6.9 C
Bratislava
nedeľa, 29 januára, 2023
Reklama

Svetová premiéra modelu Porsche Taycan Cross Turismo: Všestranné elektrické športové vozidlo

Odporúčame

Automobilka Porsche prostredníctvom virtuálnej svetovej premiéry predstavila verejnosti model Taycan Cross Turismo. Výrobca športových vozidiel rozširuje produktové portfólio svojich elektrických športových vozidiel o všestrannú off-road verziu, čím systematicky kráča po ceste smerom k trvalo udržateľnej mobilite. Rovnako ako športový sedan Taycan, aj verzia Taycan Cross Turismo využíva výhody inovatívneho elektrického pohonu s 800 V technológiou. Nový technologicky vyspelý podvozok s pohonom všetkých kolies a s adaptívnym vzduchovým pružením zaručuje aj jazdu v teréne bez kompromisov. Zadní pasažieri majú k dispozícii o 47 milimetrov viac priestoru pre hlavu a viac ako 1 200 litrov batožinového priestoru. Prístup do neho poskytuje veľké veko batožinového priestoru a aj vďaka tomu je model Taycan Cross Turismo naozaj všestranným vozidlom.

„V roku 2019 sme predstavením nášho prvého plne elektrického športového vozidla vyslali jasný signál,” povedal na svetovej premiére novej a všestrannejšej verzie Oliver Blume, predseda predstavenstva spoločnosti Porsche AG. „Pokladáme sa za priekopníkov trvalo udržateľnej mobility. Do roku 2025 bude mať polovica všetkých nami dodaných nových vozidiel elektrifikovaný pohon. Či už plne elektrický alebo plug-in hybridný. V roku 2020 malo elektrický pohon každé tretie nami dodané vozidlo v Európe. Budúcnosť patrí elektrickej mobilite. S modelom Taycan Cross Turismo robíme ďalší veľký krok týmto smerom.”

Kompletná ponuka Porsche Taycan Cross Turismo hneď od začiatku

Hneď od začiatku predaja bude k dispozícii štvorica verzií modelu Taycan Cross Turismo. Súčasťou štandardnej výbavy je  batéria Performance Battery Plus s celkovou kapacitou 93,4 kWh. Modelový rad pozostáva z nasledovných verzií:

 • Taycan 4 Cross Turismo s výkonom 280 kW (380 k), krátkodobý výkon pre Launch Control 350 kW (476 k),
  zrýchlenie 0 — 100 km/h za 5,1 sekundy, maximálna rýchlosť 220 km/h, dojazd (WLTP) 389 – 456 km
   
 • Taycan 4S Cross Turismo s výkonom 360 kW (490 k), krátkodobý výkon pre Launch Control 420 kW (571 k),
  zrýchlenie 0 — 100 km/h za 4,1 sekundy, maximálna rýchlosť 240 km/h, dojazd (WLTP) 388 – 452 km
   
 • Taycan Turbo Cross Turismo s výkonom 460 kW (625 k), krátkodobý výkon pre Launch Control 500 kW (680 k),
  zrýchlenie 0 — 100 km/h za 3,3 sekundy, maximálna rýchlosť 250 km/h, dojazd (WLTP) 395 – 452 km
   
 • Taycan Turbo S Cross Turismo s výkonom 460 kW (625 k), krátkodobý výkon pre Launch Control 560 kW (761 k),
  zrýchlenie 0 — 100 km/h za 2,9 sekundy, maximálna rýchlosť 250 km/h, dojazd (WLTP) 388 – 419 km.

V štandardnej výbave všetkých štyroch modelov sa nachádza aj technologicky vyspelý podvozok s pohonom všetkých kolies a s adaptívnym vzduchovým pružením. Na požiadanie dodávaný balík výbavy Offroad Design zvýši svetlú výšku o 30 mm. To znamená, že model Taycan Cross Turismo môže jazdiť aj po náročnejších terénnych cestách. Počas jazdy na nespevnených cestách mu pomôže aj štandardne dodávaný režim pre štrkové cesty s označením Gravel Mode.

Model Taycan Cross Turismo vzhľadom nasleduje vizuálnu štúdiu Mission E Cross Turismo predstavenú v roku 2018 na autosalóne v Ženeve. Siluetu jednoznačne určuje športová línia strechy, ktorá klesá smerom dozadu a dizajnéri automobilky Porsche ju nazvali flyline. Terénne dizajnové prvky priniesli ochranné lemy na blatníkoch, špeciálny tvar predného aj zadného nárazníka ako aj bočných prahov. Taycan Cross Turismo získa v rámci balíka výbavy Offroad Design aj špeciálne lišty v rohoch predných a zadných nárazníkov aj na koncoch prahov. Zvyšujú príťažlivosť exteriéru a chránia pred odletujúcimi kamienkami.

Športové príslušenstvo: nový zadný nosič a elektrické bicykle Porsche

Automobilka Porsche vyvinula špeciálne pre model Taycan Cross Turismo zadný nosič na tri bicykle, ktorý stanovuje nové štandardy v oblastiach veľkosti a ovládateľnosti. Dá sa využívať univerzálne a pre viacero typov bicyklov. Jedným z inovatívnych prvkov je, že veko batožinového priestoru sa dá otvoriť aj v momente, keď sú bicykle umiestnené na nosiči. Značka Porsche zároveň predstavila aj dva vysoko kvalitné elektrické bicykle, eBike Sport a eBike Cross. S nadčasovým dizajnom a výkonnou, ale zároveň trvalo udržateľnou technológiou pohonu vytvárajú dokonalý doplnok modelu Taycan Cross Turismo.

Začiatok predaja

Predaj Porsche Taycan Cross Turismo odštartuje v lete. Ceny v Nemecku sa začínajú od 93 635 eur (vrátane DPH a povinnej výbavy).

Technicky špičkové prestavenie technicky vyspelého vozidla

Svetová premiéra nového modelu Porsche Taycan Cross Turismo sa konala v štúdiu Hyperbowl, ktoré sa nachádza v Mníchovskom výstavnom centre. Očarujúce nové štúdio spája svet filmu a reality. LED stenu zakrivenú v uhle 270 stupňov s dĺžkou 40 metrov a výškou 5,5 metra dopĺňa LED strop s celkovou zobrazovacou plochou 478 štvorcových metrov a so 70 miliónmi pixlov. Svetová premiéra sa vysielala na newstv.porsche.com. Je tam kedykoľvek k dispozícii na opätovné pozretie.

Zdroj: Porsche

Reklama