6.9 C
Bratislava
utorok, 5 marca, 2024
Reklama

Značka Jeep® rozširuje svoju ponuku elektrifikovaných vozidiel v Európe o nové hybridné verzie Compass a Renegade

Odporúčame

 • Nové hybridné verzie Jeep® Renegade a Compass ponúkajú zákazníkom nový vstupný bod do elektrifikovaného radu Jeep.
 • Nové modely nadväzujú na úspešné predstavenie radu plug-in hybrid Jeep 4xe.
 • Nová hybridná pohonná jednotka je tvorená štvorvalcovým 1,5-litrovým zážihovým preplňovaným motorom s výkonom 130 koní a maximálnym krútiacim momentom 240 Nm a 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.
 • Hybridná technológia integruje elektromotor s výkonom 15 kW a krútiacim momentom 55 Nm (135 Nm na vstupe prevodovky), ktorý poháňa kolesá, aj keď je spaľovací motor vypnutý.
 • Pokročilý hybridný systém umožňuje plne elektrický pohon pri rozjazde, v nízkych rýchlostiach a pri parkovacích manévroch.
 • Nová pohonná jednotka prináša až o 15 % nižšiu spotrebu paliva a emisie CO2 ako predchádzajúce zážihové verzie.
 • Pokročilé technológie a asistenčné systémy vodiča ADAS zahŕňajú diaľničný asistent, ktorý umožňuje autonómne riadenie 2 úrovne (L2). Tento systém je ponúkaný pre Jeep Compass voliteľne.
 • Špeciálna edícia využíva udržateľné materiály a komponenty z recyklovaných plastov.
 • Od dnešného dňa je vozidlá možné objednávať v Taliansku, vo Francúzsku a v Nemecku. Predaj sa čoskoro rozšíri aj na ďalšie európske trhy.

 

Turín, 20. januára 2022 – Uvedenie týchto nových hybridných verzií poskytne zákazníkom nový vstupný bod do radu elektrifikovaných vozidiel Jeep. Nové modely sa pripájajú k úspešným plug-in-hybridným verziám 4xe, ktoré v súčasnosti predstavujú viac ako 25 percent celkového predaja značky Jeep v Európe. Na trhoch, akým je Francúzsko, dosiahli modely Jeep 4xe viac ako 50 percent celkového predaja, zatiaľ čo v Taliansku, teda na najväčšom trhu značky Jeep v Európe, bol Jeep vedúcou značkou v segmente LEV, vrátane elektrických batériových vozidiel a plug-in hybridov.

„Dnešné oznámenie stavia na úspechu nášho súčasného portfólia plug-in hybridných vozidiel 4xe a je ďalším krokom ku komplexnej elektrifikácii nášho produktového radu v Európe,“ povedala Antonella Bruno – vedúca značky Jeep pre Európu. „Jeep Compass a Renegade e-Hybrid ponúkajú vstupný bod do nášho elektrifikovaného portfólia a rozširujú našu predajnú dynamiku tým, že ponúkajú viac hybridných možností väčšej skupine európskych zákazníkov. Táto produktová expanzia bude pokračovať v lete tohto roku predstavením verzie 4xe úplne nového modelu Jeep Grand Cherokee.“

Nové hybridné elektrické možnosti

Nové modely prichádzajú s pokročilým hybridným systémom tvoreným novým 4-valcovým 1,5-litrovým zážihovým preplňovaným motorom z rodiny Global Small Engine, ktorý poskytuje výkon 130 koní a 240 Nm maximálneho krútiaceho momentu, a novou 7-stupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou 7HDT300.

Hnacie ústrojenstvo zahŕňa 48-voltový elektromotor s výkonom 15 kW (20 k) a krútiacim momentom 55 Nm – ekvivalent k 135 Nm na vstupe prevodovky –, ktorý dokáže poháňať kolesá, aj keď je spaľovací motor vypnutý. Nové verzie ponúkajú až o 15 percent nižšiu spotrebu paliva a emisie CO2ako predchádzajúce zážihové motorizácie.

Vďaka novej hybridnej technológii ponúkajú modely Jeep Renegade a Compass e-Hybrid novú alternatívu v segmente vozidiel s pohonom dvoch kolies. Zákazníci nemusia meniť svoje vodičské návyky a súčasne si užijú originálny zážitok z jazdy s hybridným vozidlom, ktoré pri rozjazde, v nízkych rýchlostiach a pri parkovaní dovoľuje rýdzo elektrický pohon.

Navrhnutý pre hybridný výkon

Nový štvorvalcový preplňovaný motor bol navrhnutý tak, aby sa čo najlepšie hodil na hybridné použitie, napríklad svojou optimálnou termodynamikou, a prinášal výraznú úsporu paliva. Agregát pracuje na základe Millerovho cyklu, ktorý zlepšuje tepelnú účinnosť a ponúka vysoký kompresný pomer (12,5:1). Pochváliť sa môže novou hlavou valcov s kompaktnou spaľovacou komorou, dvojitým variabilným časovaním ventilov a špeciálnymi sacími kanálmi „high-tumble“. Novinkou je aj vysokotlakové priame vstrekovanie paliva, ktoré pracuje s tlakom až 350 barov. Tento zážihový motor poskytuje výkon 130 koní, pričom maximálny krútiaci moment dosahuje 240 Nm. Motor zahŕňa aj remeňom poháňaný štartér-generátor, ktorý zaručuje rýchle a tiché reštartovanie spaľovacieho motora.

Brzdový systém nového Renegade a Compass e-Hybrid je takzvane inteligentný, čo znamená, že zahŕňa funkciu „automatického dobíjania“ na základe regeneratívneho brzdenia pre maximalizáciu rekuperácie kinetickej energie a zlepšenie účinnosti.

Evolúcia zážitku z jazdy

Vďaka novému hnaciemu ústrojenstvu poskytujú hybridné modely všestranný a uvoľnený zážitok z jazdy s rôznymi funkciami pre jazdu v elektrickom režime. Tie zahŕňajú:

 • Tichý rozjazd: vozidlo sa rozbieha bez nutnosti spustenia zážihového motora, a to prostredníctvom elektrickej energie v režime EV;
 • Rekuperácia energie: rekuperuje energiu, ktorá by inak bola zmarená pri spomaľovaní vozidla (e-Coasting) a pri brzdení (regeneratívne brzdenie);
 • Boost & Load Point Shift: „e-Boosting“ umožňuje zvýšenie krútiaceho momentu na kolesách vďaka elektromotoru, ktorý podporuje zážihový motor; navyše, využitím výhody (jazda alebo brzdenia) krútiaceho momentu dodávaného elektromotorom je možné optimalizovať prevádzkový bod zážihového motora;
 • Elektrická jazda: vozidlo môže ísť úplne ticho a s nulovými emisiami iba pomocou elektromotora, aj keď je zážihový motor vypnutý.

Nový Jeep Renegade a Compass e-Hybrid môžu ísť v rôznych podmienkach iba na elektrický pohon (s vypnutým zážihovým motorom). To je možné vďaka radu elektrických režimov známych ako „EV funkcie“, ktoré zahŕňajú:

 • e-Launch: rozjazd vozidla iba pomocou elektromotora pri rozjazde na začiatku jazdy alebo na semaforoch;
 • e-Creeping: elektromotor zaisťuje rozjazd, aký poznáme u vozidiel s automatickými prevodovkami, a to od 0 km/h do rýchlosti zodpovedajúcej voľnobežným otáčkam zážihového motora na prvý prevodový stupeň alebo na spiatočku (napríklad pri manévrovaní);
 • e-Queueing: vozidlo sa môže posúvať v dopravnej zápche v plne elektrickom režime;
 • e-Parking: zjednodušuje parkovacie manévre, ktoré je možné vykonávať iba pomocou elektrického pohonu, čo zaisťuje praktickosť a bezhlučnosť. 

Funkcie EV sú dostupné v závislosti na stave nabitia batérie a požadovanom výkone.

Špeciálna uvádzacia edícia „Upland“: konkrétny záväzok k udržateľnosti

Špeciálna edícia „Upland“ vznikla preto, aby zdôraznila pozornosť značky Jeep k životnému prostrediu a jej záväzok k udržateľnosti. Táto špeciálna edícia s jedinečnými estetickými detailmi, udržateľnými materiálmi a ekologickými farbami bude dostupná aj pre modely Renegade a Compass 4x Plug-in-Hybrid.

Nový model „Upland“ je okamžite rozpoznateľný podľa novej a exkluzívnej farby karosérie „Matter Azur“ a čiernej strechy (tiež s novými, viditeľnejšími a rozsiahlejšími štylistickými prvkami pre model Renegade), a tiež podľa lesklo čiernych 17“ (u modelu Renegade) a 18“ (pri modeli Compass) zliatinových kolies pre ešte výraznejší vzhľad. Jedinečný štýl exteriéru završuje nová bronzová úprava MetaKrome na otvoroch mriežky chladiča a zadnej ochrannej časti a tiež špecifický polep na kapote.

Interiér verzie „Upland“ sa vyznačuje rozsiahlym použitím recyklovaných materiálov, ktoré charakterizujú čalúnenie stropu, podlahové rohože s novým, špecifickým dizajnom, exkluzívne sedadlá SEAQUAL®, ktoré sú vyrobené z recyklovaného plastu pochádzajúceho z mora a disponujú športovým kontrastným prešívaním. Vzhľad dotvárajú logo Jeep na operadlách predných sedadiel s organickou vinylovou hornou časťou.

Výsledok je vysoko moderný a výrazný vďaka klasickému motívu Chevron na čiernom základe. Plasty pochádzajúce zo Stredozemného mora a nazbierané rybármi boli transformované na polyesterové vlákno SEAQUAL®, ktoré je možné využiť ako pravú tkaninu. Vo fáze tkania je priadza SEAQUAL® zmiešaná s ďalšími ekologickými vláknami, z ktorých všetky sú prírodné, recyklované alebo regenerované.

U modelu Renegade sú niektoré čierne plastové panely a komponenty interiéru vyrobené z recyklovaných materiálov, konkrétne z plastov pochádzajúcich zo svetlometov vozidiel. Kabína sa vyznačuje bronzovými lakovanými povrchmi MetaKrome. U modelu Compass sú obloženie dverí a palubná doska čalúnené materiálom získaným z recyklovaných plastov, zatiaľ čo bronzová povrchová úprava MetaKrome bola vyrobená prostredníctvom ekologických farieb a zvýrazňuje celý profil palubnej dosky.

Najvyspelejšia konektivita a bezpečnosť

Technológia modelov Renegade a Compass ponúka rôzne prevádzkové režimy, ktoré vodičom poskytujú komplexný zážitok z hybridnej jazdy. Hybridný systém je možné spravovať aj zo stránok Hybrid Pages, ktoré umožňujú sledovať akou mierou sa na pohone podieľa spaľovací a elektrický motor, a tiež zobraziť históriu jazdy na benzín alebo na elektrickú energiu. Prístrojový panel umožňuje sledovať všetky parametre hybridného systému a získať tak úplnú kontrolu nad jazdou.

Vozidlá sa môžu pochváliť až 8,4“ a 10,1“ (len u modelu Compass) systémami Uconnect NAV s dotykovou obrazovkou a komplexnou palubnou a diaľkovou konektivitou vrátane funkcií Apple CarPlay a Android Auto*.

Nové hybridné modely Renegade a Compass budú ponúkané so službami pripojenia vrátane predinštalovaného telematického zariadenia Uconnect™ Box, ktoré umožňuje prístup k službám Uconnect™, a radu funkcií, ku ktorým je možné pristupovať prostredníctvom rôznych prvkov, akými sú mobilná aplikácia My Uconnect, chytré hodinky, internetové stránky, tlačidlá na stropnej konzole a hlasový asistent (Amazon Alexa a Google Assistant).

Pomocou aplikácie „My Uconnect“ môžu zákazníci pristupovať k radu služieb pre rýchlu a jednoduchú správu stavu a údržby vozidla, diaľkové ovládanie zamykania a odomykania dverí, rozsvietenie svetiel, asistenciu a lokalizáciu vozidla.

Služby Uconnect™ zahŕňajú:

 • My Assistant: pre asistenciu v prípade núdze alebo potreby na základe geografickej lokalizácie;
 • My Remote: pre ovládanie vozidla na diaľku, kdekoľvek a kedykoľvek;
 • My Car: pre sledovanie stavu vozidla a starostlivosť o neho;
 • My Navigation: pre odoslanie cieľovej destinácie do navigácie vozidla priamo z mobilnej aplikácie My Uconnect, príjem aktuálnych informácií o doprave, počasí a rýchlostných radaroch, zobrazenie bodov záujmu a aktualizáciu máp bezdrôtovo (len u modelu Compass);
 • Voliteľnú službu My Wi-Fi: poskytuje hotspot vo vozidle, ku ktorému je možné súčasne pripojiť až osem elektronických zariadení a aktivuje „hlasovú službu Alexa“ (len Compass);
 • Voliteľnú službu My Alert: zákazníci dostanú upozornenie, podporu a okamžitú pomoc v prípade krádeže.

Po zakúpení vozidla si zákazníci môžu okamžite vytvoriť účet stiahnutím mobilnej aplikácie „My Uconnect“ a objaviť mnoho technologických a súvisiacich výhod, a to ešte pred dodaním ich nového vozidla.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, štandardná výbava zahŕňa rozpoznávanie dopravného značenia, ktoré číta a interpretuje dopravné značky; inteligentný rýchlostný asistent, ktorý automaticky udržuje rýchlosť vozidla podľa predpísaného limitu; asistent pozornosti vodiča, ktorý upozorní vodiča, keď jeho pozornosť poklesne; a automatické núdzové brzdenie s rozpoznaním chodcov a cyklistov (iba Compass), ktoré spomalí vozidlo až do úplného zastavenia, a to s cieľom zabrániť nehode alebo aspoň zmierniť jej následky. Pre Jeep Compass je k dispozícii aj nový diaľničný asistent. Tento asistenčný systém vodiča pre autonómne riadenie 2 úrovne (L2) sa pri modeli značky Jeep predávaného v Európe objavuje vôbec po prvýkrát. Systém využíva kombináciu adaptívneho tempomatu a udržiavanie uprostred jazdného pruhu pre automatické prispôsobenie rýchlosti a trajektórie pri jazde po diaľniciach.

Kompletný rad

Nový hybridný rad sa skladá zo štyroch úrovní výbavy – Longitude, Night Eagle, Limited a S, plus špeciálna uvádzacia edícia. Všetky sú vybavené pohonom predných kolies, novou 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou a hybridným 1,5-litrovým zážihovým preplňovaným motorom, ktorý poskytuje výkon 130 koní a krútiaci moment 240 Nm. K dispozícii je široká škála možností personalizácie vrátane kontrastnej čiernej strechy a až ôsmich rôznych farieb karosérie pre model Renegade a siedmich farieb karosérie pre model Compass. K tomu je možné pripísať aj nový špecifický odtieň Matter Azur určený pre verziu „Upland“. K dispozícii je tiež široká škála zliatinových kolies pre Renegade aj Compass.

Značka Jeep®

Značka Jeep stavia na 80-ročnej legendárnej histórii. Ide o originálnu značku SUV, ktorá prináša schopnosti, remeselné spracovanie a všestrannosť všetkým, ktorí hľadajú nové cesty. Značka Jeep prináša otvorenú výzvu žiť život naplno tým, že ponúka široké portfólio vozidiel, ktoré svojim majiteľom poskytujú pocit bezpečia a istoty zvládnutia akejkoľvek cesty. Modelovú ponuku vozidiel Jeep tvoria modely Renegade, Renegade 4xe, Renegade e-Hybrid; Compass, Compass 4x, Compass e-Hybrid; Wrangler (mimo EÚ), Wrangler 4xe a Gladiator. Jeep Wave** je prémiový program vernosti a starostlivosti o zákazníkov, ktorý je k dispozícii pre celý rad vozidiel Jeep 4×4. Tento program je charakteristický radom exkluzívnych výhod, ktoré majiteľom značky Jeep poskytujú maximálnu starostlivosť a nepretržitú špecializovanú podporu 24/7. Legendárne schopnosti Jeep v teréne sa prostredníctvom globálnej stratégie elektrifikácie posúvajú do novej dimenzie. Označenie 4xe symbolizuje aj snahu o dosiahnutie slobody nulových emisií, čo je jedna z hlavných vízií značky Jeep.

* Aplikácie Apple CarPlay a Android Auto nie sú podporované na slovenskom trhu.

**Program Jeep Wave nie je podporovaný na slovenskom trhu.

Reklama