6.9 C
Bratislava
sobota, 23 septembra, 2023
Reklama

Hyundai predstavil novú Sonatu Hybrid

Odporúčame

  • Nový model Hyundai Sonata Hybrid sa môže pochváliť novým dizajnom vrátane kaskádovej masky a zadného spojlera
  • Solárny strešný systém zvyšuje vzdialenosť dojazdu a zabraňuje vybitiu batérie
  • V Sonate Hybrid je po prvý raz použitá technológia ASC (Active Shift Control), ktorá znižuje čas radenia automatickej prevodovky o 30% a znižuje spotrebu paliva

Spoločnosť Hyundai Motor uviedla na trh model Sonata Hybrid s technológiou Active Shift Control (ASC) a solárnym strešným systémom. 

Sonata Hybrid sa môže pochváliť exkluzívnym dizajnom s vylepšenými dynamickými prvkami. Hybridný model je vybavený unikátnou a zároveň charakteristickou kaskádovou maskou, zadným spojlerom a zliatinovými diskami kolies, ktoré nielenže zvýrazňujú vzhľad a dojem ekologického vozidla, ale poskytujú aj jemne vyladenú aerodynamiku.  

Solárny strešný systém od Hyundai Motor debutuje práve v modeli Sonata Hybrid. Systém nabíja batériu, aby sa zvýšila vzdialenosť dojazdu a zároveň sa zabránilo zbytočnému vybitiu batérie. Očakáva sa, že solárny strešný systém so 6 hodinami denného nabíjania zvýši dojazdovú vzdialenosť vozidla až o 1 300 km ročne.   Hyundai tiež použil ako prvý na svete technológiu ASC na zlepšenie dynamického zážitku z jazdy a úspory paliva vozidla. ASC aplikuje nový riadiaci logický softvér na hybridnú riadiacu jednotku (HCU), ktorá potom riadi elektromotor tak, aby sa vyrovnali otáčky motora a prevodovky. Tým sa čas radenia prevodovky znižuje o 30%. Vďaka synchronizácii ASC nielen zlepšuje výkonnosť zrýchlenia hybridného vozidla a úsporu paliva, ale aj životnosť prevodovky minimalizovaním trenia pri radení.  

Sonata disponuje motorom Smartstream G2.0 GDi HEV a 6-stupňovou hybridnou prevodovkou. Výkon motora je 111,79 kW (152 k), elektromotor vozidla poskytuje výkon 38 kW (51 k). Kombinovaný výkon systému je 143,42kW (195 k) a vozidlo sa môže pochváliť aj kombinovanou spotrebou paliva nižšou ako 5 l/100 km.  

Digitálny kľúč Nová Sonata podporuje funkciu „Digital Key“ prostredníctvom špeciálnej aplikácie pre smartfóny. Digitálny kľúč využíva technológiu Near Field Communication (NFC), ktorá dosahuje vysokú úroveň bezpečnosti. Bezdrôtová dátová komunikácia NFC prebieha iba vtedy, keď sú zariadenie a čítačka umiestnené niekoľko centimetrov od seba.  

Digitálny kľúč od spoločnosti Hyundai môže tiež prostredníctvom smartfónu na diaľku ovládať vybrané systémy vozidla. Pomocou komunikácie Bluetooth Low Energy (BLE) môžu používatelia uzamknúť a odomknúť vozidlo, aktivovať alarm či naštartovať motor.  

Úroveň prístupu k rôznym funkciám vozidla môže byť prispôsobená každému užívateľovi na určitú dobu. Majiteľ vozidla môže pri prenájme vozidla prednastaviť dobu používania vozidla alebo obmedziť používanie len na určité funkcie.  

Asistent pre zabránenie čelnej kolízii Sonata je vybavená systémom Forward Collision Avoidance Assist (FCA), ktorý je schopný detekovať chodcov. Zdokonalená funkcia aktívnej bezpečnosti upozorňuje vodičov na núdzové situácie a v prípade potreby samostatne brzdí. Pomocou predných radarových a kamerových snímačov FCA pracuje v troch fázach. Na začiatku upozorňuje vodiča vizuálne a akusticky, posudzuje charakter nebezpečenstva kolízie a môže aplikovať zvyšujúce sa množstvo brzdnej sily, aby sa zabránilo kolízii alebo minimalizovala škody, keď je kolízia nevyhnutná. Systém sa aktivuje, keď je pred vozidlom snímané vozidlo, chodec alebo cyklista.  

Asistent sledovania jazdného pruhu Asistent sledovania jazdných pruhov automaticky nastavuje riadenie tak, aby sa vozidlo udržiavalo v strede jazdného pruhu. LFA môže udržiavať vozidlo v strede v rýchlostiach od 0 do 145 kilometrov za hodinu na diaľniciach a v meste.  

Technická špecifikácia

Dĺžka:                                                                                        4 900 mm
Šírka:                                                                                        1 860 mm
Výška:                                                                                       1 445 mm
Rázvor:                                                                                      2 840 mm
Motor:                                                                                        Smartstream G2.0 GDi HEV
Prevodovka:                                                                              6-rýchlostná hybridná automatická
Kombinovaná spotreba:                                                            4,98 l/100 km (16-palcová disky)                                                                                                                                                                                              5,24 l/100 km (17-palcové disky)
Výkon motora:                                                                           152 k
Max. krútiaci moment motora:                                                   188,3 Nm
Výkon elektromotora:                                                                 38 kW
Max. krútiaci moment elektromotora:                                         205 Nm
Výkon systému:                                                                         195 k
Objem kufra:                                                                              510 l

Zdroj: Hyundai

Reklama