/
/
/
Úplne nový Nissan NP300 Navara: Zdvíhame latku štýlu a výkonu na trhu pick-upov

Úplne nový Nissan NP300 Navara: Zdvíhame latku štýlu a výkonu na trhu pick-upov

Reklama

  • Atraktívny nový exteriér a interiér navrhnutý s ohľadom na výkon a komfort prináša vycibrenosť inšpirovanú crossovermi
  • Technológie, ktoré sú v tomto sektore novinkou, a bohatá výbava vrátane panoramatického kamerového parkovacieho systému, systému NissanConnect a čelných LED svetlometov
  • Nový 2,3-litrový motor dCi s vyšším výkonom, nižšou spotrebou paliva a nižšími emisiami
  • Úctyhodné schopnosti z hľadiska ťažnej sily a užitočného zaťaženia
  • Najširšia záruka výrobcu v danej triede – päť rokov alebo 160 000 km

Úplne nový Nissan NP300 Navara definuje nový štandard v sektore jednotonových pick-upov. Spája v sebe to najlepšie z vedúcej pozície značky Nissan v segmente crossoverov a viac ako 80 rokov skúseností s navrhovaním a výrobou robustných a šikovne skonštruovaných pick-upov.

Základnou úlohou pri vývoji nového vozidla bolo zvýšenie komfortu a vycibrenosti pri zachovaní vychýrených schopností vozidla NP300 Navara pri jazde mimo cesty a jeho odolnosti a nosnosti. Nový model je celkom aktualizovanou verziou predchádzajúcej generácie s robustným a odolným podvozkom, ktorý dostal celý rad nových konštrukčných prvkov. Ich účelom je ešte viac zlepšiť jazdné vlastnosti a praktickosť vozidla. Vďaka DNA crossoverov, z ktorej vzišli špičkové osobné vozidlá, ako sú prvotriedne modely Qashqai, X-Trail a Juke, prináša nové vozidlo NP300 Navara novú úroveň vycibrenosti porovnateľnú s osobnými vozidlami, štýl, kvalitu a technológie, ktoré na trh pick-upov prichádzajú po prvý raz.

Spoločne s novým modelom NP300 Navara prichádza na tento trh aj ďalšia novinka v podobe záruky výrobcu na obdobie piatich rokov alebo najazdenie 160 000 km. Ide o ďalší dôkaz vynikajúcej povesti tohto vozidla, ktorý zákazníkom dáva ešte väčší pocit istoty.

Jazdné vlastnosti a ovládateľnosť

Snaha zvýšiť vycibrenosť a poskytnúť vodičom pôžitok z jazdy porovnateľný s crossovermi bola pri vývoji vozidla NP300 Navara kľúčovým prvkom. Aby tento cieľ bolo možné dosiahnuť bez zhoršenia vychýrených jazdných vlastností tohto vozidla mimo cesty, navrhla spoločnosť Nissan pre verziu Double Cab úplne nový päťbodový systém zavesenia zadnej nápravy. Poskytuje výrazne lepší jazdný komfort a lepšiu ovládateľnosť a navyše je o 20 kg ľahší ako predchádzajúce koncepcie s listovými pružinami.

136278_1_5
Nissan NP300 Navara, Foto: Nissan

Model King Cab je vybavený výrazne prepracovanou verziou systému listových pružín montovaného do modelu predchádzajúcej generácie. Nové listové pružiny zavesené v strmeňoch nielen vážia o 7 kg menej ako v predchádzajúcom zavesení zospodu, ale poskytujú verzii King Cab aj o 3,1 percenta lepší nájazdový uhol zadných kolies a znižujú hluk od vozovky.

Technológie

V súlade s inováciami spoločnosti Nissan prichádza nový model NP300 Navara s celým radom nových technológií vozidla. V sektore, ktorý zvyčajne iba pomaly prijímal najhorúcejšie novinky v oblasti komfortu a bezpečnostných prvkov, tak určuje nový štandard dostupných technológií vozidla. Panoramatický kamerový parkovací systém a núdzové brzdenie pri pohybe dopredu (FEB), dva vysoko oceňované bezpečnostné prvky crossoverov, sú na trhu pick-upov unikátnou novinkou. Zákazníkom prinášajú vyspelejšiu technologickú výbavu, než akú ste kedy v pick-upe mohli vidieť. K ďalším prvkom zaisťujúcim bezpečnosť a pohodlie patria tempomat, asistent jazdy z kopca (HDC) a asistent rozjazdu do kopca (HSA). Všetky tieto technológie boli vyvinuté s cieľom splniť špecifické požiadavky vlastníkov vozidla NP300 Navara, čo platí aj pre bezkľúčové zamykanie, zadnú kameru a parkovacie senzory.

Interiér

Úplne prepracovaný interiér poskytuje prvotriedny zážitok z jazdy. Všetky prvky v kabíne boli optimalizované tak, aby poskytovali maximálnu kvalitu, komfort, priestor a praktickosť pre vodiča i cestujúcich.

136275_1_5
Nissan NP300 Navara, Foto: Nissan

Zostava palubnej dosky bola od základu prepracovaná. Vďaka výrazne tvarovanému vzhľadu zvyšuje množstvo priestoru v kabíne a dodáva pocit väčšej otvorenosti. Predné sedadlá s oporou chrbtice ponúkajú lepšiu ergonómiu a zbystrujú pozornosť. Boli navrhnuté s využitím technológie inšpirovanej agentúrou NASA.

K ďalším prvkom patrí dvojzónová digitálna klimatizácia pre verzie King Cab i Double Cab, takisto ako nové zadné vetranie kabíny a dizajn sedadiel poskytujúci cestujúcim pohodlnejšie prostredie.

Dizajn exteriéru

Vozidlo NP300 Navara bolo navrhnuté a skonštruované s ohľadom na špecifické požiadavky a preferencie európskeho trhu a v Európe sa aj vyrába. Obe jeho verzie, King Cab i Double Cab, sa vyznačujú odolným, a pritom športovým celkovým štýlom kombinujúcim konvexné a konkávne plochy, ktorý vozidlu prepožičiava dynamický a odvážny vzhľad. Pre značku Nissan typická mriežka chladiča s motívom v tvare V a stretávacie LED svetlá v tvare bumerangu jasne odkazujú na štýl spoločnosti Nissan.

Motory a prevodovky

Nový 2,3-litrový motor dCi vozidla NP300 Navara je až o 24 percent účinnejší ako predchádzajúca pohonná jednotka a zároveň je najčistejší a najúspornejší vo svojom sektore. K dispozícii je v dvoch výkonových variantoch – 118 kW a 140 kW. Silnejšia verzia po prvý raz do tohto sektora zavádza technológiu s dvoma turbodúchadlami a prináša mimoriadne nízke prevádzkové náklady spoločne s výrazne nižšími emisiami CO2.

Skvelé motory potrebujú vynikajúce prevodovky. Aj tu nové vozidlo NP300 Navara exceluje. Model najnovšej generácie bude ponúkať varianty s pohonom dvoch alebo štyroch kolies a možnosť výberu medzi štandardnou šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou automatickou prevodovkou.

Ako už sú zákazníci zvyknutí, nové vozidlo NP300 Navara je rovnako schopné mimo cesty ako na nej. Systém pohonu štyroch kolies stavia na silných stránkach prevedenia montovaného do modelu predchádzajúcej generácie a prináša istú trakciu v náročnom teréne.

Užitočné zaťaženie a ťažná sila

Pri vedomí toho, že vlastníci pick-upov si pomocou svojich vozidiel zarábajú na živobytie, bolo v rámci celého modelového radu vozidla NP300 Navara zvýšené užitočné zaťaženie a ťažná sila. S hodnotou užitočného zaťaženia, ktorá teraz v rámci celého modelového radu presahuje jednu tonu a úctyhodnou ťažnou silou 3 500 kg je nové vozidlo NP300 Navara pripravené na tie najtvrdšie a najnáročnejšie úlohy pri práci aj vo voľnom čase.

Už samotný nákladový priestor prináša ďalšie inovácie spoločnosti Nissan v podobe uznávaného systému  kotvenia prevážaných predmetov C-Channel, vďaka ktorému je možné bezpečne uchytiť v zadnej časti i krehký náklad a náklady tých najneobvyklejších tvarov.

Aby mohli vlastníci vozidla doraziť ďalej s väčším nákladom, je nákladový priestor novej verzie Double Cab o 67 mm dlhší ako v predchádzajúcom modeli. Celková dĺžka 1 578 mm je najväčšia v tomto sektore. Nákladový priestor verzie King Cab má dĺžku 1 788 mm.

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama