6.9 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
Reklama

Nissan Juke-R, kombinácia Nissanu Juke a GT-R

Odporúčame

Ako iste viete, značka Nissan rada prináša neočakávané veci. A čo je viac inovatívne a vzrušujúce, ako skombinovať vozidlo Nissan Juke a Nissan GT-R? A presne to je Juke-R: nekompromisný kompaktný crossover.

PRENESENIE TECHNOLÓGIE – Okrem motora a pohonnej sústavy je Nissan GT-R vybavený radom vyspelých technológií. Tím konštruktérov musel zvládnuť prekážky spojené s prenosom zložitých jazdných systémov vozidla GT-R do tela vozidla JUKE.

ZAČÍNAME STAVAŤ – Po overení, že systémy vozidla Nissan GT-R dokonale fungujú v skrátenom rázvore, začína tím stavať vozidlo Juke-R. Práce sa začínajú skonštruovaním zložitého ochranného rámu vnútri plášťa karosérie vozidla Juke a vytvorením konštrukcie na uloženie motora vozidla GT-R, pohonnej sústavy a ďalších potrebných systémov.

MOTOR – Srdcom vozidla Juke-R je šesťvalec s turbodúchadlom z vozidla GT-R s neuveriteľným výkonom 480 k. Pre tím bolo veľkým orieškom umiestniť ho do priestoru, ktorý zvyčajne zaberá 1,6-litrový motor vozidla Juke. Nielenže museli postaviť vozidlo okolo motora, ale museli nájsť aj miesto pre všetky chladiace systémy, ktoré na svoju prevádzku potrebuje.

PREVODOVKA A POHONNÁ SÚSTAVA – Jedným z najväčších rozdielov medzi vozidlami GT-R a Juke je rázvor – Juke ho má o 250 mm kratší ako GT-R. To znamená, že konštruktéri projektu Juke-R museli nainštalovať kratšie kardanové hriadele a zároveň zabezpečiť, aby si vozidlo uchovalo vynikajúcu ovládateľnosť vozidla GT-R.

ULOŽENIE SEDADIEL A ERGONÓMIA – Najdôležitejšou súčasťou každého vozidla je vodič, a to platí aj pre Juke-R. 3,8-litrový šesťvalec z vozidla GT-R ovplyvňuje interiér vozidla, pričom je nevyhnutné, aby vodič mal takú pozíciu, aby dosiahol na všetky ovládacie prvky a mal dobrý výhľad. To neznamená len volant a pedále, ale aj spínače na palubnej doske vozidla Juke-R, ktoré museli byť presunuté bližšie k vodičovi, aby boli ľahko dosiahnuteľné.

VYHOTOVENIE KAROSÉRIE – Vozidlo Juke-R spôsobilo rozruch hneď po svojom predstavení, vďaka tomu, ako vo svojom vzhľade kombinuje odvážny štýl vozidla Juke so supervýkonným charakterom motora a s pohonnou sústavou vozidla GT-R ukrytou pod vonkajšou škrupinou. Bolo nutné vytváranie úplne nových karbónových panelov vozidla Juke-R, od počiatočného návrhu, až po inštaláciu dokončených dielov na vozidlo.

OVLÁDATEĽNOSŤ – Vozidlo Juke-R je projektom, ktorý mení Nissan Juke na supervýkonný crossover. Aby bolo vozidlo Juke-R rovnako ovládateľné ako GT-R, je vybavené na mieru navrhnutým ochranným rámom, ktorý zabezpečuje tuhosť potrebnú na zvládanie rýchlosti a výkonu GT-R, a mierne odlišným zavesením, ktoré kompenzuje odlišnú hmotnosť a výšku vozidla.

OZDOBNÉ PRVKY – Juke-R nie je orezaný pretekársky stroj; má všetok komfort interiéru, ktorý by ste očakávali od cestného vozidla.
Palubná doska a stredová konzola vozidla Juke boli starostlivo zladené s ovládacími prvkami z vozidla GT-R a podlahu pokrývajú koberce. Zvonka bude vozidlo Juke-R opatrené matným čiernym lakom a vinylovým povlakom na ochranu pred odletujúcimi kamienkami.

DÔKLADNÉ TESTOVANIE – Juke-R vyráža na pretekársku dráhu! Po dokončení konštrukčných prác vzali technici vozidlo Juke-R na skúšobný okruh MIRA, aby skontrolovali správnu funkciu všetkých systémov. A potom už zamierili na okruh v Silverstone, kde preverili hranice možností tohto vozidla. Vyzerá ako Juke, ale znie ako GT-R a rovnako tak aj jazdí.

Zdroj: Nissan

Fotogaléria

 

 

 

Reklama