6.9 C
Bratislava
utorok, 31 januára, 2023
Reklama

Sedem svetových premiér na frankfurtskom autosalóne: Od sériového modelu Opel Insignia OPC po štúdiu Monza Concept

Odporúčame

  • Sebavedomie: Nová športová hviezda Insignia OPC na stánku Opel
  • Zážitok premium: Nová rodina Insignia s dobrodružnou verziou Country Tourer
  • Mobilita budúcnosti: Štúdia Monza Concept demonštruje budúci dizajn a konektivitu
  • Individualita: Atraktívny mestský automobil ADAM vo verzii Black Link a White Link
  • Špičková trieda: Nové motory kombinujú vyšší výkon a lepšiu kultúru behu s menšou spotrebou paliva

Opel napreduje do budúcnosti siedmimi svetovými premiérami, ktoré pripravil na 65. frankfurtský autosalón (12. – 22. septembra 2013). Výrobca z Rüsselsheimu predstaví nový model Opel Insignia OPC s osvieženým vzhľadom, prepracovaným podvozkom a inovatívnym infotainmentom vo svojej expozícii s plochou vyše 3.200 m2 (Hala 8, stánok D09). Motor V6 2.8 turbo s výkonom 239 kW (325 k) a maximálnym krútiacim momentom 435 Nm katapultuje vrcholového atléta značky Opel za 6,0 sekundy z 0 na 100 km/h. Rovnako atraktívna ako verzia OPC vlajkovej lode značky je aj dobrodružná verzia Insignia Country Tourer, ktorá má vo Frankfurte svetovú výstavnú premiéru spolu s ďalšími členmi omladenej rodiny Insignia. Liftback, sedan a kombi Sports Tourer majú nový dizajn, inovatívny systém infotainmentu a najlepšie motory vo svojej triede.

Opel okrem toho prezentuje verejnosti ako môže vyzerať mobilita budúcnosti premiérou svojej štúdie Monza Concept – víziou zosieťovanej a účinnej mobility značky Opel. Súčasne nemecký výrobca predstaví aj aktuálny stav inovatívnymi modelmi a systémami infotainmentu ako je ADAM s funkciou Siri Eyes Free a ďalej rozšírenými možnosťami individualizácie. Okrem toho vo Frankfurte debutuje nový motor 1.6 SIDI turbo s výkonom 147 kW (200 k) pre kabriolet Cascada a nová rodina malých benzínových motorov novej generácie s novou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Máme silné produkty, ktorými sa Opel vráti späť na cestu k úspechu, ako aj inovatívne štúdie ukazujúce budúce smerovanie automobilu. Teraz máme lepšiu pozíciu ako kedykoľvek v minulosti vďaka nášmu širokému portfóliu atraktívnych modelov a technológií udávajúcich trend. Príďte sa o tom presvedčiť na vlastné oči o niekoľko týždňov na frankfurtský autosalón,

povedal Dr. Karl-Thomas Neumann, CEO značky Opel.

Nová Insignia OPC: Svetová premiéra pre ultimatívny vysoko výkonný model Opel

S výkonom 239 kW (325 k) a maximálnym krútiacim momentom 435 Nm je Insignia OPC ultimatívnym špičkovým modelom celého programu značky Opel. Na frankfurtskom autosalóne debutuje s novým, osvieženým vzhľadom. Reštylizovaná predná a zadná časť karosérie s charakteristickými dizajnovými elementmi OPC ako výrazné otvory na vstup vzduchu v prednom nárazníku v profile zvislých zubov a koncovky výfuku integrované v zadnom nárazníku vizuálne zvýrazňujú vysoký výkon a evokujú víziu rýchlej jazdy na okruhu Nürburgring.

Pod nápadnou karosériou sa skrýva najmodernejšia technológia. Špeciálny podvozok OPC konštruktéri značky Opel ďalej vylepšili s osobitným dôrazom na zadnú nápravu – rovnako ako pri iných členoch nového modelového radu Insignia – kde je modifikovaných približne 60 percent komponentov. Okrem toho rozličné detailné konštrukčné opatrenia prispeli k ďalšiemu zníženiu hluku a vibrácií. Nový softvér elektronického stabilizačného systému ESP umožnil precíznejšie dynamické vyladenie podvozka, predovšetkým v oblasti tendencie k nedotáčavosti. Modifikovaný softvér podvozka FlexRide s elektronickou reguláciou charakteristiky tlmičov pruženia zabezpečuje optimálne jazdné vlastnosti. Toto pre verziu OPC špecifické programovanie zvyšuje jazdnú dynamiku, pretože umožňuje rýchlejšiu a presnejšiu reakciu vozidla pri rozličných manévroch a na rozličných povrchoch cesty. Opel Insignia OPC vyšprintuje z pokoja na tempo 100 km/h za 6,0 sekundy (Sports Tourer: 6,3 sekundy) a dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h (elektronicky limitovanú). Vo verzii bez obmedzovača Insignia OPC s manuálnou prevodovkou dosahuje maximálnu rýchlosť 270 km/h (Sports Tourer: 265 km/h). Vysoko výkonná brzdová sústava Brembo zabezpečuje intenzívne spomalenie s maximálnou stabilitou, a to aj pri veľmi intenzívnom namáhaní.

V kabíne Insignia OPC privíta vodiča prostredím evokujúcim automobilový šport. Športové sedadlá Recaro, na želanie s koženým poťahom a pamäťou elektrického nastavenia, špeciálna rukoväť radiacej páky OPC a kompletne nový hlavný prístrojový panel i stredová konzola vytvárajú atmosféru premium. Okrem bežných informácií môže vodič na monitore s uhlopriečkou 8 palcov (20,3 cm) sledovať aj špecifické informácie o stave vozidla ako tlak a teplotu oleja, napätie akumulátorovej batérie, polohu škrtiacej klapky, intenzitu brzdnej sily a zrýchlenie v priečnom smere.

Nový športový volant s koženým poťahom venca (na želanie vyhrievaný) je pri automatickej prevodovke vybavený ovládačmi manuálneho radenia. Tieto ovládače umožňujú vodičovi extrémne rýchlo preradiť aj keď je prevodovka v automatickom režime. Ak vodič nepoužije ovládače počas najmenej 12 sekúnd, prevodovka sa prepne späť do automatického režimu. Takýmto spôsobom nový Opel Insignia OPC komfortne kombinuje výhody manuálneho a automatického ovládania prevodovky.

Nová Insignia: Revolúcia v oblasti infotainmentu

Nový Opel Insignia má svetovú premiéru na frankfurtskom autosalóne s troma verziami karosérie: štvordverovou, päťdverovou a Sports Tourer. Modernizovaná vlajková loď značky Opel upúta ešte atraktívnejším dizajnom interiéru a exteriéru, ktorým posúva ocenenú filozofiu dizajnu značky “sochárske umenie v spojení s nemeckou presnosťou” na novú úroveň. Technickú lahôdku predstavuje úplne nová generácia systémov infotainmentu, ktorá je teraz k dispozícii pre všetky modely radu Insignia. Integruje mnohé funkcie smartfónu do vozidla a dá sa intuitívne a jednoducho ovládať dotykovou plôškou touchpad na stredovej konzole, prvkami na multifunkčnom volante, ako aj hlasovým ovládaním.

Pod kapotou dopĺňajú široké portfólio pohonných jednotiek nové výkonné a ultra účinné motory s priamym vstrekovaním paliva ako dva turbodúchadlom prepĺňané benzínové motory a nový turbodiesel s emisiou CO2 iba 99 g/km. Táto nízka úroveň emisií posúva nový turbodiesel s objemom 2,0 litra do nemeckej triedy účinnosti A+. V štvordverovej a päťdverovej karosérii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a systémom Štart/Stop obidve verzie motora 2.0 CDTI s výkonmi 88 kW (120 k) a 103 kW (140 k) spotrebujú iba 3,7 litra nafty na 100 km v kombinovanom cykle (podľa metodiky ES 715/2007), kombi Sports Tourer má spotrebu 3,9 l/100 km. Tým je Opel Insignia 2.0 CDTI najúspornejším automobilom s naftovým motorom strednej triedy. Súčasne konštruktéri Opel vylepšili aerodynamiku karosérie. S koeficientom aerodynamického odporu iba 0,25 je Insignia hatchback najaerodynamickejším päťdverovým automobilom na svete a Insignia Sports Tourer je s koeficientom 0,28 najaerodynamickejším sériovým kombi na trhu.

Nová Insignia Country Tourer: Dobrodružne založený člen rodiny Insignia

Tretiu svetovú premiéru predstavuje Opel Insignia Country Tourer. Kým Sports Tourer je elegantné rodinné a pracovné kombi, nový model Insignia Country Tourer vyžaruje prirodzenú túžbu po dobrodružstve. Atletický univerzálny automobil so zväčšenou svetlou výškou poskytuje svojmu majiteľovi slobodu nad rámec mestských ulíc a asfaltovaných ciest. Vizuálnymi rozlišujúcimi prvkami sú ochranné štíty pod predným a zadným nárazníkom kombinované s nápadnými plastovými lemami blatníkov a ochrannými obkladmi spodnej časti karosérie, doplnenými dvoma výraznými koncovkami výfuku. Najmodernejší systém pohonu všetkých kolies zabezpečuje optimálnu trakciu a suverénnu ovládateľnosť za všetkých jazdných podmienok. Ponuka výkonných, turbodúchadlom prepĺňaných motorov obsahuje špičkové pohonné agregáty ako benzínový štvorvalec 2.0 SIDI turbo s priamym vstrekovaním paliva a výkonom 184 kW (250 k) alebo vysoko výkonný naftový štvorvalec 2.0 BiTurbo CDTI – obidva s pôsobivým maximálnym krútiacim momentom 400 Nm vďaka funkcii overboost.

Monza Concept: Vizionárska štúdia ukazuje mobilitu budúcnosti

Ľahký, atletický vzhľad vonku, jedinečná projekčná technológia vnútri v kombinácii s optimálnou konektivitou a modulárnym dizajnom, ktorý umožňuje ekologické pohonné systémy par excellence: štúdia Opel Monza Concept je efektným, ultramoderným zhmotnením účinnosti na štyroch kolesách. Táto vizionárska štúdia bude mať tiež svoju svetovú premiéru na frankfurtskom autosalóne a ukazuje, čo môžu zákazníci očakávať od značky Opel v budúcnosti.

Účinnosť a konektivita sú hlavnými cieľmi pri vývoji modelov Opel novej generácie. Monza Concept poskytuje fascinujúci výhľad na tieto oblasti. Na vizuálne vyjadrenie úsilia značky Opel o zvýšenie účinnosti štúdia prezentuje evolúciu filozofie dizajnu značky charakterizovanej ako „sochárske umenie v spojení s nemeckou presnosťou“ kontúrami karosérie, ktoré sú skôr mierne atletické ako výrazne muskulózne. Z hľadiska konektivity prináša prelomové technológie, ktoré predstavujú kvantový skok vpred vo vývoji systémov infotainmentu. Všetky informácie sa zobrazujú pomocou inovatívnej projekčnej technológie na prístrojový panel, siahajúci od jedných dverí k druhým – riešenie použité po prvý raz v automobilovom priemysle. Rovnako inovatívna je aj modulárna konštrukcia štúdie Monza Concept, ktorá umožňuje najvyššiu možnú flexibilitu pri voľbe pohonnej jednotky. Opel Monza Concept už dnes zhmotňuje automobilovú budúcnosť.

Šampión v individualizácii ADAM: Ešte širšia ponuka, ešte lepšia konektivita

Atraktívny ADAM je šampiónom značky Opel v individualizácii a najlepšie vybavený malý automobil na trhu z hľadiska konektivity. Na frankfurtskom autosalóne Opel ukáže ako tento imidžový mestský automobil posilní svoju pozíciu v najbližších mesiacoch ďalšími prvkami vybavenia interiéru a exteriéru. Nové farby karosérie a strechy, nový dizajn kolies a nové dekoračné elementy limitovanej 2000-kusovej série White Link and Black Link ďalej rozširujú možnosti individualizácie. V interiéri pribudli nové farby a grafiky na prístrojový panel, stredovú konzolu a dvere, ako aj nové poťahy sedadiel a vyhotovenia stropu kabíny. Všetky tieto prvky výrazne rozšíria možnosti personalizácie a uľahčia majiteľom vytvoriť si svoj ADAM snov.

Vo Frankfurte Opel predstaví aj nové špeciálne edície modelu ADAM vybavené systémom infotainmentu IntelliLink a hlasovým ovládaním Siri Eyes Free. Majitelia modelu ADAM, ktorí majú telefón iPhone s operačným systémom iOS 6, môžu aktivovať Siri Eyes Free tlačidlom na volante a ovládať ho hlasovými povelmi – pričom ich pohľad môže zostať naďalej bezpečne upretý na cestu a ruky položené na volante.

Motor 1.0 SIDI turbo s výkonom 85 kW (115 k): Nové štandardy pre trojvalce

Opel tohto roku odštartoval významnú obnovu svojho portfólia pohonných jednotiek. Do roku 2016 uvedie celkovo 13 nových motorov z troch konštrukčných radov. Na frankfurtskom autosalóne majú premiéru dva ďalšie nové motory. Jedným z nich je 1.0 SIDI (Spark Ignition Direct Injection) turbo. Benzínový trojvalec úplne novej konštrukcie prepĺňaný turbodúchadlom a vybavený priamym vstrekovaním paliva dosahuje výkon 85 kW (115 k). Nový motor je nielen šetrný k životnému prostrediu ale súčasne predstavuje nový etalón v kultúre behu medzi trojvalcovými motormi vďaka charakteristike hluku a vibrácií prekonávajúcej mnohé štvorvalcové motory. Malý motor, ktorý dosahuje pôsobivý maximálny krútiaci moment 166 Nm v pásme otáčok od 1800 to 4700 min-1, sa začne montovať budúci rok do modelu Opel ADAM spolu s novou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Cascada 1.6 SIDI turbo s výkonom 147 kW (200 k): Nefalšovaný zážitok z kabrioletu

O jednu objemovú triedu vyššie je vysoko výkonná verzia nového benzínového motora Opel 1.6 SIDI turbo, ktorá má svetovú premiéru v kabriolete Opel Cascada. S výkonom 147 kW (200 k) a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm s funkciou overboost umožňuje atraktívnemu otvorenému automobilu dosahovať maximálnu rýchlosť 235 km/h. Tento agregát patrí do úplne novej generácie benzínových štvorvalcov s priamym vstrekovaním paliva strednej objemovej triedy. Nová verzia, predstavujúca výkonovú špičku objemovej triedy 1,6 litra u značky Opel, dopĺňa doterajší motor 1.6 SIDI turbo s výkonom 125 kW (170 k), výrazne prekonávajúci svojich konkurentov krútiacim momentom, ktorý debutoval na jar tohto roka v modelovom rade Cascada.

Zdroj: Opel

Reklama