidla a možno ho bezpečne a komfortne ovládať ovládačom na stredovej konzole.

Dovoľte, aby vám pomohli

Dobrý asistent je ako druhá pravá ruka. Poskytne podporu v náročných situáciách, postará sa o veci, ktoré uľahčia život, a pomáha vyhnúť sa nebezpečenstvu. Tieto úlohy v novom CLA preberá rad inovatívnych bezpečnostných, komfortných a asistenčných systémov:

  • Štvorcestná bedrová opierka pre vodiča a spolujazdca
  • Tempomat s reguláciou odstupu DISTRONIC PLUS
  • Aktívny asistent parkovania vrátane systému PARKTRONIC
  • Brzdový systém ADAPTIVE BRAKE s funkciou HOLD
  • Asistent osvetlenia vozidla
  • Parkovacia brzda, elektrická
  • Intelligent Light System
  • Cúvacia kamera s dynamickými pomocnými čiarami na displeji

Ucelená koncepcia bezpečnosti značky Mercedes-Benz člení automobilovú bezpečnosť na štyri fázy:

Sotvaktorá iná oblasť nabáda inžinierov značky Mercedes-Benz k maximálnym výkonom tak, ako práve výskum nových bezpečnostných technológií. Už v 50. rokoch 20. storočia sme vytvorili prvý míľnik bezchybnej ochrany – bezpečnostný rám priestoru pre cestujúcich, ktorý vynašiel Béla Barényi. Dnes je len jednou z množstva súčastí ucelenej koncepcie bezpečnosti, ktorá približuje vozidlá značky Mercedes-Benz k vízii jazdenia bez nehôd.

Prvá fáza: bezpečné jazdenie

Väčšina nehôd sa začína už dlho pred nárazom: nepozornosťou, zlou viditeľnosťou alebo nepredvídateľným nebezpečenstvom. Preto vám koncepcia bezpečnosti z dielne Mercedes-Benz v záujme bezpečnej jazdy poskytuje podporu v podobe celého radu opatrení, ktoré v každodennej premávke prispievajú k uvoľnenej jazde a pomáhajú zvládnuť kritické jazdné situácie.

Druhá fáza: v prípade nebezpečenstva

Mercedes-Benz je symbolom automobilovej bezpečnosti. Preto naše vozidlá môžu pomôcť svojim pasažierom aj v kritických jazdných situáciách, aby sa každá cesta skončila šťastne.

Tretia fáza: počas nehody

Automobily značky Mercedes-Benz disponujú početnými bezpečnostnými systémami na predchádzanie nehôd. Ak sa predsa len niečo stane, vykonajú sa opatrenia na ochranu cestujúcich. K nim patrí vlastná ochrana, ako aj ochrana partnerov.

Štvrtá fáza: po nehode

Ak by už došlo k nehode, s cieľom obmedziť následné škody a uľahčiť záchranu cestujúcich možno prijať rôzne opatrenia, ktoré závisia od druhu a závažnosti nehody. Podpora záchranárov poskytnutá týmto spôsobom je dôležitou súčasťou bezpečnostnej filozofie Mercedes-Benz. Čo najlepšia ochrana: môže sa automaticky vypnúť motor a prerušiť prívod paliva. Nápadné osvetlenie: výstražné smerovky a núdzové osvetlenie interiéru sa môžu automaticky aktivovať, aby sa zabránilo následným nehodám a uľahčilo vyhľadanie havarovaného vozidla. Dobré únikové cesty: zamknutie dverí sa môže automaticky deaktivovať.  Spojenie, ktoré pomáha: v prípade nehody alebo poruchy možno automaticky prostredníctvom systému núdzového volania Mercedes-Benz (súčasť multimediálneho systému COMAND Online) v spojení s pripojeným mobilným telefónom kontaktovať centrálu núdzového volania.

Línie výbavy

Nové CLA kupé vďaka rozsiahlej a dokonalej výbave už v sériovej verzii zaručí trvalé dojmy a vysokú vnímanú hodnotu. Tento dojem ešte mimoriadnym spôsobom umocňujú obidve línie výbavy Urban a AMG Line dodávané na želanie.

Nová trieda CLA už v sériovej výbave spája športový moderný interiér s mimoriadnym výzorom. Z výroby k nej patria čierna maska chladiča so striebornou lamelou a s pochrómovanými aplikáciami, ako aj disky z ľahkej zliatiny v 10-lúčovom vyhotovení s pneumatikami 205/55 R 16. Interiér sa pýši športovými sedadlami v integrálnej optike, multifunkčným volantom s trojramenným dizajnom, priamym riadením a množstvom ďalších špičkových detailov výbavy.

Línia výbavy Urban dostupná na želanie prezentuje nové CLA kupé mimoriadne progresívnym spôsobom. Dynamické disky z ľahkej zliatiny s dizajnom piatich zdvojených lúčov, himalájsky sivý lak, s pneumatikami 225/40 R 18, diamantová maska chladiča vo vysokolesklej čiernej a dvojvetvová výfuková sústava s pravouhlými koncovkami výfuku sa už na prvý pohľad postarajú o trvalé dojmy. Správny pocit na ceste zabezpečí sériový športový podvozok so znížením (na želanie k dispozícii aj s komfortným podvozkom). Aj interiér sa prejavuje dynamicky, napríklad prostredníctvom športových sedadiel v integrálnej optike, ozdobných prvkov s vlnovkovitým vzhľadom a multifunkčného volantu s perforovanou kožou a kontrastným ozdobným stehom v oblasti uchopenia.

Na želanie dodávaná línia výbavy AMG Line spája vizuálne aj technicky najvyššie nároky na mimoriadnu dynamiku jazdy v nezameniteľnej kombinácii. Jej významnými znakmi sú napríklad športový styling AMG zahŕňajúci spojler predného aj zadného nárazníka, ako aj bočné kryty prahov, diamantová maska chladiča a dvojvetvová výfuková sústava. O lepšie ovládanie a viac potešenia z jazdy sa stará znížený športový podvozok a disky z ľahkej zliatiny AMG s pneumatikami 225/40 R 18. Aj v interiéri sa nájdu dôsledne športové akcenty.

Zdroj: Mercedes-Benz

Fotogaléria

Prečítať celý text

Reklama