6.9 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Reklama

Najväčší ostrovný projekt zdieľania elektromobilov na svete používa vozidlá Nissan LEAF

Odporúčame

Dnes štartuje najväčší ostrovný projekt zdieľania elektromobilov na svete. Používa vozidlá spoločnosti Nissan. Na ostrove Terschelling, jednom z holandských Frízskych ostrovov, vznikol vozový park, ktorý má 65 vozidiel Nissan LEAF. Z dôvodu rozsiahleho dopytu miestnych obyvateľov i turistov sa už teraz počíta s rozšírením veľkosti vozového parku až na 100 vozidiel.

Jedinečný projekt vznikol z iniciatívy miestneho operátora, spoločnosti Schylge-E-Auto, ktorá na ňom oficiálne spolupracuje s provinciou Frízsko, Frízskymi ostrovmi a krajskou radou ostrova Terschelling. Ide o najnovší projekt v rámci širokého programu udržateľnosti v regióne Waddenzee, ktorý beží už od roku 2007.

Nový projekt sa usiluje o to, aby Terschelling zostal čistým a krásnym ostrovom a zároveň dokázal miestnym obyvateľom i turistom zabezpečiť potrebnú mobilitu. Ide o prvý prípad v histórii, keď všetci obyvatelia ostrova získali svoj vozový park elektromobilov, ktoré medzi sebou môžu spoločne využívať. Ktorýkoľvek z obyvateľov Terschellingu sa do projektu môže zapojiť tým, že si stiahne zvláštnu aplikáciu a zažiada o používateľskú kartu. Karta a aplikácia poskytujú prístup k vozidlám a zároveň slúžia na evidenciu ich využitia. To stojí 0,19 eura za minútu (bez DPH). Bezproblémovú jazdu zabezpečia okrem iného dodatočne zriadené dobíjacie stanice, ktoré boli inštalované po celom ostrove.

Hoci prednosť majú miestni obyvatelia, vozový park elektromobilov Nissan LEAF môžu využívať aj turisti. V prípade dostupnosti je možné si vozidlá prenajať aj prostredníctvom spoločnosti Rederij Doeksen, ktorá zabezpečuje trajektové spojenie na ostrov. Keď stovka vozidiel v plnej sile vyrazí do ulíc, budú elektromobily Nissan LEAF k dispozícii všetkým, ktorí si pohodlným a ekologickým vozidlom chcú vychutnať prírodné krásy ostrova.

I keď je ich ostrov malý – má rozlohu 88 štvorcových kilometrov, vedie ním jediná hlavná cesta a na dĺžku meria iba 15 kilometrov – vlastní 4800 obyvateľov Terschellingu v súčasnosti cca 2000 osobných vozidiel. Tie však na cestách strávia v priemere len 30 hodín ročne. Hans Werner zo spoločnosti Schylge-E-Auto konštatuje: „Preto je využívanie spoločného vozidla Nissan LEAF len za 19 centov na minútu oveľa menej nákladné než prevádzka vlastného vozidla. Prieskum navyše ukázal, že 17 percent majiteľov vozidiel na Terschellingu by bolo ochotných sa svojho vozidla vzdať. To je približne 340 vozidiel.“

Spoločnosť Schylge-E-Auto dúfa, že jej vozový park elektromobilov Nissan LEAF s nulovými emisiami najazdí ročne celkovo 110 000 kilometrov. Toto číslo predstavuje 10 percent celkovej vzdialenosti, ktorú ostrovania za rok najazdia, a prinesie celkové zníženie spotreby paliva na ostrove cca o 15 percent.

Projekt zdieľania elektromobilov oficiálne otvorí členka frízskej provinčnej rady Tineke Schokkerová 31. októbra.

Zdroj: Nissan

Reklama