/
/
/
Spoločnosť Nissan mení koncepciu kompaktného hatchbacku Model Sway dostal radikálny dizajn

Spoločnosť Nissan mení koncepciu kompaktného hatchbacku Model Sway dostal radikálny dizajn

Reklama

  • Odvážne dizajnové motívy sú prejavom nového dizajnérskeho jazyka.
  • Dravý zovňajšok sa snúbi s elegantne jednoduchým interiérom.
  • Cieľom novinky je vniesť do segmentu hatchbackov svieže myslenie zamerané na špičkovú kvalitu.

Inovatívny dizajn a produktové plánovanie stálo pri zrode modelov Qashqai a Juke, ktoré patria k najúspešnejším automobilovým projektom posledných rokov.

Teraz spoločnosť Nissan prichádza s rovnako radikálnou myšlienkou aj do jedného z najdôležitejších trhových segmentov: do sféry kompaktných hatchbackov.

Model Sway, ktorý bol predstavený na ženevskom autosalóne, je malou ukážkou toho, ako by mohla vyzerať ďalšia generácia kompaktných modelov značky Nissan, keby spoločnosť prehovorila svojím novým výrazným dizajnérskym jazykom aj do vývoja európskych hatchbackov. Ide o koncept špeciálne navrhnutý tak, aby lahodil vkusu Európanov: pôsobí emotívnym, dravým a vzrušujúcim dojmom.

Model Sway bol navrhnutý tak, aby otriasol sférou hatchbackov, ktorá je tradične vnímaná ako konzervatívny trhový segment. Vďaka svojim uchvacujúcim líniám, výraznej prednej časti, elegantne jednoduchému interiéru a odvážnemu použitiu sofistikovaných farieb ponúka tento koncept smelý a emotívny dizajn.

Z celého vozidla dýcha jednota a harmónia… ale aj dravosť, akú by ste v tomto trhovom segmente nečakali. Napríklad interiér využíva techniky, ktoré obvykle vidieť skôr v priemyselnej architektúre. Príkladom sú hliníkové konštrukčné prvky, ktoré zvýrazňujú jednoduchosť a silu vozidla. Zaujme aj pozornosť venovaná detailom alebo použité farby a materiály, ktoré bývajú spájané skôr s luxusným tovarom.

Zovňajšok vozidla spája štyri veľmi výrazné prvky: mriežku chladiča v tvare V, tzv. plávajúcu strechu, svetlá v tvare bumerangu a zalomený stĺpik C. Ich kombináciou vzniká nový dizajnový výraz, ktorý sa objavil už v koncepte Nissan Lannia predstavenom vlani v Pekingu na autosalóne Auto China 2014 a tiež v novom modeli Murano. Ten bol nedávno uvedený na trh v Spojených štátoch. Model Sway je prvým odrazom tohto nového dizajnérskeho jazyka vo sfére kompaktných hatchbackov. V budúcnosti by k rovnakému štýlu mali smerovať aj ďalšie modely značky Nissan určené pre rôzne trhové segmenty a pre všetky regióny.

Charakteristické línie modelu Sway sa začínajú nízko položenou mriežkou chladiča v tvare V, ktorá sa nachádza medzi dvojicou klinovitých nárazníkov v rohoch. Mriežka chladiča predstavuje začiatok výrazného zakriveného obrysu, ktorý pokračuje cez kapotu a predné kolesá a potom dramaticky klesá smerom k stredu predných dverí. Potom opäť stúpa smerom k zadnej časti vozidla a dodáva tak jeho bočnému profilu takmer zmyselný dojem.

Pyšne sa opiera o kapotu, aby prešiel do osobitého (a ostrého) prelisu na bočnej línii vozidla, ktorá je zovretá zdvíhajúcimi sa odsadenými trojuholníkovými prvkami bočných prahov.

Po stranách mriežky chladiča v tvare V sú usadené svetlá v tvare bumerangu. Tvar bumerangu obvykle obstarávajú svetlá s diódami LED umiestnené v svetlometoch konvenčnejšieho tvaru. Tentoraz ale tento typický tvar prevzali priamo svetlomety, zatiaľ čo diódy LED vytvárajú dojem páru očí, ktoré vás neprestávajú sledovať.

Rovnako dramatickým dojmom pôsobia aj charakteristické zadné svetlá v tvare bumerangu, ktoré oddeľujú postranné prvky na zadnej časti vozidla. Dvojité výfukové potrubie v tvare lichobežníka namiesto pod nárazníkom vyúsťuje po bokoch evidenčného čísla v strede zadnej časti vozidla.

Zložito tvarované zadné dvere nadväzujú na vystupujúce prahy a prelis bočnej línie vozidla, takisto ako na súmerne tvarované blatníky chrániace zadné kolesá. Vďaka svižnému prechodu smerom hore v zadnej časti okennej línie je stĺpik C medzi dverami a plávajúcou strechou skrátený na minimum. V záujme ľahkého nastupovania a vystupovania nemá tento koncept žiadny stredový stĺpik B a jeho zadné dvere sú zavesené na zadných pántoch.

Ďalšou súčasťou nového dizajnérskeho jazyka spoločnosti Nissan je tzv. plávajúca strecha. Tá je tentoraz stelesnená panoramatickým strešným oknom orámovaným vystupujúcou konštrukciou v tvare C, ktorá sa tiahne od stĺpikov A po bokoch strechy až k zadnému priečniku nad dverami batožinového priestoru. Táto konštrukcia je v rámci konceptu zdôraznená výraznou oranžovou farbou, ktorá kontrastuje s modrosivou karosériou.

Zvýšenú tuhosť strechy zabezpečuje svojbytná konštrukcia v tvare deformovaného písmena X, ktorá sa nachádza uprostred strechy a ktorej kríženie sa nachádza nad hlavami cestujúcich na predných sedadlách.

Sklenená strecha prináša dve významné výhody: ľudia vnútri si môžu užívať pocit slobody a voľného priestoru, ľudia vonku môžu zase obdivovať interiér.

K jedinečnosti modelu Sway prispieva aj súhra farieb jeho zovňajšku a interiéru.

Karoséria vozidla má „modrastú sivú farbu úsvitu“, teda sivú farbu, v ktorej za svetla vidieť modrý nádych a ktorá je zladená s kontrastujúcou oranžovou farbou. Sofistikovaná farebná kombinácia vynikajúco zapadá do prostredia európskych miest a zároveň v ňom náležite vynikne.

Interiér je ladený v tmavšej a sýtejšej modrej doplnenej o prvky s kontrastujúcou slonovinovou a oranžovou farbou. Tým vhodne dopĺňa zovňajšok a dodáva vozidlu dojem jednoty.

Model Sway je inšpirovaný predvádzacím vozidlom Idx, predstaveným prvýkrát v roku 2013 na autosalóne v Tokiu. Preberá a rozvíja jeho poňatie dizajnu interiéru, ktorého stredobodom je palubná doska v tvare krídla klzáka.

Tvar krídla klzáka bol zvolený predovšetkým vďaka svojej elegantnej jednoduchosti. Výsledkom je interiér, ktorého prioritou je funkčnosť a kde nič neslúži iba na dekoratívne účely.

Napríklad vizuálne spracovanie konštrukčných prvkov vylučuje akékoľvek pochybnosti o ich účele. Kľučky dverí sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné integrovať do obnažených hliníkových vzpier. Dokonca aj trojramenný volant je prevedený v jednoduchom štýle „späť ku koreňom“, ktorý sa prejavuje v jeho hranatej spodnej časti a hliníkových ramenách.

Vodič má pred sebou iba dva základné prístroje a všetky ostatné funkcie obstaráva veľký lichobežníkový tablet v strede riadiaceho panelu. Tu naň uvidí (a dosiahne) nielen vodič, ale aj spolujazdec na prednom sedadle.

Ľahké sedadlá majú hliníkovú konštrukciu (aj tá je obnažená) a sú potiahnuté špičkovým čalúnením imitujúcim semiš. Čalúnenie je sčasti zvýraznené materiálom evokujúcim perleť a nájdete tu aj prešívanie, s ktorým sa obvykle stretnete skôr pri luxusných kabelkách. Súhra farieb zahŕňa časté použitie modrých a oranžových motívov v interiéri, ktorý vďaka tomu perfektne ladí s exteriérom vozidla.

Aj keď ide o kompaktné vozidlo, jeho interiér sa vďaka absencii rušivých elementov, chýbajúcemu stĺpiku B a použitiu jednoduchých a zároveň elegantných riešení zdá väčší, ako by ste čakali.

 „Sme presvedčení, že model Sway pokračuje v našej tradícii búrania zavedených poriadkov v jednotlivých trhových segmentoch tým, že zavádza svieže, osobité a pútavé novinky. Ide v podstate o rovnaký postup, aký sme použili pri modeloch Qashqai a Juke.

S týmto novým konceptom pre Ženevu experimentujeme preto, aby sme zistili, aké nové a svieže myšlienky by spoločnosť Nissan mohla vniesť do segmentu hatchbackov,“ uviedol Shiro Nakamura, senior viceprezident pre dizajn a kreatívny riaditeľ spoločnosti Nissan Motor Co., Ltd.

Predseda predstavenstva spoločnosti Nissan v Európe Paul Willcox dodal: „Spoločnosť Nissan sa neustále vyvíja. Naša značka je na európskom automobilovom trhu (ale aj po celom svete) stelesnením odvážneho a novátorského myslenia. Za naším rastom v Európe stoja vynikajúce nové výrobky, ktoré sú definované predovšetkým skvelým dizajnom. Model Sway zdôrazňuje význam dizajnu pre spoločnosť Nissan pri budovaní značky a posilňovaní nášho rastu.“

Rozmery modelu Sway (v mm)

Dĺžka

4 010

Šírka

1 780

Výška

1 385

Rázvor kolies

2 570

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama