6.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
Reklama

MANIFESTO: živé laboratórium Dacia

Odporúčame

  • MANIFESTO je koncepčný automobil, ktorý koncentruje a znovu potvrdzuje hodnoty, ktoré značka Dacia predstavuje.
  • Je základné, no štýlové, robustné a skonštruované pre outdoorové aktivity a efektívne z ekonomického i environmentálneho hľadiska.
  • Koncept MANIFESTO je testovací priestor pre nápady a niektoré z jeho priekopníckych prvkov vylepšia aj budúce sériové vozidlá Dacia.

Konceptom MANIFESTO značka potvrdzuje svoju bezkonkurenčnú víziu základného, ​​štýlového, ​​robustného, ​​cenovo dostupného a ekologického vozidla. MANIFESTO je testovací priestor pre nápady. Je to vozidlo spojené s prírodou, šetrné k životnému prostrediu a prekypujúce prelomovými novinkami, z ktorých niektoré budú dostupné aj na budúcich vozidlách radu Dacia.

Koncept MANIFESTO nie je model budúcnosti: je to vyhlásenie, že cieľom značky je stáť na strane zákazníkov, ktorí sa stále viac zaujímajú o outdoorové aktivity. Model zároveň rozširuje hodnoty a kvality, ktoré sú základom úspechu vozidiel Dacia. S týmto koncepčným vozidlom ide Dacia o krok ďalej a ponúka model, ktorý možno použiť na špecifickejšie úlohy, ako je ochrana prírody či pomoc turistom.

ZÁKLADNÉ, ALE ŠTÝLOVÉ

Koncept MANIFESTO nanovo definuje základy, aby poskytoval ešte jednoduchší a reálnejší zážitok. Medzi cestujúcimi a okolím nie sú žiadne filtre – ani dvere, okná či čelné sklo. Ste ponorení do prírody. A keď si užívate svoje aktivity pod holým nebom, nie je nič pohodlnejšie než pracovná plocha, ktorá slúži na rôzne účely namiesto dverí batožinového priestoru.

Cestujúci môžu byť blízko prírody a zároveň zostať v spojení so službami dostupnými na ich smartfóne: jednoduchý, efektívny a ekonomický prístup Dacia Bring-Your-Own-Device umožňuje plne integrovať smartfón do palubnej dosky a na palubný počítač. Tento systém je už dostupný na niekoľkých modeloch značky a v budúcnosti sa bude rozvíjať.

MANIFESTO predstavuje ďalší prelom, ktorý sa zabuduje do budúcich modelov: YouClip, veľmi jednoduchý systém na zabezpečenie rôznych praktických doplnkov.

Štýlovosť a užitočnosť sa často prekrýva v značke Dacia. Čo tak len jeden svetlomet? Pretože načo používať dva ak jeden poskytuje všetko svetlo čo potrebujete? A pritom sa dá aj odpojiť a použiť ako výkonná baterka.

ROBUSTNÉ A AKO STVORENÉ NA OUTDOOROVÉ AKTIVITY

Automobily Dacia sú známe svojou robustnosťou a spoľahlivosťou. Napríklad Duster, Jogger a Sandero Stepway vynikajú ako vozidlá, na ktoré sa zákazníci môžu spoľahnúť pri outdoorových aktivitách. Koncept MANIFESTO posúva hranice ešte ďalej a mení auto na sprostredkovateľa spájajúceho ľudí a prírodu.

MANIFESTO prichádza so všetkými off-roadovými charakteristickými znakmi: pohon 4 kolies, veľkorysá svetlá výška, veľké kolesá a karoséria postavená tak, aby odolala aj tým najťažším terénom. Je úplne vodotesný: vnútro môžete vyčistiť prúdom vody. Odnímateľné poťahy sedadiel sa behom niekoľkých sekúnd stanú spacími vakmi.

Strešný nosič môže niesť všetky druhy nákladu, pretože nosné tyče sa môžu posúvať do rôznych konfigurácií. (Dacia už využila inovatívne modulárne strešné nosiče na modeloch Sandero Stepway a Jogger, ktoré čoskoro prídu aj na Duster).

Vyberateľná batéria dodáva energiu cez domácu zásuvku, čím sa koncept MANIFESTO stáva zdrojom energie pre akékoľvek outdoorové aktivity, ktoré si to vyžadujú.

EKO-SMART

Konceptom MANIFESTO značka ponúka svoju víziu vozidla s minimálnou environmentálnou stopou. Keďže je kompaktný a ľahký, spotrebuje menej energie. Snaha o efektívnosť siaha aj do minulosti v rade Dacia – napríklad Jogger je o 300 kg ľahší ako jeho konkurenti.

Veľká časť karosérie MANIFESTO je vyrobená z recyklovaných plastov, materiálov, vyrobených zo spracovaných použitých polymérov so škvrnitým povrchom, s názvom Starkle®. Interiér je vybavený prírodnými materiálmi, ako je korok, ktorý pokrýva palubnú dosku.

Koncepčné pneumatiky bez vzduchu sú ďalšou inovatívnou funkciou, pretože sa zameriavajú na šetrnosť k životnému prostrediu, ako aj úsporu. Základným princípom je odolnosť: tieto pneumatiky sú odolné proti prepichnutiu a vydržia tak dlho ako vozidlo.

„V značke Dacia chceme byť reálny. Keď sme vyvíjali a skúmali nové nápady, cítili sme, že ich musíme posunúť cez 3D simulácie a vidieť, ako vyzerajú v reálnom živote. Koncept MANIFESTO je nielen dizajnérskym objektom, ale spája aj našu víziu a širokú škálu inovácií. Niektoré z nich použijeme aj na budúcich modeloch Dacia.“ – David Durand, riaditeľ dizajnu Dacia.

„Chceme vytvoriť rad produktov, ktoré posilnia prísľub našej značky, a to je zameranie sa na to podstatné. Okrem našich modelov pracujeme aj na inovatívnych funkciách, ktoré ešte viac zodpovedajú potrebám a životnému štýlu zákazníkov. Koncept MANIFESTO je „laboratórium“ na skúšanie a modelovanie nových nápadov. Verzia, ktorú môžete vidieť dnes, sa bude neustále vyvíjať, zatiaľ čo my pokračujeme v objavovaní. Nezmeškajte preto ďalšie modely: budú stále inteligentnejšie, prispôsobené outdoorovým aktivitám a ešte viac Dacia!” – Lionel Jaillet, produktový riaditeľ Dacia.

Zdroj: Dacia

Reklama