/
/
/
AMI ONE CONCEPT

AMI ONE CONCEPT

Reklama

Na Ženevskom autosalóne 2019 Citroën zvečňuje 100 rokov inovácií a odvahy v prospech slobody pohybu predstavením: Ami One Concept, prevratného 100 % elektrického dopravného prostriedku, ktorého základ novej, slobodnejšej a pokojnejšej mestskej mobility tvoria digitálne technológie. 

Verný sloganu značky „Inspired By You“, Ami One Concept prináša odpoveď na nové spôsoby využívania dopravy zákazníkmi a na transformáciu energetiky v meste.  

Tento koncept ilustruje víziu slobody v meste „by Citroën” vyjadrenú prostredníctvom #LibertyElectriCityMobility: sloboda prístupu, sloboda pohybu a sloboda prejavu svojej modernity.

https://youtu.be/b6iTZXOfJr0

História značky Citroën bola od roku 1919 vždy odrazom svojej doby so svojimi nekonvenčnými a revolučnými vozidlami, ktoré sa stali ikonami v srdciach automobilistov. Pri príležitosti Autosalónu Ženeva 2019 značka znovu objavuje slobodu a v predpremiére odhaľuje svoj nekompromisný prístup k prostriedkom mestskej mobility. Podľa vzoru modelu 2 CV, ktorý priniesol slobodu pohybu pre čo najväčší počet ľudí, svojim jedinečným a ľudovým charakterom Ami One Concept sprístupňuje mestskú mobilitu pre všetkých a ponúka úplne nové zážitky!

https://youtu.be/GqJ-YpIMA1o

SLOBODA PRÍSTUPU: DOSTUPNÝ PRE VŠETKÝCH, PRISPÔSOBENÝ PRE KAŽDÉHO

Svoju víziu mestskej mobility značky Citroën opiera o 100 % digitalizovaný a personalizovaný spôsob jazdy zákazníka, ktorý sa zakladá na plynulosti, jednoduchosti a voľnosti používania.

PROSTRIEDOK MESTSKEJ MOBILITY PRE VŠETKÝCH:  POUŽITEĽNÝ BEZ VODIČSKÉHO PREUKAZU

S týmto jedinečným mestským prostriedkom mobility, ktorý predstavuje novú prieskumnú oblasť značky Citroën v rámci jej transformácie energetiky, má Značka v úmysle zabezpečiť voľný prístup ľudí k mobilite v meste. Citroën si predstavuje Ami One Concept ako alternatívu k hromadnej doprave (autobusy, električky, metro) a k ostatným individuálnym dopravným prostriedkom, ako sú dvojkolesové a trojkolesové dopravné prostriedky (bicykel, skúter alebo kolobežka). Ami One Concept je 2-miestne extrémne kompaktné koncepčné vozidlo (2,50 m), ktoré svojim cestujúcim hľadajúcim mobilitu umožňuje veľmi obratne sa premiestňovať v meste a zároveň im svojou morfológiou ponúka robustný dopravný prostriedok. V prípade nepriaznivého počasia ich napríklad ochráni uzavretá kabína. Architektúra a dizajn sú zamerané na funkčnosť a používanie a umožňujú prežiť nové jazdné zážitky. Ami One Concept je dostupný pre každého, kto dosiahol vek 16 rokov (priemerný vek v európskych krajinách / podľa právnych predpisov) a je určený pre zákazníkov v meste bez ohľadu na to, či vlastnia vodičský preukaz, ktorí zdieľajú spolu so Značkou tú istú lásku k slobode pohybu.

DIGITÁLNE TECHNOLÓGIE V JADRE NOVEJ MOBILLITY

Verný sloganu Značky „Inspired By You“ a 100 % prepojený, Ami One Concept sa zakladá na 100 % digitálnom ekosystéme od odhalenie prostriedku až po jeho využitie. Zákazníkovi tak ponúka inovatívne využitie zákazníkom „à la carte“, ktoré zahŕňa všetky etapy (on-line prezentácia, žiadosť o testovaciu jazdu, nakonfigurovanie služieb, rezervácia a dodanie) a umožňuje zákazníkovi vybrať si vhodný čas využitia podľa jeho potrieb. Využitie digitálnej technológie sa ďalej prejavuje v aplikácii určenej na riadenie vozidla a trás ….

SLOBODA POHYBU V MESTE

Značka predstavuje riešenie mestskej mobility na 100 % elektrický pohon v podobe koncepčného vozidla. Ami One Concept znázorňuje slobodu by Citroën! Koncept Ami One Concept spĺňa očakávania mestskej klientely a ponúka skutočne ľahké použitie pre dve osoby, ktoré sa môžu úplne jednoducho premiestňovať, a to najmä v pásmach s obmedzeným pohybom v centrách miest.

Nulové emisie CO2

Ami One Concept, ktorý znázorňuje novú mobilitu a poskytuje riešenie dnešných i budúcich mestských problémov, drží krok s vývojom spoločnosti. Koncept Ami One Concept ponúka jazdný režim na 100 % elektrický pohon a možnosť nastúpenia vo všetkých mestských zónach, pričom je šetrný k životnému prostrediu a má nižšie prevádzkové náklady. Je dokonale prispôsobený na život v meste, ktoré je neustálom pohybe. Dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 45 km/h s nulovými emisiami CO2. Ami One Concept má dojazd 100 km, čo mu umožňuje vykonať mnohé trasy v meste, či už ide o konkrétne stretnutie alebo každodennú jazdu tam a späť domov a do práce. Lítiovo-iónová batéria, ktorá je umiestnená naležato pod podlahou, sa ľahko nabije prostredníctvom svojho elektrického kábla. Po jej pripojení k verejnej nabíjacej stanici alebo k Wallboxu stačia 2 hodiny na jej kompletné nabitie. Ami One Concept možno takisto pripojiť pomocou predlžovacieho kábla do klasickej domácej zásuvky.

Tichá prevádzka

Ami One Concept je tichý model vďaka svojej technológii na 100 % elektrický pohon, ale súčasne je bezpečný pre svoje vonkajšie prostredie. Je vybavený svojim vlastným zvukovým podpisom, ktorý vypracovala agentúra Start-Rec s dizajnérmi značky Citroën. Zvuk, ktorý Ami One Concept vydáva pri voľnoobehu, odráža celý jeho charakter. Je to úplne nová a organická hudba, v ktorej sa miešajú ženské a mužské hlasy, ktorá má ďaleko od otrepaného digitálneho „robotického“ zvuku. Táto zvuková identita, ktorú tvoria nadväzujúce noty vyvíjajúce sa podľa rýchlosti, spĺňa okrem toho  európske nariadenie platné od 1. januára 2019. Z bezpečnostných dôvodov musia všetky vozidlá s elektrickým pohonom vydávať pri nízkej rýchlosti akustické varovanie chodcov v ich blízkosti.

ULTRA KOMPAKTNÉ PRE LEPŠIU OBRATNOSŤ

Jedinečný prostriedok mobility vyhradený na jazdu v mestskom prostredí, Ami One Concept,  má tvar kocky s ultra kompaktnými rozmermi. Ami One Concept dobre sedí na svojich štyroch 18’’ palcových kolesách špecifického dizajnu (4 vetvy), pôsobí ako vytesaný z pevného bloku rozmerov 2,50 dĺžky, 1,50 šírky a 1,50 m výšky, a vzbudzuje pocit bezpečnosti. Pôsobí robustne a je prísľubom rekordnej obratnosti a ovládateľnosti, ako aj veľmi ľahkého parkovania.

INTUITÍVNY A PREPOJENÝ

Po obidvoch stranách „ostrovčeka riadenia“, ktorý intuitívne riadi všetky jazdné funkcie, sa nachádzajú vynaliezavé technológie a funkcie.

AMI ONE CONCEPT je prostriedok mestskej mobility so 100 % konektivitou, v ktorom centrálnu úlohu v rozhraní človek-stroj zohráva smartfón a ktorý poskytuje intuitívne a pokojné riadenie. Prístup do vozidla Ami One Concept sa zabezpečuje takisto prostredníctvom smartfónu. Dvere sa zamykajú (a odomykajú) načítaním QR kódu, ktorý sa nachádza na hliníkovom držiaku kľučiek dverí. Po nasadnutí je vodič vyzvaný k tomu, aby umiestnil svoj smartfón do uloženia určeného na tento účel. Po umiestnení smartfónu do tohto priestoru určeného na bezdrôtové indukčné nabíjanie sa môže začať dialóg medzi AMI ONE CONCEPT a vodičom. Do zorného poľa vodiča sa podobne ako u Head-up displeja premieta zvolená aplikácia v tvare bubliny. Predpísaný obsah jazdných funkcií a zvyklostí môžu dopĺňať pokročilé funkcie, ako je infotainment alebo navigácia. Pri vývoji bola venovaná veľká pozornosť rozhraniu človek-stroj a preto je Ami One Concept vybavený osobným asistentom na zabezpečenie optimalizovanej interakcie s vodičom. Koncept využíva 2 tlačidlá umiestnené na volante: hlasový ovládač na zavolanie asistenta a rozbaľovacie menu aplikácií.

Intuitívny a vycibrený združený prístroj, ktorý obsahuje 5-palcový displej, sa sústredí na užitočné jazdné informácie (rýchlosť, blikanie smeroviek…). Jeho grafická úprava preberá farebné prvky z textílií interiéru (v odtieni Orange Mécanique a Out of the Blue), pričom sa využívajú 2 špecifické fonty znakov: jeden font pripomína mužskú ruku, zatiaľ čo druhý je technologickejší a odkazuje na kocky Ami One Concept alebo na historické dvojité šípy, a to najmä na tachometri. Humanizované grafické rozhranie obsahuje štylizované oči, ktorých cieľom je prenášať emócie a vytvoriť tak privilegovaný dialóg s používateľom (varovania, kladenie otázok, atď.) …

Na pravej strane „ostrovčeka riadenia“ je valček, na ktorom sa nachádza štartovacie tlačidlo, výstražné tlačidlo, volič automatickej prevodovky, ako aj Bluetooth reproduktor s nastavením hlasitosti.  

SLOBODNÝ PREJAV SVOJEJ MODERNITY: DIZAJN NEXT GENERATION (BUDÚCEJ GENERÁCIE)

Dizajn je znakom identity, ktorý 100 rokov sprevádza značku Citroën, pretože vozidlo Citroën sa vždy rozpozná na prvý pohľad. Históriu Značky poznačili jedinečné siluety, od modelu Traction Avant po nové SUV C5 Aircross, cez 2 CV, Ami 6 alebo CX … Tento koncept v tomto trende pokračuje. Svojim kreatívnym svetom Ami One Concept vybočuje zo zaužívaných štandardov. Svojimi čistými objemami a nevídaným grafickým spracovaním vzbudzuje tento 2-miestny koncept na prvý pohľad pocit prekvapenia a náklonnosti.

DÔVTIPNÁ KONCEPCIA

Ami One Concept sa vyznačuje ľahkou a poctivou výrobou a má všetko na to, aby sa stal „populárnym“ v meste. Prostriedok mestskej mobility spájajúci inteligenciu a úspornú koncepciu ponúka nové možnosti vďaka svojim symetrickým dielom, ako sú: úplne identické dvere vpravo a vľavo s obráteným otváraním (dvere na strane vodiča sa otvárajú v obrátenom smere, aby zabezpečili lepší prístup, dvere na strane spolujazdca majú klasické otváranie), predná maska a zadná strana s opakujúcimi sa prvkami s obrátením osadením (chránič v spodnej časti vpredu a vo vrchnej časti vzadu), identické spodné lišty nárazníkov (čiastočne ukryté vpredu a odhalené vzadu s ich nárazníkmi vpredu i vzadu, identické prahy karosérie vpravo i vľavo, denné svetlá a vzájomne vymeniteľné pravé a ľavé zadné svetlá alebo 4 diely tvoriace vonkajšie  spätné zrkadlá a kľučky dverí pôsobiace ako skladačka s rôznymi smermi montáže. V každom diele karosérie sa spája: robustnosť, ľahká montáž a kvalita montáže. Kabína sa vyznačuje racionalizáciou materiálov a konečných úprav, ktorá odráža chytrého ducha procesu dizajnu tohto konceptu.

DIZAJN EXTERIÉRU:  JEDINEČNÝ, SYMETRICKÝ, NOSITEĽ NOVÉHO SVETELNÉHO PODPISU

Nový produktový rad značky Citroën vyjadruje celú svoju silu a ucelenosť najmä prostredníctvom prednej masky s dvojúrovňovým svetelným horizontálne osadeným svetelným podpisom, ktorý bol zavedený v roku 2013. Ami One Concept modernizuje identitu značky Citroën a prináša nový jemnejší, grafickejší a technologickejší svetelný podpis, ktorý sa priamo inšpiroval konceptom CXperience. Na prednej maske sa zachovali dve úrovne svetelného podpisu, ktoré sa decentne spájajú svietiacim káblom v tvare V, čím koncept Ami One Concept získal výraznú prednú masku okrášlenú týmto elegantným dizajnérskym prvkom. Denné/smerové svetlá dodávajú svojou plávajúcou štruktúrou vozidlu eleganciu a sú skutočným podpisom Ami One Concept, podľa ktorého sa vozidlo okamžite rozpozná. Dizajnérska téma sa prejavuje aj na zadných svetlách (pozri nižšie) s cieľom posilniť ucelenosť produktu a poznanie Značky.

DIZAJN INTERIÉRU:  NEXT GENERATION A CITROËN ADVANCED COMFORT

Originálny je nielen exteriér Ami One Concept, ale aj jeho interiér! Jeho dizajn „Next Generation“ potvrdzuje inšpiráciu z rôznych svetov, ktorá je prísľubom prevratného a veľmi pohodlného riadenia vozidla v meste.

Ami One Concept stelesňuje modernú víziu programu Citroën Advanced Comfort® a hneď po usadení sa do kabíny okrem tichého riadenia a starostlivo vypracovaných materiálov ponúka skutočný svetelný kúpeľ vďaka svojim širokým preskleným plochám (čelné sklo, bočné sklá a zadné sklo).

V kabíne je kladený dôraz aj na priestor a funkčnosť. Dizajnéri konceptu Ami One Concept umiestnili sedadlo vodiča (na koľajniciach) a sedadlo spolujazdca (fixné) asymetricky, aby získali priestor v úrovni ramien a ponúkli voľnosť pohybu každému cestujúcemu. Ami One Concept vyzýva na každodennú energizujúcu jazdu mestom. Veľkorysé výplne sedákov a opierky hláv sa odlišujú textíliou prenikavej modrej farby, inšpirovanou nábytkovými „outdoor“ textíliami s ľahkou údržbou, ktorú skrášľujú oranžové gumičky. Ažúrovaný a výtvarne stvárnený vzhľad operadiel sedadiel zvýrazňuje odtieň Out of the Bleu na prednej strane, ktorý sa harmonicky stretáva s odtieňom Orange Mécanique na zadnej strane. Pohodlný technický výplet zaručujúci dobré držanie a zároveň pružnosť, vyrobený štúdiom Plott, je zdobený motívom „kociek“, ktorý sa objavuje na sivých kobercoch.

Ami One Concept má tiež odkladacie priestory, ktoré sú dômyselne rozmiestnené v kabíne. Vďaka svojej novej architektúre je maximálne využitý každý voľný kút kabíny. Modré dverné panely v prednej časti sú v hornej časti príjemné na omak. Lakťové opierky sú vybavené jemným PVC pútkom, ktoré sa podobá otváracím kľučkám dverí v exteriéri. Pútka odkazujúce na svet cestovania a pripomínajúce pútka odhalené vo vozidle C4 Cactus. V spodnej časti je gumičkou napnutá sieťka na rôzne predmety, ktorá sa inšpirovala verziou „pláž“.

Zdroj: Citroën

Prečítať celý text

Reklama