/
/
/
Fiat na medzinárodnom autosalóne v Paríži 2016

Fiat na medzinárodnom autosalóne v Paríži 2016

Reklama

  • Partnerstvo značiek Fiat a Riva, stretnutie dvoch ikon: nový Fiat 500 Riva sa predstaví po boku Aquarivy Super, motorového člna, ktorý bol inšpiráciou tohto neobyčajného modelu. Dva symboly talianskej krásy sa spojili v jeden.
  • V expozícii budú k videniu aj všetky modely rodiny Tipo, vrátane nedávno predstavenej verzie kombi a dvojspojkovej automatickej prevodovky DCT.
  • Model 500 sa na výstave predvedie aj v dynamickejšej verzii určenej predovšetkým mužom: 500S.
  • Na scénu sa vracia model 124 Spider v novej špeciálnej sérii America, teraz s novou automatickou prevodovkou.
  • Vo svetovej premiére sa predstaví model 500X s motorom 1.6 MultiJet a dvojspojkovou automatickou prevodovkou.
  • Návštevníci budú môcť obdivovať tiež osobitosť modelu Panda 2017 vo verzii Cross.
  • Expozícia predstavuje dva svety, ktoré charakterizujú značku Fiat, funkčný svet asvet vzbudzujúci túžbu.

Značka Fiat sa vracia na medzinárodný autosalón v Paríži so symbolom talianskej dokonalosti, ktorý je plodom stretnutia dvoch absolútnych ikon motoristického a lodného sveta. Fiat 500 Riva sa predstaví po boku luxusného motorového člna Aquariva Super, ktorý túto kreáciu inšpiroval.

V expozícii bude prítomná aj kompletná rodina Tipo, trojica vozidiel s odlišným určením a identitou, avšak s maximálnou funkčnosťou a úžitkovou hodnotou. Pozornosť budú nepochybne pútať nová verzia kombi a dvojspojková automatická prevodovka DCT. Celá rodina Tipo je doslova stelesnením funkčnej povahy značky Fiat a model 500 zase reprezentuje jej emotívnu povahu. Z tohto dôvodu dostane priestor aj Fiat 500S, nová a oveľa dynamickejšia verzia päťstovky, ktorá je charakteristická výrazným vzhľadom a kompletnou štandardnou výbavou. Na scénu sa vracia aj model 124 Spider, a to v novej verzii America, teraz s novou automatickou prevodovkou. Dvojspojková automatická prevodovka v kombinácii s motorom 1.6 MultiJet má premiéru v modeli 500X, ktorý sa predstaví po boku verzie 500L. Vedúce postavenie kompaktného MPV značky Fiat neustále rastie, a vozidlo tak dokonale dopĺňa rodinu 500. Maximálna funkčnosť a nadanie pre akýkoľvek povrch charakterizujú model Panda modelového roka 2017 vo verzii Cross. Jedná sa o ideálne vozidlo pre jazdu v teréne, svieži, štýlový, účinný a agilný automobil s nedostižne kompaktnými rozmermi. Tento model je doslova koncentrátom exkluzivity off-roadov vyšších kategórií, avšak na iba 370 cm dĺžky.

Fiat 500 Riva

Cieľovou skupinou nového modelu 500 Riva sú motoristi, ktorí túžia po exkluzivite jácht Aquariva Super – ikonický model produkovaný značkou Riva a nástupca legendárnej Aquaramy – a tiež po vlastnostiach, ktoré urobili model 500 legendou: kvalitné materiály a jedinečný štýl stimulujúci emócie z plavby po cestách mesta.

Ide o kombináciu, ktorá si okamžite získala priazeň motoristov na celom svete. Len tri mesiace od začatia objednávok modelu 500 Riva bolo v hlavných európskych krajinách predaných cez 3000 vozidiel, čo je číslo, ktoré ďaleko presahuje všetky očakávania.

Nie je tak prekvapením, že tento neobyčajný kúsok dostal na parížskom autosalóne priamo čestné miesto. Jeho štýl bude možné obdivovať vedľa talianskej exkluzívnej jachty, ktorá ho inšpirovala a je všeobecne uznávaným symbolom dokonalosti talianskej výroby lodí.

Jediným odtieňom tejto špeciálnej série je modrá Sera Blue, ktorá má pôvod v palete farieb jácht Aquariva Super a predstavuje najpopulárnejšie farebné prevedenie.

Verzia kabriolet je charakteristická exkluzívnou tmavo modrou látkovou strechou, ktorá vznikla výlučne pre kabriolet Riva. Verzia hatchback je zase typická čiernou panoramatickou strechou, ktorá vozidlu dodáva ďalšiu porciu elegancie.

Karosériu zdobia jedinečné detaily: chrómované kryty vonkajších spätných zrkadiel, ako aj kľučky dverí a lišta na prednej kapote. Tieto prvky zdôrazňujú elegantné tvary vozidla a harmonizujú s loďami legendárnej lodenice v Sarnicu. Prúžok v akvamarínovom odtieni sa tiahne okolo celej karosérie, zvýrazňuje jemný profil modelu 500 a súčasne pripomína nádherné tvary jácht. Vozidlo sa môže pochváliť aj úplne novými, exkluzívnymi 16″ zliatinovými kolesami s 20 lúčmi a špeciálnou modrou úpravou, ktoré vznikli výhradne pre túto verziu. Špeciálnu edíciu Riva 500 zdobí logo tejto námornej legendy na kapote, blatníkoch a tiež na prístrojovom paneli.

Prístrojový panel je doslova srdcom modelu Riva 500. Vyrobený je z ručne lakovaného mahagónu s javorovými prvkami, čo cestujúcim ponúka hrejivý a luxusný pocit umocnený prestížnym logom Riva. Pri výrobe prístrojového panelu bola použitá inovatívna technológia, kedy je drevo inštalované na karbónovú škrupinu. Toto riešenie zaisťuje tvarovú stálosť, pružnosť a odolnosť v priebehu času. Javorové prvky sú vkladané ručne, čo robí každý kus úplne originálnym. Drevené doplnky pôsobia veľmi prirodzene ako u člnov Riva a dokonale korešpondujú s modernými technológiami a špičkovým remeselným spracovaním interiéru. Prahy dverí a hlavica radiacej páky sú vyrezané z jedného kusa dreva, tiež z mahagónu. Od septembra sa u modelu 500 Riva objaví ešte jeden exkluzívny detail, volant s elegantnou drevenou vložkou. Exkluzivita je spoločným menovateľom tiež v prípade sedadiel. Čalúnené sú exkluzívnou kožou Poltrona Frau® v slonovinovej farbe a s prešívaním v rovnakom odtieni, lemovanie sedadiel je však vyvedené v kontrastnom odtieni Sera Blue. Rovnaký odtieň zdobí aj okraje bezpečnostných pásov vo slonovinovej farbe. Ako sa návštevníci autosalónu v Paríži presvedčia na vlastné oči, všetko na palube vozidla vrátane farieb a materiálov pripomína exkluzívne prostredie člnov Aquariva Super. Pozornosť venovaná detailom je zrejmá všade a spoločným rysom je dokonalý súlad a farebná elegancia. Koberčeky majú lemovanie v slonovinovej farbe a prešívanie v odtieni Sera Blue. V podobnom duchu je vyvedený aj koberec v batožinovom priestore, ktorý je navyše doplnený dreveným logom Riva.

Fiat 500 Riva je charakteristický širokou škálou štandardných prvkov bezpečnosti, vrátane siedmich airbagov, systému ABS s elektrickým rozdeľovaním brzdnej sily EBD, elektronickej kontroly stability ESP, protipreklzového systému ASR, funkcie Hill Holder, ktorá asistuje vodičovi počas štartov do kopca, a hydraulického brzdového asistenta HBA, ktorý pomáha pri núdzovom brzdení. V štandarde nájdeme automatickú klimatizáciu, hmlové svetlá, LED svetlá denného svietenia a konfigurovateľný TFT displej s pozadím v akvamarínovom odtieni s logom Riva.

Návštevníci parížskeho autosalónu si budú môcť prezrieť dva modely 500 Riva s brilantným motorom 1.2 Fire s výkonom 69 k. Avšak rad 500 Riva ponúka celú paletu ďalších možností, vrátane dvojvalcového motora 0.9 TwinAir s výkonom 85- alebo 105 k a dieselového motora 1.3 MultiJet s výkonom 95 k.

Rodina Tipo

Osobitosť, jednoduchosť a funkčnosť kombinovaná s bezkonkurenčnou hodnotou. To sú vlastnosti, ktoré stoja za úspechom rodiny Tipo a viedli k jej víťazstvu v prestížnej ankete Autobest a oceneniu Najlepšia kúpa roka 2016. A práve to je základnou filozofiou funkčných vozidiel značky Fiat, ktorá je obsiahnutá v slogane radu, a to „Stačí málo, aby ste získali veľa“.

Verejnosť bude môcť obdivovať štvordverový sedan vo verzii Lounge vybavený dieselovým preplňovaným motorom 1.6 MultiJet II Euro 6 s výkonom 120 k a karosériou v metalickom sivom odtieni Maestro. Rad Tipo doplní verzie hatchback a kombi, ktoré budú vyvedené tiež vo výbave Lounge. Päťdverový hatchback Fiat Tipo sa predstaví v dvoch verziách: s motorom 1.4 T-Jet Euro 6 s výkonom 120 k a s karosériou v metalickom červenom odtieni Amore, a s motorom 1.6 MultiJet II s výkonom 120 k s novou dvojspojkovou automatickou prevodovkou a karosériou v metalickom čiernom odtieni Cinema. Rodinný kruh uzatvára najmladší prírastok, dlho očakávané kombi, ktoré sa v Paríži predvedie v metalických odtieňoch modrá Mediterranean a sivá Colosseum. Vozidlá poháňa dieselový preplňovaný motor 1.6 MultiJet II s dvojspojkovou automatickou prevodovkou a zážihový motor 1.4 T-Jet. Oba motory poskytujú výkon 120 k a spĺňajú emisnú špecifikáciu Euro 6.

Fiat Tipo sedan, hatchback a kombi zdieľajú rovnaké hodnoty, ale každý z nich má jedinečnú osobitosť aj povahu. Rovnako rôznorodé sú aj ich cieľové skupiny, či už ide o rodiny, páry, mladých vodičov či profesionálnych vodičov.

Rodina Tipo bola vyvinutá podľa koncepcie „Schopnosti miesto ozdôb“ a ponúka skutočne podstatný obsah kombinujúci tradičné hodnoty značky: funkčnosť, jednoduchosť a osobitosť.

Štvordverový sedan sa vrhol na trh s neuveriteľnou ponukou v zmysle hodnoty, tzn. obsahu, kvality a ceny. V regióne EMEA bolo predaných vyše 50 000 vozidiel, z toho 25 000 priamo v Európe. To sú veľmi zaujímavé čísla, zvlášť keď uvážime, že pred štvordverovým sedanom Tipo tvoril európsky trh s kompaktnými sedanmi okolo 50 000 kusov ročne. Päťdverový hatchback bol u dealerov predstavený na začiatku leta a počas iba troch mesiacov má na svojom konte už 15 000 objednávok. Rodina Tipo si skrátka získava priazeň zákazníkov a už druhý mesiac po sebe upevňuje v Taliansku popredné postavenie v segmente C. Poráža pritom rad rešpektovaných a dobre etablovaných konkurentov. V auguste malo Tipo podiel na trhu 21%, čo znamená, že jedno z piatich kompaktných vozidiel predaných v Taliansku bolo Tipo. Zároveň je v Taliansku tretím najpredávanejším vozidlom.

V septembri rodinu Tipo obohatil na vybraných trhoch tretí a dlho očakávaný model, Tipo kombi. Táto verzia ponúka priestor, flexibilitu a súčasne si zachováva vyvážený pomer ceny, výbavy a kvality rodiny Tipo, ku ktorým však pridáva ďalšiu funkčnosť a všestrannosť. Kombi s dĺžkou 4,57 metra kombinuje prvotriedny komfort a priestor pre cestujúcich (s výškou až 1,87 m vpredu a 1,8 m vzadu) s veľkorysým batožinovým priestorom s objemom 550 l. So systémom Magic Cargo Space môže byť batožinový priestor upravený jednou rukou tak, aby vyhovoval rodinám, voľnočasovým aktivitám aj pracovnom potrebám. Vďaka nastaviteľnej podlahe môže byť batožinový priestor v prípade potreby prehĺbený. Odnímateľné bočné schránky je možné využiť pre uloženie menších predmetov alebo ich úplne odstrániť a dosiahnuť tak maximálnej šírky.

Asymetrické sedadlá Flip&Fold vytvárajú úplne rovnú ložnú plochu, ktorá nie je narušená ani u prahu zadných výklopných dverí. Priestrannosť batožinového priestoru a možnosti konfigurácie dovoľujú odviezť predmety dlhé až 1,8 metra.

Vďaka tomu nové Tipo kombi zodpovedá všetkým požiadavkám zákazníkov na flexibilitu a ľahko odvezie bicykle, lyže, kočíky, surfové dosky či batožinu.

Aby sme to zhrnuli, Fiat, ktorý sa zameriava predovšetkým na rodiny a B2B zákazníkov, poskytuje mimoriadny pomer medzi cenou, vlastnosťami produktu a výbavou. Ale to nie je zďaleka všetko: od prvých fáz vývoja bola veľká pozornosť venovaná celkovým nákladom na vlastníctvo (TCO), čo je kľúčový faktor pre súkromných aj firemných zákazníkov. Prvotriednej hodnoty TCO bolo dosiahnuté mimoriadne nízkou spotrebou paliva, nízkymi nákladmi na údržbu, opravy a prevádzku. Jednoduchý a priamočiari rad a komplexná štandardná výbava udržujú vysokú zostatkovú hodnotu v dlhodobom horizonte. Špecifické verzie Business potom ponúkajú komplex riešení potrieb fleetových zákazníkov.

Osobitný dôraz bol kladený na rad motorov spĺňajúcich emisnú špecifikáciu Euro 6, ktoré boli navrhnuté doslova do srdca európskeho trhu a vyvinuté okolo troch výkonových úrovní a s tromi rôznymi typmi paliva. Reč je o zážihových motoroch 1.4 16v Fire 95 k, 1.4 T-Jet 120 k a 1.6 E-Torq 110 k, dvojpalivovom motore spaľujúcom benzín a LPG 1.4 T-Jet 120 k a tiež o dieselových preplňovaných agregátoch 1.3 MultiJet II 95 k a 1.6 MultiJet II 120 k, teraz tiež vo verzii ECO. Variant ECO vychádza z vysokého výkonu, ale do popredia stavia nízku spotrebu paliva a nízke emisie. Je preto ideálnou voľbou pre dlhé cesty, pričom optimalizuje celkové náklady na vlastníctvo. Jeho tajomstvo spočíva v účinnej kombinácii dômyselných riešení týkajúcich sa motora a špecifických prvkov na palube. Konkrétne sa jedná o dieselový preplňovaný motor 1.6 MultiJet II so systémom Start&Stop, inteligentným alternátorom, olejovým čerpadlom s variabilným prietokom, elektronicky kontrolovaným palivovým čerpadlom a elektrickým termostatom. Verzia ECO zahŕňa aj aerodynamický balík s aktívnou mriežkou chladiča AGS, ktorá usmerňuje tok vzduchu k chladiču otváraním a zatváraním lamiel mriežky, čím udržuje motor v správnej prevádzkovej teplote. Okrem toho obmedzenie prúdenia vzduchu znižuje aerodynamický odpor, čo má pochopiteľne pozitívny vplyv na spotrebu paliva.

Súčasťou paketu sú tiež 16″ zliatinové kolesá s nízkym odporom vzduchu a pneumatiky s nízkym valivým odporom.

Vďaka týmto prvkom dosahuje Tipo 1.6 MultiJet II ECO v kombinovanej prevádzke len 89 g CO2/km.

V septembri doplní motor 1.6 MultiJet II tiež dvojspojková automatická prevodovka DCT, ktorá zabezpečuje nepretržitú dodávku krútiaceho momentu a trakciu bez strát výkonu počas zmeny prevodových stupňov. Z technického hľadiska sa jedná o dve automatizované prevodovky, pričom jedna zahŕňa prevody pre párne a druhá pre nepárne prevody. Prevodový stupeň sa mení vo chvíli, keď je predchádzajúci ešte v zábere. Zmena je účinná vďaka zopnutiu zodpovedajúcej spojky, čo zaisťuje kontinuitu trakcie počas celej akcie. Spojky sú suchého typu pre minimalizáciu dopadu na vozidlo a maximalizáciu účinnosti celého systému. Dvojspojková prevodovka môže byť používaná v automatickom alebo sekvenčnom režime v závislosti na voľbe vodiča, teda či uprednostní komfortnejšiu a hospodárnejšiu jazdu alebo pre zmenu dynamickejšie jazdné vlastnosti.

