3. novembra 2016: kultový roadster značky Fiat oslavuje 50 rokov. Cez desaťročia prešiel s rovnakou eleganciou a osobitosťou, aby ju dnes ponúkol novej generácii zákazníkov. V roku 1966 bol Fiat 124 Spider stelesnením kalifornského sna, a tak neprekvapí, že jeho nová generácia sa svetu predstavila v roku 2015 práve na autosalóne v Los Angeles. Vozidlo má opäť nadčasovosť svojho predchodcu, zostáva verné svojej podstate a je pripravené okúzliť novú generáciu záujemcov.
„Turínsky autosalón v znamení optimizmu“ tak znel veľmi pozitívny podtitul 48. ročníka výstavy konajúcej sa v halách Torino Esposizioni v roku 1966. Autosalón prilákal návštevníkov z celého sveta ohromujúcou expozíciou plnou svetiel a farieb. Lesklý lak vozidiel odrážal jasné neónové svetlo, ktoré celý efekt ešte znásobovalo: boli 60. roky a vlna nadšenia sa valila celým Talianskom. Finančná kríza prebiehajúca v rokoch 1964 až 1965 sa blížila k svojmu koncu a výroba automobilov sa v roku 1966 zvýšila o 8%. Na začiatku tohto desaťročia bolo do obnovy a rozvoja tovární investovaných 650 miliárd lír, a to s jediným cieľom, využiť novú vlnu rozmachu. Okrem vytvárania nových pracovných miest boli automobily jedným z ukazovateľov blahobytu krajiny a úrovne jej civilizovanosti. Zatiaľ čo túžba vlastniť vozidlo bola stále bežnejšia, naďalej pretrvával aj konzervatívny pohľad, ktorý videl v automobiloch iba pominuteľný luxus. Táto predstava bola samozrejme mylná. Dnes môžeme prehlásiť, že automobil prispel k vytvoreniu jednoty národy vďaka skráteniu vzdialeností, propagoval cestovanie a podporil vzájomné porozumenie. To môže byť vnímané ako jedna z výhod, ale faktom zostáva, že dopravný prostriedok bol a je aj pracovným nástrojom, vizitkou majiteľa a samozrejme aj odrazovým mostíkom jeho ctižiadosti.
Expozícia Fiatu vynikala svojou veľkosťou a vo výstavnej hale naplnenej 515 vystavovateľmi z 13 krajín sveta bola úplne neprehliadnuteľná. Predstavený tu bol mimoriadne komplexný rad, ktorý bol schopný uspokojiť najrozmanitejšie chute a potreby. Zdobili ju tiež tri nové modely. Návštevníci mohli obdivovať Fiat Dino, ktorého výroba v tej dobe práve začínala a tiež modely doplňujúce už známy rad 124. Fiat 124 bol veľmi inovatívny automobil s originálnym štýlom, novou koncepciou priestoru, dômyselnou technikou a špičkovou bezpečnosťou. Fiat 124 bol výsledkom záväzku značky Fiat k tomu, aby jej vozidlá boli cenovo dostupné, rýchle a schopné odviezť päť osôb a ich batožinu v pohodlí a štýlovo.
Na turínskom autosalóne v roku 1966 bola predstavená napríklad verzia kombi Fiat 124 Familiare. 3. novembra sa však návštevníkom vryl do pamäti iný model, a síce Fiat 124 Sport Spider. Toto vozidlo bolo vrcholom vývoja v napínavom segmente vzrušujúcich, ale cenovo dostupných kabrioletov, ktorý Fiat vynašiel už koncom vojny.
Jednalo sa o modely 1100 Spider z roku 1954, 1200 a dvojvačkový 1500 Bialbero z roku 1958 alebo 1500 S a 1600 S z roku 1961. Fiat 124 Sport Spider bol navrhnutý pre motoristov hľadajúcich brilantný výkon za rozumnú cenu: bolo to športové vozidlo so širokým záberom. Tlač o ňom hovorila v superlatívoch, nie ako o obyčajnom vozidle. Hovorilo sa o ňom, ako o niečom veľmi modernom. Potreba mobility bola v tomto prípade uspokojená produktom, ktorý bol ohromujúci, mal presvedčivý a osobitý štýl, vzrušujúci výkon, inovatívnu techniku, a to všetko za rozumnú cenu. Model 124 Sport Spider predstavoval evolúciu sedanu 124, bol ale aj originálnym športovým vozidlom, do ktorého sa každý okamžite zamiloval. Dizajn vozidla navrhol Pininfarina, dlhoročný partner značky a rešpektovaný pojem vo svetovom automobilovom návrhárstve.
S Fiatom 124 Sport Spider sa v roku 1966 zrodila automobilová legenda
Model využíval veľkú časť mechaniky sedanu Fiat 124, ale od začiatku dostal mnoho športových rysov. Meno Pininfarina bolo samo o sebe zárukou skvelého dizajnu aj elegancie interiéru, ale Fiat 124 Spider sa vyznačoval aj vysokou kvalitou celkového spracovania, príslušenstva či farieb. Vozidlo bolo 3,97 metra dlhé a štýl jeho exteriéru bol moderný, nie ale extravagantný a disponoval skvelými proporciami. Elegantné boky sa zvyšovali k zadným blatníkom, ktoré štylisticky korešpondovali s tými prednými. Predná časť bola nízka a kompaktná a disponovala zapustenými svetlometmi. Vstup vzduchu mal originálny šesťuholníkový tvar, nárazníky boli ostrejšie rezané a oddelené od blatníkov. Zadná časť bola charakteristická dvoma šikmými rebrami, ktoré vytvárali konkávnu líniu nadväzujúcu na profil veka batožinového priestoru. Stručne povedané, Fiat 124 Spider vyjadroval špičkový štýl a proporcie svojej doby. V expozícii značky Fiat v novembri 1966 vedľa neho pózovali dve víťazky súťaže krásy a herečka Marisa Solinas. Vozidlo malo zadné okno Vinilite, dve bočné okná sa potom sťahovali pri sklopení strechy. Veľká presklená plocha pochopiteľne zaručovala skvelý výhľad všetkými smermi. Výborná bola tiež aerodynamika, a to nielen v mestskej prevádzke, ale aj pri diaľničných rýchlostiach. Tvar okien a čelného okna, ako aj detaily na kľučkách, svetlometoch, sedadlách či farby, to všetko bolo výsledkom veľmi starostlivého výskumu zameraného na praktickosť a eleganciu. Interiéry boli veľmi starostlivo spracované a vybavené anatomickými sedadlami, drevenými doplnkami a kompletne vybaveným panelom s kontrolnými ukazovateľmi: rýchlomerom, elektronickým ukazovateľom tlaku oleja, ukazovateľom teploty chladiacej kvapaliny a elektronickým tachometrom.
Verzia Spider tiež mala pohon zadných kolies a bola osadená motorom 124AC.000. Jednalo sa o radový štvorvalec s vŕtaním 80 mm a zdvihom 71.5 mm a zdvihovým objemom 1438 cm3. Motor bol brilantný tiež preto, že mal dva vačkové hriadele a ventily usporiadané do V. Vďaka výkonu 90 k pri 6500 ot./min poskytoval vozidlu maximálnu rýchlosť 170 km/h. K jeho ďalším typickým rysom patrili dvojitý stojatý karburátor alebo dvojitý olejový systém zaručujúci lepšie mazanie a väčšiu životnosť. Niektoré ďalšie prvky potom vozidlo radili medzi prémiové športové vozidlá: päťstupňová prevodovka v štandarde, radiálne pneumatiky a športový dvojramenný volant. Ten bol neskôr prepojený s prevodovkou riadenia s dvojdielnym stĺpikom volantu pre lepšiu ovládateľnosť. Elegantný štýl, skvelý výkon motora, stabilita a bezpečnosť – štyri kotúčové brzdy s podtlakovým posilňovačom a panhardska tyč pre lepšiu stabilitu v zákrutách – viedli k predajnému úspechu už od prvých mesiacov predaja. Model 124 Spider sa predával za 1 550 000 lír, teda približne o pol milióna drahšie ako sedan. Zliatinové kolesá Cromodora a hard top boli za príplatok 65 000 lír. Do roku 1969 bolo vyrobených približne 25 000 vozidiel prvej série.
Niekoľko úprav pre americký sen a premiéra druhej generácie
V roku 1966 spievali Taliani cover verziu piesne The Mamas and Papas a prežívali sen o úteku od šedivej oblohy zimných dní k slobode a slnku Kalifornie.
Medzitým značka Fiat na základe skvelej odozvy na trhu pracovala na modeli, ktorý chcela predstaviť na americkom trhu v roku 1968. Americkí zákazníci si okamžite zamilovali proporcie modelu Spider aj jeho jednoduchý taliansky štýl a nepriepustnú skladaciu strechu, ktorú bolo možné rýchlo a veľmi ľahko sklopiť priamo z miesta vodiča. Druhá generácia bola predstavená v októbri 1969, opäť na autosalóne v Turíne, ako súčasť modernizácie celého radu. Zachovaný bol pohon zadných kolies aj typický športový pocit z jazdy, a to bez ohľadu na to, že v tom čase sa na výstave predstavil rad nových vozidiel s pohonom predných kolies.
Vozidlo mohlo byť vybavené tradičným motorom o objeme 1.4 l alebo novým motorom o objeme 1.6 l. Objemnejší agregát bol tiež štvorvalcovej konštrukcie a disponoval ventilovým rozvodom DOHC a dvojitým stojatým karburátorom. Zdvihový objem 1608 cm3 priniesol samozrejme vyšší výkon aj celkovo lepšie jazdné vlastnosti. Výkon 110 k dokázal vozidlu dodať najvyššiu rýchlosť až 180 km/h. Brzdový systém bol dvojokruhový, nezávislý. Z hľadiska vzhľadu sa vozidlo vyznačovalo novou maskou chladiča. Najväčším rozdielom bola dvojica hrbov na kapote, ktoré boli nevyhnutné vzhľadom k väčšiemu agregátu. Zadné koncové svetlá boli prepracované a pribudlo k nim svetlo spiatočky. Štandardnú výbavu dopĺňali radiálne pneumatiky a nepriepustná strecha. V rámci voliteľnej výbavy bolo možné objednať hard top a zliatinové kolesá. V októbri 1969 Lucio Battisti prišiel s piesňou „Mi ritorno in mente“ (Pamätám si ťa krásnu, možno ešte viac, než kedy predtým). Nebola síce venovaná Fiatu 124 Spider, ale dokonale sa pre neho hodila. Roadster sa síce vyvinul, ale zostal verný sám sebe, elegantnému designu od Pininfariny a bol ešte úspešnejší: v rokoch 1969 až 1972 bolo vyrobených okolo 27 000 vozidiel.
Iskrivé sedemdesiate roky privítali tretiu generáciu
Sedemdesiate roky boli obdobím veľkých kultúrnych a spoločenských zmien. Boli to roky slobody, prehreškov, nepokojov a inovácií. Nové kultúrne problémy, ktoré sú aktuálne dodnes sa objavili vtedy prvýkrát, napríklad spoločenská funkcia výchovy, vzťah medzi školou a zamestnaním a kreatívna komunikácia. Ďalším z výdobytkov tej doby bol aj politický extrémizmus. Automobilovým priemyslom lomcovala stagnácia spôsobená ropnou krízou a politickými nepokojmi, to všetko ovplyvňovalo efektivitu výroby a brzdilo hospodárske oživenie. Rad Fiat 124 bol napriek tomu úplne prepracovaný a zavedený bol aj rad mechanických a štylistických vylepšení, to všetko s cieľom zlepšiť výkon, pohodlie a eleganciu. Od začiatku bol navrhovaný ako globálny produkt a predstavoval zlom vo vývoji značky Fiat, predovšetkým, čo sa týka stredne veľkých motorov. Začiatok roka 1970 bol zlomovým okamihom úspechu. Fiat predstavil novú generáciu spideru v roku 1972. Štýl bol v zásade rovnaký, vykonané však boli drobné vylepšenia, napríklad na prístrojovom paneli a paneli s kontrolnými ukazovateľmi, kde chróm nahradil čierny odtieň a novo sa objavili hodiny. Najpodstatnejšie zmeny sa týkali motorizácií, pretože Fiat 124 Spider dostal motory 1600 a 1800 z radu Fiat 132. Jednalo sa o radové štvorvalce s ventilovým rozvodom DOHC a dvojitým karburátorom Weber 34 DMS alebo Solex C34 EIES 5. Zdvihový objem bol 1592 cm3 u motora 1600 a 1756 cm3 v prípade motora 1800. Výkonové parametre boli 108 a 118 k a najvyššia rýchlosť dosahovala 180, respektíve 185 km/h.
Fiat 124 Sport Spider bol úspešný vďaka svojej nadčasovosti a neobyčajnému potešeniu z jazdy, a to napriek sociálnym nepokojom danej doby, ktoré negatívne ovplyvnili rad nových modelov.
Rok 1972 sa zapísal do dejín mnohými športovými úspechmi. Eddy Merckx, ktorý si vyslúžil prezývku Kanibal, zvíťazil v Tour de France a Giro d’Italia, okrem pretekov Miláno-Sanremo a rýchlostného rekordu. Mark Spitz stanovil nový svetový rekord vo všetkých siedmich súťažiach, ktorých sa zúčastnil počas olympiády v Mníchove. Taliani Mennea a Thoen si urobili meno v lyžovaní vďaka rekordu na 100 metrov a víťazstvu vo svetovom majstrovstve alpského lyžovania. Fiat 124 Abarth Rally pre preteky v skupine 4 sa predstavil v rovnakom roku ako cestná verzia. V porovnaní so štandardným produkčným modelom ťažil Fiat 124 Abarth Rally Gr.4 z oveľa výkonnejšieho motora, laminátovej strechy a kapoty, hliníkových dverí a významného zníženia hmotnosti. Vozidlo odladené pretekárskym tímom Abarth sa predstavilo v sezóne 1972 a pretekalo až do roku 1975.
Výroba modelu 124 Sport Spider pokračovala od júna 1974 až do roku 1982 pre americký trh, kde bolo vozidlo naďalej úspešné. Štýl zostával bez zmien. Zmeny sa týkali len nových, energiu pohlcujúcich nárazníkov v súlade s požiadavkami amerických bezpečnostných noriem a tiež zavedenia dvojlitrového motora s výkonom 87 k od roku 1978. V roku 1981 Pininfarina na ženevskom autosalóne predstavil nový model nazvaný Spider Europa. Vzhľad bol v podstate rovnaký a zmeny sa týkali predovšetkým bezpečnosti a komfortu. Pod kapotou sa nachádzal dvojvačkový štvorvalcový motor s objemom 1995 cm3, ktorý poskytoval výkon 105 k. Ovládateľnosť bola vynikajúca a rovnako tak aj spotreba paliva. Posledný vývojový krok prišiel v roku 1983 s motorom Volumex o výkone 136 k a s objemovým turbodúchadlom. Motor bol navrhnutý predovšetkým pre americký trh a prispel k ďalšiemu úspechu modelu. Na svete bolo predaných vyše 200 000 vozidiel, pričom 75 % z nich smerovalo do USA.
Nový 124 Spider mieri na cesty celého sveta
Spojené štáty boli pre Fiat 124 Sport Spider vždy cieľovým trhom. Nie je preto náhoda, že nový Fiat 124 Spider sa predstavil v vlani práve tu, na autosalóne v Los Angeles. Nasledoval tradíciu svojho legendárneho predchodcu a je dokonale pripravený fascinovať novú generáciu zákazníkov svojím talianskym štýlom a výkonom. Fiat 124 Spider prináša originálny zážitok, ktorý môžu poskytnúť iba roadstery. Vzrušenie, technológie a bezpečnosť zabalené do talianskej elegancie sa po 50 rokoch vrátili.
Dizajnéri štylistického centra Fiat vytvorili automobil, ktorý predstavuje nový pohľad na klasickú krásu predchodcu bez straty jeho skutočnej podstaty. Predná časť je výrazná, bez toho aby bola agresívna a dopĺňajú ju dva výstupky na kapote, ktoré prezrádzajú výkon motora. Boky sa môžu pochváliť proporciami ozajstného športového vozidla s pozdĺžne umiestneným motorom, pohonom zadných kolies a priestorom pre cestujúcich posunutým pred zadné kolesá. Vozidlo doslova vzdáva hold minulosti, a pritom sa pozerá do perspektívnej budúcnosti.
Jeho tvar bol inšpirovaný pôvodným Spiderom z roku 1966, ktorý je všeobecne považovaný za jedno z najkrajších vozidiel značky Fiat. Pôvodné tvary však dostali modernú podobu. Fiat 124 Spider má nadčasové štíhle línie, atraktívne a súčasne klasické boky, nízke ťažisko, priestor pre cestujúcich posunutý čo najviac dozadu a dlhú kapotu ako skutočné športové vozidlo. Na históriu odkazujú tiež horná šesťuholníková mriežka chladiča aj samotný vzor mriežky, prelisy na kapote a ostro rezané vodorovné zadné koncové svetlá. Samotná mriežka v tvare včelieho plástu športový vzhľad legendárneho spideru ešte umocňuje.
Zadnú časť modelu 124 Spider definujú dva hlavné prvky: zadné blatníky v tvare chvosta lastovičky a ostro rezané vodorovné koncové svetlá. Oba tieto prvky pritom pochádzajú z pôvodného modelu 124 Spider. Zadné blatníky sú vytvarované tak, že ich horná plocha padá smerom k veku batožinového priestoru, čo pri pohľade zozadu vytvára veľmi osobitý vzhľad v tvare písmena V. Interiéry boli navrhnuté s dôrazom na maximálny komfort cestujúcich a sú charakteristické na dotyk mäkkými materiálmi. Pre zvýraznenie pôžitku z jazdy bol kladený dôraz na ergonómiu, zvlášť v prípade hlavných ovládacích prvkov, teda volantu, pedálov a radiacej páky.
Fiat 124 Spider je vybavený spoľahlivým a osvedčeným zážihovým prepĺňaným štvorvalcom 1.4 MultiAir Turbo. Ten sa môže pochváliť najvyšším výkonom 140 k (103 kW) a najvyšším krútiacim momentom 240 Nm. Základná charakteristika motora zostala v podstate bezo zmeny. Jedná sa o radový štvorvalec s hliníkovou hlavou valcov, vŕtaním 72 mm, zdvihom 84 mm a celkovým zdvihovým objemom 1368 cm3. Fiat 124 Spider dosahuje najvyššej rýchlosti 215 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 7,5 sekundy. Vynikajúcej dynamiky vozidla bolo dosiahnuté aj vďaka pohonu zadných kolies a extrémne dobrému rozloženiu hmotnosti na nápravy, ako aj nízkemu ťažisku. Fiat 124 Spider je k dispozícii s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou pre hladké a priame radenie alebo automatickým prevodovým ústrojenstvom. Zavesenie kolies a riadenie boli navrhnuté pre vynikajúcu jazdnú dynamiku. Lichobežníkové zavesenie predných kolies Fiatu 124 Spider je tvorené dvoma priečnymi ramenami, vzadu je potom použitá viacprvková náprava, ktorá zlepšuje ovládateľnosť pri prejazde zákrutou. Vďaka použitiu elektrického posilňovača riadenia s dvojitým pastorkom je riadenie modelu 124 Spider ľahké, má skvelú odozvu a dobre filtruje otrasy od cesty.
Na počesť oživenia nového modelu predstavila značka na nedávnom parížskom autosalóne limitovanú 124kusovú špeciálnu sériu 124 Spider America. Model je koncipovaný tak, aby vzdal hold menu, ktoré vzniklo v 80. rokoch pre oslavu 50. výročia štúdia Pininfarina. Nie je náhodou, že táto špeciálna séria využíva rovnaký bronzový odtieň karosérie ako predchodca. Kryty vonkajších spätných zrkadiel sú v striebornom odtieni a interiér je čalúnený kožou v odtieni Tobacco. Na želanie možno nový Fiat 124 Spider America dodať so 17palcovými zliatinovými kolesami s historickým dizajnom a nosičom batožiny na veku kufra. Tieto dva doplnky vyvinul Mopar pre zdôraznenie celkového historického nádychu vozidla. Fiat 124 America Spider zahŕňa výročný štítok s poradovým číslom (124 pre taliansky trh, k dispozícii od konca roka) a špeciálne logo na maske chladiča. U tohto modelu sa vo svetovej premiére predstavuje šesťstupňová automatická sekvenčná prevodovka. Vozidlo bude možné objednávať od prvého štvrťroka 2017.
1966 až 2016: päťdesiat rokov legendárneho modelu, ktorý nadväzuje na tradíciu štýlom aj konštrukčnou kvalitou a pripomína úspešnú minulosť. Zrodil sa pre novú generáciu a dosiahnutie nových cieľov: veľa šťastia k narodeninám Fiat 124 Spider.
Zdroj: Fiat