6.9 C
Bratislava
piatok, 1 marca, 2024
Reklama

Značka Jeep® oslavuje 80 rokov svojej histórie budovaním elektrickej súčasnosti a budúcnosti

Odporúčame

15. júla 1941 podpísala spoločnosť Willys-Overland Co. zmluvu s americkým ministerstvom obrany na dodávku prvého vojenského vozidla Jeep. O osemdesiat rokov neskôr značka Jeep prosperuje na trhoch celého sveta vďaka modelovej ponuke, ktorá sa naďalej rozrastá o nové segmenty, ktoré sledujú potreby zákazníkov po celom svete a využívajú hybridnú technológiu pohonu 4xe, čoby prirodzenú evolúciu 80-ročného vedúceho postavenia v segmente 4×4.

„80. výročie oslavujeme ďalším pohybom nahor a vpred,“ povedal Christian Meunier, generálny riaditeľ značky Jeep. „Naše portfólio rozširujeme o nové segmenty s novým modelom Jeep Grand Cherokee L* s tromi radmi sedadiel, a súčasne posilňujeme svoje postavenie na trhu prémiových SUV prostredníctvom úplne nových modelov Wagoneer* a Grand Wagoneer*. Ďalším modelom, ktorý doplní naše vzrušujúce portfólio bude úplne nový Jeep Grand Cherokee, ktorý bude vôbec prvýkrát vybavený plug-in hybridnou technológiou 4xe. Vízii elektrifikovanej budúcnosti sme oddaní naplno.“

Na oslavu výročia a na počesť tejto vízie s nulovými emisiami zverejnila značka Jeep na kanáli YouTube video 80th Anniversary version of the Jeep Life Electrified, ktoré malo premiéru počas akcie skupiny Stellantis EV day 2021. Video ukazuje jedinečnú povahu elektrifikácie značky Jeep prostredníctvom ľúbostného príbehu. V ňom sa prepletajú vozidlá značky Jeep, budúce technológie a globálna komunita Jeep, to všetko ako prísľub svetlejšej budúcnosti. Video sprevádza nová skladba Give Me The Future od rockovej kapely Bastille.

„Zaviazali sme sa, že zo značky Jeep urobíme najzelenšiu a najzaujímavejšiu značku SUV. Elektrifikácia radu Jeep umožní zákazníkom v každodennej prevádzke cestovať výhradne na elektrický pohon, čo im poskytne efektívny a zábavný zážitok z jazdy a tiež im umožní vychutnať si schopnosti v teréne prakticky v úplnom tichu,“ povedal Meunier.

Táto vízia s nulovými emisiami je ďalším významným míľnikom v 80-ročnej histórii značky, ktorá je aj naďalej definovaná zmyslom pre komunitu, slobodou jazdy s holým nebom and hlavou, priekopníckym duchom a inováciami pohonu 4×4.

12 kľúčových okamihov 80-ročnej histórie   

Dajte dohromady 100 nadšencov SUV značky Jeep z celého sveta a požiadajte ich, aby označili najpamätnejšie okamihy slávnej histórie značky Jeep. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa medzi nimi našli takí, ktorí by odpovedali rovnako. Nižšie je uvedený zoznam najdôležitejších momentov značky Jeep z ôsmich nezabudnuteľných desaťročí.

1. 4xe je nový 4×4

Evolúcia značky Jeep sa v roku 80. výročia zrýchlila príchodom ďalšieho modelu 4xe, teda s novým elektrifikovaným pohonom Jeep, ktorý vytvára najschopnejšie, najzábavnejšie a najvyspelejšie vozidlá 4×4 na svete, vrátane tohto úplne nového modelu Jeep Grand Cherokee, ktorý bude predstavený na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne v New Yorku.

Ako ikona značky vedie elektrifikáciu Jeep Wrangler 4xe. Schopnosti modelu Jeep Wrangler na úrovni Trail Rated zaisťuje vodotesný batériový paket a elektronika, ktorá dokáže fungovať aj v tých najnáročnejších podmienkach. Túto ikonu poháňa hybridná jednotka so zážihovým preplňovaným motorom 2.0L I4 DOHC s priamym vstrekom paliva, ktorá poskytuje kombinovaný výkon 380 k a okamžitý krútiaci moment 637 Nm. So spotrebou paliva 3,5 l/100 km v hybridnom režime, dojazdom 50 km na čisto elektrický pohon s nulovými emisiami (v mestskom cykle WLTP), zrýchlením z 0 na 100 km/h za 6,4 sekundy a jazdnými režimami E-Selec sa jedná o najschopnejší, najvýkonnejší, najúčinnejší, k životnému prostrediu najohľaduplnejší a technicky najvyspelejší Wrangler aký bol kedy v Európe predstavený. Navyše, vďaka tichému elektrickému pohonu sa jeho posádka môže naplno ponoriť do počúvania zvukov prírody.

2. Nová americká prémiová trieda

Úplne nové modely Wagoneer* a Grand Wagoneer* 2022 posúvajú prémiové SUV do úplne novej oblasti štýlu, pohodlia a dobrodružstva. Osemmiestne modely Wagoneer a Grand Wagoneer rozširujú prémiovú ponuku značky a sú charakteristické prepracovaným a originálnym dizajnom. Stavajú na bohatom dedičstve prémiového amerického dielenského spracovania, histórii a vycibrenosti, a súčasne užívateľom poskytujú najlepší zážitok v danej triede s množstvom výhod, ktoré prekračujú bežný rámec VIP služieb. 

3. Globálna expanzia

Počas posledného desaťročia rozšírila značka Jeep svoju globálnu ponuku produktov o nové modely, akými sú kompaktný Jeep Renegade a úplne nový Jeep Gladiator, najschopnejší pick-up značky Jeep všetkých čias. Značka rozšírila tiež svoju produkčnú stopu, vďaka čomu sa môžu európski, brazílski, indickí a čínski zákazníci tešiť z lokálne montovaných vozidiel Jeep. Rôznorodé portfólio a rozsiahla sieť 10 výrobných závodov v 6 krajinách sveta umožnili značke Jeep počas posledných desiatich rokov výrazne navýšiť predaj.

4. Špičková trakcia a ovládateľnosť

V roku 1999 boli predstavené dve nové verzie pohonu všetkých kolies. Systém Quadra-Trac II ponúkol inovatívne riešenie, ktoré rozdeľuje krútiaci moment medzi prednú a zadnú nápravu a tiež medzi ľavými a pravými kolesami, čo znamená, že hnací moment je k dispozícii na všetkých štyroch kolesách. To zaisťuje maximálnu trakciu a ovládateľnosť za všetkých podmienok a bez akéhokoľvek zásahu vodiča. Skombinovaním pohonu Quadra-Trac s predným a zadným lamelovým diferenciálom Vari-Lok umožňujúcim prenos väčšieho množstva krútiaceho momentu na koleso vznikol systém Quadra-Drive®.

5. Jeep Grand Cherokee v Detroite doslova prerazil

7. januára 1992 prezident Chrysleru Bob Lutz vyrazil s prvým vyrobeným modelom Jeep Grand Cherokee z výrobnej linky továrne Jefferson, prešiel ulicami mesta, aby nakoniec prešiel cez presklené dvere detroitskej výstavnej haly Cobo Hall, kde práve prebiehal severoamerický autosalón. Tento veľkolepý vstup na scénu znamenal skutočný prielom. Grand Cherokee predstavoval skutočne prelomové SUV. Ponúkal luxusnú výbavu interiéru, skvelé jazdné vlastnosti, ovládateľnosť a pohodlie na vozovke, avšak bez toho, aby čokoľvek stratil zo svojich schopností v teréne, vďaka ktorým je značka Jeep legendou.

6. Zrodenie legendy

Príchod modelu Jeep Wrangler v roku 1986 bol odpoveďou na túžbu verejnosti po kompaktnom SUV s väčším komfortom. Wrangler sa mohol pochváliť nižším ťažiskom, lepšou ovládateľnosťou a pohodlnejším interiérom. Stanovil novú mierku a stal sa jedným z najschopnejších a najobľúbenejších vozidiel značky Jeep. Wrangler zdieľal siluetu s modelom CJ-7, disponoval však radom súčastí slávneho predchodcu. Mechanicky bol totiž Wrangler bližší modelu Cherokee. 5. augusta 1987, len niečo málo cez rok od predstavenia modelu Wrangler prešla spoločnosť American Motors Corporation pod krídla spoločnosti Chrysler Corporation a obľúbená značka Jeep sa stala súčasťou divízie Jeep/Eagle.

7. Prvé kompaktné SUV na svete – Cherokee

Energetická kríza v roku 1979 podnietila vývoj menšieho modelu s pohonom všetkých kolies. Jeep Cherokee XJ z roku 1984 bol od základu novým modelom a tiež prvým kompaktným SUV na svete. Vďaka samonosnej karosérii bol oveľa menší ako jeho predchodca, napriek tomu si ale zachoval 90 percent jeho vnútorného priestoru. Vozidlo bolo vybavené systémom pohonu všetkých kolies Command-Trac s plávajúcim radením.

8. Wagoneer – originálne prémiové SUV

V roku 1963 bol Jeep Wagoneer mimoriadne originálnym prémiovým SUV, ktoré kombinovalo pohon všetkých kolies s automatickou prevodovkou. Vďaka možnostiam, ktoré boli dovtedy dostupné iba u osobných automobilov vyšších tried ponúkal Wagoneer to, čo ľudia od vozidla s pohonom všetkých kolies očakávali. Wagoneer tak rozšíril trh a zvýšil príťažlivosť vozidiel s pohonom všetkých kolies. Stvoril tak prvé moderné SUV, ktoré bolo inzerované ako „Úplne nový, úplne Jeep“. O dve desaťročia neskôr uviedla značka Jeep na trh model Grand Wagoneer, ktorý posunul prémiové SUV do ďalšej dimenzie, najmä vďaka novým štandardným prvkom, akými boli kožené čalúnenie, klimatizácia, rádio FM/AM/CB, zvuková izolácia a drevená úprava.

9.  Jeep Jamboree – praotec všetkých stretnutí 4×4

V roku 1953 sa Georgetowne v Kalifornii uskutočnila prvá akcia Jeep Jamboree, ktorá prilákala 55 vozidiel a 155 účastníkov. Akcia, ktorú usporiadal Mark Smith demonštrovala, ako veľa majitelia vozidiel Jeep milujú stretnutia pre zábavu, priateľstvo a dobrodružstvo 4×4. Jeep Jamboree sa organizuje na terénnych trasách po celých Spojených štátoch amerických. Jednou z najobľúbenejších je Rubicon Trail, ktorá prechádza pohorím Sierra Nevada v Kalifornii. Jedná sa pravdepodobne o najnáročnejšie terénne dobrodružstvo (o dĺžke 27 míľ, 27,3 km) na svete. Existuje len veľmi málo značiek, ktoré by boli tak prepojené so svojou komunitou ako práve Jeep. V každom kúte sveta, každý deň predvádzajú majitelia a fanúšikovia značky svoju vášeň.

10. Prvé SUV

V roku 1946 predstavil Willys-Overland prvé kombi s oceľovou karosériou – Willys Wagon –, avšak skutočným míľnikom bol rok 1949, keď tento model dostal pohon všetkých kolies, čím vzniklo prvé SUV. Willys-Wagon bol schopný pohodlne prepraviť až sedem cestujúcich, ale aj náklad, a zvládnuť pritom aj tú najnáročnejšiu trasu. Model navrhnutý Brooksom Stevensom sa vyrábal takmer 20 rokov – dlhšie než akékoľvek iné americké vozidlo tej doby.

11. Jeep 4×4 pre masy

Model CJ-2A z roku 1945 bol prvým ľahkým nákladným vozidlom s pohonom všetkých kolies na svete, ktorý bol dostupný širokej verejnosti. Kým model CJ-2A zdieľal základnú architektúru s modelom MB, vyznačoval sa aj niekoľkými pozoruhodnými vylepšeniami. Patrili medzi nich sklopné dvere batožinového priestoru, rezervné koleso namontované na boku, väčšie svetlomety a pomocný pohon.

12. Ikona zrodená v období vojny

V roku 1941 podpísala americká vláda so spoločnosťou Willys-Overland zmluvu na dodávku štvrť tonových vojenských vozidiel. Do roku 1945 bolo vyrobených 350 000 vozidiel, ktoré sa stali súčasne základom civilného modelu Jeep CJ, ktorého produkcia sa začala ešte pred skončením vojny.

Zdroj: Jeep

Reklama