/
/
/
Fiat Tipo: Praktický, nenáročný a osobitý model oslavuje tridsať rokov

Fiat Tipo: Praktický, nenáročný a osobitý model oslavuje tridsať rokov

Reklama

  • Fiat Tipo, automobil, ktorý svojimi inováciami nadviazal na úspechy značky Fiat vo vtedy kľúčovom segmente, sa verejnosti predstavil 26. januára 1988.
  • Modelový rad Tipo dnes oslavuje 30 let praktického, nenáročného prístupu a osobitosti.
  • Vývoj nového modelu trval medzinárodnému tím zloženému z viac ako 2 000 expertov tri roky.
  • S podielom 20,7 % potvrdil v roku 2017 Fiat Tipo svoje vedúce postavenie v nižšej strednej triede v Taliansku. V regióne EMEA (Európa, Blízky a Stredný východ a Afrika) sa predalo viac ako 180 000 vozidiel.
  • Už druhý rok za sebou sa Fiat Tipo stal na európskom trhu vozidlom nižšej strednej triedy s najrýchlejším nárastom predaja.

Fiat Tipo je v deň svojich narodenín dokonale pripravený na budúcnosť. A tak ako každý tridsiatnik je plný odhodlania, k čomu mu pomáha jeho mimoriadny predajný úspech v nižšej strednej triede, v ktorej automobilka Fiat vždy dominovala.

Model Tipo sa verejnosti predstavil 26. januára 1988. Išlo o následníka Fiatu Ritmo a ten pokračoval v línii, ktorú nastolil Fiat 128. Už od modelu 1100 boli kompaktné automobily značky Fiat veľmi obľúbené medzi európskymi rodinami aj ako služobné vozidlá. Ich výhodou boli vnútorný priestor aj technika na úrovni a to všetko v praktickom, modernom a elegantnom šate.

Pred tridsiatimi rokmi bol Fiat Tipo mimoriadne revolučný automobil. Konštruktéri značky Fiat vytvorili vozidlo s vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami, výkonom, pohodlím a s bezpečnosťou na špičkovej úrovni. Popri tom sa zvlášť zamerali na ergonómiu. Tipo vynikalo aj premyslenou konštrukciou. Hlavnú úlohu zohrali nové výrobné technológie a vysoko kvalitné materiály, ktoré vytvorili predpoklady pre výbornú spoľahlivosť a dlhú životnosť. Medzí cenené vlastnosti vozidla patrili jeho praktické vlastnosti, nenáročnosť a osobitosť.

Tieto hodnoty zdedila aj aktuálna generácia modelu Tipo, ktorá v sebe hrdo nesie charakter svojho predchodcu. Stelesňuje jedinečné spojenie moderných technológií, robustnosti a praktických vlastností. Vďaka tomu je tento automobil vo svojej triede taký úspešný. V roku 2017 bolo Tipo jedným z troch najpredávanejších vozidiel v Taliansku a s podielom 20,7 percenta aj najžiadanejším automobilom nižšej strednej triedy. V regióne EMEA (Európa, Blízky a Stredný východ a Afrika) sa pre tento model rozhodlo v minulom roku viac ako 180 000 zákazníkov. Okrem toho ide o vozidlo, ktoré má v Európe druhý rok v rade najvyšší nárast predaja.

Praktický a moderný
Pri príležitosti 30. narodenín modelu Tipo môžeme aj v súčasnej generácii odhaliť rysy pôvodného vozidla z roku 1988. Novinka nesie slávne meno predchodcu zámerne, pretože vyznáva rovnaké hodnoty. Napríklad v oblasti dizajnu je Tipo nápadne tvarované, moderné a osobité. Vo svojej triede ponúka najlepší vnútorný priestor a kto raz spoznal pohodlie prameniace z praktických vlastností pôvodného modelu, zažíva aj v novej generácii príjemné déjà vu.

Dizajn modelu Fiat Tipo je natoľko osobitý, že sa nedá spliesť s iným automobilom. Nápadná predná časť zdôrazňuje šírku auta, čo podporuje dynamický výraz všetkých troch karosárskych verzií. S pôvodným modelom má spoločné čisto tvarované a aerodynamické línie bokov. Za vyzdvihnutie stojí najmä päťdverová verzia, ktorá najviac pripomína Tipo z roku 1988. A to rozmernými piatymi dverami, ktoré zaisťujú vynikajúci prístup do najväčšieho batožinového priestoru v nižšej strednej triede (440 dm3, v prípade kombi dokonca 550 dm3). Piate dvere patrili medzi prevratné riešenia originálneho modelu spred tridsiatich rokov: boli vyrobené zo špeciálneho plastu, ktorý vynikal ľahkosťou a odolnosťou voči korózii.

Tak ako v minulosti aj dnes nadväzuje na atraktívne tvary karosérie aj vyhotovenie interiéru. Ten taktiež zdôrazňuje kľúčové vlastnosti vozidla, teda praktické riešenia, prehľadnosť a užívateľsky príjemné prostredie. Automobily značky Fiat sa tohto prístupu v nižšej strednej triede vždy držali a dodnes tvorí pevnú súčasť DNA značky.

Kompletná ponuka verzií karosérie
V roku 1988 bol Fiat Tipo postavený na jednej z prvých modulárnych platforiem, čo umožnilo kombináciu rôznych karosérií. Rovnako aj súčasný model Tipo, ktorý ponúka hneď tri karosárske verzie. Zatiaľ čo na podvozku Fiatu Tipo vznikali pred tridsiatimi rokmi ďalšie automobily ako Tempra, ponúkaná s trojpriestorovou karosériou sedan či ako kombi, dnes je odpoveďou Fiatu na nové požiadavky pragmaticky uvažujúcich zákazníkov široká ponuka so štvordverovým Fiatom Tipo sedan, päťdverovým Fiatom Tipo hatchback a s priestranným Fiatom Tipo kombi. Všetky verzie prinášajú vysokú úžitkovú hodnotu a zameriavajú sa na rodiny, páry či na mladých podnikateľov a živnostníkov.

Z hľadiska osobitosti zaujme Fiat Tipo dynamickým dizajnom a silným charakterom všetkých verzií. Zákazníci si môžu jednoducho vybrať verziu, ktorá najlepšie vyhovuje ich potrebám, a to vďaka prehľadnej ponuke motorov a výbav zameraných na najvyhľadávanejšie kombinácie na trhu – rovnaký prístup ponúkol aj Fiat Tipo predstavený pred 30 rokmi. Pôvodné Tipo prišlo v roku 1988 na trh s piatimi benzínovými a naftovými motormi, ktoré v tom čase plne uspokojovali všetky nároky. K tomu boli v ponuke dve úrovne výbavy. Táto stratégia bez zbytočných komplikácii bola súčasťou celého konceptu moderného a vyzretého modelu s jednoduchým názvom Tipo.

Od digitálnej prístrojovej dosky k rozhraniu Uconnect 7″
Všetky verzie modelového radu Tipo sú, tak, ako je vo Fiate zvykom, vybavené množstvom prvkov, ktoré spríjemňujú jazdu všetkým cestujúcim. Už štandardná výbava je nečakane rozsiahla a k najvyššej výbave patrí aj moderný palubný systém Uconnect 7″ HD LIVE, obsahujúci 7-palcový farebný dotykový kapacitný displej s vysokým rozlíšením. Jeho funkcie sa ovládajú rovnako ako na tablete. K dispozícii je aj rozhranie Uconnect Link kompatibilné s technológiami Apple CarPlay a Android Auto, čo uľahčuje ovládanie mobilných telefónov.

Aj v roku 1988 vzbudilo Tipo veľký ohlas vďaka mimoriadne modernej a zároveň praktickej inovácií: úplne novo poňatej prístrojovej doske s čisto digitálnymi ukazovateľmi. Z pohľadu prehľadnosti a ergonómie išlo o pokrokové riešenie, ktoré nemalo v tejto kategórii konkurenciu.

V skratke možno povedať, že Fiat Tipo si ako nositeľ slávneho mena pripomína mimoriadne úspešnú minulosť a pritom je svojou výbavou zrelého tridsiatnika plne pripravený na najnáročnejšie požiadavky budúcnosti. Medzinárodný tím zložený z viac než 2 000 expertov vyvíjal vozidlo tri roky. Počas tohto obdobia najazdil Fiat Tipo vyše 8,7 milióna testovacích kilometrov v extrémnych klimatických podmienkach, na rôznych typoch ciest a v odlišných nadmorských výškach. Výsledkom je modelový rad určený pre viac ako 50 krajín Európy, Ázie a Afriky. Tento prístup zaznamenáva trhový úspech, čo dokazujú mimoriadne predajné výsledky.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama