6.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
Reklama

Zvýšenie výroby novej Fiesty ST

Odporúčame

1. augusta 2013 – Spoločnosť Ford Motor Company dostala na novú Fiestu ST za prvých šesť mesiacov predaja v Európe dvakrát viac objednávok, než očakávala, v dôsledku čoho zvyšuje výrobu tohto odborníkmi nadšene prijatého výkonného hatchbacku. Nová Fiesta ST si od marca, teda od svojho uvedenia na trh, pripísala na konto už takmer 10 000 objednávok. Na tento nečakaný dopyt spoločnosť Ford reaguje zvýšením výroby vo svojom montážnom závode v nemeckom Kolíne nad Rýnom o 15 percent na 60 vozidiel za deň.

Najväčší dopyt po novej Fieste ST bol zaznamenaný v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, kde si zákazníci kúpili 56 percent všetkých vozidiel, ktoré sa doteraz v Európe predali. Ďalej nasleduje Nemecko a Švajčiarsko; v týchto troch krajinách bolo predaných 87 percent z celého počtu vozidiel vyrobených pre európskych zákazníkov. V 45 percentách objednávok na novú Fiestu ST bola špecifikovaná unikátna farba karosérie Molten Orange alebo Spirit Blue a 56 percent zákazníkov si zvolilo vyššiu výbavu ST2. Fiesta ST vyvolala medzi zákazníkmi aj odborníkmi výnimočnú odozvu, okamžite sa stala hitom a objednávky sa začali priam sypať,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre marketing, predaj a služby. Snažíme sa čo najviac posilniť výrobu, aby sme uspokojili dopyt.

063
© Ford

Nová Fiesta ST si v európskych motoristických médiách vyslúžila nadšené recenzie: V programe Top Gear, vysielanom na britskej stanici BBC, označili Fiestu ST za víťaza testu v skupine výkonných hatchbackov pred konkurentmi ako Peugeot 208 GTi a Renaultsport Clio, pričom zaznelo: „Na Fieste ST je všetko, riadenie, ovládateľnosť, ochota reagovať,  jedinečné. Renomovaný motoristický novinár a moderátor Jeremy Clarkson povedal: „Úprimne, už dosť dávno som nejazdil v takom prekvapujúcom a sympatickom aute, ako je toto. Nemecký magazín Auto Bild postavil Fiestu ST pred Seat Ibiza Cupra s vyjadrením: „neprehliadnuteľná, jednoduchá, cenovo dostupná, alebo ak chcete, drzá a skutočne rýchla, keď treba. Francúzsky Motorsport vyhlásil Fiestu ST za víťaza v porovnávacom teste s vozidlami Abarth Punto Evo Supersport, Peugeot 208 GTi a Renaultsport Clio, pričom uviedol: „Pravé GTI si musí zachovať dušu dieťaťa, musí ostať hravé a živé, ale zároveň musí byť precízne ovládateľné. Fiesta ST všetky tieto kvality má.

Oddelenie vývoja jazdných vlastností, ktoré na začiatku tohto roka dokončilo vývoj modelu Ford Fiesta ST, získalo titul „Dynamics Team of the Year“ v rámci udeľovania medzinárodných cien za jazdné vlastnosti vozidiel za rok 2013 a odborník na jazdné vlastnosti David Put zo skupiny Ford Team RS získal titul „Dynamicist of the Year“. Nová Fiesta ST ponúka športovo vyladené riadenie, zavesenie kolies, brzdy a vylepšený systém smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control (eTVC), ako aj technológiu Ford MyKey, systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance a športové sedadlá Recaro. S 1,6-litrovým zážihovým motorom EcoBoost dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy. Dosahuje výkon 134 kW/182 k a krútiaci moment 240 Nm pri priemernej spotrebe len 5,9 l/100 km a emisiách CO2 na úrovni 138 g/km.*

Úspech novej Fiesty ST prišiel len krátko po úspechu modelu Focus ST, ktorý bol uvedený na trh v lete 2012. Focus ST, poháňaný 250-koňovým (184 kW) 2,0-litrovým motorom EcoBoost, bol v Európe s počtom 4 000 predaných kusov v prvom polroku 2013 bestsellerom medzi výkonnými hatchbackmi.

*Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú merané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 v znení neskorších predpisov. Hodnoty v MPG taktiež zodpovedajú tomuto európskemu jazdnému cyklu a uvádzajú sa v britských galónoch. Výsledky sa môžu líšiť od hodnôt spotreby paliva dosahovaných v iných častiach sveta kvôli odlišným jazdným cyklom a predpisom platným v konkrétnych krajinách.

Zdroj: Ford

Reklama