/
/
/
Nový Fiat 500X Sport, vrcholný model modernizovaného talianskeho crossoveru

Nový Fiat 500X Sport, vrcholný model modernizovaného talianskeho crossoveru

Reklama

  • Dynamika, presnosť a kontrola predstavujú základné víťazné vlastnosti každého športovca. Rovnaké vlastnosti charakterizujú aj nový Fiat 500X Sport.
  • Model 500X Sport je určený mladým a dynamicky založeným zákazníkom. Novinka sa vyznačuje výraznou športovou povahou a predstavuje vrcholný model modernizovaného radu zahŕňajúceho tiež novú vycibrenú verziu Lounge.
  • Od roku 2014 je model 500X bestsellerom svojho segmentu v Taliansku a priebežne sa objavuje v prvej desiatke najobľúbenejších modelov segmentu európskeho trhu. Pochváliť sa môže takisto najvyšším medziročným rastom mimo Taliansko, a to vo výške 12 %.
  • Fiat 500X prekonal hranicu 500 000 vyrobených vozidiel.
  • Uvedenie nového modelu 500X sprevádza vtipná reklamnú kampaň s komárom Buzzom.

Dejiskom premiéry nového modelu Fiat 500X Sport bolo národné technické centrum Loigiho Ridolfiho v Coverciane (Florencia). Toto centrum je určené pre výučbu, školenia a športové aktivity a je tiež historickým sídlom talianskej futbalovej federácie. Ústredie FIGC bolo zvolené s cieľom vzdať hold 20ročnému putu talianskeho futbalu so značkou Fiat a zdôrazniť hodnoty, ktoré spájajú nový model 500X Sport s oblasťou športu. Lepšie miesto pre prezentáciu dynamiky, presnosti, ovládateľnosti a talianskeho štýlu nového modelu by sme hľadali len ťažko. Rovnaké vlastnosti totiž charakterizujú všetkých hráčov, ktorí s hrdosťou a radosťou obliekajú modré dresy národného futbalového tímu. Nový model, ktorý je vrcholnou verziou modernizovanej rodiny 500X, ponúka vďaka novým technickým prvkom lepší výkon, agilitu, bezpečnosť aj potešenie z jazdy. Predstavuje mimoriadne športový crossover, ktorý svoju podstatu napĺňa pomocou nového motora 1.3 FireFly Turbo s výkonom 150 k a krútiacim momentom 270 Nm, ktorý je meradlom svojho segmentu. Špecifikáciu vozidla dopĺňa nové odladenie zavesenia kolies, nižšia svetlá výška, prekalibrované riadenie, 19palcové kolesá s vysokovýkonnými pneumatikami a športové štylistické doplnky. Fiat 500X Sport je športovým crossoverom, jediným vozidlom svojho druhu.

Luca Napolitano, riaditeľ značiek Fiat a Abarth v regióne EMEA, pri uvedení nového modelu povedal: „Tak ako náš národný futbalový tím aj model 500X vznikol v Taliansku. Rodí sa v továrni FCA v Melfi a je pripravený pôsobiť na celom svete, podobne ako ikonický Fiat 500, a byť najglobálnejším modelom radu Fiat. Rad 500X, ktorý bol uvedený na trh v roku 2014, prešiel v minulom roku modernizáciou. Po celú dobu je lídrom svojho segmentu v Taliansku a umiestňuje sa v prvej desiatke najpredávanejších vozidiel segmentu európskeho trhu. Zároveň dosiahol najvyššieho, konkrétne 12percentného medziročného rastu mimo taliansky trh. Model 500X už prekonal hranicu 500 000 vyrobených vozidiel. Nehovoriac o tom, že je to model, ktorý viac ako ktorýkoľvek iný, získava nových zákazníkov od iných značiek alebo z iných segmentov, za čo vďačí svojej všestrannosti, veľkému vnútornému priestoru a svojej prirodzenej schopnosti prispôsobiť sa všetkým druhom použitia, povrchom aj jazdným štýlom.“

Osudy Fiatu a FIGC sa opäť prelínajú. Ide o dva svetové symboly Made in Italy, ktoré zdieľajú rovnaké športové a ľudské hodnoty, akými sú vášeň, energia a emócie, a sociálnou, kultúrnou a priemyselnou evolúciou prechádzajú už viac ako storočie. Fiat aj FIGC tento rok oslavujú 120. výročie svojho založenia, čo je veľký míľnik tak v oblasti automobilov, ako aj športu. Tento rok v júni sa puto medzi značkou Fiat a federáciou FIGC opäť upevnilo podpisom sponzorskej dohody na ďalšie štyri roky. V rámci tejto spolupráce trvajúcej už od roku 2000 bude značka Fiat hlavným partnerom a oficiálnym dodávateľom vozidiel talianskeho národného futbalového tímu Azzuro.

Vedľa modelu 500X Sport sa predstavujú aj ďalší členovia modernizovanej rodiny vrátane verzie 500X Lounge, ktorá sa vyznačuje bohatou štandardnou výbavou a vycibreným štýlom karosérie aj interiéru.

500X Sport: po modeloch Urban a Cross sa predstavuje športová verzia

Modelový rad 500X už zahŕňa verzie Urban a Cross, ktoré dokonale demonštrujú jej dvojaký charakter. Verzia Urban je zameraná viac na metropolitných zákazníkov, ponúka špičkové technológie a väčšie možnosti konektivity, čo dokonale vyjadrujú nedávne špeciálne série S-Design, Mirror a 120th. Verzia Cross sa potom cíti mimoriadne dobre aj mimo mesto. Nový model 500X Sport má športovejší charakter a predstavuje skvelú alternatívu ku kompaktným automobilom segmentu C so športovým vzhľadom. Jedná sa o rastúci segment, ktorý má na európskom trhu potenciál 500 000 vozidiel. V dokonalom súlade s rodinou 500 je nová verzia krásna na pohľad a vzrušujúca pri riadení. Pre dosiahnutie tohto cieľa vykonali inžinieri značky Fiat to, čo by urobil každý dobrý tréner tímu. Vytvorili špeciálny „výcvikový program“, ktorého cieľom bolo zvýšiť športovú zdatnosť modelu 500X. Vykonali tak rad významných zmien a starostlivých zásahov do dynamiky, presnosti riadenia a zavesenie kolies, čím novinke dodali na emotívnosti. Pomocou rôznych úprav, špecifických športových štylistických prvkov a novej červenej karosérie Sporty sa z 500X stalo ideálne vozidlo pre mladých dynamických zákazníkov, ktorých priťahuje športový štýl a výrazná osobitosť.

Jazdná dynamika, presnosť a ovládateľnosť vytvárajú novú úroveň výkonu a bezpečnosti

Nový Fiat 500X Sport prináša rad významných technických riešení pre posilnenie dynamiky, presnosti riadenia a ovládateľnosti. Nový vrcholný model radu využíva exkluzívne športové zavesenie, o 13 mm nižšiu svetlú výšku ako u verzií Urban a Cross a voliteľne, teda na želanie, ponúka nové vysokovýkonné športové pneumatiky 225/40 obuté na 19palcových zliatinových kolesách so špeciálnym dizajnom. To všetko vedie k celkovo agresívnejšej povahe, lepšej priľnavosti a väčšej bezpečnosti aj dynamike. Fiat 500X Sport je tak trochu ako výkonný center, ktorý je v pokutovom území mimoriadne obratný.

Výkon a sila musia vykazovať presnosť a rovnováhu, čo sa v oblasti automobilov transformuje do väčšej presnosti a jazdného komfortu. To je jeden z dôvodov, prečo sa pod kapotou usídlil najvýkonnejší motor radu, a síce zážihový 1.3 FireFly Turbo s výkonom 150 k v spojení s prevodovkou DDCT. Upravená bola tiež kalibrácia systému riadenia, vďaka čomu vykazuje lepšiu odozvu a väčšiu presnosť. Vykonané boli tiež početné úpravy podvozka vrátane inštalácie tlmičov pruženia FSD (Frequency Selective Damping) s variabilnou charakteristikou tlmenia. Vďaka týmto úpravám ponúka Fiat 500X Sport s výkonom 150 k skvelé jazdné vlastnosti, a to aj vo vysokých rýchlostiach, vynikajúcu manévrovateľnosť a celkovú bezpečnosť. To všetko bez kompromisu ku komfortu. Vďaka týmto technickým prvkom a 19palcovým športovým kolesám vykazuje model 500X Sport o 8 % väčšie bočné zrýchlenie ako verzia 500X Cross s obdobným motorom a 18palcovými pneumatikami. To predstavuje výrazné zlepšenie jazdných vlastností a zvýšenie aktívnej bezpečnosti. Nové naladenie zavesenia kolies zlepšuje odozvu vo výjazdoch zo zákrut, redukuje nedotáčavosť o 26 % a pretáčavosť v extrémnych podmienkach až o 17 %. Stručne povedané, nový Fiat 500X Sport sa nebojí porovnania s vozidlami svojho segmentu a počas jazdy generuje veľmi silné emócie.

Nová talianska kráska, ktorá zvádza športovosťou a vycibrenosťou 

Podobne ako ikonický Fiat 500 je aj model Fiat 500X charakteristický talianskym dizajnom, ktorý neprestáva udivovať svet ani dnes. Podobne vzrušujúca je aj hra talianskeho národného futbalového tímu, ktorý drží milióny divákov prilepené k obrazovkám zakaždým keď vybehne na ihrisko. Podobne ako modrý dres národného futbalového tímu, ktorý je hlboko zapísaný do kolektívnej pamäti národa, aj model 500X priťahuje všetku pozornosť novým červeným odtieňom karosérie, ktorý je exkluzívnym farebným odtieňom tejto verzie a zdôrazňuje jej dynamické línie. Špeciálny červený odtieň je zvýraznený radom titánový sivých detailov na kľučkách dverí, špeciálnou povrchovou úpravou na prednom nárazníku, predných lištách, krytoch vonkajších spätných zrkadiel a držadle zadných výklopných dverí s logom 500 v prevedení Myron. Výraznej asertivity exteriéru je dosiahnuté prostredníctvom mnohých športových prvkov ponúkaných už v štandarde. Ide o bočné prahové nástavce a lemy blatníkov vo farbe karosérie, zadný nárazník v štýle difúzora, dvojitú chrómovanú koncovku výfuku navrhnutú exkluzívne pre tento model a Full LED svetlomety, ktoré poskytujú až o 160% viac výkonu ako halogénové svetlá a súčasne znižujú spotrebu energie. Full LED svetlomety sú spojené s LED hmlovými svetlami, čo vytvára homogénny a športový svetelný „podpis“. To všetko je certifikované logom Sport na predných blatníkoch. Pre tých, ktorí túžia po ďalšom vylepšení vzhľadu svojho vozidla, sú pripravené špeciálne športové pneumatiky obuté na 19palcových zliatinových kolesách s lesklo čiernymi krytmi nábojov. Okrem exkluzívneho červeného odtieňa karosérie sú k dispozícii aj alternatívne farby, biela Gelato, sivá Moda a modrá Italian Blue (všetky je možné kombinovať s čiernou strechou pre príťažlivejší dvojfarebný vzhľad karosérie), a aj čierna Cinema.

Do konca roka sa v ponuke objavia 19palcové športové kolesá navrhnuté značkou Mopar, ktorá sa špecializuje na asistenčné služby, náhradné diely a podporu zákazníkov všetkých vozidiel skupiny FCA. Tieto kolesá sa budú vyznačovať ďalšími možnosťami personalizácie. Každé koleso  môže disponovať piatimi prvkami v odtieňoch matne bronzová, Myron, tmavý Myron, meď a titán. Tieto prvky je možné vďaka jednoduchému klipu namontovať nielen u dealera, ale aj svojpomocne. Návšteva dealera je však vyžadovaná v prípade demontáže. Novinka obohatí rozsiahlu škálu originálneho príslušenstva Mopar vyvinutého špeciálne pre model 500X Sport.

Rovnaký športový a elegantný štýl sa prelína aj interiérom. Charakterizujú ho tmavé hlavné a predné stĺpiky karosérie, špecifická grafika TFT displeja s červenými prvkami, hliníková hlavica radiacej páky, športový volant so sploštenou spodnou časťou čalúnený eko kožou, palubná doska v titánovo sivom odtieni a detaily v prevedení Myron a povrchová úprava v červenom odtieni. Na želanie je možné model 500X Sport vybaviť športovým volantom a kaplnkou s kontrolnými ukazovateľmi čalúnenými Alcantarou, čo je v segmente úplne jedinečný športový prvok. V oboch prípadoch zdobí Alcantaru ručné červené prešívanie. Interiér dopĺňajú nové exkluzívne sedadlá čalúnené čiernou látkou s vinylovými bokmi a sivým logom 500, čierne vinylové rámčeky a špeciálne sivé a červené prešívanie. Voliť je možné aj sedadlá čalúnené čiernou kožou s titánovo sivými prvkami, športové pedále a predné koberčeky s personalizovaným prešívaním.

Okrem mimoriadnej športovosti sa nový model 500X môže pochváliť aj bohatou technologickou výbavou s inovatívnymi asistenčnými systémami v štandarde. Tie zahŕňajú systém rozpoznávania dopravných značiek, inteligentný rýchlostný asistent a sledovanie jazdných pruhov pre automatické udržiavanie v jazdnom pruhu. Aby bola každá cesta ešte pohodlnejšia, je k dispozícii infotelematický systém Uconnect 7″ so satelitnou navigáciou, prípravou pre funkcie Apple CarPlay a Android Auto*, rovnako ako automatická klimatizácia a tempomat s obmedzovačom rýchlosti. Výbavu dopĺňajú zadné parkovacie senzory a elektrická parkovacia brzda.

Pre naplnenie potrieb všetkých typov zákazníkov môže byť Fiat 500X Sport vybavený všetkými motorizáciami radu 500X, a to v kombinácii s pohonom predných kolies. K dispozícii na vybraných trhoch sú dva zážihové motory FireFly Turbo: 1.0 s výkonom 120 k a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a 1.3 s výkonom 150 k a šesťstupňovou prevodovkou DDCT (na želanie s pádlami radenia na volante). Ponuka zahŕňa aj dva dieselové motory MultiJet: 1.3 s výkonom 95 k v kombinácii s päťstupňovou manuálnou prevodovkou a 1.3 s výkonom 120 k a šesťstupňovou manuálnou alebo automatickou DDCT prevodovkou (na želanie s pádlami radenia na volante).

 Nový rad 500X vstupuje na ihrisko ako hviezdny hráč

Spoločne s novým modelom 500X Sport má premiéru aj nová verzia 500X Lounge. Jedná sa o vycibrenú verziu s bohatou štandardnou výbavou, ktorá v uliciach miest nezostane bez povšimnutia. Karoséria zahŕňa kryty zrkadiel vo farbe karosérie, 16palcové zliatinové kolesá a tiež svetlá denného svietenia a zadné koncové svetlá s LED technológiou. Zvlášť vycibrený je interiér. Dominujú mu eko kožou čalúnený volant a predná lakťová opierka. Verzia 500X Lounge je vycibrená, elegantná a tiež veľmi pohodlná. Štandardná výbava zahŕňa inovatívny infotelematický systém Uconnect 7″ HD LIVE s dotykovou obrazovkou, digitálnym rádiom DAB a prípravou pre funkcie Apple CarPlay a Android Auto*. Štandardnú výbavu dopĺňajú predné a zadné parkovacie senzory chrániace nárazníky počas parkovania, a senzory dažďa a stmievania. Novinkou je tiež model 500X Cross ako prvé vozidlo svojho segmentu s 19palcovými kolesami s užšími a vyššími pneumatikami, ktoré zlepšujú aerodynamiku a znižujú spotrebu paliva, emisie CO2 a hlučnosť. Rad dopĺňajú verzie City Cross a Urban. Prvá z nich je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí hľadajú vozidlo so vzhľadom crossoveru, druhá zase predstavuje dostupnú alternatívu crossoveru značky Fiat.

Nová komunikačná kampaň s komárom Buzzom

Nový model 500X Sport má natoľko športový a pôsobivý charakter, že dokáže oslniť už na prvý pohľad. To je presne to, čo sa stane s ďalším protagonistom kampane, komárom Buzzom, ktorý vtipne sprevádza uvedenie tejto novej špičkovej verzie. Stačí náhodné stretnutie na malebnej ceste tesne za mestom a Buzz je okamžite zvedený šarmom modelu 500X Sport. Očami komára objavujeme neodolateľné rysy a dynamickú povahu vozidla, ktoré ho robia tak zmyselným. Komár Buzz je touto krásou doslova unesený, a tak sa vznáša pred svojím predmetom túžby. Láska nášho komára nečakane končí neškodným nárazom do svetlometov vozidla.

Kampaň vytvorila agentúra Leo Burnett v Turíne a natočil ju Federico Brugia pre Movie Magic, zatiaľ čo dizajn komára Buzza a animácie vznikli u belgickej spoločnosti Nozon.

Kampaň bude od 9. septembra postupne uvádzaná v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Španielsku, vo Veľkej Británii, v Rakúsku, Belgicku, Maďarsku, Grécku, Holandsku, Poľsku a Švajčiarsku.

Športová rodina sa rozrastá: prichádza nový 500L Sport!

Súbežne s premiérou modelu 500X Sport sa na vybraných trhoch tiež predstavuje nová športová verzia modelu 500L. Jedná sa o vrcholný model radu modernizovaného v roku 2017 s cieľom ponúknuť viac technológií a konektivity moderným rodinám. Nový Fiat 500L Sport charakterizujú športovosť a agresívnejší vzhľad. Novinka prichádza s inovatívnou dvojfarebnou karosériou kombinujúcou sivý odtieň Moda a lesklo čiernu strechu. Pre ešte odvážnejší vzhľad je tu k dispozícii široký rad špecifických detailov, akými sú ochranné časti nárazníkov v čiernom odtieni Diabolik, matné čierne 17palcové zliatinové kolesá s čiernymi krytmi nábojov a červenými prvkami, bočné prahy vo farbe karosérie a lesklé, titánovo sivé kryty vonkajších spätných zrkadiel a rámčeky zadných koncových svetiel. Exteriér novej verzie 500L Sport dopĺňajú zatmavené okná a logo Sport na blatníkoch. Rovnako športová osobitosť je zrejmá aj v interiéri, ktorému dominujú nové sedadlá so stredovými časťami v čiernej džínsovej látke technoprene s červeným prešívaním a logom 500 a tiež hlavica radiacej páky v striebornej farbe a palubná doska s matne sivou povrchovou úpravou a červeným logom 500. Štandardná výbava na vybraných trhoch zahŕňa tempomat, osvetlenie okolie vozidla, zadné parkovacie senzory, automatickú klimatizáciu, senzor dažďa a stmievania a automatický brzdový systém (Autonomous City Brake), ktorý zvyšuje bezpečnosť v mestskej prevádzke. Infotelematiku tu zastupuje systém Uconnect 7″ HD LIVE s dotykovou obrazovkou, digitálnym rádiom DAB a prípravou pre funkcie Apple CarPlay a Android Auto*.

Verzia Sport je určená pre uspokojenie moderných rodín, ktoré priťahuje dynamický štýl, ale nechcú sa vzdať extrémnej všestrannosti a funkčnosti.

 * Aplikácie Apple CarPlay a Android Auto nie sú na slovenskom trhu podporované.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama