/
/
/
Nový Fiat 500L

Nový Fiat 500L

Reklama

  • Ešte viac v štýle 500, ešte viac pohodlia, ešte viac technológií: tak je možné zhrnúť nový model Fiat 500L.
  • Líder na európskom trhu ponúka jedinečnú kombináciu priestrannosti a osobitosti.
  • 40% súčastí je úplne nových.
  • Nie je to len rad, ale tri rôzne identity, ktoré pokrývajú všetky potreby: Urban, Cross a Wagon.
  • Štandardné prvky a ceny sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť, nasledujúce informácie však platia pre všetky trhy. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na internetových stránkach značky.

 Po piatich rokoch na vrchole segmentu prichádza nový Fiat 500L. Nový model rozvíja všetky vlastnosti, ktoré stoja za jeho vedúcim a stále sa zlepšujúcim postavením na európskom trhu. Fiat 500L je nabitý najmodernejšími technológiami a ponúka väčšiu osobitosť aj charakter. Tieto vlastnosti sa prelínajú v troch osobnostiach: Urban, Cross a Wagon.

Modernizovanú verziu charakterizuje 40% nových súčastí a ešte tesnejšie spojenie s legendárnym štýlom 500. Fiat 500L bol navrhnutý tak, aby posilnil rodinnú spriaznenosť s radom 500, zdôraznil jeho kľúčové vlastnosti a identitu. Model 500L úspešne kombinuje všestrannosť s originalitou a osobitými vlastnosťami radu 500. To samo o sebe stačí k dosiahnutiu jedinečnosti, avšak model 500L pridáva niečo navyše: kombinuje štýl a vzrušenie radu 500 s priestrannosťou a funkčnosťou MPV. Ulice miest po celom svete sú dokonalým prostredím pre kultový Fiat 500. Model 500L Cross potom jeho kompaktný štýl kombinuje s dobrodružnou povahou, vhodnou aj pre víkendové výlety do prírody. Tento model obsahuje volič režimu jazdy, ktorý prispôsobuje správanie vozidla podmienkam a jazdnému štýlu vodiča.

Jedná sa o režimy Normal, Traction+ a Gravity Control. Každý, kto sa rozhodne riadiť nový Fiat 500L, či už v uliciach mesta alebo v teréne, má dnes potrebu zostať v kontakte s okolitým svetom, zdieľať svoje vzrušenie z jazdy s priateľmi, komunikovať, počúvať obľúbenú hudbu a v reálnom čase prijímať informácie o doprave alebo o počasí. V modeli 500L je toto všetko možné, a dokonca ešte viac, a pritom nie je nutné spustiť oči z vozovky alebo ruky z volantu. Zásluhu má na tom systém UconnectTM HD Live so 7palcovou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením, integrácia Apple Car Play a kompatibilita Android AutoTM.

Verzia Cross pridáva radu 500L novú dimenziu. Okrem voliča režimu jazdy bol u nej kladený dôraz aj na osobitosť. Verzia Cross miluje dobrodružstvo, čo podporuje špecifickou výbavou: o 25 mm väčší svetlá výška, nový dizajn nárazníka, nové ochranné bočné časti, nové predné a zadné ochranné kryty. Verziu Cross dopĺňajú rýdzo mestské verzie Urban a Wagon, u ktorých je dôraz kladený na priestrannosť a všestrannosť, čo dokazuje aj sedem plne konfigurovateľných sedadiel.

Tu je nutné povedať, že sa zďaleka nejedná len o tri verzie, ale skutočne originálne identity vytvorené pre rôzne typy zákazníkov a naplnenie rôznych potrieb. Všetky tri modely zdieľajú vynikajúcu bezpečnostnú výbavu vrátane autonómneho brzdového asistenta pre mestskú prevádzku (v rýchlostiach pod 30 km/h) a najväčší batožinový priestor v triede. Interiéry sú veľmi flexibilné a dovoľujú vytvorenie až 1500 konfigurácií. Exkluzívne pakety potom zákazníkom dovoľujú personalizovať svoje vozidlo z hľadiska štýlu, pripojenia, komfortu a bezpečnosti. Zážihové, dieselové a dvojpalivové motory spaľujúce LPG alebo zemný plyn poskytujú výkon až 120 k a sú spojené s päť alebo šesťstupňovými manuálnymi prevodovkami alebo automatizovanou prevodovkou Dualogic.

Ešte viac 500

Nový model 500L bol navrhnutý tak, aby posilnil rodinnú spriaznenosť s radom 500 a jeho kľúčovými štylistickými vlastnosťami. Štýl karosérie zahŕňa všetky charakteristické prvky, ktoré formovali kultový model 500 po celú dobu jeho existencie a je doplnený o novú identitu. Najvýraznejšou pripomienkou predchodcu sú fúziky s logom na lichobežníkovej maske vozidla, horné svetlomety s chrómovanými prvkami a kruhovým vzhľadom, ako aj spodné rámčeky s LED svetlami denného svietenia, ktoré pripomínajú grafiku dvoch núl v názve vozidla. Vďaka tomuto detailu prezrádza nový model 500L svoju osobitosť aj v tme. Predný nárazník s lichobežníkovým tvarom a chrómovaná trojrozmerná spodná maska ​​chladiča potom dodávajú vozidlu atraktivitu a eleganciu. Chrómované lišty vozidlu dodávajú punc jedinečnosti. Predná časť vozidla je tak celkovo výraznejšia a zvodnejšia. Kľúčovým prvkom zadnej časti sú chrómované vložky, ktoré podtrhujú rodinnú spriaznenosť a horizontálne lišty, ktoré zviditeľňujú vozidlo na vozovke. Hmlovky a cúvacie svetlo sú potom umiestnené v spodnej časti nárazníka. Táto zmena je skôr funkčná než štylistická, lebo zlepšuje účinnosť osvetlenia.  

Nový model 500L je ponúkaný v desiatich pastelových alebo metalických odtieňoch a s tromi typmi strechy: vo farbe karosérie, v čiernom a bielom lesklom prevedení a v matne čiernej verzii. Zákazníci majú teraz na výber 37 farebných kombinácií. Ponuku tvorí nový modrý odtieň Bellagio, oranžový Sicilian, bronzový Donatello, biely Ice-Cream, žltý Sorrento, čierny Cinema, sivý Fashion, sivý Maestro, zelený Tuscan a červený Passione.

Jedinečná kombinácia priestrannosti a osobitosti

Interiéry sú tiež kompletne nové vrátane dizajnu prístrojového panela, ktorý je technicky vyspelejší a viac kultový, čo demonštruje aj svetlý nápis 500. Priestor pre cestujúcich je všeobecne pohodlnejší, všestrannejší a ľahší s radom starostlivo spracovaných detailov v štýle 500. Klasický štýl 500 kombinuje so širokou škálou vysoko moderných technológií. Za preštylizovaným multifunkčným volantom sa nachádza panel s kontrolnými ukazovateľmi s prepracovaným vzhľadom, chrómovanými prvkami a dvoma kruhovými prístrojmi (otáčkomerom a rýchlomerom) po stranách 3,5palcového farebného displeja. Dokonalá kombinácia nového volantu a prístrojového panela zlepšuje čitateľnosť kontrolných ukazovateľov, čo ďalej posilňuje aj biele podsvietenie. Vodič ťaží aj z výhod inovatívneho farebného TFT displeja ponúkajúceho kompletnú škálu informácií. Nový model 500L využíva koncepciu usporiadania, ktorá posilňuje pocit ovládnutia vozovky, uľahčuje parkovanie a zaisťuje prvotriedny výhľad, okrem iného vďaka presklenému A stĺpiku. Pozoruhodná presklená strecha s plochou 1,5 m2 robí priestor pre cestujúcich prívetivejším a svetlejším. Panoramatická strecha, ktorá je k dispozícii v pevnej aj otváracej verzii, umožňuje cestujúcim užiť si v interiéri viac svetla a pocit slobody, ktorý môže ponúknuť iba takto veľká presklená plocha.

Zatiaľ čo horná časť prístrojového panela disponuje sviežosťou a novou osobitosťou, spodná je charakteristická pohodlnými a veľkými úložnými priestormi a zavádza nové komfortné prvky, akým je napríklad stredová lakťová opierka. Volič prevodovky bol prepracovaný a teraz je umiestnený vyššie pre lepšiu ergonómiu a je doplnený logom 500. Každá verzia radu 500L má svoju vlastnú osobitosť. Výbava Popstar vyjadruje mladistvú, funkčnú a praktickú stránku modelu s čelnou časťou prístrojového panela vo farbe karosérie, čiernymi textilnými sedadlami, džínsovou stredovou časťou sedadiel a bielymi vinylovými vložkami s logom 500. Obloženie dverí je vylepšené mäkkou čiernou textilnou lakťovou opierkou. Prístrojový panel je sfarbený v odtieni karosérie. Stupeň výbavy Lounge vyjadruje modernosť a eleganciu, o čom svedčí aj exkluzívny prístrojový panel so 7palcovou dotykovou obrazovkou systému UconnectTM HD Live v štandarde a chrómované prvky. Zákazníci môžu voliť chladnejšie alebo teplejšie odtiene, vo všetkých prípadoch s textíliou Diamond-Wave, dvojitým prešívaním a čiernymi vinylovými opierkami hlavy a lakťovými opierkami. Prístrojový panel je čalúnený technickou tkaninou vo farbe sedadiel. Verzia Cross vyjadruje športovú povahu a ducha dobrodružstva: 7palcový displej, čierne interiéry, textilné sedadlá a titánové vinylové vložky s vygravírovaným logom 500. Sivé alebo čierne sedadlá sú k dispozícii pre stupne výbav Urban, Wagon Lounge a Cross. Priestrannosť interiéru je na vrchole triedy vďaka veľkorysej dĺžke priestoru pre cestujúcich. Batožinový priestor so zadnými sedadlami v prednej polohe dosahuje u verzií Urban a Cross objemu 455 litrov, v prípade verzie Wagon potom 638 litrov (416 litrov v sedemsedadlovom usporiadaní). So sklopenými sedadlami vzrastie kapacita batožinového priestoru verzií Urban a Cross na 1480 litrov, v prípade modelu Wagon potom na 1784 litrov.

Technológie

Viac dobrodružnú povahu modelu 500L predstavuje verzie Cross. Vozidlo má jedinečný vzhľad s novými nárazníkmi a ochrannými časťami, dvojfarebnými 17palcovými zliatinovými kolesami s diamantovou úpravou a výraznou maskou chladiča pre športovejší a svalnatejší vzhľad. Svetlá výška bola zväčšená o 25 mm a štandardom je nový volič režimu jazdy. Otočením ovládača na stredovej konzole môže vodič prispôsobiť vlastnosti vozidla štýlu jazdy alebo podmienkam. K dispozícii sú režimy Normal, Traction+ a Gravity Control. Normal predstavuje východiskovú pozíciu, ktorá je určená pre pohodlnú a bezpečnú jazdu v bežných podmienkach. Taction+ môže byť aktivovaný v rýchlostiach pod 30 km/h a zlepšuje rozjazd na klzkom povrchu pokrytom snehom, ľadom alebo blatom a zaisťuje optimálne rozloženie krútiaceho momentu medzi kolesá prednej nápravy. Za týmto účelom pribrzďuje koleso s horšou priľnavosťou a tým prenáša krútiaci moment na koleso s lepšou trakciou. Režim Gravity Control udržuje konštantnú rýchlosť pri schádzaní prudkých stúpaní a môže byť aktivovaný pri zapojení funkcie Traction+. Zvolený režim sa zobrazuje na TFT obrazovke.

Bezpečnosť a komfort

Jedinečnosť verzie Cross nie je jedinou novinkou nového radu 500L. Celý rad ponúka prvky vyvinuté pre zlepšenie potešenia z jazdy, komfortu a bezpečnosti. V prvom rade sa jedná o veľmi užitočný systém autonómneho núdzového brzdenia City Brake. Tento asistenčný systém pozostáva z laserového snímača za čelným oknom, ktorý sleduje prítomnosť vozidiel vpredu. Pri jazde pod 30 km/h a zistení potenciálneho rizika nárazu systém automaticky pribrzdí.

Medzi ďalšie kľúčové prvky výbavy patrí zrkadielko pre sledovanie deti na zadných sedadlách, LED svetlá denného svietenia a parkovacie svetlá, ktoré ďalej zvýrazňujú štýl 500, avšak zároveň poskytujú vynikajúcu viditeľnosť. Rovnako ako elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré môžu byť aj elektricky sklopné a zahŕňať osvetlenie okolie vozidla. Zlepšením prešlo aj vnútorné osvetlenie na stredovej konzole, stredovom tuneli a dverách. Zadná parkovacia kamera je tiež vysoko moderným prvkom a teraz ponúka lepšiu viditeľnosť aj aktívne navádzacie linky pre asistované parkovanie (k dispozícii od posledného štvrťroku tohto roka).

Tri identity: Cross, Urban a Wagon

Nový model 500L Cross sa vyznačuje nezameniteľným vzhľadom crossoveru s novými nárazníkmi a ochrannými časťami, novými dvojfarebnými 17palcovými kolesami s diamantovým vzorom a výraznejšou maskou chladiča pre športovejší a svalnatejší vzhľad vozidla. Vozidlo je vybavené novým voličom režimu jazdy a technológiami, akou je napríklad systém UconnectTM HD Live so 7palcovou dotykovou obrazovkou. 500L Cross je dlhý 4,28 m, disponuje rázvorom náprav 2,61 m, šírkou 1,8 m a výškou 1,68 m.

Mestskú povahu modelu 500L najlepšie vyjadruje verzia Urban, ktorá je k dispozícii v stupňoch výbavy Popstar a Lounge. Táto verzia je stelesnením mestskej mobility. Ponúka priestrannosť pre efektívne a pohodlné využitie a skvelú ovládateľnosť v mestskej prevádzke pre naplnenie potrieb každodennej mobility. Táto verzia je ponúkaná tiež v stupni výbavy Business, ktorá je určená firemným zákazníkom a flotilám. Model 500L Urban je dlhý 4,24 m a disponuje rázvorom 2,61 m, šírkou 1,78 m a výškou 1,66 m.

Tento stupeň výbavy je k dispozícii aj v modrom odtieni Bellagio a ponúka bohatú štandardnú výbavu: ABS, ESP, 6 airbagov, klimatizáciu, tempomat, multifunkčný volant čalúnený technickou kožou, elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, 3,5palcový TFT displej, systém UconnectTM Radio s Bluetooth a hlasovým ovládaním, zadné sedadlá delené v pomere 60/40 a svetlá denného svietenia DRL. Ešte luxusnejší stupeň výbavy Lounge ponúka rôzne čalúnenie sedadiel, prístrojový panel čalúnený technickou tkaninou, klimatizáciu v automatickom aj dvojzónovom prevedení, štandardne dodávanú pevnú panoramatickú strechu, chrómované vložky, hmlové svetlá, systém UconnectTM HD Live so 7palcovou dotykovou obrazovkou, 16palcové zliatinové kolesá, senzor dažďa a stmievania a organizér batožinového priestoru.

Verzia Wagon je k dispozícii v sedemsedadlovej konfigurácii a predstavuje ideálne riešenie kombinujúce priestrannosť, všestrannosť, osobitosť a štýl 500. K dispozícii sú stupne výbavy Popstar a Lounge. Model 500L Wagon je najkompaktnejším sedemsedadlovým vozidlom na trhu, je dlhý 4,38 m.

Vozidlo je možné personalizovať v naozajstnom duchu 500. Špecifické a exkluzívne pakety sú k dispozícii pre každú verziu a zušľachťujú model 500L v zmysle štýlu, pripojenia, komfortu a bezpečnosti a vedú k nižšej cene, než keby boli jednotlivé doplnky objednané samostatne. Jedná sa o pakety City, Comfort, Connect, Safety, Style a Style Plus.

Motory boli zvolené tak, aby naplnili špecifické potreby zákazníkov a odpovedali rôznym povahám modelu. Paletu zážihových motorov tvoria agregáty 1.4 16V s výkonom 95 k, 1.4 16V TJet s výkonom 120 k a 0.9 TwinAir s výkonom 105 k. Rad dopĺňajú dvojpalivové motory 1.4 TJet spaľujúci LPG s výkonom 120 k a 0.9 TwinAir spaľujúci zemný plyn s výkonom 85 k. Ponuku dopĺňajú dieselové motory 1.3 MultiJet s výkonom 95 k rovnako s prevodovkou Dualogic a 1.6 MultiJet s výkonom 120 k. Všetky motorizácie spĺňajú emisnú normu Euro 6 a úspešne kombinujú živosť a nízku spotrebu paliva.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama