/
/
/
Úplne nový Hyundai i20: emotívny dizajn sa spája s pokročilými technológiami

Úplne nový Hyundai i20: emotívny dizajn sa spája s pokročilými technológiami

Reklama

 • Úplne nový Hyundai je prvým európskym modelom značky i20 s kompletne novým vzhľadom, ktorý používa dizajnový jazyk automobilky Hyundai s označením Sensuous Sportiness (Zmyselná športovosť)
 • Súčasťou výbavy je najkomplexnejšia výbava konektivity v segmente B a najlepšia bezpečnostná výbava v triede
 • Prvý raz je dostupný s elektrifikovaným 48-voltovým mild hybridným pohonom, ktorý zvyšuje účinnosť
 • Úplne nový Hyundai i20 sa prvý raz predstaví na autosalóne v Ženeve v marci 2020

SpoločnosťHyundai Motor predstavila úplne nový model i20 s revolučným a ambicióznym dizajnom, ktorý vychádza z nového dizajnového jazyka značky s označením Sensuous Sportiness (Zmyselná športovosť). S najlepšími možnosťami konektivity a s najkomplexnejšou bezpečnostnou výbavou v triede prináša do segmentu B úplne nové štandardy.

Úplne nový model i20 predstavuje tretiu generáciu úspešného vozidla značky Hyundai, ktoré sa prvý raz predstavilo v roku 2008. Jeden z najúspešnejších modelov značky Hyundai sa do povedomia dostal predovšetkým svojou kvalitou, spoľahlivosťou a praktickými riešeniami. Okrem týchto hlavných prvkov sa úplne nový model i20 vyznačuje novým a dynamickým štýlom. Úplne nový model i20 sa bude vyrábať v európskom závode značky Hyundai v tureckom meste Izmir a prvý raz sa predstaví na Medzinárodnom autosalóne Ženeva 2020.

Úplne nový model i20 dostal okrem kompletne prepracovaného dizajnu exteriéru aj širokú paletu technologických vylepšení. Patria medzi ne dve 10,25-palcové obrazovky pozostávajúce z prístrojovej dosky a navigačného systému s dotykovou obrazovkou, pričom obe sú vizuálne zapracované do palubnej dosky. Okrem toho sa špičkový balík bezpečnostných prvkov Hyundai SmartSense rozšíril o niekoľko noviniek vrátane novej generácie predkolízneho asistenčného systému Forward Collision-Avoidance Assist (FCA), ktorý teraz pre väčšiu bezpečnosť na cestách dokáže zaznamenávať už aj chodcov a cyklistov. Novinkou je aj nový tempomat Navigation-based Smart Cruise Control (NSCC), ktorý využíva údaje z navigácie.

„Vďaka výnimočnej kvalite, spoľahlivosti a praktickým riešeniam sa model i20 dlhodobo drží medzi najpredávanejšími vozidlami značky Hyundai v Európe,“ povedal Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident spoločnosti Hyundai Motor Europe pre Marketing & Produkt. „Úplne nový model i20 ilustruje našu ambíciu priniesť do segmentu B príťažlivý dizajn spojený s komplexnou konektivitou a bezpečnosťou.“

Sensuous Sportiness: nový inšpiratívny exteriérový dizajnový jazyk Hyundai

Úplne nový model i20 predstavuje prvé európske vozidlo značky Hyundai s dizajnový jazykom Sensuous Sportiness (Zmyselná športovosť). Vyznačuje sa harmóniou štyroch základných prvkov: proporcií, architektúry, štýlu a technológie. Zámerom tohto dizajnového smerovania je vytvoriť emotívnu hodnotu a dodať automobilom značky Hyundai nový výrazný vzhľad.

V porovnaní s predchodcom dostal úplne nový model i20 dynamickejšie proporcie, pričom sa zároveň viac hodí do preplnených mestských a prímestských oblastí. Jeho vizuálny vzhľad obohatila znížená strecha (- 24 mm), širšia karoséria (+ 30 mm) a väčšia dĺžka (+ 5 mm), pričom rázvor sa natiahol o 10 mm. Dizajn vozidla dopĺňajú aj úplne novo tvarované 17-palcové disky kolies z ľahkých zliatin.

Štýlový charakter úplne nového modelu i20 umocňujú dynamicky vyzerajúci predný aj zadný nárazník, ako aj nová mriežka chladiča. Nový bočný pohľad ponúka energetické proporcie a klinovitý tvar, ktorý podčiarkuje výrazná bočná línia a výnimočné stvárnenie C-stĺpika. Zároveň sa prepracovaný a nezameniteľný svetelný podpis stará o prepojenie bokov so zadnou časťou, pričom prispieva k širokému a rozhodnému postoju úplne nového modelu i20. Všetky prvky exteriéru tak potvrdzujú moderný vzhľad vozidla a vodičovi dodávajú prémiový pocit.

Záujemcovia o úplne nový model i20 si môžu vybrať spomedzi celkovo 10 farieb exteriéru, pričom paletu rozširujú štyri nové farby: modrá Intense Blue, sivá Aurora Gray, tyrkysová Aqua Turquoise a mosadzná Brass. K tomu sa pridáva aj možnosť voľby čiernej strechy vo farbe Phantom Black, ktorá rozširuje variabilitu individuálnych úprav o dvojfarebné vyhotovenie.

Farby exteriéru: ·        

 • [Novinka] Modrá Intense Blue,
 • [Novinka] Sivá Aurora Gray,
 • Biela Polar White,
 • Strieborná Sleek Silver,
 • Čierna Phantom Black,
 • Červená Dragon Red,
 • [Novinka] Tyrkysová Aqua Turquoise,
 • [Novinka] Mosadzná Brass,
 • Červená Tomato Red,
 • Modrá Slate Blue,
 • Strecha: Čierna Phantom Black 

Úplne nový interiér ponúka lepšiu estetiku a poskytuje pocit vysokej kvality

Úplne nový model i20 prichádza so širokým spektrom vylepšení interiéru, takže záujemcovia si užijú čas strávený vo vozidle obklopení vysokou kvalitou. Dizajnéri značky Hyundai vytvorili inovatívne estetické a technické riešenia. Výsledkom sú štýlové proporcie a svieži príťažlivý vzhľad.

Vnútorný priestor vytvára v automobile vzdušný pocit, pritom však vyzerá príťažlivo. Medzi výrazné dizajnové prvky patria horizontálne linky, ktoré zdobia vysokú a plasticky stvárnenú palubnú dosku. Vzniká tak veľmi netradičný vzhľad a predná časť palubnej dosky potom pôsobí veľmi štíhlym a širokým dojmom.

Výplne dverí úplne nového modelu i20 elegantne a zmyselne nadväzujú na palubnú dosku, pričom inšpiráciu čerpali v prírode. Tvarovanie panelov dverí dokonale lícuje s palubnou doskou. Prepracovaný volant nesie moderné kolískové prepínače a ich farebné stvárnenie ladí s interiérom.

Nová LED technológia vytvára príjemné náladové osvetlenie, ktoré posádke úplne nového modelu i20 spríjemní cestovanie v noci a na palube vytvorí útulnú atmosféru.

Záujemcovia majú pre lepšiu možnosť individuálnych úprav na výber z troch farebných vyhotovení interiéru: čierna Black Mono, čierno-sivá Black & Gray, a čierno-žlto-zelená Black Mono & Yellow Green.

Väčší vnútorný priestor a lepší výhľad

Dynamické proporcie úplne nového modelu i20 sa oproti predchádzajúcej generácii spájajú so širšou karosériou a s dlhším rázvorom. To prinieslo viac priestoru na sedenie pre cestujúcich vpredu aj vzadu. Objem batožinového priestoru narástol o 25 litrov a na batožinu tak ponúka celkom 351 litrov. Okrem toho nižšia línia bokov a malé okienko za zadnými dverami znamenajú, že vodič má lepší výhľad do okolia.

Najlepšia konektivita v triede a prémiová kvalita zvuku

Úplne nový model i20 ponúka najlepšiu konektivitu v triede so širokou paletou zaujímavých prvkov. Rozhrania Apple CarPlay a Android Auto, teraz v ponuke aj v bezdrôtovej verzii, umožňujú zákazníkom zrkadlenie funkcií a aplikácií mobilných telefónov s operačnými systémami iOS a Android na stredovej obrazovke vozidla. Pre zvýšenie elegancie a príťažlivého vzhľadu interiéru sa konštruktérom podarilo vizuálne spojiť novú 10,25-palcovú prístrojovú dosku a rovnako 10,25-palcovú stredovú dotykovú obrazovku. Dotyková obrazovka ponúka aj možnosť rozdelenia obrazu pre vyžívanie viacerých funkcií naraz.

Plocha na bezdrôtové nabíjanie v stredovej konzole znamená, že majitelia úplne nového modelu i20 už na nabíjanie svojich mobilných telefónov nepotrebujú kábel. Pasažieri na zadných sedadlách majú k dispozícii dodatočný USB konektor. Pre ešte viac zábavy na palube je úplne nový model i20 prvým vozidlom automobilky Hyundai v Európe, ktoré dostane prémiový audiosystém značky Bose. Osem reproduktorov vrátane subwoofera je vo vozidle strategicky rozmiestnených tak, aby zabezpečilo mimoriadne kvalitný zážitok z počúvania hudby.

Služby konektivity Bluelink Connected Car Services

Úplne nový model i20 prináša technológiu Hyundai Bluelink, ktorá ponúka širokú paletu online služieb označených ako Hyundai LIVE Services či služby na vzdialený prístup k vozidlu prostredníctvom aplikácie pre mobilné telefóny Bluelink. Služba Bluelink sa dodáva spolu s päťročným predplatným.  

Najdôležitejšie prvky: ·        

 • Služby Hyundai LIVE Services: dopravné informácie v reálnom čase od poskytovateľa TomTom, dostupnosť a ceny čerpacích staníc a parkovísk, informácie o rýchlostných kamerách* či o aktuálnom počasí,
 • Online hlasové povely: výkonné rozpoznávanie hlasových povelov (založené na cloude) s porozumením prirodzenej reči,
 • Služby aplikácie Bluelink:
  • Nájdi moje vozidlo: vodič poľahky nájde svoje vozidlo v neznámom prostredí,
  • Služby na diaľku: vodič môže zamknúť vozidlo na diaľku,
  • Zaslanie cieľa do vozidla (POI): vyhľadanie zaujímavého miesta a jeho zaslanie do navigácie vozidla,
  • Bezpečnosť: upozornenie na spustenie alarmu vozidla,
  • Údržba: prijímanie informácií o vozidle (tlak v pneumatikách), informácie o jazde.  

                 * V krajinách, ktorých to legislatíva to umožňuje.

Dostupné prvky výbavy: 

 • [Novinka] 10,25-palcová prístrojová doska,
 • [Novinka] 10,25-palcová dotyková obrazovka pre audio, video a navigáciu,
 • [Novinka] 8-palcová dotyková obrazovka pre Display Audio,
 • [Novinka] Android Auto a Apple CarPlay (bezdrôtové v kombinácii s Display Audio),
 • [Novinka] bezdrôtové nabíjanie.  

Najkomplexnejšia bezpečnostná výbava v segmente

Úplne nový model i20 vybavený bezpečnostnými prvkami Hyundai SmartSense spĺňa najprísnejšie európske štandardy. Viacero prvkov aktívnej bezpečnosti sa vo vozidlách segmentu B doteraz vôbec neobjavovalo.

Úplne nový model i20 prináša viacero nových bezpečnostných funkcií. Patrí medzi ne Inteligentný tempomat založený na navigačných údajoch Navigation-based Smart Cruise Control (NSCC), ktorý využíva navigačný systém úplne nového modelu i20 na predvídanie zákrut alebo roviniek a následne zvyšuje bezpečnosť jazdy prispôsobením rýchlosti vozidla. Inteligentný asistent obmedzovača rýchlosti Intelligent Speed Limit Assist (ISLA) vystríha vodiča pri rýchlej jazde a prekročení povolenej rýchlosti zvukovými a vizuálnymi znameniami. Pri spojení s manuálnym obmedzovačom rýchlosti dokáže ISLA automaticky prispôsobiť rýchlosť. Sledovanie jazdného pruhu Lane Following Assist (LFA) automaticky upraví riadenie, aby udržalo úplne nový model i20 uprostred jazdného pruhu. Výstraha pred kolíziou s vozidlom v mŕtvom uhle Blind-spot Collision-avoidance Assist Warning (BCA) využíva radary na monitorovanie zadnej časti vozidla a pri odhalení ďalšieho vozidla spustí vizuálnu výstrahu vo vonkajších spätných zrkadlách. V prípade potreby dokáže BCA zabrzdiť motorom a vyhnúť sa kolízii, prípadne zmierniť jej následky. Vylepšený Predkolízny asistent Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) teraz dokáže odhaliť okrem vozidiel už aj chodcov a cyklistov. Bezpečnostná výbava úplne nového modelu i20 chráni vodiča aj pri nízkych rýchlostiach a zjednodušuje mu parkovanie. Výstraha pri rozbehu vozidla vpredu Leading Vehicle Departure Alert (LDVA) upozorní vodiča, ak sa vozidlo pred ním pohlo a on ešte nezareagoval, čo sa stáva napríklad na semafore. Výstraha pred premávkou vzadu Rear Cross-traffic Collision Assist (RCCA) vydá varovný signál v prípade hroziacej kolízie s križujúcimi vozidlami pri cúvaní. Asistent pri vyhnutí sa kolízii pri cúvaní Parking Collision-avoidance Assist – Reverse (PCA-R) v prípade hroziacej kolízie automaticky zabrzdí vozidlo. Úplne nový model i20 ponúka vodičovi aj Parkovacieho asistenta Parking Assist (PA). PA umožňuje poloautomatické parkovanie, ktoré na základe informácií z viacerých snímačov pomáha vodičovi zaparkovať aj v tesných priestoroch. Medzi ďalšie bezpečnostné prvky dostupné pre úplne nový model i20 patria aj Udržiavanie v jazdnom pruhu Lane Keep Assist (LKA), Výstraha pred únavou vodiča Driver Attention Warning (DAW) či Automatické prepínanie diaľkových svetiel High Beam Assist (HBA). Úplne nový model i20 dostane do výbavy aj systém eCall, ktorý posádke umožňuje stlačením tlačidla privolať záchranné zložky. V prípade aktivácie airbagov sa systém spustí automaticky.

Dostupné bezpečnostné a asistenčné prvky Hyundai SmartSense:

 • [Novinka] Tempomat využívajúci údaje z navigácie Navigation-based Smart Cruise Control (NSCC),
 • [Novinka] Výstraha pri rozbehu vozidla vpredu Leading Vehicle Departure Alert (LDVA),
 • [Novinka] Sledovanie jazdného pruhu Lane Following Assist (LFA),
 • [Novinka] Výstraha pred kolíziou s vozidlom v mŕtvom uhle Blind-spot Collision-avoidance Assist (BCA),
 • [Novinka] Výstraha pred premávkou vzadu Rear Cross-traffic Collision Assist (RCCA),
 • [Novinka] Asistent pri vyhnutí sa kolízii pri cúvaní Parking Collision-Avoidance Assist – Reverse (PCA-R),
 • [Novinka] Parkovací asistent Parking Assist (PA), 
 • [Novinka] Inteligentný asistent obmedzovača rýchlosti Intelligent Speed Limit Assist (ISLA),
 • Predkolízny asistent Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) – [Novinka] teraz s detekciou chodcov a cyklistov,
 • Udržiavanie v jazdnom pruhu Lane Keep Assist System (LKA),
 • Výstraha pred únavou vodiča Driver Attention Warning (DAW),
 • Automatické prepínanie diaľkových svetiel High Beam Assist (HBA).  

Nová ponuka motorov zabezpečuje lepšiu spotrebu a vyšší výkon

Ponukou dvoch motorov a troch druhov prevodoviek dokáže úplne nový model i20 pokryť najrôznejšie potreby vodičov a poskytnúť ešte nižšiu spotrebu.

Na vrchole ponuky sa nachádza motor 1,0 T-GDi dostupný s výkonom 73,5 kW (100 k) alebo 88 kW (120 k). Prvý raz môže súčasť pohonu tvoriť 48-voltová mild hybridná technológia. Do motora s výkonom 73,5 kW sa montuje na požiadanie, v motore s výkonom 88 kW tvorí súčasť štandardnej výbavy. Tento 48-voltový systém prispieva k zníženiu spotreby a emisií CO2 o 3 – 4 %. Z pohľadu prevodoviek je 48-voltový systém dostupný so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou (7DCT) alebo s novovyvinutou 6-stupňovou prevodovkou Intelligent Manual Transmission (IMT). Ak vodič pustí plynový pedál, IMT odpája motor od prevodovky a aktivuje režim plachtenia, čím šetrí palivo.

Motor 1,0 T-GDi s výkonom 73,5 kW (100 k) bez 48-voltového mild hybridného systému možno kombinovať s prevodovkou 7DCT alebo s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou. Ako vstupná motorizácia slúži 1,2-litrový 4-valcový motor MPi. Poskytuje výkon 62 kW (84 k) a spája sa s manuálnou 5-stupňovou prevodovkou.

Vďaka redukcii hmotnosti oproti predchodcovi o 4 % dosahuje úplne nový model i20 veľmi dobré hodnoty CO2. To zároveň znamená, že jazdí oveľa úspornejšie, a to aj bez obmedzovania potešenia z jazdy. Navyše prvky ako systém Stop and Go podčiarkujú jeho zameranie na ochranu životného prostredia.

Zdroj: Hyundai

Prečítať celý text

Reklama