/
/
Nissan odhaľuje úplne nový súťažný elektromobil LEAF NISMO RC

Nissan odhaľuje úplne nový súťažný elektromobil LEAF NISMO RC

Reklama

V Tokiu bol odhalený úplne nový Nissan LEAF NISMO RC, súťažný elektromobil s viac než dvojnásobným výkonom a krútiacim momentom oproti svojim predchodcom.

K odhaleniu došlo na Nissan Crossing v mestskej štvrti Ginza. Vozidlo vyvinula pretekárska divízia spoločnosti Nissan NISMO s rozsiahlym know-how v oblasti pretekárskych technológií. Oficiálne bude vozidlo predstavené 2. decembra na výročnom festivale NISMO na okruhu Fuji International Speedway po boku novej pretekárskej elektrickej formuly Nissan Formula E.

S dvojicou elektrických motorov, pohonom všetkých štyroch kolies a agresívnou preštylizovanou karosériou ukazuje toto účelovo vyrobené vozidlo, ako môže elektrická technológia značky Nissan ponúknuť vzrušujúci a pritom bezemisný výkon – teda hlavný prvok firemnej vízie Inteligentnej mobility. Vozidlo je vybavené modernou technológiou batérií a hnacieho systému modelu Nissan LEAF, najpredávanejšieho elektromobilu na svete.

„Úplne nový LEAF NISMO RC ukazuje, ako ďaleko a vysoko mierime, pokiaľ ide o čistú silu a výkon, aby boli naše elektromobily pre zákazníkov ešte vzrušujúcejšie,“ uviedol výkonný viceprezident Daniele Schillaci, globálny vedúci spoločnosti Nissan pre marketing a predaj elektromobilov. „Je to naša najpresvedčivejšia demonštrácia myšlienky inteligentnej mobility v poňatí značky Nissan.“

Nissan teraz plánuje vyrobiť šesť úplne nových modelov LEAF NISMO RC a predstaviť ich po celom svete, aby fanúšikovia zažili silu a vzrušenie z prvej ruky.

Vrchol elektrickej sily teraz s pohonom všetkých štyroch kolies

Úplne nový Nissan LEAF NISMO RC poháňa dvojica elektrických motorov umiestnených na opačných stranách karosérie. Celkový výkon motorov je 240 kW (každý 120 kW) a ohromujúcich 640 Nm okamžitého krútiaceho momentu na kolesách. Vozidlo tým viac než dvojnásobne prekonáva výkonnostné parametre predchádzajúcej verzie LEAF NISMO RC z roku 2011. Technológia hnacieho ústrojenstva pochádza z nového Nissanu LEAF a zahŕňa vysokokapacitnú lítium-iónovú batériu a invertory.

Nový systém pohonu všetkých štyroch kolies prepožičiava novému vozidlu LEAF NISMO RC vynikajúce schopnosti v zákrutách. Výkon je na oboch nápravách riadený nezávisle a krútiaci moment je okamžite prenášaný na koleso s najlepšou adhéziou, čo umožňuje vozidlu rýchlo a efektívne manévrovať na trati. Podobne ako pri predchádzajúcom modeli bolo vyváženie karosérie optimalizované umiestnením batériovej súpravy doprostred vozidla a posadením motorov a invertorov ideálne nad prednú a zadnú nápravu.

LEAF NISMO RC obsahuje ohromné množstvo odľahčených prvkov a hlavne celokarbónovú pretekársku jednodielnu škrupinu, vďaka čomu sa ručička váhy zastavila iba na 1 220 kilogramoch. Pomer výkonu k hmotnosti sa prejavuje v pôsobivom zrýchlení z 0 na 100 km/h iba za 3,4 sekundy – teda o 50 % rýchlejšie než predchádzajúci model.

Pretekársky štýl

Hoci vonkajší tvar nového vozidla Nissan LEAF NISMO RC v zásade kopíruje pôvodný LEAF NISMO RC, exteriér vyžaruje väčšiu dávku agresivity. Úplne prepracovanej prednej časti dominuje predĺžená kapota a motív Nissanu V-motion na čelnej maske. Osobitá kombinácia striebornej a čiernej v spojení s červenými prvkami NISMO – podobne ako na formule Nissan Formula E – pôsobí dojmom, že LEAF NISMO je v neustálom pohybe, i keby len stál na štartovom rošte.

Trojdielna karoséria má odpojiteľné predné a zadné sekcie, pevne zasklené okná, svetlomety a zadné svetlá LED a v neposlednom rade nastaviteľné zadné krídlo pre optimálny prítlak k vozovke. Oproti svojmu predchodcovi model narástol do dĺžky, ktorá je teraz 4 546 mm, pričom rázvor je 2 750 mm. Nissan LEAF NISMO RC je posadený dosť nízko a do šírky, takže jeho aerodynamická silueta nesiaha viac než 1 212 mm nad vozovku. Oproti produkčnému vozidlu Nissan LEAF je to o viac než 300 mm menej.

Predstavenie LEAF NISMO RC

Úplne nové vozidlo Nissan LEAF NISMO RC bude predvádzané na pretekoch Formuly E a na hlavných svetových udalostiach a výstavách po celom svete. Na festivale NISMO budú môcť fanúšikovia zažiť výkon úplne nového vozidla LEAF NISMO RC sprostredkovaný prostredníctvom profesionálnych vodičov, ktorí budú nepretržite krúžiť na plný výkon na okruhu Fuji Speedway.

Spoločnosť Nissan Motor Co., Ltd.

Spoločnosť Nissan je globálnym výrobcom širokého spektra automobilov a pod značkami Nissan, INFINITI a Datsun ponúka kompletné portfólio viac ako 60 modelov. V hospodárskom roku 2017 predala celosvetovo 5,77 milióna vozidiel a vykázala tržby 11 900 miliárd jenov. Dňa 1. apríla 2017 spustila spoločnosť Nissan svoj šesťročný program s názvom Nissan M.O.V.E. to 2022, ktorého cieľom je do konca fiškálneho roka 2022 zvýšiť ročné výnosy o 30 % – teda na 16 500 miliárd jenov – a dosiahnuť celkový voľný peňažný tok vo výške 2 500 miliárd jenov. V rámci programu Nissan M.O.V.E. to 2022 spoločnosť tiež plánuje upevniť svoju pozíciu v oblasti elektromobilov, ktorých symbolom je svetovo najpredávanejší elektromobil všetkých dôb, Nissan LEAF. Globálne ústredie spoločnosti Nissan v japonskej Jokohame riadi prevádzku v šiestich regiónoch: Ázia a Oceánia, Afrika, Blízky východ a India, Čína, Európa, Latinská a Severná Amerika. V roku 1999 začal Nissan v rámci aliancie Renault-Nissan spoluprácu s francúzskou automobilkou Renault a v roku 2016 spoločnosť Nissan získala podiel 34 % v spoločnosti Mitsubishi Motors. Renault-Nissan-Mitsubishi je v súčasnosti najväčšou automobilovou alianciou na svete, ktorej celkový objem predaja v kalendárnom roku 2017 presiahol 10,6 milióna vozidiel.

Ďalšie informácie o našich produktoch, službách a o tom, akým spôsobom sa usilujeme o ekologickejšiu dopravu, nájdete na stránke nissan-global.com. Tiež nás môžete sledovať na sieťach Facebook, Instagram, TwitterLinkedIn a pozrieť si naše nové videá na YouTube.

Prečítať celý text

Reklama