6.9 C
Bratislava
piatok, 2 júna, 2023
Reklama

Volvo Car Group robí z konvenčných batérií vec minulosti

Odporúčame

Spoločnosť Volvo Car Group vyvinula revolučnú koncepciu ľahkých štrukturálnych komponentov na akumuláciu energie, ktoré by mohli zlepšiť využívanie energie v budúcich elektrifikovaných vozidlách. Tento materiál, pozostávajúci z uhlíkových vláken, nanoštruktúrovaných batérií a superkondenzátorov, ponúka ľahšiu akumuláciu energie s nižšími nárokmi na priestor vo vozidle, úsporné možnosti konštrukcie a zároveň je ekologicky ohľaduplný.

Na projekte, ktorý bol financovaný vrámci výskumného projektu Európskej únie, pracovala univerzita Imperial College London ako hlavný akademický partner spolu s ôsmimi ďalšími významnými účastníkmi. Spoločnosť Volvo bola jedinou automobilkou zúčastnenou v projekte. Projektový tím identifikoval uskutočniteľné riešenie vysokej hmotnosti, rozmernosti a vysokých nákladov spojených sbatériami používanými v súčasných hybridných vozidlách a elektromobiloch, a to pri zachovaní efektívnej energetickej a výkonovej kapacity. Výskumný projekt prebiehal 3,5 roka a v súčasnosti je zrealizovaný v podobe automobilových panelov umiestnených v experimentálnom vozidle Volvo S80.

Prelomové riešenie

Odpoveď sa našla v kombinácii uhlíkových vlákien a polymérovej živice, ktorá vytvára veľmi pokročilý nanomateriál, a štrukturálnych superkondenzátorov. Nová batéria je vložená medzi spevnené uhlíkové vlákna, ktoré sú lisované a tvarované tak, aby zapadali do rámu vozidla, napríklad do formy dverových panelov, veka batožinového priestoru ablatníkov kolies, čo prináša výraznú úsporu miesta. Laminát z uhlíkových vláken je najskôr vrstvený, tvarovaný a potom tvrdený v peci, kde stuhne a spevnie. Superkondenzátory sú integrované do vrchného plášťa komponentov. Tento materiál, ktorý umožňuje akumuláciu a dobíjanie energie, potom možno použiť po celom vozidle a nahradiť ním existujúce komponenty.

Materiál sa dobíja a zásobuje energiou s využitím rekuperácie brzdnej energie vo vozidle alebo pripojením do elektrickej siete. Táto energia sa potom prenáša do elektromotora a vybíja pri používaní vozidla.

Toto prelomové riešenie ukázalo, že tento materiál sa nielenže dobíja a akumuluje energiu rýchlejšie ako konvenčné batérie, no zároveň je aj pevný a tvárny.

Doterajšie výsledky

V súčasnosti spoločnosť Volvo Car Group technológiu zhodnotila vytvorením dvoch komponentov na testovanie a vývoj. Ide o veko batožinového priestoru a kryt medzi čelným sklom a kapotou, ktoré sa testujú v modeli Volvo S80.

Veko batožinového priestoru slúži ako funkčný elektricky ovládaný komponent na akumuláciu a má potenciál nahradiť štandardné batérie používané vdnešných automobiloch. Je ľahšie ako štandardné veko batožinového priestoru a prináša úspory z hľadiska objemu a hmotnosti.

Nový kryt medzi čelným sklom a kapotou ukazuje, že dokáže zároveň nahradiť ako výstužnú tyč – pevný konštrukčný prvok na stabilizáciu prednej časti vozidla, tak aj batériu systému štart-stop. Prináša tak vyše 50-percentnú úsporu hmotnosti a je dostatočne výkonný na napájanie 12- voltového systému vozidla.

Projektový tím sa domnieva, že kompletné nahradenie existujúcich komponentov elektromobilu novým materiálom by mohlo znížiť celkovú hmotnosť o viac než 15 %. To by neprinieslo len nákladové úspory, ale aj zlepšenia v oblasti vplyvu na životné prostredie.

Volvo Car Group udáva tón

Elektrifikované automobily zohrávajú dôležitú rolu v budúcom produktovom portfóliu spoločnosti Volvo Car Group, ktorá bude pokračovať v hľadaní a vyvíjaní inovatívnych a pokrokových technických riešení pre automobily budúcnosti.

Zoznam účastníkov

  1. Imperial College London ICL Spojené kráľovstvo (líder projektu)
  2. Swerea Sicomp AB, Švédsko
  3. Volvo Car Group, Švédsko
  4. Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung BAM, Nemecko
  5. ETC Battery and FuelCells, Švédsko
  6. Inasco, Grécko
  7. Chalmers (Švédske centrum pre výskum hybridných vozidiel),Švédsko
  8. Cytec Industries (predtým UMECO/ACG), Spojené kráľovstvo
  9. Nanocyl, NCYL, Belgicko

Zdroj: Volvo

Reklama