/
/
/
Nissan BladeGlider uvádza do života vrcholnú formu Inteligentnej mobility

Nissan BladeGlider uvádza do života vrcholnú formu Inteligentnej mobility

Reklama

Premiéra prototypu športového elektromobilu v Rio de Janeiru

  • Vyspelé, úplne elektrické hnacie ústrojenstvo s ohromujúcim výkonom a dynamickými jazdnými vlastnosťami
  • Zábavná jazda s nulovými emisiami s centrálnou polohou vodiča a dvoma sedadlami pre cestujúcich vzadu

Nissan dnes predstavil funkčný prototyp svojho futuristického vozidla BladeGlider, ktorý kombinuje nulové emisie s vysokým výkonom a revolučným dizajnom športového vozidla.

Vozidlá, ktoré boli vyvinuté z konceptu po prvý krát predstaveného na autosalóne v Tokiu v roku 2013, v Brazílii predstavujú budúce technológie, ktoré kombinujú víziu Inteligentnej mobility, šetrnej k životnému prostrediu, a jazdných vlastností športových vozidiel

Carlos Ghosn, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Nissan, povedal: „Tieto prototypy sú stelesnením úsilia Nissanu rozšíriť záber firemnej koncepcie Inteligentnej mobility, keď pôžitok z jazdy pôjde ruka v ruke so zodpovednosťou k životnému prostrediu. Nissan verí, že automobiloví nadšenci sa môžu tešiť na bezemisnú budúcnosť a vozidlo BladeGlider je toho dokonalým príkladom. Je to elektromobil pre milovníkov vône benzínu.“

Premiéra prototypu BladeGlider je súčasťou trvalej snahy značky Nissan o vývoj vozidiel s nulovými emisiami a nových automobilových technológií, vrátane systému autonómneho riadenia a konektivity. Nissan teraz ponúka najpredávanejšie vozidlo s nulovými emisiami na svete, LEAF, a je priekopníkom systému Inteligentnej mobility, ktoré budú implementované v rade vozidiel v priebehu nadchádzajúcich rokov.

Víziou Nissanu bol svižný, efektívny elektromobil, ktorý by dal nový rozmer potešeniu a vzrušeniu z jazdy, vozidlo, ktoré by sa pohybovalo ako klzák vďaka takmer nepočuteľnému chodu svojho elektrického hnacieho ústrojenstva a aerodynamickému tvaru lietadla so šípovým krídlom.

Teraz, po dvoch rokoch prác na dizajne, konštrukcii a vývoji, sa Nissan BladeGlider dostal do podoby vzrušujúcej reálnej štúdie s potenciálom vyspelého výkonného elektromobilu. BladeGlider je stelesnením vízie inteligentnej mobility, koncepcie usilujúcej sa o oveľa zaujímavejšie automobily vďaka predefinovaniu ich spôsobu riadenia, pohonu a začlenenia do spoločnosti.

Predvádzací model sa vyznačuje vyspelou konfiguráciou podvozka s úzkym rozchodom predných kolies a širším rozchodom zadných kolies, aby dosiahol optimálnu aerodynamickú účinnosť a jazdnú stabilitu.

Vysoké dozadu otvárané zdvíhajúce sa dvere poskytujú dramatický vstup a výstup z kabíny. Otvorená strecha vozidla BladeGlider je zosilnená integrovanou ochrannou konštrukciou proti prevráteniu, spájajúcou vzrušenie z jazdy pretekárskym vozidlom bez strechy s bezpečnosťou kupé.

Ovládacie prvky na volante na riadenie systémov vozidla BladeGlider sú prepojené s vyspelou obrazovkou zobrazujúcou rýchlosť, stav nabitia batérie, regeneračný režim a priebeh krútiaceho momentu. Stredovú obrazovku po bokoch dopĺňajú dva displeje zobrazujúce pohľad dozadu otočených kamier umiestnených tesne za prednými kolesami, ktoré zobrazujú situáciu na bokoch vozidla a za ním. Toto riešenie, nahrádzajúce bočné spätné zrkadlá duálnymi obrazovkami, zvýšilo aerodynamickú účinnosť vozidla BladeGlider. Vodič sedí v šípovom usporiadaní mierne pred dvoma cestujúcimi, ktorí majú viac miesta na nohy. Všetci cestujúci majú panoramatický výhľad vďaka jednoliatemu čelnému sklu kabíny.

Vozidlo má čisto elektrický pohon s mimoriadnym výkonom, ktorý zabezpečujú technológie batérie a motora vyvinuté technickým partnerom Nissanu pre projekt BladeGlider – spoločnosťou Williams Advanced Engineering. Maximálna rýchlosť predvádzacích modelov presahuje 190 km/h*, so zrýchlením z 0–100 km/h za menej než 5 sekúnd*. Pohon zadných kolies zabezpečujú dva elektromotory s výkonom 130 kW – jeden v každom kolese.

Pohon disponuje vektorovým systémom rozdelenia krútiaceho momentu, ktorý riadi prenos krútiaceho momentu na hnané kolesá a ešte viac tým zlepšuje jazdné vlastnosti. Vďaka systému rozdelenia krútiaceho momentu sa v prípade zistenej nedotáčavosti automaticky na vonkajšom kolese zvyšuje krútiaci moment, ktorý nedotáčavosť kompenzuje.

Systém je navrhnutý tak, aby jazdu obohacoval, a nie ju len viedol. Ponúka tri úrovne nastavenia: vypnuté, svižná jazda a driftovanie.

Energiu dodáva vysokovýkonná päťmodulová lítium-iónová batéria s výkonom 220 kW. Pre batériu a motory boli na mieru vyvinuté systémy chladenia.

Interiér vozidla BladeGlider odráža športové zámery vozidla – na každom sedadle nájdeme štvorbodové bezpečnostné pásy. Sedadlá poskytujú mimoriadne dobré bočné vedenie a oporu nôh pre vodiča i cestujúcich. Sedadlá sú čalúnené ergonomicky dômyselnou kombináciou tkaniny a povlaku z epoxidovej živice, ktoré dohromady vytvárajú odolný a nešmykľavý materiál schopný pohodlne a bezpečne držať cestujúcich na mieste.

Čalúnenie je dostupné v dvoch farbách – zelená Cyber a oranžová Stealth. Tieto farby sú použité v hornej časti operadla sedadla a sú lemované striebristým reflexným materiálom dodávajúcim atraktívny športový vzhľad. Základňu sedadiel tvorí čierny štruktúrovaný materiál s pásikmi zeleného a oranžového čalúnenia rámujúcimi sedák.

V auguste budú v Riu de Janeiro predstavené dve vozidlá BladeGlider. Jedno bude staticky vystavené v Olympijskom parku a druhé bude ponúkať dynamické jazdy zástupcom médií a významným osobnostiam.

BladeGlider – dôležité údaje

Najvyššia rýchlosť

>190 km/h

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h

< 5 sekúnd

Výkon

200 kW (268 k)

Krútiaci moment

707 Nm

Hmotnosť

1 300 kg

Dĺžka

4 300 mm

Šírka

1 850 mm

Výška

1 300 mm

Rázvor

2 800 mm

* Hodnoty poskytnuté společnosťou Williams Advanced Engineering.

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama