/
/
/
Subaru v Ženeve: Subaru XV Concept a miliónový rekord

Subaru v Ženeve: Subaru XV Concept a miliónový rekord

Reklama

  • Svetová premiéra štúdie Subaru XV Concept
  • Nová globálna platforma
  • Subaru prvýkrát prekoná hranicu milióna predaných áut za rok
  • Vzhľadom na rast predaja zvyšuje výrobné kapacity o pätinu

Dizajnové smerovanie budúcej generácie crossoveru XV ukázalo Subaru v podobe štúdie XV Concept. Výkonný viceprezident Fuji Heavy Industries Takeshi Tachimori na ženevskom autosalóne zároveň oznámil, že nové generácie modelov XV a Impreza budú postavené na novej platforme: „Globálna platforma Subaru bude ďalším významným krokom v rámci vývoja našich áut so symetrickým pohonom všetkých kolies.“

https://youtu.be/qq7qzu02RS4

Subaru XV Concept

Subaru XV Concept predstavuje ďalšiu fázu dizajnovej filozofie značky. Dynamiku štúdie umocňujú vhodne rozmiestnené charakteristické prvky kompaktnej karosérie. V oblasti funkčných riešení sa konštruktéri zamerali na vynikajúcu aerodynamiku, dostatočnú svetlú výšku, ale aj batožinový priestor, ktorý si žiadajú zákazníci vozidiel typu crossover.

Tvary konceptu zvýrazňuje nová, exkluzívna modro-sivá farba Glacier Khaki Silica, hrajúca odtieňmi ľadovca. Od predného nárazníka cez okraje blatníkov a prahy sa až dozadu tiahne ochranné matné lemovanie, s ktorým kontrastujú oranžové dizajnové prvky na prednej maske, oboch nárazníkoch, zliatinových diskoch a strešných nosičoch.

Dizajnová ochutnávka budúcej generácie modelu XV, ktorý predstavuje v Európe 30 % predaja značky, sa hlási k identite Subaru šesťuholníkovou prednou maskou, tradičné svetlá v tvare jastrabích očí sú však stvárnené v celkom novom ponímaní. Robustná a dynamická predná časť energicky prechádza stúpajúcou líniou panelov dverí do atraktívnych zadných partií s kombinovanými svetlami, ktorých svetelný podpis sa zhoduje s čelnými svetlometmi. Samozrejme, nechýba ani robustná ochrana spodnej časti nárazníkov, typická pre crossover s pohonom všetkých štyroch kolies.

MH01601040
Subaru XV Concept

Päťmiestny koncept, obutý do pneumatík rozmeru 245/50 na atraktívnych 19-palcových diskoch, stojí na rázvore 2670 mm. Jeho dĺžka je 4520 mm, šírka 1920 mm a výška 1570 mm.

Prvýkrát cez milión

Subaru plánuje v tomto roku predať 1 033 000 vozidiel, čím po prvý raz prekročí hranicu milióna predaných áut. Predpoklad vychádza z reálnych čísel. „V roku 2015 stúpol globálny predaj Subaru o 7 %, čím sme prekonali rekord už po štvrtý rok za sebou,“ konštatoval Tachimori. Značka zaznamenala ďalšie dva míľniky: celková produkcia vozidiel s pohonom všetkých kolies koncom februára prekročila 15 miliónov, počet vyrobených boxer motorov dosiahol 16 miliónov.

Práve unikátnym technickým riešeniam, typickým pre Subaru, pripísal viceprezident FHI úspech značky na svetových trhoch. Excelentné jazdné vlastnosti a všestranné schopnosti automobilov Subaru priťahujú stále ďalších a ďalších motoristov, hľadajúcich zážitky a dobrodružstvo.

„Predaje rastú tak výrazne, že mnohí zákazníci na dodávku svojich áut čakajú. Zvyšujeme preto naše výrobné kapacity o 20 %, aby sme boli schopní vyrobiť viac áut a rýchlo ich dodať zákazníkom na celom svete,“ oznámil Tachimori.

Popularitu značke priniesli aj modely typu crossover. „Keď sme v roku 1995 uviedli Outback, kategória crossoverov neexistovala. Išlo o priekopnícky model, ktorý spojil ovládateľnosť osobného auta, všestrannosť kombi a offroadové schopnosti. To nám umožnilo priniesť zákazníkom úplne nové hodnoty,“ uviedol viceprezident FHI.

Crossovery dnes predstavujú 70 % globálneho predaja Subaru, pričom v Európe je to až 85 %. Aj preto si značka vybrala za miesto premiéry konceptu XV práve ženevský autosalón.

Zdroj: Subaru

Prečítať celý text

Reklama