/
/
/
Fiat oslavuje na medzinárodnom autosalóne v Ženeve 120. výročie

Fiat oslavuje na medzinárodnom autosalóne v Ženeve 120. výročie

Reklama

  • Ženevský autosalón sa stal miestom svetovej premiéry novej rodiny 500 „120th“, najelegantnejšieho a najlepšie pripojeného radu všetkých čias, ktorý vznikol v rámci osláv 120. výročia značky Fiat.
  • Nový rad 120th zahŕňa modely 500, 500X a 500L a je charakteristický úplne novým a veľmi vycibreným prevedením karosérie Tuxedo. Dvojtónový odtieň sa pritom u modelu 500X objavuje vôbec po prvýkrát.
  • Apple CarPlay umožňuje ovládať iPhone® prostredníctvom dotykovej obrazovky systému Uconnect. Dovoľuje pristupovať k Apple Maps, Apple Music, odosielať a prijímať textové správy, realizovať telefonické hovory a rad ďalších aplikácií pomocou Siri® a dotykovej obrazovky vozidla.
  • Súčasťou výbavy sú aj služby Mopar Connect zahŕňajúce cestnú asistenciu a možnosti sledovania stavu vozidla na diaľku v reálnom čase prostredníctvom chytrého telefónu.
  • Pozornosť púta taktiež nová špeciálna edícia Panda Connected by Wind, ktorá vznikla v spolupráci so spoločnosťou Wind 3 Group. Vďaka paketu WINDPACK sa Panda Connected by Wind mení na skutočný mobilný prístupový bod s 4G pripojením, ktorý umožňuje súčasné pripojenie až 15 zariadení. Dáta o objeme 50 GB mesačne sú súčasťou kúpnej ceny vozidla.
  • Expozíciu v Ženeve dopĺňa Tipo Sport vo verzii hatchback, vrcholný model radu Tipo vyvinutý v spolupráci so značkou Mopar, ktorý zaujme predovšetkým nápadnou čierno-bielou karosériou.

Ženevský autosalón sa stal miestom svetovej premiéry úplne novej rodiny 500 „120th“, najelegantnejšieho a najlepšie pripojeného radu všetkých čias. Nová rodina tvorená modelmi 500, 500X a 500L vznikla v rámci osláv 120. výročia značky Fiat, čo je míľnik, ktorého dosiahlo v histórii automobilov len niekoľko málo výrobcov. Nový rad píše úplne novú kapitolu v oblasti konektivity, a to tak z technického, ako aj spoločenského hľadiska. Túto oblasť preskúmala značka Fiat v minulom roku prostredníctvom rodiny 500 Mirror.

Návštevníci ženevského autosalónu sa môžu zoznámiť so základnou ideou značky Fiat v oblasti konektivity. Pre Fiat totiž konektivita predstavuje niečo, čo by malo byť jednoduché, demokratické, bezpečné a intuitívne. Táto predstava je napokon zakorenená aj v základných hodnotách značky: ponúkať technológie, ktoré sú inovatívne, ale užívateľsky prívetivé, sú schopné naplniť moderné požiadavky na každodennú mobilitu a odrážajú rastúce zameranie spoločnosti na bezpečnosť a komunikáciu.

Od osudného dňa, 11. júla 1899, kedy bola založená spoločnosť Società Anonima Fabbrica Italiana di Automobili – Torino sa toho zmenilo veľa, avšak vnímanie vozidla a zážitok z neho zostávajú bez zmeny a sú osobitým rysom značky Fiat.

Švajčiarsky autosalón je tiež miestom premiéry novej Pandy Connected by Wind a modelu Tipo Sport hatchback s paketom Wind. Oba modely sú výsledkom spolupráce značky Fiat a spoločnosti Wind. Tiež tieto vozidlá sú príkladom konektivity podľa značky Fiat a jej predstavy o zážitku z vozidla. To by malo byť vždy 100percentne pripojené, moderné a bezpečné.  

Rodina 500 „120th“, najlepšie pripojený a najelegantnejší rad všetkých čias

Autosalón v Ženeve sa stal miestom svetovej premiéry nového výročného radu, ktorý môže verejnosť obdivovať v troch verziách: 500X „120th“ 1.0 FireFly Turbo s výkonom 120 k, 500 „120th“ 0.9 Twin Air s výkonom 85 k a 500L „120th“ 1.3 Multijet s výkonom 95 k. Trojica vozidiel sa môže pochváliť veľmi vycibreným poňatím karosérie v dvojtónovom odtieni Tuxedo (čierna a biela), pričom dvojtónové prevedenie sa u modelu 500X objavuje vôbec po prvýkrát.

Názov Tuxedo odkazuje na typ smokingu. Vozidlá zahŕňajú aj exkluzívny kryt kľúča, detaily v medenom odtieni a elegantné čalúnenie. Čerešničkou na torte je potom špeciálne výročné logo s nápisom 120th a symbolom konektivity. Nová rodina 500 „120th“ ponúka v štandarde infotelematický systém Uconnect HD LIVE so 7″ dotykovou obrazovkou a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlayTM a Android AutoTM.

Podpora Apple CarPlay umožňuje ovládanie iPhonu® prostredníctvom dotykovej obrazovky Uconnect. Dovoľuje využívanie aplikácií Apple Maps, Apple Music, odosielanie a prijímanie textových správ, realizovanie telefonických hovorov a mnoho ďalšieho, a to prostredníctvom hlasového ovládania Siri® alebo 7palcovej dotykovej obrazovky.

Android AutoTM podporuje zrkadlenie chytrého telefónu Android na dotykovej obrazovke Uconnect®. Tento nový prvok uľahčuje užívateľovi využívať výhody plného pripojenia a súčasne držať ruky bezpečne na volante.  

Nový Fiat 500X „120th“

Vôbec prvýkrát sa taliansky crossover značky Fiat môže pochváliť dvojtónovou karosériou, konkrétne očarujúcou kombináciou Tuxedo (čierna a biela). Podobne ako u prestížneho slávnostného obleku je aj tu na výber niekoľko variantov. Voliť je možné tiež elegantný Pearl Tuxedo (biela perleť a čierna) a Silver Tuxedo (strieborná a čierna).

Ku karosérii Tuxedo sa viažu čierne kryty vonkajších spätných zrkadiel, bočné prahy v čiernom odtieni Cinema, chrómované rámčeky okien a 16″ (na želanie 17″) zliatinové kolesá s tmavou povrchovou úpravou. Prednú časť charakterizujú Full LED svetlomety, ktoré poskytujú až o 160 % väčší výkon ako tradičné halogénové svetlá. Navyše sú bezpečnejšie a spotrebúvajú o 66 % energie menej. Exkluzivita výročného radu je zrejmá aj v interiéri. Sedadlá s čalúnením v medenom odtieni dokonale ladia s niektorými prvkami, ako sú čierna palubná doska a lakťové opierky na dverách čalúnené vinylom. Vycibrený, metropolitne zameraný Fiat 500X „120th“ je rovnako veľmi komfortný, a to vďaka bohatej štandardnej výbave zahŕňajúcej senzor dažďa a stmievania, automatické svetlomety a parkovací asistent. O potešenie z jazdy sa starajú štyri rôzne motorizácie: zážihové 1.0 FireFly Turbo s výkonom 120 k a 1.6 E-torq s výkonom 110 k, alebo dieselové 1.3 MultiJet s výkonom 95 k a 1.6 MultiJet so 120 k, všetky s päť alebo šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Na výber sú odtiene biela Gelato, biela Pearl, strieborná a čierna Cinema, vždy so zodpovedajúcou palubnou doskou, a exkluzívne dvojtónové odtiene Pearl Tuxedo a Silver Tuxedo, obe sa čiernou palubnou doskou a čiernymi detailmi.

Fiat 500 „120th“

Výročný outfit 120th dostala tiež ikonická 500. Predstavuje sa v novom dvojtónovom odtieni Tuxedo (čierna a biela) s novými, ešte elegantnejšími štylistickými prvkami, akými sú chrómovaná lišta na kapote, 16palcové zliatinové kolesá v medenom odtieni či čierna strecha (rovnaký odtieň je použitý aj pre látkovú strechu verzie kabriolet). Elegancia sa prelína aj celým interiérom. O úhľadný dojem sa tu starajú čierna čelná časť palubnej dosky a exkluzívne látkové sedadlá (čierne s vertikálnymi pruhmi). Horná časť sedadiel je čalúnená vinylom a disponuje vygravírovaným logom 500. Samozrejmosťou je plná výbava zahŕňajúca hmlové svetlá, zadné sedadlá delené v pomere 50/50 a personalizované koberčeky. Fiat 500 „120th“ je k dispozícii vo verzii hatchback aj kabriolet s motormi 1.2 69 k, 0.9 Twin Air 85 k alebo 1.2 LPG s výkonom 69 k. Vozidlá sú k dispozícii aj v odtieňoch sivá Cortina, sivá Carrara, čierna Vesuvius, trojvrstvová biela Ice a biela Gelato.

Fiat 500L „120th“

Novú rodinu Fiat 500 „120th“ dopĺňa model 500L „120th“, ktorý tak, ako jeho súrodenci prichádza s dvojtónovou karosériu Tuxedo (čierna a biela). Exteriér dopĺňajú nárazníky, prahy dverí a 17palcové zliatinové kolesá s povrchovou úpravou Myron. Všetko potom završujú lesklo čierne a chrómované detaily na maske chladiča. Elegancia vyžaruje aj z interiéru, ktorému vládnu čierna čelná časť palubnej dosky a exkluzívne sedadlá čalúnené v kombinácii sivej tkaniny a čiernej kože s prešívaním v medenom odtieni a vygravírovaným logom 500. Fiat 500L „120th“ ponúka v rámci štandardnej výbavy hmlové svetlá, senzory dažďa a stmievania a zadné parkovacie senzory. Zákazníci môžu voliť medzi zážihovým motorom 1.4 Fire s výkonom 95 k v kombinácii s 6stupňovou manuálnou prevodovkou, dieselovým motorom 1.3 MultiJet II s výkonom 95 k s manuálnou alebo robotizovanou prevodovkou Dualogic a nakoniec agregátom 1.6 MultiJet s výkonom 120 k s manuálnou prevodovkou. Záujemcov bude hýčkať tiež paleta odtieňov na čele s dvojfarebným prevedením Tuxedo (čierna a biela). Medzi ďalšie možnosti patrí biela Gelato, čierna Cinema, sivá Maestro a sivá Moda, a tiež dvojtónové alternatívy Maestro Tuxedo (sivá Maestro a čierna strecha) a Moda Tuxedo (sivá Moda a čierna strecha).

Systém UconnectTM so 7″ dotykovou obrazovkou a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlayTMa Android AutoTM*

Štandardom všetkých vozidiel rodiny 500 „120th“ je moderný a vysoko inovatívny infotelematický systém Uconnect HD LIVE so 7palcovou dotykovou obrazovkou a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlay a Android AutoTM, ktorý robí každú cestu úplne jedinečnou a zábavnou. Ďalšia generácia infotelematického systému Uconnect zahŕňa 7palcovú dotykovú obrazovku s vysokým rozlíšením, hands-free rozhranie Bluetooth, funkciu audio streaming, čítačku textových správ, rozpoznávanie hlasu, USB vstupy s integráciou iPod a ovládače na volante.

Okrem služieb UconnectTM LIVE zahŕňa systém UconnectTM tiež funkcie zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlay – chytrý a bezpečný spôsob použitia iPhonu vo vozidle – a Android AutoTM.

Apple CarPlay zobrazuje smerové inštrukcie aktualizované na základe dopravných podmienok a je možné ho použiť aj pre telefonovanie, odosielanie či prijímanie textových správ a streamovanie hudby z Apple Music, to všetko pri úplnej bezpečnosti. Funkcia dovoľuje využitie radu ďalších aplikácií vrátane správ, audiokníh a podcastov Apple. CarPlay využíva hlasové ovládanie Siri a je špeciálne navrhnutý pre použitie vo vozidle. Systém je kompatibilný aj s funkciou Android AutoTM, ktorá umožňuje pokračovať v používaní aplikácií Android vo vozidle vďaka ich zrkadleniu na centrálnej obrazovke vozidla. Systém je navrhnutý pre zachovanie toku informácií počas jazdy, avšak bezpečným a jednoduchým spôsobom. Vodič môže využívať Google MapsTM alebo Waze pre získavanie smerových inštrukcií a ľahko pristupovať k hudbe, multimediálnemu obsahu a obľúbeným aplikáciám správ.

Viac informácií týkajúcich sa kompatibility Android Auto nájdete na odkaze support.google.com/androidauto.

*Android Auto, Google Play a Google Maps sú ochranné známky spoločnosti Google LLC.
Apple CarPlay je registrovanou ochranou známkou spoločnosti Apple Inc.

Aplikácie Apple CarPlay a Android Auto nie sú podporované na slovenskom trhu.

Mopar Connect: diaľkové pripojenie, maximálna ochrana

V rámci snahy o najpokročilejšie možnosti konektivity budú všetky vozidlá rodiny 500 „120th“ na želanie vybavené službami Mopar Connect, ktoré ponúkajú cestnú asistenciu a možnosti sledovania stavu vozidla na diaľku v reálnom čase prostredníctvom chytrého telefónu. Tento nový prvok spolupracuje so službami Uconnect LIVE, ku ktorým pridáva niekoľko nových funkcií, napríklad cestnú asistenciu, záchranu v prípade nehody a lokalizáciu vozidla v prípade krádeže. Systém je možné využiť aj pre zaslanie výstrahy, ak vozidlo prekročí vopred definovanú rýchlosť alebo oblasť alebo k diaľkovému uzamknutiu či odomknutiu vozidla z chytrého telefónu. Mopar Connect rovnako umožňuje užívateľom jednoducho lokalizovať zaparkované vozidlo a pozrieť si informácie o jeho stave v chytrom telefóne z pohodlia domova.

Panda Connected by Wind, oslava 120. výročia značky Fiat v 4G rýchlosti

Ženevský autosalón je miestom svetovej premiéry špeciálnej série Panda Connected by Wind, ktorá vznikla v spolupráci so značkou Wind, jednou zo značiek spoločnosti WInd Tre, ktorá je významným hráčom na mobilnom trhu v Taliansku a jedným z hlavných alternatívnych operátorov v segmente pevného pripojenia. Vozidlo, ktoré sa na talianskom trhu objaví už v apríli sa vyznačuje špecifickým vzhľadom a je vybavené 4G internetom prostredníctvom paketu WINDPACK. V rámci osláv 120. výročia ponúka Fiat v spolupráci so značkou Wind, ktorá sa zaoberá službami pre rodiny už vyše 20 rokov, možnosť pripojenia k sieti WindTre prostredníctvom wi-fi routeru a Wind SIM karty. Cena vozidla zahŕňa 50 GB dát mesačne.

Špeciálna séria Panda Connected by Wind je vybavená wi-fi routerom Linkzone 4G pre súčasné pripojenie až 15 zariadení pri maximálnej dostupnej rýchlosti. Mobilný Wi-Fi router mení Pandu Connected by Wind na skutočný mobilný prístupový bod bez potreby inštalácie akéhokoľvek softvéru alebo ovládača. Akonáhle dôjde k aktivácii, vytvorí sa bezdrôtové pripojenie, a to pre akékoľvek Wi-Fi zariadenia v dosahu, vďaka ktorému je možné surfovať po internete, sťahovať súbory a hudbu, zdieľať fotografie a dokumenty a spravovať emaily. Mobilný prístupový bod umožňuje užívateľom využívanie aplikácie Uconnect a všetkých funkcií vrátane integrovanej navigácie Waze, streamovania hudby a internetových rádií prostredníctvom dát ponuky určenej pre model Panda Connected by Wind.

Prostredníctvom internetového rozhrania je možné rýchlo a jednoducho spravovať všetky pokročilé nastavenia. Wi-Fi si môžu užívatelia pri opustení vozidla vziať zo sebou, takže konektivitu si môžu užiť doslova kdekoľvek. Či už ste na horách alebo v telocvični, môžete naďalej v prechádzať internet, sledovať filmy a počúvať svoje obľúbené playlisty. Zariadenie je napájané prostredníctvom vstavanej batérie a môže byť pripojené aj na 12voltovú zásuvku vozidla. V dokonalom súlade s konceptom slobody, ktorý je hlboko zakorenený v DNA Pandy je možnosť využitia medzinárodných roamingových služieb v rámci Európskej únie.

Nová Panda Connected by Wind pokračuje v stratégii užívateľsky prívetivých technológií, ktorú naštartovala v minulom roku Panda Waze, najspoločenskejšie vozidlo všetkých čias a prvé vozidlo svojho segmentu integrujúce preslávenú navigačnú aplikáciu Waze v rámci služieb Panda Uconnect.

Panda Connected by Wind nepochybne upevní vedúce postavenie tohto modelu, ktorý je od roku 2012 absolútnym bestsellerom talianskeho trhu a rozšíri jeho obrovskú komunitu čítajúcu k dnešnému dňu 7,5 milióna užívateľov. Ľudí, pre ktorých je Panda od roku 1980 prostriedkom k slobode na štyroch kolesách.

Panda Connected by Wind sa môže pochváliť špeciálnym výročným logom zahŕňajúcim číslo 120 a výraz „Connected by Wind“, ďalej lesklo čiernymi detailmi na prednej ochrannej časti, kľučkách dverí a 15palcových zliatinových dvojtónových kolesách. Jej jedinečnosť zvýrazňuje biela karoséria kombinovaná s dvoma exkluzívnymi prvkami, konkrétne čiernou strechou a oranžovými vonkajšími spätnými zrkadlami, čo sú farby, ktoré charakterizujú značku Wind.

Panda je mladistvá a svieža aj v interiéri. Dominujú mu čierne textilné sedadlá zušľachtené bielym a zeleným kontrastným prešívaním. Vybavená je tiež rádiom U-Connect Mobile a špeciálnym držiakom chytrého telefónu pre stále pripojenie.

Panda Connected by Wind je osadená zážihovým motorom 1.2 s výkonom 69 k.

Tipo Sport, krajšie a dynamickejšie ako kedykoľvek predtým

Tipo Sport vo verzii hatchback – vrcholná verzia radu Tipo vyvinutá v spolupráci so značkou Mopar – sa na švajčiarskom autosalóne predstavuje v nápadnej bielej karosérii s kontrastnou čiernou strechou.

Fiat Tipo Sport vystavený v Ženeve je vybavený motorom 1.6 MultiJet s výkonom 120 k v kombinácii s dvojspojkovou automatickou prevodovkou DCT a je vyvedený v pastelovom bielom odtieni v kombinácii s čiernou strechou (voliteľne). Čierna farba sa objavuje aj na krytoch vonkajších spätných zrkadiel a kľučkách dverí. Rad prvkov pripomína svet motoristického športu. Jedná sa napríklad o predný a zadný nárazník, bočné prahové nástavce, zadný difúzor, strešný spojler a špecifické rámčeky hmlových svetiel. Športový vzhľad dopĺňajú 18palcové zliatinové kolesá s diamantovou úpravou a lesklo čiernym odtieňom (voliteľne, Mopar) a široká maska ​​chladiča. Svetlomety môžu byť vybavené bi-xenónovou technológiou, ktorá zaručuje o 30 % väčší svetelný výkon ako štandardné svetlomety. Rovnaká exkluzivita je zrejmá aj v interiéri, ktorý je charakteristický celočiernym prevedením, ktoré dokonale ladí s koženými a textilnými sedadlami s dvojitým prešívaním a čalúnením z technickej kože s krížovým vzorom na volante a hlavici radiacej páky. Konektivitu zaisťuje systém UconnectTM HD LIVE so 7″ dotykovou obrazovkou a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlay a Android AutoTM.

