/
/
/
Nový koncept: CITROËN AIRCROSS

Nový koncept: CITROËN AIRCROSS

Reklama

NOVÁ ŠTÚDIA CITROËN AIRCROSS: CITROËN POZÝVA NA CESTY

Od svojho založenia pred 95 rokmi predala značka CITROËN už viac ako 50 miliónov automobilov. Tento úspech oslavuje predstavením novej, očarujúcej, kreatívnej a odvážnej štúdie. CITROËN tak potvrdzuje svoje schopnosti vývoja a pozíciu na trhu, ktorá je:

– MEDZINÁRODNÁ: CITROËN AIRCROSS ilustruje ambície značky na medzinárodných trhoch. Potvrdili sa už v prípade modelu C4 Cactus, ktorý zaznamenal celosvetový ohlas.

– INÁ AKO OSTATNÍ: CITROËN AIRCROSS rúca zažité predstavy, pritom je však stále plnohodnotným SUV. Dizajn exteriéru a atmosféra interiéru sa vyznačujú modernosťou a jedinečnými prvkami, ktoré načrtol už model C4 Cactus. CITROËN ukazuje schopnosť vtlačiť svoju identitu viacerým vozidlám z rôznych segmentov.

Štúdia CITROËN AIRCROSS pokračuje v tom, čo priniesol model C4 CACTUS a rozvíja jeho možnosti:

– JEDINEČNÝ VZHĽAD: mix výkonu a pozitívnej energie. CITROËN AIRCROSS je sympatické SUV, ktoré chráni svoju posádku. Jeho optimistický dizajn odstránil agresivitu a zdôrazňuje:

  • Jedinečnú osobnosť, čistú a optimistickú. Podarilo sa to dosiahnuť vyvážením horizontálnych línií a veľkých plôch. Dôraz sa kládol na výrazné grafické prvky ako Alloy Bump či Air Sign. Dojem zintenzívňuje červeno-oranžový lak karosérie, symbol energie a rozvahy ako aj inovatívne materiály evokujúce robustnosť;
  • Dizajn, ktorý sa podriadil funkčnosti a aerodynamike.

– POZÝVA CESTOVAŤ v interiéri, ktorý sa vyznačuje pocitom ULTRA KOMFORTU a je aj ZDROJOM ENERGIE. Všetko na palube štúdie CITROËN AIRCROSS sa podriadilo vytvoreniu maximálneho pohodlia pre telo aj dušu. Komfort pre telo prinášajú široké a pohodlné sedadlá, príjemné materiály a jasné teplé farby. Napnuté línie podporujú pocit priestoru a geometrické tvary dodávajú interiéru nový rozmer. Každý kúsok spája estetiku a funkčnosť. CITROËN AIRCROSS evokuje tému cestovania aj usporiadaním a tvarom odkladacích priestorov a používaním popruhov v interiéri.

– INTELIGENTNÉ TECHNOLÓGIE sú dokonale funkčné a užívateľom dávajú možnosť vybrať si medzi ich spoločným alebo individuálnym využívaním. CITROËN AIRCROSS má dve HD obrazovky s uhlopriečkou 12’’. Jedna z nich je posuvná a môže ju využívať aj spolujazdec. Každé sedadlo je vybavené reproduktormi a mikrofónmi, čo uľahčuje komunikáciu medzi pasažiermi. Technologická vyspelosť sa prejavuje aj výberom pohonu Plug-In Hybrid, ktorý spája nízku spotrebu a vysoký výkon. Technológie sa zameriavajú na pokojnú jazdu a na nové zážitky na palube.

Štúdia CITROËN AIRCROSS sa po prvý raz predstaví na autosalóne v Šanghaji, čím potvrdí, že pre značku CITROËN je čínsky trh mimoriadne dôležitý (25 % všetkých vozidiel sa predá v Číne, ktorá je tak najväčším trhom značky).

1. CITROËN AIRCROSS, JEDINEČNÁ OSOBNOSŤ MEDZI SUV

SUV PODĽA ZNAČKY CITROËN: VÝRAZNÉ A OPTIMISTICKÉ

Štúdia CITROËN AIRCROSS vyžaruje svojimi celkovými vyváženými proporciami (D 4,58 m x Š 2,1 m x V 1,73 m) výkon a odhodlaný postoj.

CITROËN AIRCROSS osloví plynulými a prirodzenými plochami, pričom zdôrazňuje prepracovanú grafiku a jemné hrany. Karoséria pripomína napnuté plátno, ktoré prirodzene prikrýva veľké kolesá obuté do pneumatík 275/45 R 22. Špeciálne pre model CITROËN AIRCROSS ich vyvinula firma Continental. Vyznačujú sa masívnymi gumenými blokmi a pozdĺžnymi lamelami, čo zaručuje vynikajúci záber na všetkých povrchoch. Kolesá s výraznou grafikou obopínajú pneumatiky a zvýrazňujú terénne vlastnosti modelu CITROËN AIRCROSS.

SUV dostalo vybrúsené línie, ktoré ho spájajú s cestou. CITROËN AIRCROSS má stredovú líniu karosérie rovnobežnú s vozovkou, ktorá vyjadruje istotu a bezpečnosť, avšak bez náznaku agresivity. Vo svete SUV je to dizajnová novinka.

Hladké a homogénne nárazníky sú hlavnými nosičmi identity značky CITROËN. Prednej časti opäť dominuje dvojitý šíp a rozdelené svetlomety, ktoré sa po prvý raz objavili už na modeli C4 Picasso. Na zadnej časti sa vynímajú svetlomety s 3D efektom, ktorý vytvárajú v strede prerušené sústredené kruhy. Charakteristické dizajnové prvky značky CITROËN dopĺňajú plávajúca strecha a ničím nerušený pás presklenia. To tvorí výraznú horizontálnu líniu modelu CITROËN AIRCROSS.

Štúdia CITROËN AIRCROSS srší optimizmom a pokojnou, pozitívnou energiou

FUNKČNÝ DIZAJN

Karosériu zvýrazňujú grafické a dizajnové prvky, ktoré sú zároveň aj mimoriadne funkčné.

– Ochrana prostredníctvom Alloy Bump

Štúdia CITROËN AIRCROSS prichádza s novým využitím prvkov Airbump®, ktoré sa po prvý raz predstavili na modeli C4 Cactus a dostávajú sa na SUV. Zatiaľ čo Airbump® má za úlohu chrániť karosériu pred každodennými drobnými nárazmi, Alloy Bump chráni CITROËN AIRCROSS pred bočnými nárazmi ako viditeľné vypchávky. Alloy Bump sú vyrobené z vysoko absorpčnej hliníkovej peny. Ide o materiál, ktorý pochádza z motoršportu a spája ľahkosť, estetiku a ochrannú schopnosť. Je to inovatívna odpoveď pre potreby segmentu SUV.

– Aerodynamika podporená prvkami Air Sign a Air Curtain

Aerodynamika využíva aj viaceré dizajnové prvky karosérie na zlepšenie prúdenia vzduchu okolo vozidla. Air Sign je chrómový prvok okolo zadného okna, ktorý vytvára vzduchový tunel na prúdenie vzduchu. Air Curtains sú zasa aktívne lamely mriežky chladiča, ktoré, spolu s rozšírenými blatníkmi či úzkymi držiakmi spätných zrkadiel, prispievajú k lepšej celkovej aerodynamike modelu CITROËN AIRCROSS a zároveň posúvajú dizajn na novú úroveň.

– Air Sign zvýrazňuje zadnú časť vozidla

Air Sign má dvojitú funkciu. Vylepšuje aerodynamiku a zvýrazňuje zadnú časť vozidla. Štúdia CITROËN AIRCROSS rozmaznáva aj pasažierov množstvom miesta v interiéri. CITROËN AIRCROSS je naozaj štedré SUV.

POZITÍVNY A SPOLOČENSKÝ INTERIÉR

Štúdia CITROËN AIRCROSS priťahuje pozornosť intenzívnou oranžovou farbou, ktorá symbolizuje optimizmus a priateľskú náladu. Farba vyvoláva pozitívne emócie a zvýrazňuje línie štúdie CITROËN AIRCROSS. A aby dokonale previazala interiér s exteriérom, objavuje sa aj na prvkoch vo vnútri vozidla CITROËN AIRCROSS.

Protikladom k tejto farbe sú kovové časti na spätných zrkadlách, mriežke chladiča, na prvkoch Air Sign či na kľučkách dverí. Napriek tomu, že tieto prvky na prvý pohľad vyzerajú drsne a autenticky, prispievajú k bezpečnému a robustnému vzhľadu štúdie CITROËN AIRCROSS a potvrdzujú jej príslušnosť do sveta SUV.

2. CITROËN AIRCROSS, ULTRA KOMFORT, ZDROJ ENERGIE

Interiér štúdie CITROËN AIRCROSS rozmaznáva posádku maximálnym možným komfortom: cestovanie sa stáva relaxom pre telo aj dušu. CITROËN AIRCROSS prináša zážitok, ktorý je vzdialený od bežného automobilového sveta a predstavuje moderný interiér, v ktorom sa pasažieri jednoducho cítia dobre.

POHODLIE PRE DUŠU

Hlavným motívom značky CITROËN vždy bola snaha vytvárať pohodlné automobily, čo sa prejavilo aj v jedinečnom interiéri štúdie AIRCROSS:

– Veľké, otvorené a vzdušné priestory, ktoré sú funkčne zariadené odvážnymi prvkami. Plynulé tvary sú v protiklade s technickými prvkami. Prejavuje sa to napríklad na vzdušnej palubnej doske, ktorú rušia iba dva ventilačné prieduchy na bokoch a obrazovky, ktoré sú jedinými viditeľnými ovládačmi v interiéri štúdie CITROËN AIRCROSS;

– grafické stvárnenie sa zameriava na priečne línie, čo zvýrazňuje priestor a komfort. V štúdii CITROËN AIRCROSS sa opäť objavuje idea sedačky, no pre potreby SUV má úplne nový tvar. Grafické prvky použité na stredovej konzole sa opakujú aj na dverách a na sedadlách. Horizontálne členenie interiéru prispieva k pocitu maximálneho komfortu.

Pocitu pohodlia v interiéri zvyšuje aj množstvo svetla a použitie farieb inšpirovaných exteriérom. Modernej a dynamickej atmosfére dominuje kontrast bielej a oranžovej farby koženého čalúnenia.

POHODLIE PRE TELO

Pohodlie pre telo zhmotňujú predovšetkým sedadlá „king size“. Ich tvarované operadlá pozývajú nasadnúť, chcú objať telo a rozmaznávať ho celou cestou bez ohľadu na jej dĺžku. K maximálnemu komfortu prispievajú aj rozmerné opierky hlavy. Sedadlá majú v hornej časti príjemný a mäkký látkový poťah. Ide o modernú, futuristickú a technologicky vyspelú interpretáciu známych materiálov, ktoré sa vždy spájali s nekonečným cestovaním a slúžili ako inšpirácia pre dizajnérov značky CITROËN.

CESTOVANIE AKO HLAVNÁ TÉMA

Model C4 Cactus načrtol tému cestovania a štúdia CITROËN AIRCROSS ju ďalej rozvíja, pričom sa odvoláva na svet cestovateľskej batožiny.

Mimoriadne funkčne tvarované odkladacie priestory na stredovej konzole pripomínajú cestovné kufre. Široký stredový tunel, typický znak vozidiel kategórie SUV, tak v štúdii CITROËN AIRCROSS dostal nový rozmer a funkciu, ktorá je nielen praktická, ale aj nadmieru estetická. Veľké odkladacie priestory sa nachádzajú aj vo výplniach dverí či na vrchnej časti palubnej dosky.

Téma cestovania sa odzrkadľuje aj na funkčnom využívaní remeňov, ktoré slúžia napríklad na zatváranie dverí či na konzole, čím dokonale dokresľujú svet SUV. Okrem toho vytvárajú aj nezameniteľný grafický prvok. Estetická a praktická funkcia sa ešte nikdy tak tesne neprelínali.

3. INTELIGENTNÉ TECHNOLÓGIE PRE POKOJNEJŠIU JAZDU

VÝBER MEDZI SPOLOČNÝM ALEBO INDIVIDUÁLNYM VYUŽÍVANÍM

Všetky technológie štúdie CITROËN AIRCROSS sú maximálne funkčné. Výrazne využívajú najmä:

– najnovšie poznatky z oblasti digitálnych obrazoviek: grafika je neoddeliteľnou súčasťou značky CITROËN. Zvlášť, pokiaľ ide o technológiu, ktorá pomáha vodičovi udržiavať zrak na vozovke. CITROËN AIRCROSS disponuje dvoma širokouhlými HD obrazovkami s uhlopriečkou 12’’. Tie ponúkajú nevídané grafické spracovanie a verné podanie informácií, pričom využívajú technológiu z mobilných prístrojov. Obrazovky prostredníctvom prepracovanej grafiky sprostredkúvajú dáta o jazde ako aj informácie z infotainmentu. Živé farby obrazoviek prispievajú k príjemnej a hrejivej atmosfére na palube štúdie CITROËN AIRCROSS. Odvážne farby majú ďaleko od tradičného automobilového sveta;

– možnosť, že jedna z obrazoviek je elektronicky posuvná: využíva koľajnicu v palubnej doske  a jednoduchým pohybom ju môže využívať vodič, ale aj spolujazdec. Spolujazdec tak môže sledovať informácie o jazde, pozerať film, vyberať hudbu či sledovať navigáciu. Vďaka tomu sa spolujazdec cíti rovnako zapojený do diania ako vodič. Obe obrazovky sa môžu aj spojiť a z oboch strán volantu slúžiť vodičovi, ktorý ich ovláda prostredníctvom dotykového rozhrania;

– priestorové podanie zvuku pre maximálny akustický komfort: každé zo 4 samostatných sedadiel je vybavené reproduktormi a mikrofónmi, čo uľhčuje komunikáciu medzi pasažiermi, no zároveň umožňuje aj ich zvukovú izoláciu od okolitého sveta. Vďaka tomu si môžu cestujúci vybrať, s kým sa budú rozprávať bez toho, aby rušili ostatných. Cestovanie ponúka na výber medzi komunikáciou alebo úplným tichom!

– interakciu s okolitým svetom: v rámoch dverí na každej strane štúdie CITROËN AIRCROSS sa nachádzajú webkamery. Zaznamenávajú cestu a môžu vytvárať záznam, ktorý sa dá publikovať na sociálnych sieťach. Obraz z kamier sa dá priamo premietať aj na obrazovky v interiéri štúdie CITROËN AIRCROSS. Dajú sa tak získavať informácie o pamiatkach v okolí, prípadne nastaviť navigácia smerom k nim. Cestovanie sa tak stane hravou a spoločenskou zábavou.

SPOJENIE NÍZKEJ SPOTREBY A VYSOKÉHO VÝKONU

Štúdia CITROËN AIRCROSS využíva technológiu Plug-In Hybrid, ktorá spája elektromotor a spaľovací motor. Nabíjateľný hybridný pohon využíva elektromotor zabudovaný do zadnej nápravy. Ide o odvážne riešenie, ktoré dokonale vystihuje štúdiu CITROËN AIRCROSS: optimalizuje dynamické a terénne jazdné vlastnosti, pritom si však zachováva nízku úroveň spotreby paliva a vypúšťaných emisií.

CITROËN AIRCROSS spája tradičný spaľovací motor a elektromotor zabudovaný do priestoru zadnej nápravy s výkonom 70 kW (95 k) a krútiacim momentom 200 Nm. Elektromotor poháňajú lítiovo-iónové batérie. Ich nabíjanie z domácej elektrickej siete (16 A) trvá iba 3,5 hodiny. Dopĺňa ho benzínový motor 1.6 THP s výkonom 160 kW (218 k) a krútiacim momentom 275 Nm.

Použitie dobíjateľnej hybridnej technológie je potvrdením, že CITROËN AIRCROSS berie ochranu životného prostredia veľmi vážne. Je to predovšetkým prípad mestskej premávky, kde v režime ZEV (Zero Emission Vehicle) dôjde až do vzdialenosti 50 km. Pri častom zrýchľovaní a spomaľovaní sa elektromotor využíva na zníženie záťaže spaľovacieho motora a prispieva tak k zníženiu spotreby paliva. Na diaľniciach poháňa automobil predovšetkým benzínový motor, ktorý mu zabezpečuje dostatočný dynamický výkon.

Konštruktéri kládli dôraz aj na radosť z jazdy a dynamické jazdné vlastnosti. Pri dôraznom stlačení akceleračného pedálu sa aktivuje funkcia boost. Spojí sa tak maximálny výkon elektromotora aj spaľovacieho motora. Štúdia CITROËN AIRCROSS má potom k dispozícii výkon 230 kW (313 k) pri mimoriadne nízkej spotrebe (1,7 l/100 km a 39 g CO2/km). Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá iba 4,5 sekundy.

TECHNICKÉ ÚDAJE

Rozmery

Dĺžka: 4,58 m

Šírka: 2,1 m

Výška: 1,73 m

Rázvor: 2,80 m

Pohon plug-in hybrid

Benzínový motor 1.6 THP: výkon 165 kW (218 k)/krútiaci moment 275 Nm

Elektromotor na zadnej náprave: výkon 70 kW (95 k)/krútiaci moment 200 Nm

Režim ZEV: dojazd 50 km

Výkony a spotreba

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 4,5 sekundy

Kombinovaná spotreba: 1,7 l/100 km

Emisie CO2: 39 g/km

Zdroj: CITROËN

Prečítať celý text

Reklama