/
/
/
MY17 Nissan GT-R s osvieženým zovňajškom a silnejším výkonom

MY17 Nissan GT-R s osvieženým zovňajškom a silnejším výkonom

Reklama

Spoločnosť Nissan na Autosalóne v Bratislave predstavila nový Nissan GT-R MY17 (modelový rok 2017) v európskej premiére tohto najvýkonnejšieho modelu značky Nissan. Najvýraznejšími zmenami nového GT-R sú vzrušujúci nový vzhľad interiéru a exteriéru, zásadné vylepšenia jazdného výkonu a nové dôležité funkcie. Tieto úpravy predstavujú najvýznamnejšie zmeny, ktorými model od svojho uvedenia v roku 2007 prešiel.

https://youtu.be/XApK_wVRvao

Exteriér vozidla GT-R sa dočkal zásadného prepracovania prednej časti. Jedným z najmodernejších dizajnových prvkov značky Nissan je nová mriežka chladiča s motívom znaku V v matnej chrómovej úprave. Tá je teraz väčšia, takže zabezpečuje účinnejšie chladenie motora, a je opatrená novým vzorom sieťovania. Z mriežky plynulo vychádza nová kapota, ktorá je teraz podstatne silnejšia, čo zabezpečuje lepšiu stabilitu pri jazde vo vysokých rýchlostiach. Novonavrhnutá hrana predného spojlera a predné nárazníky s lištami umiestnenými bezprostredne pod svetlometmi dodávajú vozidlu GT-R čisto pretekársky štýl a zároveň vytvárajú vpredu silný prítlak.

144067_1_5
Nissan GT-R

Profil vozidla naďalej vychádza z typického aerodynamického tvaru modelu GT-R, ale bočné lišty boli rozšírené, aby sa zabezpečilo lepšie obtekanie vzduchu. Premenou prešla aj zadná časť vozidla. Zadné svetlá sú opäť tvarované do štyroch kruhov charakteristických pre model GT-R, pri bližšom pohľade sú však badateľné úpravy karosérie vylepšujúce obtekanie vzduchu a tiež bočné vetracie otvory umiestnené vedľa štyroch výfukových trubíc. Aj línia „pása“, ktorá oddeľuje spodnú čiernu časť od panelov karosérie, bola posadená vyššie, aby vozidlo vyzeralo širšie a pri pohľade zozadu pôsobilo agresívnejšie. Tieto úpravy exteriéru dodávajú vozidlu nielen športovejší vzhľad, ale vylepšujú aj jeho aerodynamiku. Znížil sa aerodynamický odpor, vozidlo si však zachováva rovnako silný prítlak ako súčasný model GT-R, čo mu zabezpečuje stabilitu vo vysokých rýchlostiach.

Po vstupe do kabíny vás uvíta luxusný interiér, ktorý s výkonným športovým vozidlom tohto razenia dobre ladí. Celá palubná doska i ovládací panel sú nové a sú potiahnuté veľmi kvalitnou kožou s precíznym ozdobným prešívaním, ktoré je dielom tímu TAKUMI. Celá palubná doska je riešená v horizontálnom usporiadaní, ktoré na pasažierov na predných sedadlách pôsobí dojmom vysokej stability. Línia vedúca od palubnej dosky k stredovej konzole dodáva vodičovi za volantom pocit prostredia prispôsobeného potrebám vodiča.

Rozloženie stredovej konzoly bolo optimalizované a zjednodušené. Vďaka integrovanej navigácii a ovládaniu zvuku sa znížil počet prepínačov z 27 na 11. Zväčšený 8“ dotykový displej zobrazuje veľké ikony, ktoré spolu s novým ovládaním displeja na stredovej konzole z uhlíkových vlákien zabezpečujú jednoduchú prevádzku.

144055_1_5
Nissan GT-R

Na novom volante sú inštalované radiace páčky, ktoré umožňujú vodičovi radiť aj počas zatáčania bez toho, že by musel zložiť ruky z volantu. Radiace páčky i ovládače ventilácie sú na dotyk príjemnejšie a pri zopnutí alebo zmene polohy vydávajú krajší zvuk.

„Model GT-R, ktorý je ikonou jazdného výkonu značky Nissan, sa stále vyvíja. Obsahuje našu signatúru v podobe mriežky s motívom znaku V a zodpovedá najmodernejším dizajnovým štandardom značky Nissan. Vďaka výnimočným aerodynamickým parametrom a vylepšenému interiéru pôsobí vozidlo GT-R vyzretejším dojmom, ktorý si kladieme za cieľ aj do budúcnosti,“ uviedol výkonný riaditeľ dizajnu v spoločnosti Nissan Mamoru Aoki.

Oceňovaný motor V6 s objemom 3,8 litra s 24 ventilmi a dvoma turbodúchadlami (každý kus je ručne vyrobený špecializovaným technikom tímu TAKUMI) teraz dosahuje výkon 565 k, 6800 otáčok za minútu a krútiaci moment 467 lb×ft. Motory sú umením tímu TAKUMI. Vďaka zvýšenému výstupnému výkonu, ktorý je výsledkom individuálneho riadenia časovania zapaľovania valcov a dodatočného zosilnenia pomocou turbodúchadiel, disponuje nové vozidlo GT-R výnimočnými akceleračnými parametrami v strednom a vysokom rozsahu (3200 min-1 a viac). Tento výkon vynikajúcim spôsobom prenáša starostlivo vyladená šesťstupňová dvojspojková prevodovka, ktorá zabezpečuje plynulejšie radenie a menší hluk. Vyladený bol aj dôverne známy zvuk motora modelu GT-R, ktorý znie lepšie než kedykoľvek predtým. Rezonancia nových titánových tlmičov a technológia aktívneho vylepšenia zvuku (ASE) umocňujú zážitok z jazdy pri akcelerácii.

Model GT-R vždy patril k vozidlám s najvyladenejšou ovládateľnosťou na svete a verzia z roku 2017 prináša ešte dokonalejšie ovládanie v zákrutách. Pevnejšia karoséria a nové zavesenie poskytujú lepšiu stabilitu prostredníctvom rýchlych laterálnych prechodov a celkovo vyššej rýchlosti zatáčania.  Dokonalú priľnavosť k cestnému povrchu zabezpečujú 20-palcové pneumatiky, ktoré sú nasadené na nových strojovo opracovaných kovaných hliníkových diskoch kolies Y-spoke.

Napriek všetkým zdokonaleniam v oblasti výkonu je model GT-R 2017 doteraz najpohodlnejším vozidlom, ktorému je vlastná elegancia a vkus, aký sa v kategórii vysokovýkonných superšportiakov hľadá len ťažko. Nový model GT-R poskytuje v porovnaní so svojím predchodcom plynulejšiu a celkovo pohodlnejšiu jazdu. Nové materiály na absorpciu hluku zabezpečujú v kabíne oveľa väčší pokoj pri akejkoľvek rýchlosti.

„Nový model GT-R prináša vzrušujúci zážitok z každej jazdy na akomkoľvek povrchu, nech už ho riadi ktokoľvek. Posunuli sme hranice výkonu ešte ďalej k hraničným limitom a vozidlo je výkonnejšie než kedykoľvek predtým. Zároveň prešlo ďalším vyladením, ktoré posúva zážitok z jazdy na celkom novú úroveň. S hrdosťou predstavujeme vozidlo, o ktorom sa domnievame, že je dokonalým modelom GT. Vyznačuje sa fantastickým výkonom a znova objavenou eleganciou a má za sebou bohatú pretekársku históriu,“ uviedol vedúci produktový špecialista GT-R Hiroshi Tamura.

Interiér i exteriér vozidla GT-R 2017 je nanovo vyvedený vo sviežich farbách, ktoré mu dodávajú na vycibrenosti. Do palety farebných vyhotovení exteriéru bola pridaná metalíza Blaze. Pri interiéri verzie Premium, zdobenom poloanilínovou kožou, si zákazníci môžu vybrať zo štyroch variantov: novo pridaného vyhotovenia „čierna/Rakuda“, verzie „čierna Samuraj“ a populárnych variantov „čierna/jantárová červená“ a „čierna/slonovina“.

Vozidlo GT-R 2017 bude k dispozícii tento rok v lete.

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama