/
/
/
Nové nápady v oblasti bezpečnosti pre novú mobilitu

Nové nápady v oblasti bezpečnosti pre novú mobilitu

Reklama

Elektrické pohony a vysoko automatizované jazdenie patria medzi kľúčové technológie mobility budúcnosti. Na základe toho sa menia požiadavky na bezpečnostnú techniku vo vozidle. A to aj preto, lebo flexibilnejšie miesta na sedenie v interiéri takýchto vozidiel si vyžadujú iný druh ochrany cestujúcich. To napríklad znamená nové umiestnenie bezpečnostných pásov a airbagov.

Ostatní účastníci cestnej premávky musia intuitívne rozpoznať zámery plnoautomatizovaného vozidla, pretože v mnohých situáciách nebude vo vozidle vodič, ktorý by s nimi komunikoval. Revolúciu predstavujú svetlomety DIGITAL LIGHT s rozlíšením 2 milióny pixelov. Bezpečnostní odborníci spoločnosti Mercedes-Benz pracujú na nápadoch a skúmajú ich na novom experimentálnom bezpečnostnom vozidle ESF 2019. Medzi viac než tuctom inovácií sa nachádzajú také, ktoré sa približujú sériovej verzii, ale aj také, ktoré siahajú do ďalekej budúcnosti.

Vozidlo ESF 2019 je predzvesťou budúcich technológií a zároveň víziou. Napríklad aj tým, že v prípade nehody sa z vozidla odpojí malý robot, ktorý do potrebnej vzdialenosti odnesie výstražný trojuholník. Ten sa môže vyklopiť aj zo strechy vozidla a na komunikačnú plochu sa premení celé zadné okno.

Medzi nové funkcie patrí aj pritiahnutie vodiča bezpečnostným pásom, čo ho upozorní na vysokú rýchlosť pred zákrutou či oveľa širší záber predkolízneho automatického brzdenia. Teraz dokáže oveľa lepšie identifikovať chodcov a cyklistov aj pri odbočovaní vozidla cez križovatku a predísť kolízii s nimi. Vozidlo taktiež využíva nové technológie, ktoré inšpirujú zadných pasažierov, aby si zapli bezpečnostný pás, ktorý je teraz napríklad aj vyhrievaný.

Mercedes pri vývoji nových bezpečnostných systémov vychádza okrem simulácií a testov aj zo situácií a nehôd z reálneho života.

Vozidlo ESF 2019 vychádza z nového modelu Mercedes-Benz GLE, ktorý jazdí v mnohých situáciách plnoautomatizovane a poháňa ho hybridný pohon dobíjateľný zo siete. V júni 2019 sa vozidlo ESF 2019 predstaví odborníkom na konferencii ESV v meste Eindhoven (Holandsko). Širokej verejnosti sa ukáže v septembri 2019 vo Frankfurte na Medzinárodnom automobilovom veľtrhu (IAA).

Zdroj: Mercedes-Benz

Prečítať celý text

Reklama