V rýdzom štýle značky Fiat je rodina Tipo vybavená mnohými chytrými riešeniami, ktoré uľahčujú život celej posádke. Príkladom mimoriadne veľkorysej štandardnej výbavy a súčasne významnou novinkou je inovatívny infotelematický systém UConnectTM 7″ HD LIVE so 7palcovou farebnou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením, ktorú môže používateľ ovládať rovnako ako tablet. Táto posledná vývojová verzia systému zahŕňa hands-free rozhranie Bluetooth, streamovanie hudby, čítačku SMS správ, funkciu rozpoznávania hlasu, vstupy AUX a USB s integráciou iPodu, ovládanie na volante a na želanie tiež zadnú parkovaciu kameru či nový vstavaný navigačný systém TomTom 3D.

Zákazníci budú vždy v spojení so svetom vďaka službám UConnectTM LIVE, a to priamo cez dotykovú obrazovku rádia.

Užívatelia, ktorí si stiahnu zadarmo aplikáciu UConnectTM LIVE z Apple App Store alebo Google Play do svojich chytrých telefónov, môžu využiť výhod služieb UConnectTM LIVE, vrátane streamovania hudby cez Deezer a Tune In, noviniek z Reuters, navigácie TomTom LIVE a nepretržitého kontaktu s priateľmi na Facebooku a Twitteri. Pomocou aplikácie eco: Drive môžu užívatelia nielen ušetriť, ale súčasne byť aj ohľaduplní k životnému prostrediu, vďaka aplikácii my: Car potom dokonale kontrolovať stav svojho vozidla.

Systém UConnect TM 7″ HD LIVE ponúkne koncom roka tiež aplikácie CarPlay a Android AutoTM.

Aplikácia Apple CarPlay umožňuje vodičovi používať iPhone vo vozidle tým najintuitívnejším spôsobom. Apple CarPlay prepája iPhone s obrazovkou a ovládacími prvkami vozidla. Užívatelia budú môcť uskutočňovať hovory, pristupovať k svojim hudobným súborom, odosielať a prijímať textové správy, získavať informácie o trase a mať rad ďalších možností, bez toho aby bola akokoľvek znížená ich pozornosť na riadenie.

Aplikácia Android Auto poskytuje vodičovi užitočné informácie zorganizované do jednoduchých kariet, ktoré sa objavujú len v prípade potreby. Táto funkcia umožňuje prístup k mapám Google s hlasovým navádzaním k cieľu, dopravnými informáciami v reálnom čase a navádzaním do jazdných pruhov či k hudbe Google Play Music a ďalším hudobným službám. Nechýba možnosť uskutočňovať telefonické hovory a prijímať či odosielať textové správy pri ničím nerušenej pozornosti na riadenie.

Android Auto a Google Play Music sú registrované ochranné známky spoločnosti Google Inc.

Rodina Fiat Tipo bola navrhnutá tak, aby vyhovela budúcim potrebám a cieľom. Vozidlá boli navrhnuté v talianskom štylistickom centre Fiat a vyvíjané v Turecku v spolupráci so spoločnosťou Tofaş R&D, ktorá je jedným z najväčších výskumných a vývojových centier skupiny FCA. Na trojročnom vývoji sa podieľal tím čítajúci vyše 2000 ľudí. Počas vývoja boli vozidlá testované v extrémnych podmienkach počasia, na najrôznejších cestách aj v nadmorských výškach, pričom nabehli cez 8,7 milióna kilometrov. Tieto náročné testy zaručujú, že vozidlá sú pripravené na podmienky všetkých viac ako 50 trhov regiónu EMEA. Výsledkom je rodina robustných a spoľahlivých vozidiel, ktoré predstavujú návrat značky Fiat do strednej triedy, druhého najväčšieho segmentu v Európe v zmysle veľkosti a najžiadanejšieho segmente B2B zákazníkov.

Fiat 500S

Fiat 500S je nová športová verzia charakteristická výrazným vzhľadom a kompletnou štandardnou výbavou. K dispozícii je v dvoch verziách, ako hatchback a kabriolet a zameriava sa na najmladšiu klientelu hľadajúcu vozidlo so silnou športovou osobitosťou. Fiat 500S sa vyznačuje športovejším predným a zadným nárazníkom, vstavanými hmlovými svetlami, bočnými prahovými nástavcami, špeciálnymi spojlermi a radom detailov, napríklad exkluzívnym matne grafitovým lakom (na dverách a veku batožinového priestoru, krytoch vonkajších spätných zrkadiel a zliatinových kolesách), tónovanými oknami, chrómovanou koncovkou výfuku, vstupmi vzduchu so zrnitým čiernym povrchom a pôsobivou spodnou voštinovou maskou chladiča.

Pätnásťpalcové zliatinové kolesá, ktoré sú ponúkané exkluzívne pre tento model, sú zušľachtené matne grafitovou povrchovou úpravou. Na želanie sú ponúkané aj 16palcové zliatinové kolesá s matne diamantovým spracovaním.

K ďalšiemu posilneniu odvážneho vzhľadu je určená paleta farieb zahŕňajúca modrý odtieň Italia a nový matný zelený odtieň Alpi (len pre verziu hatchback).

Vozidlo vystavené v expozícii v Paríži je vybavené dvojvalcovým zážihovým motorom 0.9 TwinAir s výkonom 105 k, ktorý sa vyznačuje špičkovou spotrebou paliva a extrémne nízkymi emisiami a pritom ohromí svojím výkonom. Model 500S je k dispozícii aj so zážihovým motorom 1.2 s výkonom 69 k a dieselovým preplňovaným motorom 1.3 MultiJet s výkonom 95 k.

Interiér nového modelu 500S vyniká matne grafitovými detailmi (napríklad čelnou časťou prístrojového panela), špeciálnym športovým volantom a čiernymi sedadlami. Obloženie dverí a prešívanie sedadiel je k dispozícii vo svetle modrom, bielom a žltom odtieni. Na želanie môžu kožené interiéry Frau dopĺňať biele alebo modré detaily.

Infotelematika u modelu 500

Nové modely Fiat 500 Riva a 500S predstavujú dve veľmi osobité verzie kultového modelu značky Fiat. Navrhnuté sú tak, aby zaujali všetkých motoristov, ktorí oceňujú komfort spojený s najmodernejšími technológiami na palube. Prístrojový panel oboch verzií zahŕňa infotelematický systém UConnectTM 7″ HD LIVE s dotykovou obrazovkou s tabletovými ovládaním a vysokým rozlíšením a predstavuje novú generáciu infotelematiky vo vozidle. Systém obsahuje v štandarde širokú škálu funkcií vrátane služieb UConnectTM LIVE, hands-free Bluetooth, ovládanie hlasom a rad hudobných možností vedľa tradičného FM/AM rádia. Vodič môže pripojiť svoje multimediálne zariadenia prostredníctvom vstupu USB alebo pomocného 3,5milimetrového vstupu jack, prípadne streamovať hudbu z chytrých kompatibilných telefónov pomocou Bluetooth. Navyše, nový systém UConnectTM 7″ HD LIVE bude už čoskoro k dispozícii na želanie s integrovaným zrkadlením pre Apple CarPlay a Android Auto, digitálnym rádiom (DAB) a integrovanou 3D navigáciou TomTom.

Nové verzie radu 500 ponúkajú tiež poslednú generáciou audio systému od Beats by Dr. Dre, systém, ktorý vniesol do počúvania hudby vo vozidle doslova revolúciu. Exkluzívny systém BeatsAudioTM, ktorý je voliteľný pre model 500 Riva aj 500S, sa môže pochváliť celkovým výkonom 440 wattov a využíva 8kanálový zosilňovač s pokročilým algoritmom ekvalizéra, ktorý vytvára kompletné zvukové spektrum, aké zažívajú umelci v nahrávacích štúdiách.

Systém BeatsAudioTM pozostáva z 8kanálového zosilňovača s výkonom 440 W, dvoch výškových reproduktorov v predných stĺpikoch, dvoch 165milimetrových stredových reproduktorov v predných dverách, dvoch širokopásmových 165milimetrových reproduktorov v zadných bočných paneloch a jedného 200milimetrového subwoofera v batožinovom priestore v mieste rezervného kolesa.

Fiat 124 Spider

Značka Fiat oživuje legendárne meno Fiat 124 Spider a na svet privádza novú generáciu legendy s klasickým talianskym dizajnom a špičkovým výkonom. Vzdáva tak hold pôvodnému modelu 124 Spider, ktorý sa predstavil pred 50 rokmi. Fiat 124 Spider je rýdzim talianskym roadsterom ponúkajúcim potešenie z jazdy, technológie a bezpečnosť v kombinácii s nezameniteľným talianskym dizajnom. Návštevníci v Paríži budú môcť obdivovať novú limitovanú špeciálnu edíciu America, ktorá oslavuje model z 80. rokov postavený k 50. výročiu štúdia Pininfarina. Táto špeciálna séria sa môže pochváliť rovnakým bronzovým odtieňom karosérie ako originálny model. Kryty vonkajších spätných zrkadiel sú v striebornom odtieni a interiér je čalúnený kožou v odtieni Tobacco. Na želanie je možné nový Fiat 124 Spider America dodať so 17palcovými zliatinovými kolesami s historickým dizajnom a nosičom batožiny na veku kufra. Tieto dva doplnky vyvinul Mopar, značka skupiny FCA zameraná na služby, starostlivosť o zákazníkov, náhradné diely a príslušenstvo, a zdôrazňujú celkový historický nádych vozidla. Fiat 124 America Spider zahŕňa výročný štítok s poradovým číslom a logo na maske chladiča. U tohto modelu sa vo svetovej premiére predstavuje šesťstupňová automatická sekvenčná prevodovka, ktorú bude možné v Európe objednávať už od októbra. Prevodovka umožňuje dosiahnutie vysokého krútiaceho momentu a ponúka veľmi rýchle radenie prevodových stupňov.

V expozícii sa predstaví aj ďalší Fiat 124 Spider, a to vo výbave Lusso s bielym odtieňom karosérie Ice a interiérom čalúneným čiernou kožou. Obe vystavené vozidlá obsahujú tri pakety, ktoré boli navrhnuté pre personalizáciu modelu 124 Spider. Jedná sa o paket Viditeľnosť, ktorý zahŕňa okrem iného adaptívne LED svetlá a senzor dažďa a stmievania, paket Rádio s digitálnym rádiom DAB, 7palcovou dotykovou obrazovkou, Wi-Fi a rozhraním Bluetooth a samozrejme ovládaním multimédií a nakoniec paket Bose, ktorý obsahuje deväť reproduktorov, z ktorých štyri sú umiestnené v hlavových opierkach. Verzia America využíva tiež paket Premium s navigáciou s 3D mapami, zadnou cúvacou kamerou a bezkľúčovým vstupom Keyless entry.

Štandardná výbava ponúka štyri airbagy, manuálnu klimatizáciu, rádio s MP3 prehrávačom, USB vstupom a štyrmi reproduktormi, kožou čalúnený volant, tempomat, 16palcové zliatinové kolesá a bezkľúčový vstup a štartovanie Keyless Go. Zabudnúť nesmieme ani na aktívnu kapotu. Verzia Lusso pridáva rad štýlových doplnkov, ako sú 17palcové zliatinové kolesá, kožené sedadlá, spodná časť prístrojového panela a kaplnka s kontrolnými ukazovateľmi s prešívaním, strieborné ochranné oblúky a predné stĺpiky Premium, chrómovaná dvojitá koncovka výfuku, hmlové svetlá a automatická klimatizácia.

V regióne EMEA bude Fiat 124 Spider k dispozícii s osvedčeným štvorvalcovým zážihovým preplňovaným motorom 1.4 s technológiou MultiAir Turbo, ktorý poskytuje výkon 140 k a krútiaci moment 240 Nm a kombinovaný je s šesťstupňovou manuálnou alebo automatickou prevodovkou. S manuálnym prevodovým ústrojenstvom dosahuje vozidlo mimoriadnych výkonových parametrov v podobe najvyššej rýchlosti 215 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy. Podvozok modelu Fiat 124 Spider využíva lichobežníkové zavesenie vpredu a viacprvkovú nápravu vzadu so špeciálnym odladením pre maximálnu stabilitu v zákrutách a pri brzdení. Ľahké riadenie má vďaka elektrickému posilňovaču riadenia s dvojitým pastorkom skvelú odozvu.

Kalibrácia riadenia a zavesenie kolies, ľahký rám, vyvážené rozloženie hmotnosti na nápravy a preplňovaný motor poskytujú nezameniteľné potešenie z jazdy. Pozornosť bola venovaná aj hluku a vibráciám (NVH) a vďaka akustickému čelnému oknu a použitiu špičkovej izolácie sa vozidlo môže pochváliť mimoriadne nízkou hlučnosťou. Pre skutočné potešenie z jazdy s nebom nad hlavou je Fiat 124 Spider vybavený sťahovacou látkovou strechou, ktorá sa vyznačuje mimoriadne jednoduchou manipuláciou a minimálnou silou potrebnou pre ovládanie.

Nový model Fiat 124 Spider predstavuje návrat značky do segmentu roadsterov. Nie je náhodou, že v histórii značky Fiat majú vozidlá s otvorenou karosériou kľúčové miesto a zahŕňajú rad veľmi úspešných modelov, ktoré sú považované za príklady najlepšieho talianskeho dizajnu.

Fiat 500X

Model 500X je automobil, ktorý púta pozornosť všade, kde sa objaví. V expozícii sa predstaví vo verzii Cross Plus, teda v offroadovom prevedení so špeciálnymi nárazníkmi a ochrannými časťami. Vystavený automobil je vybavený úplne novou kombináciou motora 1.6 MultiJet s výkonom 120 k, pohonu predných kolies a dvojspojkovej automatickej prevodovky.

Charakteristický je exkluzívnym trojvrstvovým žltým odtieňom karosérie Amalfi, čiernymi krytmi vonkajších spätných zrkadiel a diamantovými kolesami z ponuky Mopar. Čalúnenie vozidla je v sivej štruktúrovanej textílii s pletenými a čiernymi eko koženými vložkami.

Fiat 500X je na vrchole segmentu v zmysle technológií a bezpečnostných systémov. Vystavený automobil je vybavený automatickou klimatizáciou, sledovaním jazdných pruhov (varuje vodiča vizuálne aj akusticky o vyjdení z jazdného pruhu), systémom Brake Control (varuje vodiča o potenciálnom nebezpečenstve a nezávisle zasiahne pomocou bŕzd, ak vodič nereaguje), monitoringom mŕtveho uhla (varuje vodiča o prítomnosti vozidiel v oblasti mŕtveho uhla) a detekciou kríženia dráhy za vozidlom (varuje vodiča o prítomnosti vozidiel pohybujúcich sa zo strany počas cúvania). Zmienku zaslúži tiež adaptívny tempomat udržujúci optimálnu rýchlosť vzhľadom k vpredu idúcemu vozidlu. Systém je založený na radarovom snímači v prednej časti vozidla, ktorý detekuje objekty v dráhe. V prípade, že vozovka je voľná, systém udržuje prednastavenú rýchlosť. Ak odhalí pomalšie vozidlá, automaticky zníži rýchlosť s cieľom udržať bezpečnú vzdialenosť (zvolená vodičom), a to použitím plynu a brzdy.

Maximálnu bezpečnosť zabezpečuje aj skvelá viditeľnosť. Vozidlo je v tomto ohľade vybavené bi-xenónovými svetlometmi, ktoré ponúkajú ostrejšie svetlo, ktoré je navyše bližšie prirodzeným podmienkam ľudského oka, a hmlovými svetlami s funkciou osvetľovania zákrut, ktoré osvetľujú vnútornú časť zákruty. Automatické svetlomety sa potom zapínajú a vypínajú v závislosti na okolitých svetelných podmienkach a zároveň sa prepínajú medzi diaľkovými a stretávacími svetlami v závislosti na protiidúcich vozidlách.

Najvýznamnejšou inováciou je motor MultiJet II kombinovaný s dvojspojkovou automatickou prevodovkou, čo je riešenie, ktoré napĺňa skutočne vysoké štandardy v zmysle komfortu a užívateľskej ústretovosti, pričom si zachováva populárnu dynamiku motora 1.6 s výkonom 120 k.

Z technického hľadiska sa jedná o dve automatizované prevodovky, pričom jedna zahŕňa prevody pre párne a druhá pre nepárne prevody. Prevodový stupeň sa mení vo chvíli, keď je predchádzajúci ešte v zábere. Zmena je účinná vďaka zopnutiu zodpovedajúcej spojky, čo zaisťuje kontinuitu trakcie počas celej akcie. Spojky sú suchého typu pre minimalizáciu dopadu na vozidlo a maximalizáciu účinnosti celého systému. Dvojspojková prevodovka môže byť používaná v automatickom alebo sekvenčnom režime v závislosti na voľbe vodiča, teda či uprednostní komfortnejšiu a hospodárnejšiu jazdu alebo pre zmenu dynamickejšie jazdné vlastnosti.

Šesťstupňová dvojspojková automatická prevodovka spolupracuje v reálnom čase so všetkými elektronickými systémami vozidla. Okrem iného nepretržite komunikuje s voličom režimu jazdy Mode Selector, a tým aj s brzdovým systémom a riadením a pochopiteľne aj s riadiacou jednotkou motora a elektronickou kontrolou stability. Prevodovka pracuje v automatickom alebo manuálnom sekvenčnom režime s radením páčkami pod volantom.

Medzi kľúčové vlastnosti na palube modelu 500X patria pohodlie a príjemný zážitok z jazdy, čo je zrejmé aj zo širokej škály ponúkaných prvkov, napríklad elektrickej parkovacej brzdy, bezkľúčového vstupu a štartovania Keyless Entry a Keyless Go a voliča režimu jazdy Drive Mode Selector s tromi režimami. Model 500X je navrhnutý tak, aby poskytol posádke možnosť nepretržitého pripojenia. Jeho systém UConnect 6.5″ Radio Nav LIVE predstavuje doslova špičkové infotelematické zariadenie. Okrem veľkej dotykovej obrazovky s vysokým rozlíšením poskytuje 3D navigáciu a veľa rôznych služieb pre úplne nový zážitok z jazdy. S živou navigáciou TomTom LIVE môžu motoristi prijímať informácie v reálnom čase o doprave, počasí a aktualizácie o trase. U modelu 500X sú vďaka aplikácii Reuters k dispozícii najnovšie správy z celého sveta a vďaka aplikáciám Deezer a TuneIn tiež knižnica s 35 miliónmi skladieb a 100 000 internetových rádií. Vozidlo rovnako využíva výkonný audiosystém Beats By Dr. Dre s 9 reproduktormi a 8kanálovým zosilňovačom.

Hviezdou novej reklamy na model 500X bude americký herec Adrien Brody, ktorý predstaví všestrannosť a technologickú povahu vozidla. Adrien Brody sa pritom objavil už v reklame na elegantný a exkluzívny model 500 Riva.

Fiat 500L

Modelovú ponuku dopĺňa model 500L, ktorý kombinuje kultový štýl Fiatu 500 s funkčnosťou v duchu tradícií značky. Táto špeciálna alchýmia viedla k prvému City Lounge Fiat, novému prístupu k mestskému vozidlu, ktoré je emotívnym preformulovaním kategórie kompaktných vozidiel pre moderné rodiny. V Paríži budú návštevníci obdivovať verziu Trekking s paketom S v matne striebornom odtieni a matne čiernou strechou, čiernym koženým čalúnením a matne strieborným prístrojovým panelom. Paket S poskytuje vozidlu štýl a jedinečný vzhľad prostredníctvom kontrastu medzi červenými brzdovými strmeňmi, matne čiernymi detailmi (predný a zadný nárazník, lemy blatníkov a bočné prahové nástavce) a exkluzívnymi 17palcovými matne čiernymi zliatinovými kolesami. Vozidlo využíva audiosystém Beats od spoločnosti Dr. Dre s šiestimi reproduktormi a stereo subwooferom s celkovým výkonom 520 wattov, zosilňovačom s DSP, ôsmimi kanálmi a pokročilým algoritmom ekvalizéra pre jedinečný audiozážitok. Vynikajúce výkonové parametre zaisťuje dieselový preplňovaný motor 1.6 MultiJet s výkonom 120 k s variabilnou geometriou turbodúchadla, ktorý poskytuje vysoký krútiaci moment v nízkych otáčkach (320 Nm pri 1750 ot./min).

Táto verzia má skutočne dobrodružnú povahu a dve dokonale zladené osobitosti, ktoré prichádzajú k slovu v závislosti na podmienkach: mestskú pre zvládnutie všetkých strastí mestskej premávky a oveľa dobrodružnejšiu prinášajúcu zábavu a vzrušenie pre víkendové výlety z mesta.

Vozidlo sa môže pochváliť všestrannosťou spojenou s vyššou svetlou výškou a exkluzívnymi nárazníkmi s ochrannými časťami. Štandardná výbava zahŕňa chytrý pohon predných kolies s technológiou Traction+, ktorý spolu s univerzálnymi pneumatikami M+S (opäť v štandarde) zlepšuje trakciu na klzkom povrchu. Všetko bez narušenia veľkorysého priestoru a funkčnosti, ktoré sú vlastné modelu 500L, vozidlu, ktoré spája drobné radosti a veľké životné emócie spojené s deťmi, priateľmi alebo výletmi na 3,17 m3 priestoru a so širokým a pravidelným batožinovým priestorom o objeme až 455 litrov.

Fiat Panda

Paríž privíta aj zmodernizovaný model Panda modelového roka 2017, najpredávanejšie vozidlo svojho segmentu v Taliansku v roku 2012. Vozidlo prichádza s aktualizovanou ponukou, vďaka ktorej je v súlade s vlastnosťami, ktoré ho urobili úspešným a sú základnými kameňmi funkčnej rodiny Fiat: osobitosťou, praktickosťou a jednoduchosťou. Od prvej chvíle vynikala Panda veľkou osobitosťou a technológiami, ktoré zdôrazňovali tri podoby modelu, mestskú, 4×4 a Cross. Tieto verzie spája funkčnosť a jednoduchosť vo veľmi kompaktnom balení, avšak s veľkorysým interiérom, ktorý umožňuje konfiguráciu pre najrôznejšie potreby. Vozidlo ponúka široký rad motorizácií a farebných kombinácií exteriéru a interiéru pre naplnenie všetkých potrieb. Jednoduchý rad zušľachťuje nový infotelematický systém UConnectTM s Bluetooth a integráciou chytrého telefónu s operačným systémom Android alebo iOS.

Expozícia by nebola kompletná bez ultimatívneho vozidla, ktoré žiari svojím štýlom, účinnosťou, ľahkou ovládateľnosťou a kompaktnosťou. Jedná sa o Fiat Panda Cross modelového roka 2017, ktorý koncentruje všetku exkluzivitu offroadového výkonu typického pre vyššie kategórie na iba 370 centimetroch dĺžky. Tento automobil je jediný svojho druhu, pretože spája trakčný systém a technické vlastnosti, ktoré sú ideálne pre jazdu v teréne, s výkonom a obsahom SUV a vonkajšími rozmermi, účinnosťou a ovládateľnosťou mestského vozidla, vrátane osobitého štýlu, ktorý sa riadi racionálnym dizajnom sa vzrušujúcimi jazdnými vlastnosťami.

Vozidlo vystavené v expozícii je vyvedené v novom sivom odtieni Colosseum zdôrazňujúcom jeho technickú povahu. Interiér je charakteristický dvojfarebnými sedadlami v kombinácii sivej látky a hnedej eko kože s matne strieborným prístrojovým panelom. Vystavená Panda je vybavená dieselovým preplňovaným motorom 1.3 MultiJet II s výkonom 95 k, ktorý kombinuje mimoriadny výkon a veľkorysý krútiaci moment s nízkou spotrebou paliva. Vozidlo s pohonom všetkých kolies využíva elektronickú uzávierku diferenciálu, pričom Panda bola prvým vozidlom na trhu, ktorý túto technológiu zaviedol.

Expozícia Fiat 

Expozícia v Paríži využíva dômyselnú symboliku a eleganciu pre prilákanie návštevníkov. Témou inštalácie je dualita a komplementarita protichodných prvkov, čo zhŕňa aj koncepcia Yin a Yang. Inými slovami ide o vzájomne previazané prvky, ktoré sa neustále striedajú v dôsledku zmien rovnovážneho stavu. Stručne povedané, expozícia predstavuje dva svety, funkčný a vzrušujúci, ktoré charakterizujú značku Fiat.

Na bielej strane v ľavej časti expozície sú modely charakteristické jednoduchosťou, funkčnosťou a komfortom, teda vlastnosťami, ktoré značku Fiat vždy charakterizovali. V priebehu svojej histórie ale Fiat vytvoril aj rad vzrušujúcich vozidiel, ktoré sa stali módnymi ikonami. „Value for money“ a „Dolce vita“ sú tak typicky talianske hodnoty, ktoré sú súčasťou DNA značky. A to je dôvod, prečo je druhá strana čierna a predstavuje vozidlá, ktoré sú zvodné a ambiciózne. Popri modeli 500 Riva uvidia návštevníci kultovú jachtu Aquariva. Tento ultimatívny model lodenice Riva, ktorý nesie dokonalé svedectvo o prirodzenej štylistickej evolúcii značky, ponúka mäkké, elegantné tvary a kvalitné drevo. Predstavuje tradíciu, avšak za sprievodu inovatívnych technických riešení, ktoré zaisťujú vynikajúci výkon.

Základná konštrukcia definujúca priestor expozície vyzerá z architektonického hľadiska ako tečúca a harmonická štruktúra s vysoko moderným nádychom.

Pri pohľade spredu návštevníci uvidia všetky vystavené autá, pričom za nimi budú na veľkoplošných obrazovkách premietané videá. Pomocou inteligentného striedania vyplnených priestorov a medzier vyvoláva pozadie dojem pevnosti a objímajúcej ochrany. Rovnaké pocity pritom zažívajú vodiči za volantmi vozidiel Fiat.

Plochy sa skladajú z niekoľkých základných materiálov, ako sú oceľ, drevo a sklo, a využívajú odtiene bielej a čiernej, čo je v dokonalej harmónii s architektonickým návrhom.

Návštevníci autosalónu v Paríži objavia aj novú kolekciu oficiálnych značkových predmetov venovaných značke Fiat, najmä modelu 500. Exkluzívna kolekcia bola vytvorená v spolupráci so štylistickým centrom s cieľom vyjadriť životný štýl majiteľa a je schopná okúzliť aj tých najnáročnejších zákazníkov. Verejnosť pozorná k novým nápadom ocení mikiny s integrovanými slúchadlami umožňujúcimi pohodlné počúvanie hudby a ďalšie módne výrobky, ako sú tašky z technických tkanín a energetická banka pre dobíjanie chytrých telefónov. Kolekcie sú distribuované značkou Mopar zameranou na služby, starostlivosť o zákazníkov, originálne náhradné diely a príslušenstvo všetkých značiek skupiny FCA.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama