/
/
/
Land Rover Discovery rozširuje vozový park záchrannej služby Červeného kríža

Land Rover Discovery rozširuje vozový park záchrannej služby Červeného kríža

Reklama

Jedinečný Land Rover Discovery na záchranu života vstúpil len nedávno do aktívnej služby ako jedno zo záchranných zásahových vozidiel Červeného kríža. Špecializované vozidlo Discovery poslúži zásahovým tímom Rakúskeho Červeného kríža v prípade katastrof ako záchranné mobilné riadiace centrum. Na oblohe im poskytne ďalší pár očí v podobe špeciálneho drona a na ceste zasa kolesá do každého terénu.

Tento automobil, vyvinutý z pôvodného koncepčného vozidla Project Hero, je výsledkom 18-mesačnej spolupráce medzi organizáciou Land Rover Special Vehicle Operations a Rakúskym Červeným krížom. Špeciálne navrhnutý a skonštruovaný model Discovery disponuje najnovším komunikačným vybavením vrátane pokročilého osemvrtuľového drona. Na drone je namontovaná termokamera s dlhým dosahom, ktorá dokáže zaznamenať človeka zo vzdialenosti 440 m a vozidlo rozpozná na vzdialenosť takmer 1 000 metrov. Operátor navyše môže sledovať objekty, ktoré dron nájde. Stačí, ak poklepe na daný objekt na prenášanom obraze na vysúvacej dotykovej obrazovke hlavného počítača a získa presné súradnice, čo je zásadne dôležité pre usmerňovanie záchranných prác.

Mobilné nervové centrum počas katastrof

Discovery bude slúžiť ako mobilné nervové centrum pre núdzové situácie počas katastrof, z ktorého budú odborní pracovníci Červeného kríža riadiť záchranné operácie. Funkcie na mieru zahŕňajú rádiovú anténu, 360-stupňové osvetlenie a jedinečné integrované riadiace centrum v nákladovom priestore z uhlíkových vláken, ktoré pracovníkom Červeného kríža umožní koordinovať reakcie na núdzové situácie hneď po príchode na miesto, vo dne či v noci. Na tomto vozidle, ktoré vychádza z modelu Land Rover Discovery s 3,0-litrovým motorom TD6 s výkonom 258 koní, sa záchranné posádky vedia za každých podmienok rýchlejšie dostať na vzdialené miesta zasiahnuté katastrofou. Následne poskytuje okamžité aktuálne informácie, čím skracuje čas odozvy a uľahčuje koordináciu plánovania záchranných činností.

„Naše partnerstvo s Červeným krížom sa neobmedzuje len na vozidlá. Už od začiatku spolupráce v roku 1954 bolo naším cieľom pomôcť Červenému krížu vylepšiť ich reakčný čas v prípade katastrof a tým pomôcť zachraňovať životy. Počas ostatných 18 mesiacov naši konštruktéri úzko spolupracovali so záchranným zásahovým tímom Rakúskeho Červeného kríža, pričom sa vďaka technológiám a talentu spoločnosti Land Rover podarilo vytvoriť jedinečné riešenie v súlade s požiadavkami Červeného kríža v danom regióne,“ uviedol Michael van der Sande, riaditeľ organizácie Jaguar Land Rover Special Operations.

„Sme vďační za štedrú podporu spoločnosti Land Rover počas uplynulých 60 rokov. Záchranné zásahové vozidlo Discovery je ďalším výsledkom nášho silného globálneho partnerstva, vďaka ktorému došlo k spojeniu tých najlepších odborných znalostí Červeného kríža a automobilky Land Rover a vzniklo jedinečné vozidlo, ktoré prinesie pozitívnu zmenu pri záchranných operáciách v tých najdrsnejších podmienkach. Sme hrdí, že môžeme prostredníctvom spolupráce so spoločnosťou Land Rover na celom svete zvyšovať odolnosť spoločenstiev zoči‑voči prírodným katastrofám, ako sú monzúny, povodne či zemetrasenia,“ povedala Dr. Jemilah Mahmoodová, zástupkyňa generálneho tajomníka IFRC pre partnerstvá. Blízky vzťah automobilky Land Rover s Medzinárodnou federáciou spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC ) sa začal darovaním vozidla, ktoré malo slúžiť ako mobilná ambulancia v dubajskej púšti v roku 1954. Odvtedy daroval Land Rover organizácii IFRC viac ako 120 vozidiel, čím jej pomáha zlepšovať život zraniteľných spoločenstiev na celom svete. 

Spoločnosť Land Rover už od roku 1948 vyrába originálne vozidlá 4×4, ktoré stelesňujú skutočné „spektrum schopností“ celej modelovej ponuky. Každý z modelov Defender, Discovery, Discovery Sport, Range Rover Sport, Range Rover, Range Rover Velar a Range Rover Evoque definuje svetové kategórie vozidiel SUV, pričom cez 80 % tejto modelovej ponuky sa vyváža do vyše 100 krajín. 

Partnerstvo s Červeným krížom

Červený kríž spolupracuje so spoločnosťou Land Rover už viac ako 60 rokov a spoločne podporujú ľudí na celom svete v krízových situáciách. Od roku 2013 sa v rámci tohto partnerstva vyzbieralo viac ako 12,8 milióna amerických dolárov na podporu ľudí v núdzi, z ktorých sa financovalo 18 humanitárnych projektov v 25 krajinách na štyroch kontinentoch.

Spoločne sme sa vďaka poskytnutým záchranným zásahovým vozidlám, pomoci pri domácich službách vo Veľkej Británii a pri zámorských projektoch dostali k takmer miliónu ľudí na celom svete, aby sme im pomohli vybudovať silnejšie a odolnejšie spoločenstvá v oblastiach zraniteľných katastrofami.

Zdroj: Land Rover

Prečítať celý text

Reklama