6.9 C
Bratislava
pondelok, 20 marca, 2023
Reklama

Silnejší, ostrejší, športovejší: nový model Porsche Macan

Odporúčame

Automobilka Porsche predstavuje nový model Macan s vyšším výkonom, ostrejším dizajnom a novým spôsobom ovládania. Všetky tri dostupné verzie dosahujú výrazne vyšší výkon ako ich predchodcovia. Na vrchole ponuky úspešnej rodiny modelov SUV sedí športová vlajková loď Macan GTS. Jeho 2,9-litrový biturbo motor V6 teraz poskytuje výkon 324 kW (440 k), čo predstavuje nárast o 44 kW (60 k). S ostrými reakciami a nárastom výkonu typickým pre vozidlá s označením Porsche GTS, dokáže vo výbave s balíkom výbavy Sport Chrono zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 272 km/h. Macan S teraz poháňa 2,9-litrový biturbo motor V6 silnejší o 20 kW (26 k) ako predtým, čiže dosahuje výkon 280 kW (380 k). Vozidlo vyšprintuje z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy, pričom jeho maximálna rýchlosť je 259 km/h. Vstupnou motorizáciou do sveta Porsche Macan je novo vyvinutý 4-valcový prepĺňaný motor s výkonom 195 kW (265 k). Šprint z 0 na 100 km/h mu trvá 6,2 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 232 km/h. Všetky motory sú spojené so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou (PDK) a s pohonom všetkých kolies Porsche Traction Management (PTM).

Upravený podvozok — nové vzduchové pruženie pre model GTS

Nové modely Macan ponúkajú široký rozsah nastavenie pruženia, ktorý vyvážene spája maximálny komfort pruženia a dynamický výkon športového vozidla. Úpravami prešiel aj podvozok. Macan teraz na podmienky a situácie na ceste reaguje priamejšie a citlivejšie a prostredníctvom volantu dáva vodičovi viac spätnej väzby. Tento model dostal aj špeciálne nastavené vlastnosti ako sú reakcie adaptívneho pruženia Porsche Active Suspension Management (PASM). To aktívne a neustále upravuje tlmiace sily pre každé koleso zvlášť. Do modelu Macan sa PASM dodáva na požiadanie, v modeloch S a GTS sa nachádza štandardne.

Macan GTS sa teraz od ostatných modelov odlišuje ešte výraznejšie ako predtým a to najmä štandardne dodávaným športovým vzduchovým pružením, ktoré znižuje svetlú výšku o 10 mm. Výhody pre dynamiku nového modelu GTS prekonajú všetky očakávania, pretože vzduchové pruženie je oproti predchodcovi vpredu tuhšie o 10 % a vzadu až o 15 %. Na požiadanie dodávaný balík výbavy GTS Sport zvyšuje dynamický potenciál vozidla 21-palcovými diskami kolies GT s výkonnými pneumatikami, rozdeľovaním výkonu na zadné kolesá Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus) a balíkom výbavy Sport Chrono.

Ešte ostrejší a športovo zameraný dizajn

Automobilka Porsche priostrila vzhľad svojho kompaktného SUV viacerými špeciálnymi zmenami. Šírku modelu Macan umocňuje prepracovaná predná časť s linkami vo farbe karosérie, vďaka čomu je vozidlo na ceste ešte výraznejšie. Nová verzia GTS dostala stredovú partiu prednej časti ako aj ostatné prvky s čiernou povrchovou úpravou. Zadná časť sa smerom k vozovke zakončuje výrazným difúzorom s technickým vzhľadom. Tu aj vpredu má novú 3D priestorovú štruktúru, ktorá sa na požiadanie dodáva aj na prahy dverí. Štandardnou výbavou všetkých modelov sú teraz LED svetlomety so systémom Porsche Dynamic Light System (PDLS) ako aj vonkajšie spätné zrkadlá vo verzii Sport Design.

Pre nový model Macan je dostupných 14 farieb karosérie vrátane nových farieb ako sú oranžová metalíza Papaya Metallic a modrá metalíza Gentian Blue Metallic či zelená Python Green pre Porsche Macan GTS s balíkom výbavy GTS Sport. Ďalšie široké možnosti pre Macan ponúka aj Porsche Exclusive Manufactur s paletou farieb Individual ako aj s ponukou farby podľa vzorky.

Súčasťou štandardnej výbavy sú aj väčšie disky kolies. Pre verziu Macan majú najmenší priemer 19 palcov, pre Macan S je to 20 palcov a pre Macan GTS až 21 palcov. Do ponuky sa dostalo celkovo až sedem nových vzorov diskov kolies.

Nová stredová konzola s dotykovým povrchom

Nový model Macan prichádza s podstatne upraveným interiérom, ktorého najvýraznejšou časťou je moderná a elegantne tvarovaná stredová konzola. Nový systém ovládania, ktorý používa dotykové plochy namiesto tlačidiel, prináša do interiéru jasné štruktúry. Nové kratšie ovládanie automatickej prevodovky sa nachádza v strede jasne usporiadaného ovládacieho modulu. Analógové hodinky na vrchu palubnej dosky teraz tvoria súčasť štandardnej výbavy. Na požiadanie sú k dispozícii aj viaceré farebné kombinácie koženého čalúnenia s kontrastnými stehmi v modrej farbe Gentian Blue, oranžovej Papaya alebo svetlej Crayon, aby farebne zvýraznili interiér. Macan pokračuje aj v rozširovaní množstva online funkcií a služieb, ktoré sa dostali do štandardnej výbavy. Dajú sa ovládať prostredníctvom 10,9-palcovej dotykovej obrazovky s full HD rozlíšením rozhrania Porsche Communication Management prípadne hlasovými povelmi. Modely Macan dostali nové multifunkčné volanty a volanty GT Sport z Porsche 911.

Okrem výhod v oblasti dynamiky a čiernych doplnkov v exteriéri sa v balíku výbavy GTS Sport dostupnom iba pre tento špičkový model nachádzajú aj špeciálne a exkluzívne prvky interiéru. Patria medzi ne športové sedadlá nastaviteľné v 18 smeroch, balík interiérových doplnkov Carbon, čalúnenie Race-Tex s rozšíreným množstvom kožených prvkov, viacero prvkov s kontrastným prešívaním a nápis GTS zelenej farby Python Green

Populárny vstupný model si už môžete objednať

Model Porsche Macan, ktorý má od predstavenia na konte už po celom svete 600 000 predaných vozidiel, má v rámci automobilky Porsche špeciálnu rolu. Približne 80 % všetkých majiteľov modelu Macan patrí medzi nových zákazníkov značky Porsche. Okrem toho každoročne ustálene stúpa podiel žien, ktoré si kupujú Porsche Macan a v ostatných rokoch je tento podiel najvyšší spomedzi všetkých modelových radov značky Porsche. V Číne, ktorá pre Macan predstavuje najväčší trh, tvoria ženy až 60 % zákazníkov. Nové modely Porsche Macan si už môžete objednať a k európskym zákazníkom sa dostanú začiatkom októbra 2021. V Nemecku sa ceny Porsche Macan začínajú od 62 917 €, Porsche Macan S stojí od 71 723 € a Porsche Macan GTS prichádza s cenovkou od 88 264 € vrátane DPH a povinnej výbavy.

Zdroj: Porsche

Reklama