/
/
/
Alfa Romeo sa vracia do formuly 1

Alfa Romeo sa vracia do formuly 1

Reklama

  • Alfa Romeo sa vracia do pretekov formuly 1 po viac ako 30 rokoch.
  • Alfa Romeo a tím Sauber F1 Team uzavreli viacročnú dohodu a partnerstvo zahŕňajúce strategickú, obchodnú a technologickú spoluprácu.
  • Oficiálny názov tímu bude Alfa Romeo Sauber F1 Team.

Prestížna talianska značka vlastnená skupinou Fiat Chrysler Automobiles (FCA) dnes podpísala viacročnú dohodu o technickom a obchodnom partnerstve so švajčiarskym tímom Sauber F1 pre účasť v majstrovstvách sveta formuly 1 v sezóne 2018.

Monoposty budú mať osobité farby a logo značky Alfa Romeo, a budú vybavené pohonnými jednotkami Ferrari 2018.

Rozsah dohody zahŕňa strategickú, obchodnú a technologickú spoluprácu vo všetkých oblastiach vývoja vrátane prístupu k inžinierskemu know-how a odborným znalostiam technického oddelenia Alfy Romeo. Toto partnerstvo ponúkne obom organizáciám ďalšie príležitosti tak vo formule 1, ako aj celom automobilovom odvetví.

Oficiálny názov tímu bude Alfa Romeo Sauber F1 Team.

Sergio Marchionne, generálny riaditeľ FCA, povedal: „Táto dohoda s tímom Sauber F1 je významným krokom pri pretváraní značky Alfa Romeo, ktorá sa vracia do formuly 1 po viac ako 30 rokoch. Alfa Romeo, ktorá pomáhala utvárať bohatú históriu tohto športu sa tak pripojí k ďalším významným automobilovým výrobcom zúčastňujúcim sa majstrovstiev sveta formuly 1. Samotná značka bude ťažiť zo zdieľania technológií a strategického know-how s tímom Sauber F1, ktorý má v danom odvetví nesporné skúsenosti. Inžinieri a technici Alfy Romeo, ktorí preukázali svoje schopnosti na novo uvedených modeloch Giulia a Stelvio, budú mať príležitosť sprístupniť svoje znalosti tímu Sauber F1. A nakoniec, fanúšikovia budú mať opäť príležitosť podporiť automobilku, ktorá je odhodlaná začať písať novú vzrušujúcu kapitolu svojej jedinečnej legendárnej športovej histórie.“

Pascal Picci, riaditeľ Sauber Holding AG, poznamenal: „Sme veľmi potešení, že môžeme v tíme Sauber F1 privítať Alfu Romeo. Alfa Romeo má dlhú históriu úspechov v pretekoch Grand Prix a sme veľmi hrdí na to, že sa táto medzinárodne uznávaná spoločnosť rozhodla pri svojom návrate do vrcholnej disciplíny motoristického športu spolupracovať práve s nami. Úzka spolupráca s výrobcom automobilov je pre Sauber F1 skvelou príležitosťou k ďalšiemu rozvoju technologických a inžinierskych projektov. Sme presvedčení, že spolu môžeme priniesť tímu Alfa Romeo Sauber F1 veľký úspech a tešíme sa na dlhé a úspešné partnerstvo.“

Návrat Alfy Romeo, jedného z hlavných protagonistov histórie formuly 1 významne prispeje k atraktivite a budúcemu rozvoju tohto športu. Alfa Romeo prináša technologické know-how a veľkú fanúšikovskú základňu, zatiaľ čo účasť v šampionáte jej ponúka ďalšie výhody, napríklad v oblasti transferu technológií a bezpečnosti cestnej premávky.

Alfa Romeo je celosvetovo známa vďaka svojmu pretekárskemu dedičstvu a technickej výnimočnosti. Nespochybniteľný víťaz predvojnovej Grand Prix (v roku 1925 dominoval model GP Tipo 2 prvým majstrovstvám sveta) sa pretekov formuly 1 zúčastňoval v rokoch 1950 až 1988, a to ako konštruktér aj dodávateľ motorov. Ihneď po svojom debute získala Alfa Romeo v rokoch 1950 a 1951 titul majstra sveta v hodnotení jazdcov: Nino Farina a Juan Manuel Fangio. V rokoch 1961 až 1979 sa Alfa Romeo zúčastňovala majstrovstiev sveta ako dodávateľ motorov pre rôzne tímy F1. Po svojom návrate v roku 1979 v úlohe konštruktéra zaznamenala Alfa Romeo najlepšieho výsledku v roku 1983, kedy obsadila šieste miesto medzi konštruktérmi. Viac ako 30 rokov po svojom odchode zo šampionátu F1 (1985) sa značka vracia s jasným zámerom, a síce predviesť svoj ohromný potenciál.

O Alfe Romeo a FCA

Alfa Romeo je historickou značkou skupiny FCA. Od svojho založenia v Miláne v roku 1910 Alfa Romeo navrhla a vytvorila niekoľko najštýlovejších a najexkluzívnejších vozidiel automobilovej histórie. Táto tradícia dodnes žije, pretože Alfa Romeo naďalej zaujíma pri návrhu vozidiel úplne jedinečný a inovatívny prístup. V každom modeli Alfy Romeo sa snúbia vyspelé technológie a vášeň, čo vedie k vzniku skutočného umeleckého diela. Úplné oživenie ducha Alfy Romeo a maximalizácia jej celkovej príťažlivosti je jednou z priorít skupiny FCA. Na základe jasnej a dobre definovanej stratégie píše Alfa Romeo novú kapitolu svojej viac ako storočnej histórie, čo predstavuje mimoriadnu príležitosť pre realizáciu plného potenciálu značky. Dnes je Alfa Romeo skutočnou prehliadkou najlepších zdrojov, talentov a technologického know-how skupiny. Alfa Romeo víťazí nad srdcami novej generácie a získava svoje skutočné postavenie, a síce jednej z najžiadanejších prémiových značiek na svete. Je opäť jedným z popredných symbolov talianskeho inžinierstva a štýlu a je ikonou talianskej technologickej dokonalosti a tvorivého ducha.

Skupina FCA navrhuje, konštruuje, vyrába a predáva vozidlá a súvisiace súčasti a služby, komponenty a výrobné systémy po celom svete prostredníctvom 162 výrobných závodov, 87 výskumných a vývojových centier a predajcov alebo distribútorov vo viac ako 150 krajinách sveta. Okrem značky Alfa Romeo patria do jej portfólia značky Abarth, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, RAM, Maserati a Mopar, značka zameraná na diely a služby. K podnikom skupiny patria tiež Comau (výrobné systémy), Magneti Marelli (komponenty) a Teksid (oceľ a odliatky). FCA je zapísaná na newyorskej burze cenných papierov pod značkou FCAU a v Mercato Telematico Azionario pod značkou FCA.​​​​​​​

O Sauber Motorsport

Spoločnosť založil Peter Sauber v roku 1970. Jeho prvé pretekárske vozidlo vznikalo v pivnici rodného domu. Pretekársky tím postupne rástol a koncom 80. rokov sa tešil z prvých významných medzinárodných úspechov. Ako partner tímu Mercedes slávil Sauber v roku 1989 víťazstvo v pretekoch Le Mans. V rokoch 1989 a 1990 potom titul Majstra sveta v pohári jazdcov aj konštruktérov. V roku 1993 vstúpil Sauber do formuly 1. Ako nezávislý tím zaznamenal v roku 2001 štvrté miesto v hodnotení tímov a v spolupráci s BMW v roku 2008 dosiahol tretieho miesta v pohári konštruktérov. Rok 2012 bol pre tím Sauber F1 výnimočný, na stupňoch víťazov stál celkom štyrikrát, získal 126 bodov a obsadil šieste miesto v pohári konštruktérov. 11. október 2012 sa stal míľnikom v histórii tímu Sauber. V tento deň Sauber odstúpil z pozície vedúceho tímu a svoje žezlo odovzdal Monishe Kaltenborn. V rokoch 1993 až 2016 sa tím zúčastnil 424 pretekov Grand Prix formuly 1. V roku 2017 tím Sauber F1 oslávil ďalší míľnik: 25 sezónu vo formule 1. Štvrtý najstarší tím formuly 1 začína novú éru s novým majiteľom, spoločnosťou Longbow Finance S.A. V roku 2017 bol novým výkonným riaditeľom a CEO Sauber Motorsport AG, ako aj vedúcim tímu Sauber F1 menovaný Frédéric Vasseur. Tím Sauber má sídlo v Hinwile v provincii Zurich. Moderná továreň zahŕňa výrobné priestory a kancelárie na rozlohe 15 600 metrov štvorcových a pochváliť sa môže aj jedným z najpokročilejších aerodynamických tunelov v celom svete F1.

Zdroj: Alfa Romeo

Prečítať celý text

Reklama