/
/
/
Vozidlá série 90 od spoločnosti Volvo Cars dostanú množstvo vylepšení

Vozidlá série 90 od spoločnosti Volvo Cars dostanú množstvo vylepšení

Reklama

Spoločnosť Volvo Cars, výrobca prémiových automobilov, oznámila, že na svojich vozidlách série 90 vykonala viaceré aktualizácie, ktorých výsledkom je nová úroveň bezpečnosti, hnacích sústav a konektivity.

Funkciu integrácie inteligentných telefónov, ktorá v aktuálnej verzii obsahuje už systém Apple CarPlay, bude švédska automobilka odteraz ponúkať rozšírenú aj o systém Android Auto na veľkom komunikačnom rozhraní vodiča od spoločnosti Volvo.

„Spoločnosť Volvo Cars je jedinou automobilkou s rozhraním rozdelenej obrazovky, ktorá vám umožňuje súčasne využívať funkcie svojho smartfónu ako aj palubného systému vozidla bez toho, aby ste museli meniť zobrazenie,“ uviedol Peter Mertens, hlavný viceprezident skupiny Volvo Cars Group pre výskum a vývoj. „Ide predovšetkým o funkciu týkajúcu sa bezpečnosti, ktorá je navrhnutá tak, aby umožňovala najjednoduchšie používanie nášho rozhrania v rámci celého trhu. Rovnako naša aktualizovaná funkcia Over-The-Air zabezpečuje, že budete mať vždy k dispozícii najaktuálnejšie mapy.“

Okrem bezproblémovej integrácie smartfónov, ktorá pokrýva bežné operačné systémy používané v inteligentných telefónoch, prinesú vozidlá Volvo série 90 aj šikovnú aktualizáciu navigačného systému Over-The-Air, ktorá zabezpečuje, že v systéme vozidla budú vždy najaktuálnejšie mapy.

https://youtu.be/9wHUT4-kDgY

Bezpečnosť

Skutočnosť, že spoločnosť Volvo Cars myslí v prvom rade na bezpečnosť, sa uplatnila aj vo vozidlách s konektivitou. Automobilka prináša dva nové bezpečnostné systémy s konektivitou, ktoré budú mať premiéru v modeloch XC90, S90 a V90: ide o Upozornenie na klzkú vozovku a Upozornenie na výstražné svetlá, ktoré využívajú cloud na zdieľanie kriticky dôležitých bezpečnostných údajov medzi vozidlami.

„Dnešné vozidlá Volvo majú množstvo bezpečnostných senzorov. Domnievame sa, že vzájomná výmena informácií týkajúcich sa bezpečnosti – či už ide o všeobecnú dopravnú situáciu alebo nebezpečenstvá číhajúce na ceste – je premyslený a užitočný spôsob, ako využiť informácie, ktoré vozidlo už i tak zhromažďuje,“

dodal Mertens.

„Prostredníctvom bezpečnostných systémov s konektivitou pomáha spoločnosť Volvo Cars formulovať úplne nový typ systému bezpečnosti cestnej premávky.“

Modulárna architektúra SPA od spoločnosti Volvo Cars, na ktorej sú postavené modely série 90 a prichádzajúcej série 60, umožní, že v celom rozsahu vozidiel postavených na tejto platforme bude možné ihneď alebo len s malým oneskorením pridávať nové bezpečnostné systémy.

Upozornenie na klzkú vozovku zvyšuje informovanosť vodiča o aktuálnej dopravnej situácii ako aj o situácii na ceste, ktorú má pred sebou. Systém anonymne zhromažďuje informácie o stave vozovky od vozidiel na ceste vpredu a vopred upozorní vodiča, ak sa približuje k úseku s klzkou vozovkou.

Upozornenie na výstražné svetlá vopred varuje vodiča pred vozidlami, ktoré si na ceste pred ním zapli výstražné svetlá, a poskytuje mu tak dostatok na času na spomalenie. Táto funkcia je zvlášť užitočná v slepých zákrutách a pri prejazde cez hrebene kopcov. Tieto dva nové bezpečnostné systémy s konektivitou budú spustené najprv vo Švédsku a Nórsku s plánovaným uvedením na ďalšie trhy.

Modernizácia pohonných sústav

Okrem aktualizovanej konektivity a bezpečnostných systémov prináša spoločnosť Volvo Cars aj niekoľko nových variantov pohonnej jednotky Drive-E, ktoré ponúkajú atraktívnu vyváženosť spotreby paliva a jazdných vlastností. So štvorvalcovým vznetovým motorom D3 spojeným s novou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou spotrebujú vozidlá S90 len 4,3 l/100 km a produkcia emisií CO2 klesá na 114 g/km. S novou šesťstupňovou automatickou prevodovkou v spojení s motorom D3 budú vozidlá produkovať emisie na úrovni 114 g/km COa spotrebujú 4,3 l/100 km. Motor D3 bude odteraz v ponuke aj s pohonom všetkých kolies.

Dizajn

V rámci uvedenej aktualizácie modelov série 90 automobilka predstaví aj jednu novú farbu karosérie. Pôjde o hnedý odtieň Maple Brown na modeloch S90 a V90.

Aktualizované modely sa začnú vyrábať v polovici novembra.

Zdroj: Volvo Cars

Prečítať celý text

Reklama