/
/
/
Nový Nissan GT-R NISMO 2017 posúva nové GT-R na ďalšiu úroveň

Nový Nissan GT-R NISMO 2017 posúva nové GT-R na ďalšiu úroveň

Reklama

Nový Nissan GT-R NISMO 2017 bol predstavený na slávnom okruhu Nürburgring, ktorý je známy ako jedna z najdlhších a najnáročnejších pretekárskych tratí na svete. Tu sme aj celý čas ladili, vylepšovali a cibrili mocný výkon tohto vozidla.

Rovnako ako pri bežnom modeli, aj predok vozidla GT-R NISMO je omladený a jeho výraz podčiarkuje nový nárazník. S chladením vysokovýkonného motora pomáha tiež mriežka V-motion z tmavého chrómu. Mriežka je teraz väčšia, a zachytí tak viac vzduchu bez toho, aby obmedzovala aerodynamický výkon vozidla. Nová a citeľne vystužená kapota sa nijako nedeformuje ani pri extrémnych rýchlostiach a vždy si zachováva svoj aerodynamický tvar. Od bežného modelu sa vozidlo GT-R NISMO odlišuje predným nárazníkom, ktorý je vyrobený z karbónových vlákien. Nárazníky sa vyrábajú s presnosťou mechanikov „TAKUMI“. Veľká pozornosť sa pritom venuje správnemu prekladaniu vrstiev karbónového plátna, vďaka čomu majú diely ideálnu tuhosť. Prítlačné krídelká boli navrhnuté tak, aby vylepšili prúdenie vzduchu okolo vozidla a vyvíjali vysoký prítlak. Krídelka tiež vyrovnávajú prúd vzduchu okolo podbehov, čím vylepšujú aerodynamiku celého vozidla. Celkovo má vozidlo vďaka novým tvarom väčší prítlak než dosiaľ akýkoľvek sériovo vyrábaný model Nissan. Veľký prítlak sa prejavuje výnimočnou stabilitou vo vysokých rýchlostiach.

Z nového vozidla GT-R NISMO pochádza aj omladený interiér vozidla GT-R 2017, vďaka ktorému je kabína ešte luxusnejšia než kedykoľvek predtým. Prepracovaná palubná doska a stredová lakťová opierka sú rovnako ako volant potiahnuté vysokokvalitnou kožou Alcantara®. Prvky stredovej konzoly sú rozložené lepšie a jednoduchšie. Svoj podiel má na tom vstavaná navigácia, ovládanie zvuku (počet prepínačov klesol v porovnaní s predchádzajúcim modelom z 27 na 11) a tiež väčší 8-palcový dotykový displej, ktorý je možné vďaka veľkým ikonám jednoducho obsluhovať. Displej sa dá ľahko obsluhovať aj pomocou nového ovládača na karbónovej stredovej konzole bez toho, aby bolo nutné priamo sa dotýkať displeja. Ovládač tak príde vhod pri jazde vysokou rýchlosťou. Špecialitou modelu GT-R NISMO sú karbónové športové sedadlá Recaro® s červeným čalúnením Alcantara.

Nissan GT-R NISMO 2017
Nissan GT-R NISMO 2017

Pri vozidle GT-R NISMO, ktoré disponuje pohonom všetkých kolies, došlo (čiastočne vďaka značne vystuženej karosérii bežného modelu) aj k zvýšeniu výkonu. Vďaka tuhšej karosérii sa mohli konštruktéri vozidla GT-R NISMO zamerať na ďalšie vyladenie tlmičov, pružín a stabilizátorov. Všetky tieto prvky potom spolu s väčším prítlakom stoja za jazdnými vlastnosťami, ktoré sa oproti predchádzajúcemu modelu posúvajú opäť na vyššiu úroveň. Výsledky slalomu na čas a perfektný jazdný výkon v zákrutách to len potvrdzujú: Obe hodnoty sú takmer o 2 percentá lepšie než pri predchádzajúcom modeli. Vozidlo GT-R je vybavené špeciálnym systémom tlmičov Bilstein® DampTronic. Ten si môže nastaviť vodič a pomocou niekoľkých informačných systémov vozidla zaistiť primeranú tlmiacu silu a vysokú úroveň ovládateľnosti v celom rade jazdných situácií. Súčasťou systému Bilstein® sú špeciálne, divíziou NISMO vyvinuté tlmiče, ktoré prenášajú na vozovku úctyhodný výkon 441 kW (600 k), ktorým dvojito prepĺňaný vidlicový šesťvalec s objemom 3,8 l disponuje.

Motor vozidla GT-R NISMO, nazvaný „VR38DETT“, je výsledkom odborných skúseností, ktoré divízia NISMO nazbierala vďaka účasti na súťažiach motoristického športu po celom svete. Motor je osadený 6-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou a dvomi vysoko prietokovými turbodúchadlami s veľkým priemerom, ktoré sa používajú v súťaži GT3. Rovnako ako je to pri bežnom modeli, každý motor pre vozidlo GT-R NISMO ručne zostavujú od začiatku do konca v špeciálnej čistej miestnosti dôkladne vyškolení mechanici. Motor je potom spredu vybavený hliníkovým štítkom, ktorý nesie meno majstra (takumiho), ktorý je za kompletizáciu danej pohonnej jednotky zodpovedný.

Aj keď je jeho motor silnejší než kedykoľvek predtým, nové vozidlo GT-R NISMO sa pýši ešte väčšou celkovou vyváženosťou než predchádzajúce modely. Vďaka tomu si ho vodiči užijú tak na veterných horských cestách, ako aj na pretekárskom okruhu.

„V názve vozidla GT-R NISMO kladieme dôraz na písmeno ‚R‘. Vozidlo je vďaka svojej priamej väzbe na fungovanie v súťažiach doma na akejkoľvek dráhe a ponúka vodičom tú najvyššiu možnú dávku vzrušenia a čírej radosti. Divízia NISMO poňala model GT-R 2017 ako východiskový bod. Z toho potom vytvorila ešte vyváženejší stroj, ktorému nebol iba zvýšený výkon, ale celkovo mu bol daný ešte vyšší ‚prémiový charakter‘. Toto vozidlo je výsledkom našej neutíchajúcej túžby dosiahnuť absolútne potešenie z jazdy,“povedal Hiroshi Tamura, vedúci produktový špecialista modelu GT-R NISMO a bežného modelu GT-R.

Model GT-R NISMO 2017 je k dispozícii v piatich rôznych farbách exteriéru. Zatiaľ čo vozidlo samotné sa vyrába v japonskom Tochigi, motory sa ručne montujú v Jokohame.

Divízia NISMO 

Divízia NISMO (skratka spojenia „NISsan MOtorsports“) je značka spoločnosti Nissan zameraná na vývoj v oblasti výkonu. Je jedným zo zdrojov inovácie a inšpirácie spoločnosti. Vozidlá vyvíjané divíziou NISMO sa vyznačujú inovatívnymi technológiami a vysokým výkonom a sú určené širokému spektru zákazníkov na každodenné jazdenie. Modely NISMO poskytujú jedinečný zážitok z jazdy – s aerodynamikou inšpirovanou motoristickým športom a štýlom, vylepšenou ovládateľnosťou a nevídanou svižnosťou.

Vo svete motoristického športu sa divízia NISMO zúčastňuje na najprestížnejších pretekoch vozidiel GT a športových automobilov, napríklad japonskej série Super GT. Okrem toho dodáva motory tímom, ktoré pretekajú na šampionátoch Le Mans 24 hodín či European Le Mans Series (ELMS).

Technické údaje (Európa)

Typ motora

VR38DETT

Ventilový rozvod

DOHC

Počet valcov/konštrukcia motora

V6

Zdvihový objem (l)

3,8

Výkon

600 k (441 kW) pri 6 800 min-1

Krútiaci moment

652 Nm pri 3 600 – 5 600 min-1

 Rozmery

Celková dĺžka

4 690 mm

Celková šírka

(bez vonkajších zrkadiel)

1 895 mm

Celková výška

1 370 mm

Rázvor

2      780 mm

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama