/
/
/
ÚPLNE NOVÝ LAND ROVER DISCOVERY

ÚPLNE NOVÝ LAND ROVER DISCOVERY

Reklama

Mimoriadne atraktívny nový model Discovery ponúka bezkonkurenčné schopnosti a technológie, ktorým sa žiadne iné vozidlo nevyrovná. Už od samého začiatku vznikalo so zámerom priniesť zákazníkom značky Land Rover životný štýl, po ktorom túžia. A tak sa zrodilo to najlepšie rodinné SUV na svete.

 • Nový Land Rover Discovery je SUV plnej veľkosti so siedmymi sedadlami v troch radoch, ktoré prináša neprekonateľnú úroveň všestrannosti a jazdných schopností.
 •  Stelesňuje úsilie automobilky Land Rover prekonávať hranice, pričom kombinuje atraktívny britský štýl s nezadržateľným dobrodružným duchom.
 •  Nový Land Rover Discovery sa začne predávať na jar 2017 v cene od 51.698 EUR.

SEDEM DIVOV DOSCOVERY: 

Sedem princípov opisuje podstatu modelu Discovery a mali vplyv pri jeho vzniku:

1. Sedem úžasných: každé sedadlo je to najlepšie

 •  Flexibilný interiér ponúka sedem sedadiel plnej veľkosti pre dospelých cestujúcich, ktoré je možné v okamihu nastaviť podľa potreby.

2. Milovaný člen rodiny: poskytuje vám bezpečie už 26 rokov 

 •  Čiastočne autonómne bezpečnostné technológie prinášajú rodinám pokoj mysle.
 •  Prvotriedny interiér kombinuje špičkový dizajn s odolnými, vysokokvalitnými materiálmi a poskytuje priestor pre celú rodinu.

3. Kráľ svahu: nezadržateľný na každom povrchu, v každom teréne a v každom počasí 

 •  SUV plnej veľkosti, pravý Land Rover poskytuje vďaka svojej architektúre najlepšie terénne schopnosti na svete.
 •  Ľahká hliníková konštrukcia prináša zníženie hmotnosti o 480 kg, čo prispieva k nižšej spotrebe paliva a nižším emisiám CO2 od 159 g/km*.
 •  Mimoriadne ekologická rodina motorov Ingenium sa rozrastá o štvorvalcový vznetový agregát s výkonom 240 koní a krútiacim momentom 500 Nm.
 •  Kráľ ťahania: najvyššia ťažná kapacita v triede na úrovni 3 500 kg** a čiastočne autonómny pokročilý asistent ťahania prívesu znižuje stres vodiča počas náročných cúvacích manévrov.

4. Britská kreativita: dizajn plný šarmu a sofistikovanosti, ktoré svet miluje 

 •  Dizajn zachováva kľúčové črty typické pre rodinu vozidiel Discovery a dopĺňa optimalizované proporcie a dokonale prepracované povrchy.

5. Nadšenie pre úložné riešenia: objavte priestor pre všetko 

 •  Až 2 500 litrov batožinového priestoru a šikovné úložné riešenia pre všetko, čo rodina 21. storočia potrebuje.

6. Spája všetky generácie: dômyselné funkcie, ktoré uľahčujú život 

 •  Digitálny model Discovery má až deväť USB konektorov a šesť 12-voltových nabíjacích zásuviek.

7. Keď cesty končia: k ohrozeným biotopom a zraniteľným ľuďom 

 •  Nový model Discovery bude pokračovať v práci automobilky Land Rover na projektoch humanitárnej pomoci a ochrany na celom svete.

Whitley, Spojené kráľovstvo, 28. septembra 2016 – Nový model Discovery stelesňuje odhodlanie automobilky Land Rover prekonávať hranice, pričom kombinuje atraktívny britský štýl s nezadržateľným dobrodružným duchom. Toto pravé SUV so siedmimi sedadlami v troch radoch ponúka neprekonateľnú úroveň všestrannosti a jazdných schopností.

Každodenná vynaliezavosť tvorila jadro modelu Discovery počas posledných 27 rokov. Nové Discovery naznačuje prechod od mechaniky k elektronike s viac ako 1,2 miliónom zákazníkov, ktorí nás sprevádzajú na každom kroku tejto cesty.

Model piatej generácie využíva výhody pevnej, bezpečnej a ľahkej architektúry SUV plnej veľkosti od značky Land Rover, pričom prináša pohodlie a možnosti prispôsobenia ako žiadne iné vozidlo.

Nový model Discovery je stvorený pre digitálny vek. Dômyselné technológie poskytujú vašej rodine bezpečnosť, konektivitu a istotu na každom povrchu, v každom teréne a v každom počasí, aby ste sa bez problémov dostali do cieľa.

Gerry McGovern, hlavný dizajnér Land Rover povedal:

Nové Discovery je novou definíciou veľkého SUV. Tímy dizajnérov a konštruktérov automobilky Land Rover priniesli prevratné zmeny do DNA modelu Discovery a vytvorili nesmierne atraktívne, mimoriadne všestranné a veľmi schopné luxusné SUV. Úprimne verím, že výsledok predstavuje radikálnu zmenu smeru v oblasti dizajnu, ktorý rodine vozidiel Discovery otvorí cestu k novej, širšej zákazníckej základni.

Revolučný dizajn 

Nový model Discovery bol prepracovaný na základe konceptu Discovery Vision, ktorý sa predstavil v roku 2014 na autosalóne v New Yorku a naznačil budúce smerovanie celej rodiny vozidiel Discovery. Pre toto najuniverzálnejšie SUV značky Land Rover to znamená vskutku radikálnu zmenu smeru. Revolučný dizajn dodáva modelu Discovery dynamický vzhľad s uhladenými povrchmi a presne skonštruovanými detailmi, ktoré majú na zákazníkov zapôsobiť na emocionálnej úrovni.

Gerry McGovern, hlavný dizajnér značky Land Rover povedal:

Dizajn vytvára citové puto medzi našimi zákazníkmi a našimi vozidlami. Vďaka našej jasnej dizajnovej stratégii sú naše vozidlá ihneď rozpoznateľné a vyjadrujú hodnoty značky Land Rover, ktoré naši zákazníci obľubujú. Bezchybný objem a proporcie nového modelu Discovery, jeho uhladené povrchy a precízne prepracované detaily sú ideálne prepojené s konštrukčnou celistvosťou a vytvárajú prvotriedne SUV, ktoré určite osloví dnešného zákazníka.“

Rodina vozidiel Discovery vždy mala dobrodružného ducha. Nový model prináša dramatické nové stvárnenie 27-ročnej tradície a praktickej DNA typickej pre Discovery spolu so sofistikovaným dizajnom, ktorý vzdáva hold predchádzajúcim modelom bez toho, aby sa nimi nechal zväzovať.

Medzi charakteristické dizajnové prvky patrí odstupňovaná línia strechy, na základe ktorej bolo možné identifikovať všetky štyri predchádzajúce generácie modelu Discovery a ktorá predstavuje elegantné riešenie konkrétnej praktickej potreby. Odstupňovaný profil poskytuje pasažierom v treťom rade sedadiel optimálny priestor v oblasti hlavy. Zároveň umožňuje použiť odstupňované usporiadanie sedadiel zaužívané v modeli Discovery, v rámci ktorého je každý rad sedadiel umiestnený vyššie ako ten pred ním, vďaka čomu je každé sedadlo vo vozidle to najlepšie.

Vďaka celistvému prístupu značky Land Rover k dizajnu a konštrukčnému riešeniu môže v novom modeli Discovery pohodlne cestovať sedem dospelých osôb štandardnej výšky, a to v karosérii SUV, ktorá meria menej ako päť metrov (4 970 mm). Väčšina konkurenčných vozidiel podobnej veľkosti síce ponúka konfiguráciu sedadiel 5+2, ale nový model Discovery je navrhnutý tak, aby až 95 percent dospelých cestujúcich mohlo pohodlne sedieť aj na sedadlách úplne vzadu, čo zaručuje maximálnu flexibilitu interiéru. Obe sedadlá v treťom rade disponujú montážnymi bodmi ISOFIX (celkovo ich je päť), aby rodiny mohli slobodne umiestniť detské sedačky na tie sedadlá, ktoré sú pre danú cestu najvhodnejšie.

V interiéri nového modelu Discovery pokračuje dizajnová revolúcia, ktorú začal Discovery Sport. Zákazníci si môžu zvoliť celý rad prvotriednych materiálov vrátane luxusného koženého čalúnenia Windsor a prírodných dubových dýh.

Limitovaná prvá edícia „First Edition“ predstavuje to najlepšie z nového modelu Discovery. Na celom svete bude dostupných len 2 400 kusov a bude obsahovať viaceré exkluzívne prvky, ako napríklad jedinečnú ozdobnú mapu vyleptanú na hliníkovom obložení dverí a prístrojovej dosky, unikátne znaky, odvážnu paletu farieb a komplexnú ponuku štandardnej výbavy.

Voliteľný balík dynamických dizajnových prvkov dodáva novému modelu Discovery účelnejší, tajomný vzhľad vo vnútri aj zvonka. Obsahuje prvky, pomocou ktorých si svoje vozidlo odlíšite od ostatných, ako napríklad strechu kontrastnej farby, športový dizajn predného a zadného nárazníka, luxusné kožené čalúnenie a tiež volant a pedále inšpirované svetom pretekov.

Spája všetky generácie v rodine

Nový model Discovery ako prvý na svete ponúka technológiu inteligentného sklápania sedadiel, ktorá zákazníkom umožňuje jednoducho zmeniť konfiguráciu sedadiel v druhom a treťom rade pomocou ovládacích prvkov v zadnej časti vozidla a na dotykovom displeji v stredovej konzole.

Všetky tri rady sedadiel sú vybavené funkciou vyhrievania (vyhrievania aj chladenia v prvom a druhom rade), zatiaľ čo vodič a predný spolujazdec majú k dispozícii masážnu funkciu, ktorá zaručuje optimálny komfort pri dlhých jazdách.

A je tu ešte jedna šikovná inovácia od automobilky Land Rover, vďaka ktorej si lepšie vychutnáte priestranný interiér nového modelu Discovery. Technológia automatického nastavenia prístupovej výšky, ktorá dokáže pred nastupovaním a vystupovaním cestujúcich znížiť svetlú výšku vozidla až o 40 mm.

Ďalším faktorom, ktorý prispieva k vysokej úrovni všestrannosti nového modelu Discovery, je okrem priestranného a flexibilného usporiadania sedadiel aj multimediálny systém InControl Touch Pro od spoločnosti Jaguar Land Rover. Súčasťou tohto intuitívneho riešenia je veľká 10-palcová dotyková obrazovka, umiestnená vysoko na stredovej konzole. Dizajnéri značky Land Rover vďaka tomu mohli o tretinu znížiť počet spínačov na stredovej konzole, ktorá teraz pôsobí čistým a nepreplneným dojmom.

Až šesť 12 V nabíjacích zásuviek nového modelu Discovery dokonale zabezpečuje potreby aj tých najnáročnejších rodín v oblasti konektivity. Pomocou siedmich USB konektorov (deviatich v prípade namontovania systému zábavy pre zadné sedadlá) zasa môžu cestujúci v každom rade súčasne napájať svoje smartfóny alebo tablety.

Ďalšia technológia pre aktívne rodiny je špičkový náramok Activity Key značky Land Rover, vďaka ktorému sa zákazníci môžu venovať športu a iným aktívnym koníčkom bez toho, aby pri sebe museli nosiť klasický kľúč. Keď vodotesný náramok Activity Key priblížite k písmenu „D“ v nápise Discovery na dverách batožinového priestoru, vozidlo sa zamkne a súčasne sa deaktivuje klasický kľúč, ktorý môžete bez obáv ponechať vo vozidle. Zákazníci tak môžu slobodne behať, plávať, jazdiť na koni alebo hrať rôzne hry a nemusia sa strachovať o bezpečnosť svojho vozidla.

Nadšenie pre úložné riešenia 

Počas každej etapy vývoja nového modelu Discovery mala automobilka Land Rover na pamäti potreby svojich zákazníkov. Presvedčíte sa o tom, už keď si prezriete kabínu. Dizajnéri aj konštruktéri značky Land Rover majú obrovské nadšenie pre úložné riešenia. Práve v interiéri nájdeme množstvo praktických úložných riešení pre moderné rodiny, ako je napríklad:

krytá odkladacia priehradka v stredovej konzole, do ktorej si môžete uložiť až štyri zariadenia iPad alebo dve dvojlitrové fľaše s nápojmi, priehradka v strednej lakťovej opierke, do ktorej sa zmestí päť zariadení iPad, pričom má veko, ktoré sa dá vyklopiť o 180 stupňov a môžete ho používať ako opierku, aj keď je otvorené, úložný priestor na malé predmety ukrytý za sklopným panelom systému klimatizácie, zapustený „háčik na rýchle občerstvenie“ v priestore na nohy predného spolujazdca, ktorý sa vysunie po zatlačení a slúži na zaistenie tašiek s nákupom.

Úsilie venované vývoju prvotriednych úložných riešení v kabíne nového modelu Discovery nebolo o nič menšie ako práca, ktorú sme odviedli na jeho batožinovom priestore. Toto luxusné SUV ponúka batožinový priestor s objemom 2 500 litrov, resp. 1 231 litrov za druhým radom sedadiel. Nové dvojúčelové, elektricky ovládané vnútorné dvierka batožinového priestoru navyše zaručujú všestrannosť, ktorú zákazníci očakávajú od vozidla so znakom Discovery.

Sklápací panel na prednom okraji nakladacieho priestoru slúži po zdvihnutí ako praktická zábrana na zaistenie nákladu. Po jeho sklopení sa však previs vozidla s dĺžkou 285 mm zdvojnásobí a dá sa použiť ako šikovná lavička na sedenie pri rôznych spoločenských príležitostiach alebo na prezutie zablatených topánok. Nové jednodielne dvere batožinového priestoru pritom poslúžia ako strieška. Toto jednoduché zariadenie kopíruje funkciu horizontálne delených dverí batožinového priestoru, ktoré používala predchádzajúca generácia modelu Discovery.

Pohodlie a jazdné schopnosti 

Vďaka kombinácii výnimočnej geometrie kolies pre terénnu jazdu a pokročilým technológiám si nový model Discovery zachováva preslávené terénne schopnosti vozidiel Land Rover, pričom ponúka ešte viac praktickosti pri každodennom používaní.

Svetlá výška vozidla dosahuje hodnotu 283 mm (o 43 mm viac) a maximálna hĺbka brodenia je 900 mm (väčšia o 200 mm), vďaka čomu Discovery vytvára svoju vlastnú triedu vozidiel. S istotou dokáže zvládnuť vyjazdené koľaje plné vody aj zaplavené cesty, ako žiadne iné vozidlo.

Komplexný súbor technológií pre jazdu v teréne zaručuje, že k prvotriednym terénnym schopnostiam modelu Discovery majú prístup dokonca aj neskúsení vodiči. Viacrežimový systém Terrain Response 2 z dielne automobilky Land Rover optimalizuje rozsah nastavení, od citlivosti plynového pedála až po charakteristiku radenia, aby čo najviac vyhovovali jazdným podmienkam v čase použitia otočného ovládača. Systém dokonca dokáže automaticky zvoliť optimálne nastavenie, ak si vodič nie je istý, čo je pre danú situáciu najvhodnejšie.

Pri jazde cez mimoriadne náročný terén je možné naprogramovať systém regulácie trakcie All-Terrain Progress Control (ATPC), aby samostatne udržiaval vhodnú plazivú rýchlosť, ktorú nastavil vodič. Vďaka tejto inteligentnej technológii sa vodič pri zdolávaní prekážok môže plne sústrediť na riadenie vozidla bez toho, aby sa musel rozptyľovať ovládaním plynového alebo brzdového pedála. Systém je dostupný, aj keď vozidlo stojí, a pomáha pri rozjazde na klzkom povrchu.

Jazdné vlastnosti na cestách vylepšuje osvedčená ľahká a odolná samonosná hliníková karoséria z dielne automobilky Land Rover, ktorá je v porovnaní s oceľovou konštrukciou s rebrinovým rámom o 480 kg ľahšia. Pokročilé zavesenie zadných kolies s integrovanými ramenami poskytuje skvelé jazdné vlastnosti bez zníženia úžasného jazdného komfortu, ktorým sa postupne preslávili jednotlivé generácie rodiny Discovery.

Z vyvýšeného miesta vodiča, ktoré je typické pre značku Land Rover, má zákazník skvelý výhľad, takže si s maximálnou istotou môže vychutnať rozšírené schopnosti nového modelu Discovery bez ohľadu na stav vozovky a poveternostné podmienky.

Rovnakú istotu vozidlo dodáva aj pri ťahaní prívesu, čo bolo charakteristickým znakom každej generácie modelu Discovery už od čias, keď pri svojom prvom uvedení na trh v roku 1989 odtiahol vlak. Automobilka Land Rover vyvinula inteligentnú technológiu, ktorá modelu Discovery zaručuje doposiaľ najprístupnejšie ťažné schopnosti s maximálnou ťažnou kapacitou na prvotriednej úrovni 3 500 kg.

Pokročilý asistent ťahania prívesu znamená skutočný posun vpred a vodičom pomáha jednoducho zvládať potenciálne náročné cúvacie manévre počas jazdy s prívesom, karavanom alebo prívesným vozíkom na koňa.

Pomocou tohto šikovného systému budú vedieť zaparkovať dokonca aj úplní nováčikovia, pretože systém za nich prevezme problematické riadenie do opačného smeru, ktoré sa vyžaduje pri správnom nasmerovaní prívesu počas cúvania. Stačí, keď vodič jednoducho navedie príves na požadované miesto pomocou otočného ovládača systému Terrain Response 2. A aby to bolo ešte jednoduchšie, na obraze zo zadnej kamery na stredovom dotykovom displeji sa zobrazujú aktívne navádzacie čiary, vďaka ktorým túto inak náročnú úlohu zvládnete bez stresu.

Hospodárnosť bez námahy 

Pohon nového modelu Discovery zabezpečuje rad úsporných štvor- a šesťvalcových zážihových a vznetových motorov od spoločnosti Jaguar Land Rover, ktoré sa všetky kombinujú s hladko radiacou a citlivou osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF. V ponuke sú tieto motory:

 •  Ocenený nový 2,0-litrový štvorvalcový vznetový motor Td4 Ingenium s výkonom 180 koní je najúspornejším agregátom v ponuke, ktorý dosahuje spotrebu paliva 5,9 l/100 km a produkuje emisie CO2 už od úrovne 159 g/km*, čo predstavuje zlepšenie o 22 percent v porovnaní s predchádzajúcim ekvivalentným motorom.
 •  Výkonnejší štvorvalcový vznetový motor Sd4 Ingenium s dvomi turbodúchadlami ponúka výkon 240 koní a pozoruhodný krútiaci moment 500 Nm pri spotrebe paliva 6,3 l/100 km a emisiách CO2 od úrovne165 g/km.
 •  Zástupcom šesťvalcových vznetových agregátov je motor Td6 s výkonom 258 koní, ktorý poskytuje krútiaci moment 600 Nm a zaručuje skvelé jazdné vlastnosti, skvelý ťah a hospodárnosť.
 •  Pre záujemcov o zážihové motory pripravila automobilka Land Rover pokročilý 3,0-litrový zážihový motor V6 s výkonom 340 PS preplňovaný kompresorom, ktorý nesie označenie Si6. Jeho krútiaci moment na úrovni 450 Nm prináša vyrovnaný výkon a jazdné vlastnosti.

Zdroj: Land Rover

Prečítať celý text

Reklama