Tipo Sport sa nedávno stalo aj jubilejným vozidlom, ktoré oslávilo 500 000 vyrobených vozidiel radu Tipo, čo dokonale demonštruje úspech tohto radu. Za menej ako tri roky od uvedenia na trh, sa model Tipo stal lídrom svojho segmentu v Taliansku a v štyroch európskych krajinách je v prvej desiatke najobľúbenejších modelov. Súčasne sa jedná o druhý najglobálnejší model značky Fiat, pretože vyše 70 % predajov je realizovaných mimo Taliansko.

Nový modelový rad Tipo zahŕňa tri typy karosérie (sedan, hatchback a kombi) a štyri stupne výbavy (Street, Mirror, nový S-Design a Sport), ktoré sú schopné uspokojiť potreby rôznych vekových kategórií s rôznorodými potrebami mobility. Modely S-Design a Sport sú zacielené na mladšiu a dynamickú klientelu hľadajúcu výraznú osobitosť a športový charakter, pričom tieto vlastnosti nadobúdajú u verzie Sport veľmi vysokej úrovne. Verzia Mirror je zameraná na zákazníkov, ktorí hľadajú priestor a modularitu a chcú zostať pripojení za všetkých okolností. Stupeň výbavy Street je ideálny pre mladých zákazníkov, ktorí túžia po atraktívnom štýle, priestrannosti a pohodlí, čo sú vlastnosti, ktorými je rad Tipo už povestný. Inými slovami, Fiat Tipo je stelesnením charakteristických vlastností značky Fiat: praktickosti, jednoduchosti a osobitosti. To je tiež dôvod, prečo každé z 500 000 vyrobených vozidiel radu Tipo je postavené v podstate na mieru a dokáže uspokojiť potreby a preferencie každého zákazníka.

Originálne príslušenstvo Mopar pre modely Fiat

V expozícii značky Fiat je vystavené tiež vybrané originálne príslušenstvo vyvinuté značkou Mopar. Tieto produkty špičkovej kvality sú dokonale zladené s technickými a štylistickými vlastnosťami rôznych modelov, čo umožňuje ich plnú personalizáciu. Medzi prémiové produkty patrí najmä sada Carbon Sport kit s čiernymi doplnkami pre model Tipo alebo paket Dark pre model 500X vytvorený značkou Mopar pre zlepšenie vzhľadu, elegancie, designu a športového štýlu tohto talianskeho crossoveru. Paket Dark dodáva vozidlu zaujímavý športový vzhľad prostredníctvom matnej čiernej farby Monster zdobiacej zrkadlá, fúziky na prednej časti, kľučky dverí, rukoväť zadných výklopných dverí a vnútorné prvky zadných koncových svetiel. Obsahuje tiež peľový filter Prime Parts, za príplatok potom služby Mopar Connect a 18palcové zliatinové kolesá. 

Lifestyle

Na ženevskom autosalóne prezentuje FCA niekoľko nových licenčných projektov, ktorých cieľom je zviditeľniť značku mimo automobilový svet.

Jedná sa o exkluzívne produkty so silnou kultovou hodnotou, ktoré prenášajú základné hodnoty značky Fiat. Návštevníci expozície Fiat môžu obdivovať kolekciu Gabs venovanú kultovému modelu Fiat 500. Taška SS19 zahŕňa spoločné hodnoty oboch značiek: štýl, dizajn, farebnosť a okamžitú rozpoznateľnosť talianskeho pôvodu. Je tu tiež priestor pre 500 Happy People, ktorá sa zameriava na zážitky z cestovania prostredníctvom ilustrovaných kníh v duchu komiksov.

A nakoniec je tu nová kolekcia produktov, ktorá je k dispozícii iba u dealerov značky Fiat a ktorá oslavuje skratku FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino). Výhradne pre autosalón v Ženeve vznikla limitovaná edícia tričiek „FIAT Centoventi – made in Fiat“.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama