/
/
/
Fiat Concept Centoventi získal v ankete Car Design News cenu „Najlepšie koncepčné vozidlo roka 2019“

Fiat Concept Centoventi získal v ankete Car Design News cenu „Najlepšie koncepčné vozidlo roka 2019“

Reklama

  • Fiat Concept Centoventi zvíťazil v ankete Car Design News v kategórii „Najlepšie koncepčné vozidlo“.
  • Podľa medzinárodnej poroty toto revolučné vozidlo vyniká inovatívnou modulárnou koncepciou a výnimočným použitím farieb a materiálov.
  • Porotu Car Design News (CDN) tvorí 18 riaditeľov štylistických centier svetovo uznávaných výrobcov automobilov.
  • Fiat Centoventi sa už môže pochváliť ocenením „Red Dot Award 2019“ a zvláštnou cenou poroty „Trophées Argus 2020“.

Dnes prebehlo slávnostné odovzdávanie cien ankety Car Design Awards 2019, ktorú každoročne organizujú internetové stránky Car Design News. Fiat Concept Centoventi zvíťazil v kategórii „Najlepšie koncepčné vozidlo“. Podľa poroty zloženej z 18 riaditeľov štylistických centier uznávaných výrobcov automobilov toto revolučné vozidlo „vyniká inovatívnou modulárnou koncepciou a výnimočným použitím farieb a materiálov“.

Olivier François, riaditeľ značky Fiat poznamenal: „Víťazstvo v tejto ankete ma robí veľmi hrdým a názor poroty takto medzinárodného formátu zdôrazňuje, že dizajn projektu Centoventi je veľmi významný. Táto vízia značky Fiat pre budúcu demokratickú a elektrickú mobilitu vychádza z viac než 120ročnej histórie. Fiat Concept Centoventi je ako prázdne plátno, ktoré si každý zákazník namaľuje podľa svojej chute a svojich požiadaviek: Centoventi bol navrhnutý tak, aby mohol byť upraviteľný s maximálnou voľnosťou a fantáziou v zmysle farieb, konfigurácie interiéru, infotelematiky a dokonca aj z hľadiska dojazdu vďaka modulárnej architektúre batérií. Tým predstavuje úplne radikálnu zmenu v prístupe v celom automobilovom priemysle. Jedná sa o jednu z najsilnejších stránok tohto konceptu: už nemusíte čakať na kúpu nového vozidla a premýšľať, či už nastal čas na zmenu jeho konfigurácie. Centoventi stelesňuje filozofiu značky Fiat, a síce, že „menej znamená viac“, čo v praxi znamená, že z vozidla odstránime všetko, čo je zbytočné alebo zložité a voľbu komponentov necháme na fantázii a prianí zákazníka. Centoventi je minimalistické vozidlo a jeho podstata tkvie v extrémnej prispôsobiteľnosti, čo je neuveriteľne atraktívne.“

Fiat Concept Centoventi sa predstavil vo svetovej premiére na ženevskom autosalóne 2019 a vyznačuje sa úplne novým obchodným modelom elektrickej mobility: je minimalistický a plne prispôsobiteľný v akejkoľvek fáze svojho životného cyklu, a to vo všetkých detailoch. V skutočnosti sa jedná len o jedinú variantu, ktorú je možné prostredníctvom programu „4U“ upraviť výberom zo 4 typov striech, 4 nárazníkov, 4 krytov kolies a 4 polepov karosérie. Príslušenstvo interiéru je plne zameniteľné a je možno ho inštalovať formou plug-and-play – počnúc prístrojovým panelom a úložnými kapsami a sedadlami a detskými sedačkami končiac – priamo zákazníkom. Karosériu vozidla je možné upraviť prostredníctvom polepov či inštaláciou rôznych nárazníkov a striech a vozidlo doslova obliecť podľa ročného obdobia alebo priania zákazníka.

Modulárny je tiež dojazd vozidla. Inovatívna architektúra umožňuje voliť počet batérií a tým aj dojazd, a to od 100 do 500 km. Centoventi tak ponúkne ideálny dojazd pre cesty po meste aj víkendové výlety k moru či na hory.

Klaus Busse, riaditeľ dizajnu skupiny FCA pre región EMEA dodal: „Úspech Centoventi odráža skvelú spoluprácu medzi dizajnérmi Centro Stile Fiat a našimi inžiniermi pri realizácii vízie generálneho riaditeľa tejto značky. Získanie tohto ocenenia je pre celý tím neuveriteľnou poctou, najmä od poroty, akou je CDN, ktorú tvoria medzinárodne uznávaní riaditelia dizajnu. Ide o skupinu odborníkov, ktorí žijú v prítomnosti, ale hodnotia z pohľadu budúcnosti, ku ktorej sami prispievajú.“

Od roku 1999 je Car Design News (CDN) hlavným zdrojom pre dizajnérov automobilov po celom svete a poskytuje neoceniteľné informácie, rady a postrehy študentom aj riaditeľom dizajnu. Každoročne majú internetové stránky Car Design News 500 000 unikátnych užívateľov. Autorita tohto webu vychádza zo siete autorov a analytikov v odbore, z ktorých mnohí prispievajú aj do každoročnej publikácie Car Design Review, ktorá zhromažďuje trendy dizajnu a mobility, odborné komentáre a budúce odhady pre medzinárodnú dizajnérsku komunitu. Medzi ďalšie aktivity CDN patrí každoročné vyhlásenie víťazov v dvoch kategóriách „Best Production Car“ a „Best Concept Car“, ktorému predchádza vydanie almanachu Car Design Review, ktorý je zasielaný 1200 hlavným osobnostiam sveta automobilového dizajnu. 

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama