6.9 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
Reklama

Volvo Cars sa novým slovenským závodom na elektromobily pripravuje na dlhodobý udržateľný rast

Odporúčame

Volvo Cars oznamuje, že vybuduje tretí výrobný závod v Európe, ktorý spoločnosť stavia do výhodnej pozície pre uspokojenie pokračujúceho dopytu zákazníkov po elektrických automobiloch a budúceho rastového potenciálu.

Nový najmodernejší závod bude klimaticky neutrálny a bude vyrábať výhradne elektrické osobné automobily. Tým podporuje ambíciu spoločnosti stať sa plne elektrickou do roku 2030 a klimaticky neutrálnou do roku 2040 a pokračovať v raste svojich globálnych produkčných kapacít smerom k naplneniu rastového potenciálu.
Výberom Slovenska ako lokality pre svoj nový výrobný závod Volvo Cars vytvára európsky výrobný trojuholník pokrývajúci svoj najväčší odbytový región, ktorý dotvárajú závody v Gente (Belgicko) v západnej Európe a v Torslande (Švédsko) v severnej Európe.

Nový závod predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy eur. Nachádzať sa bude blízko Košíc, kde bude využívať dobre rozvinutú sieť dodávateľov v automobilovom priemysle, keďže pôjde o piaty automobilový závod v krajine.

Volvo Cars má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne, čím cieli na dosiahnutie globálneho výrobného postavenia naprieč Európou, USA a Áziou.

„Plne sa sústredíme na dosiahnutie cieľa byť čisto elektrickou značkou v oblasti mobility do roku 2030, čo je v súlade s naším zámerom,” povedal Jim Rowan, generálny riaditeľ a prezident Volvo Cars. Ako ďalej dodal: „Expanzia v Európe, našom najväčšom regióne z hľadiska predajov, je kľúčovou pre náš prechod k elektrifikácii a pokračujúci rast. Veľmi sa teším nielen na rozšírenie Volvo Cars na Slovensko, ale aj na privítanie nových kolegov a partnerov na našej ceste vpred.”

”Vážim si, že Volvo Cars sa rozhodlo postaviť svoj nový závod práve na Slovensku. Svedčí to o ich dôvere k nám a dôvere v túto krajinu a jej stabilitu. Nový závod Volvo Cars je pre nás významný hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, vznikne na východnom Slovensku, čím významnou mierou zlepší sociálnu a ekonomickú situáciu v regióne. Po druhé, v závode sa budú vyrábať len autá na elektrický pohon, čo pre slovenský automobilový priemysel predstavuje perspektívu konkurencieschopnosti v novej ekologickej ére,” povedal Eduard Heger, predseda vlády SR.

”Som nesmierne rád, že dnes môžeme oznámiť, že na Slovensko prichádza spoločnosť Volvo, ktorá si pre svoju prvú expanziu v Európe od roku 1960 vybrala práve Slovensko! Aj osobne ma veľmi teší, že naša krajina uspela v súťaži o megainvestíciu, ktorá prinesie rozvoj a množstvo pracovných miest východnej časti Slovenska. Podarilo sa nám splniť náročné kritériá a spolu s obrovským nasadením ľudí z ministerstva hospodárstva, agentúry SARIO a štátnych firiem VIP a MH Invest II  prispieť k rozhodnutiu spoločnosti, že investovať na Slovensku sa oplatí. Veľmi vítam, že spoločnosť Volvo na Slovensku zakladá úplne nový závod na výrobu elektromobilov, čo má v súčasnosti osobitný význam. Zároveň môžem povedať, že dnes sa nám podarilo splniť ďalší z našich veľkých cieľov – priviesť na východ našej krajiny nového investora s množstvom priamych i nepriamych pracovných príležitostí,” uviedol Richard Sulík, minister hospodárstva SR.

Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023 s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026.

V súlade s ambíciou Volvo Cars mať do roku 2025 klimaticky neutrálne výrobné procesy, bude závod využívať iba klimaticky neutrálnu energiu. Bude tiež nadizajnovaný ako najlepší príklad udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektrických vozidiel s optimalizovanou štruktúrou a logistickými tokmi, pričom ním Volvo Cars cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity.

Z pohľadu lokality Košice ponúkajú dobré logistické a transportné spojenie do zvyšku Európy a prístup k dobrej sieti dodávateľov. Stimuly ponúkané vládou Slovenskej republiky boli tiež kľúčovým faktorom pre rozhodnutie umiestniť závod do Košíc.
Závod je plánovaný na produkciu do 250 000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest. Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti.

„Tešíme sa na privítanie nových členov do tímu Volvo Cars v Košiciach a globálnej rodiny Volvo Cars a taktiež na vytvorenie nových spoluprác a partnerstiev v regióne,” povedal Javier Varela, výrobný riaditeľ Volvo Cars. „Bude to moderné pracovisko v najmodernejšom závode, ktorý sa zameriava na udržateľnosť a bezpečnosť,” dodal.
Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov. Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600 000 vozidiel ročne.

Zdroj: Úrad Vlády SR

Reklama