/
/
/
Nissan je prvou automobilkou, ktorá využíva lak žiariaci v tme

Nissan je prvou automobilkou, ktorá využíva lak žiariaci v tme

Reklama

  • Spoločnosť známa ako inovátor v odbore elektromobilov vyvinula v spolupráci s nemenej inovatívnym vynálezcom lak, ktorý vďaka ultrafialovej energii absorbovanej počas dňa v noci žiari
  • Čoraz viac majiteľov vozidiel Nissan LEAF podporuje využívanie udržateľných zdrojov energie tým, že si na strechu domu inštalujú solárne panely

http://youtu.be/nKj2sEpg1xg

Spoločnosť Nissan ako prvá automobilka na svete použila autolak, ktorý v tme žiari, aby tak symbolicky upozornila na skutočnosť, že celosvetovo najpredávanejší elektromobil Nissan LEAF pomáha čoraz väčšiemu počtu domácností začať využívať solárnu energiu.

Značka nadviazala spoluprácu s vynálezcom Hamishom Scottom, ktorý vyvinul materiál STARPATH. Tento lak počas dňa absorbuje ultrafialovú energiu a po západe slnka vydrží žiariť 8 až 10 hodín.

Žiariace autolaky a fólie na vozidlá už na trhu sú, ale lak nabíjaný ultrafialovou energiou, ktorý si spoločnosť Nissan nechala vyrobiť na zákazku, je jedinečný. Obsahuje výhradne prírodné materiály a jeho zloženie je prísne tajné. Súčasťou zloženia je veľmi vzácny prírodný produkt hlinitan strontnatý, pevná látka bez zápachu, ktorá je chemicky aj biologicky inertná.

Rozliční výrobcovia už použili na svoje vozidlá žiariace laky s anorganickým zložením, ale spoločnosť Nissan je prvou automobilkou, ktorá túto technológiu aplikovala priamo. Životnosť jedinečného laku značky Nissan bude v prípade jeho uvedenia na trh celých 25 rokov.

Viac ako 7 500 Britov, ktorí vlastnia vozidlo Nissan LEAF, prejde jednu míľu za menej než dve pence*. Títo vodiči podľa vlastných slov ušetria značnú sumu, a úspory potom utrácajú za rozličné produkty, okrem iného aj za inštaláciu solárnych panelov na strechu svojho domu. Vďaka tomu nielenže podstatne znižujú uhlíkovú stopu, ktorú ich domácnosť zanecháva v ovzduší, ale majú aj možnosť nabiť si vozidlo zadarmo.

Podľa prieskumu, ktorý nedávno uverejnila spoločnosť Nissan, 89 % majiteľov vozidiel LEAF si nabíja vozidlo doma cez noc. Hoci solárne panely samy energiu neukladajú a ani ju bez slnečného svitu nemôžu poskytovať, všetka vygenerovaná nespotrebovaná energia prúdi do verejnej siete. Majitelia domov za ňu tak môžu dostať zaplatené, čo im pokryje výdavky za nabitie vozidla cez noc.

Majiteľ vozidla LEAF Ian Finch je jedným z tých, ktorí sa rozhodli skombinovať úspory ponúkané prevádzkou plne elektrického vozidla so solárnymi panelmi na zabezpečenie energie pre domácnosť.

  „Prevádzka Nissanu LEAF ma stojí šesťkrát menej, než by som platil v prípade vozidla so spaľovacím motorom,“ konštatuje I. Finch. „Celkovo vďaka solárnym panelom spotrebúvame o zhruba 25 % menej energie a jazdiť s vozidlom LEAF na elektrinu vyrobenú úplne zadarmo je jednoducho fantastické.“

Viac o dobíjaní Nissanu LEAF pomocou solárnej energie sa dozviete v rozhovore I. Finchom na tejto adrese:

http://youtu.be/xM9XRn1amqQ

Paul O’Neill, manažér pre elektromobily spoločnosti Nissan Motor GB Limited, uviedol: „Nissan LEAF je svetlom, ktoré dáva nádej udržateľnosti energetických zdrojov, a je budúcnosťou motorizmu. Nielenže šetrí našim zákazníkom prevádzkové náklady, ale očividne pomáha ľuďom na ceste k ekologickejšiemu spôsobu života tým, že znižuje uhlíkovú stopu.“

Vozidlo spoločnosti Nissan žiariace v tme si môžete pozrieť na tomto vide:

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama