/
/
/
Prichádza nový NISSAN X-TRAIL

Prichádza nový NISSAN X-TRAIL

Reklama

 • Jeden z dvoch globálnych dizajnov SUV crossoverov bol dnes predstavený, spolu s Nissanom Rouge
 • Nový X-Trail stavia na dedičstve značky Nissan v oblasti pohonu 4×4…
 • a vedúceho postavenia značky v segmente crossoverov
 • Štýlový, pohodlný a tichý, a napriek tomu…
 • …vysoký výkon pri jazde mimo cesty poskytuje akékoľvek dobrodružstvo
 • Plne pripojený prostredníctvom nového systému NissanConnect s paletou aplikácií
 • Bezpečnostný štít Nissan s rozšírenou paletou bezpečnostných prvko
 • Prémiový dizajn a technológia:
 • Panoramatické strešné okno po celej dĺžke strechy
 • Možnosť siedmich sedadiel a flexibilný batožinový priestor
 • Možnosť pohonu dvoch alebo štyroch kolies

Nový robustný a moderný Nissan X-Trail vybavený množstvom technológií absolvoval svoju svetovú premiéru na autosalóne vo Frankfurte 2013. Nový X-Trail stavia na rešpektovanom dedičstve značky Nissan v rámci pohonu 4×4 a pridáva to najlepšie know-how v oblasti crossoverov, a tak znovu definuje segment kompaktných SUV.

Americká verzia, nazvaná Nissan Rouge, má dnes svetovú premiéru. Ako produkt, ktorý má prispieť ku globálnemu rastu, je postavený na spoločne vyvinutej platforme CMF (Common Module Family) značiek Nissan a Renault. Predpokladá sa, že bude k dispozícií v 190 krajinách po celom svete.

Nový X-Trail vylepšuje schopnosť svojho predchodcu dostať sa kamkoľvek a inšpiruje sa špičkovými crossovermi Nissan – Qashqai, Juke a Murano, vďaka čomu predstavuje dokonalé, vysoko výkonné a moderné rodinné vozidlo do každého počasia.

Nový X-Trail je rovnako robustný a vynikajúci ako model predchádzajúcej generácie, ale pridáva štýlovosť a úspornosť crossoverov, vzrušujúci dizajn, inovatívnu technológiu a výnimočné pohodlie, čím stanovuje nový štandard vo veľmi konkurenčnom segmente C-SUV.

Nový X-Trail je výnimočným vozidlom, ktoré stavia na dvoch základných výhodách značky Nissan,

upozorňuje výkonný viceprezident spoločnosti Nissan Andy Palmer.

Podobne ako jeho predchodcovia má aj nový X-Trail všetky vlastnosti skutočného vozidla s pohonom 4×4. Pri vývoji nového vozidla sme využili ďalšie kľúčové zložky, vďaka ktorým sú úspešné crossovery ako Qashqai.

 Výsledkom je prevrat v oblasti dizajnu, technológie a kvality v danom segmente. Nový X-Trail prináša vďaka kombinácií funkcií, praktickosti, pohodlia, štýlu a inovácií nové zameranie na trh SUV segmentu C. A vnáša novú dimenziu do našej ponuky rodinných vozidiel s pohonom 4×4. Kompaktný crossover s pohonom všetkých kolies Qashqai ponúka skvelú stabilitu aj na klzkom povrchu, ale nový X-Trail zaisťuje tým, ktorí to potrebujú, ešte lepšie jazdné vlastnosti v akomkoľvek teréne a počasí.

Automobil X-trail je pre spoločnosť Nissan veľmi dôležitý a bude sa vyrábať v deviatich rôznych výrobných závodoch na celom svete pre rozsiahlu paletu trhov, pričom už dnes sa predstavujú verzie pre ostatné trhy. Nový X-Trail bude po svetovej premiére uvedený na trh v prvom štvrťroku 2014 a celosvetový predaj začne v júli 2014. Jeho predchodca patril medzi najpredávanejšie vozidlá spoločnosti Nissan na celom svete a od novej verzie sa očakáva, že výrazne prispeje k strednodobému obchodnému plánu spoločnosti Nissan na fiškálne roky 2011 – 2016 Power 88.

Podrobné informácie o novom vozidle X-Trail

Dizajn

Úlohou dizajnérov bolo skombinovať elegantné a štýlové línie moderného crossoveru s robustnou príťažlivosťou typického SUV. Namiesto drsných a hranatých línií predchádzajúcej generácie má nový X-Trail prémiový a dynamický vzhľad.

Výrazne tvarované línie vytvárajú jednoznačne rozpoznateľnú siluetu, ktorú formujú elegantné krivky a blatníky kolies. Zahŕňajú prvky pre Nissan typických znakov, ako napríklad zadné svetlomety „v tvare bumerangu“, členené predné svetlomety s diódami LED denného svietenia a charakteristický tvar „D“ stĺpika. Predné svetlomety s diódami LED – diaľkové aj stretávacie – sú štandardom pre modely najvyšších výbav a 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin dávajú novému vozidlu X-Trail impozantný vzhľad.

Medzi interiérové prvky patrí povrchová úprava – chrómová, geometrická metalická a čierna Piano. Voliteľné prvky zahŕňajú sofistikované tkané čalúnenie a celokožené poťahy s kontrastným prešívaním. Priestranný interiér má usporiadanie sedadiel v štýle divadla s ďalšími dvoma voliteľnými sedadlami, čo vytvorí priestor v interiéri pre sedem osôb.

Praktické prvky zahŕňajú zadné bočné dvere, ktoré sa otvárajú takmer o 80 stupňov (omnoho viac ako je obvyklé), aby sa umožnil nielen jednoduchý prístup, ale aj jednoduché nakladanie a vykladanie detskej bezpečnostnej sedačky. Pohodlie stredného radu sedadiel bolo vylepšené vďaka dodatočnému priestoru pre kolená, vytvorenému dlhším rázvorom a novými prednými sedadlami, ktoré majú lepšie tvarované zadné časti operadiel.

Sedadlá v strednom rade sa sklápajú a posúvajú a ak sú namontované sedadlá tretieho radu, sklápajú sa smerom dopredu, aby sa zväčšil batožinový priestor.

Užitočné prvky zahŕňajú napríklad veľkú stredovú odkladaciu skrinku medzi sedadlami. Samotná skrinka je dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestil 10-palcový tablet.

Univerzálnosť propagovaná predchádzajúcim modelom pokročila v novom vozidle X-Trail ešte ďalej, a to vďaka inteligentnej a inovatívnej dvojitej nakladacej podlahe, ktorá ponúka flexibilné možnosti skladovania. Batožinový priestor je možné rozdeliť na hornú a dolnú časť jednoduchým pohybom jednej ruky. V najvyššej polohe udrží doska až 10 kilogramov nákladu, v spodnej polohe až 75 kilogramov. Toto riešenie batožinového priestoru umožňuje používateľovi skladovať napríklad detský kočík a väčšie predmety v dolnej časti a priestor hore využiť pre menšie a ľahšie predmety.

Prístup do batožinového priestoru je vďaka diaľkovému ovládaniu elektrických piatych dverí maximálne jednoduchý.

Výsledkom je dynamická zmes progresívneho štýlu exteriéru s priestranným, funkčným a vysoko kvalitným interiérom.

Technológia

Keď sa nový X-Trail začne na budúci rok predávať, bude jedným z najmodernejších vozidiel na cestách. Plne pripojený X-Trail je prvým modelom využívajúcim najnovšiu generáciu navigačného, informačného a zábavného systému NissanConnect. Vodiči budú využívať komplexnú súpravu asistenčných prvkov, ktoré tvoria systém bezpečnostného štítu Nissan Safety Shield vozidla X-Trail.

Ako sa už stalo pravidlom vo vozidlách Nissan, všetky funkcie majú praktické výhody, ktoré zjednodušujú život vodiča aj cestujúcich.

Jedným z najvýraznejších príkladov technických inovácií spoločnosti Nissan je nový systém NissanConnect. Nová podoba systému NissanConnect ponúka možnosť pripojiť inteligentný telefón zaisťujúci spojenie majiteľov vozidla s vonkajším svetom bez ohľadu na to, kam ich zavedie cesta. Vďaka palete aplikácií od platforiem sociálnych sietí (Facebook a Twitter) až po zábavu (Eurosport a Tune-in) prístupných prostredníctvom veľkej, 7-palcovej dotykovej obrazovky sa nový systém NissanConnect dokonale hodí pre nový X-Trail.

Najnovšia generácia satelitnej navigácie integruje službu Google®, ktorá ponúka množstvo užitočných informácií, od predpovedí počasia až po umiestnenie čerpacích staníc, hotelov, reštaurácií a mnohých ďalších bodov záujmu. Čoraz obľúbenejšia funkcia Send-to-car umožňuje vodičovi vyhľadať si cieľ cesty doma a zaslať ho do systému NissanConnect vo vozidle jediným kliknutím tlačidla. Systém obsahuje priame prehrávanie audia prostredníctvom rozhrania Bluetooth, prepojenie s mobilným telefónom, ako aj vstup Aux-in a USB.

Výhodou pre vodiča sú veľmi veľké displeje prístrojov s 5-palcovým farebným displejom TFT, obsahujúcim minimálne 12 grafických zobrazení, ktoré sa striedajú. Ponúka tiež správy a upozornenia, ktoré zahŕňajú  priemernú a aktuálnu rýchlosť, jednotlivé pokyny navigácie, audio obsah, rozpoznávanie dopravných značiek, ekologické rady pri jazde a nastavenia rozdelenia krútiaceho momentu v režime pohonu 4WD.

Podvozok

Nový X-Trail zachováva najvyššie štandardy svojej triedy, ktoré stanovil model predchádzajúcej generácie, a preberá pokročilý systém elektronického pohonu všetkých štyroch kolies Nissan ALL MODE 4x4i. Ovláda sa prostredníctvom otočného prepínača na strednom paneli a ponúka výber medzi pohonom dvoch kolies, automatickým režimom alebo zablokovaním permanentného pohonu všetkých štyroch kolies.

V „predvolenom“ automatickom režime systém neustále sleduje otvorenie škrtiacej klapy, otáčky motora a krútiaci moment, aby predvídal pretočenie kolies a podľa potreby rozdeľoval krútiaci moment medzi prednú a zadnú nápravu, a to do rýchlosti až 80 km/h.

Pri vyššej rýchlosti systém reaguje na pretočenie kolies, pričom znovu presúva pohonnú silu dozadu, aby sa podľa potreby obnovila trakcia. V zložitých podmienkach a pri nízkych rýchlostiach je možné využiť funkciou zablokovania stáleho pohonu všetkých štyroch kolies, pričom vodiči majú možnosť výberu pohonu výhradne dvoch kolies.

Štyri elektronické systémy, ktoré sú pripravené prekročiť očakávania vodičov kompaktných SUV, boli vyvinuté tak, aby bol život s X-Trailom pohodlnejší a ešte bezpečnejší: dva z nich sú svetovými premiérami a tretí je súčasťou prémiového modelu Infiniti M.

Prvýkrát sa predstaví funkcia Aktívna kontrola jazdy a Aktívna motorová brzda. Funkcia Aktívna kontrola jazdy sleduje povrch cesty, zisťuje nerovnosti, ktoré by mohli narušiť naklonenie karosérie vozidla a mení pruženie tak, aby ich vyrovnalo. Funkcia Aktívna motorová brzda využíva výkon a ovládateľnosť prevodovky Xtronic a zaisťuje ďalšie brzdenie motorom pri zatáčaní alebo pri spomaľovaní pri zastavení.   Výsledkom je väčšia ovládateľnosť brzdenia a lepší pocit vďaka menšiemu úsiliu pri zošliapnutí brzdového pedálu.

Tretí systém, po prvý krát predstavený v prémiovom segmente, je funkcia Aktívna kontrola stopy. Systém Aktívna kontrola stopy brzdí jednotlivé kolesá podľa potreby, prostredníctvom využitia palubných snímačov, ktoré sledujú rýchlosť, uhol natočenia kolies, otvorenie škrtiacej klapky a brzdnú silu. Tým sa znižuje nedotáčavosť a vodičovi pomáha bezpečnejšie prechádzať zákruty. Tento systém je účinný predovšetkým na klzkých a vlhkých cestách.

Nový X-Trail využíva systém podpory rozjazdu do kopca a pokročilý asistenčný systém pre schádzanie z kopca.

Hnacie ústrojenstvo

Počas vývoja nového vozidla X-Trail boli stanovené ciele dosiahnuť najlepšie výsledky v danej triede v oblastiach prepracovanosti, ochrany životného prostredia a úspornosti.

To sa dosiahlo znížením hmotnosti všade, kde to bolo možné, a to aj napriek tomu, že nový X-Trail má väčšie rozmery ako predchádzajúci model. Dvere batožinového priestoru sú napríklad z väčšej časti plastové, čím sa ušetrilo sedem kilogramov.

Veľká pozornosť bola venovaná aerodynamike vozidla, ktorú podporujú starostlivo navrhnuté bočné spätné zrkadlá a tiež spojler, ktorý prekrýva sústavu výfukového systému a zadný panel.

Technické inovácie  a znižovanie objemu motorov umožnili novému vozidlu X-Trail dostať sa do čela svojej triedy, pokiaľ ide o úspornosť motorov. V novom vozidle X-Trail sa znížilo trenie v hnacom ústrojenstve, ktoré znižuje výkon, vďaka čomu sa dosiahol vynikajúci výkon najnovšej generácie motorov so zmenšeným objemom spájajúcim dynamiku väčšieho motora s hospodárnosťou a emisiami menšieho motora.

Nissan spojil radosť z jazdy, výkon a hospodárnosť osobného vozidla so schopnosťami, ktorými bol X-Trail známy, a znovu tak definoval celý trhový segment a stanovil nový štandard v tejto triede,

dodal Palmer.

Nielen vďaka hnaciemu ústrojenstvo a podvozku je X-Trail špičkou segmentu, ale aj vďaka štýlu, flexibilnému interiéru, voliteľnému tretiemu radu sedadiel a pokročilej technológii. Je to dokonalé vozidlo pre modernú rodinu.

Ďalšie podrobnosti o motoroch a modelovej ponuke nového X-Trailu budú predstavené s blížiacim sa termínom predaja vozidla v Európe na budúci rok.

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama