/
/
/
Výnimočný motor BOXER oslávi svoje 125. narodeniny

Výnimočný motor BOXER oslávi svoje 125. narodeniny

Reklama

Agregát s architektúrou protiľahlých piestov tento rok oslávi svoje 125. narodeniny. Už na začiatkoch automobilovej výroby prišiel s týmto nápadom sám Carl Benz, ktorý ho nazval “Contra-Motor“. Písal sa rok 1896 a svoj nápad pretavil do fungujúceho plochého motora, ktorý dnes poznáme pod označením BOXER.

Cesta motorov BOXER bola strastiplná. Napriek mnohým experimentom s touto konštrukciou, trvalo vyše štyridsať rokov, kým sa motor BOXER dostal do prvého sériovo vyrábaného vozidla. Tým bol Volkswagen chrobák. Motory BOXER poháňali motorky, lietadlá, ale aj pretekárske autá. Japonská automobilka Subaru vsadila na motor BOXER prvýkrát v roku 1966 pri modely Subaru 1000. Tento plochý štvorvalec, s výkonom 51 konských síl, odštartoval nespočetné vylepšenia motorov BOXER v réžií Subaru.

Konštrukčná výhoda

Plochý motor BOXER je charakteristický vodorovným usporiadaním piestov motora oproti sebe. Takéto usporiadanie piestov umožňuje eliminovať ich zotrvačné sily. Usporiadaním piestov si plochý motor vyslúžil označenie BOXER, keďže pohyb piestov nápadne pripomína pohyb pästí boxerov.

Vďaka svojej konštrukcii má motor BOXER nižšie vibrácie a hladký, vyvážený chod pri akýchkoľvek otáčkach.

Dlhodobo existovali len benzínové motory typu BOXER. Práve kvôli unikátnym vlastnostiam tejto konštrukcie motora sa Subaru rozhodlo vyvinúť aj dieselovú variantu motora BOXER. Subaru sa tak stalo prvou automobilkou na svete, ktorá pre svoje osobné vozidlá vyvinula naftovú verziu motora BOXER. Naftová verzia mala navyše porovnateľné rozmery s tou benzínovou, čím sa konštruktérom podarilo zachovať kompaktnosť motora BOXER, no zároveň splniť nároky na tuhosť naftového motora. Motor BOXER Diesel, rovnako ako jeho benzínový brat, mal minimálne vibrácie, čo je takmer nevídané pri naftovom agregáte. Tým jednoznačne predbehol svoju konkurenciu.

Protiľahlé umiestnenie piestov takmer celkom vyvažuje pohyb vo valcoch. Motor BOXER tak nepotrebuje žiadne prídavné vyvažovacie hriadele alebo protizávažie na kľukovom hriadeli, ako väčšina ostatných typov motorov. To šetrí použitý materiál a samotné kilogramy na váhe motora.

Niektorí kritici zvykli motorom BOXER vytýkať ich hlučnosť. Mierne vyššia hlučnosť je však len malá daň za veľké množstvo výhod, ktoré motor BOXER ponúka. Navyše, vďaka jeho nezameniteľnému charakteristickému zvuku, si našiel milióny fanúšikov po celom svete. Hlboké „bublanie“ motora BOXER má svoje čaro a automaticky pripomína ostré Subaru Impreza na rely dráhe.

Dokonalá synergia a bezpečnosť

Nespornou výhodou je pozitívne ovplyvnenie ťažiska celého vozidla, v ktorom je motor BOXER osadený. Tým, že oproti iným typom motorov je motor BOXER plochý, vozidlu dodáva nižšie ťažisko. Vozidlo je tak stabilnejšie a má lepšiu rovnováhu.

Subaru neustále vylepšuje svoje pohonné jednotky, ako aj svoje vozidlá, aby maximalizovalo ich schopnosti a jazdné vlastnosti. Každé, dnes predávané, Subaru obsahuje práve motor BOXER. Aby vodič mal dokonalý zážitok z jazdy, Subaru skombinovalo výhody motora BOXER so symetrickým pohonom všetkých štyroch kolies (AWD). Práve excelentná stabilita a trakcia AWD s nízkym ťažiskom a ideálnym rozložením hmotnosti vozidla, poskytuje stabilitu pri vysokých rýchlostiach a agilitu aj v ostrých zákrutách.

Tým vaše vozidlo pasívne chráni vás a vašu posádku. Môžete sa spoľahnúť, že táto kombinácia vás podrží aj pri nečakaných strhnutiach volantu a vyhýbaní sa prekážkam na ceste. Menšie rozmery motora BOXER rovnako uľahčujú prácu podvozku. S nízkou hmotnosťou ide ruka v ruke nízka zotrvačnosť, teda predná náprava zvládne zmeny smeru jazdy rýchlejšie a presnejšie.

Svojím dizajnom je motor BOXER bezpečnejšou voľbou aj pri čelnej zrážke s iným vozidlom. Na rozdiel od iných typov motorov sa v takomto prípade motor zasunie pod vozidlo, teda mimo priestoru kabíny.

Viac ako 55 rokov využívania motorov BOXER vo vozidlách Subaru je dôkazom, že tento motor sa vekom osvedčil ako unikátny, bezpečný a spoľahlivý motor, ktorému môžete dôverovať.

Vyskúšajte niečo nové

Vozidlá Subaru sa na slovenskom trhu stali synonymom spoľahlivosti a bezpečnosti. Nezáleží na tom, ktorý model Subaru si vyberiete, vždy v ňom nájdete overený motor BOXER. Subaru ponúka široký výber vozidiel, ktoré ponúkajú odpoveď na každú vašu potrebu. Nepremeškajte možnosť vyskúšať si nové Subaru na testovacej jazde. Určite si ho zamilujete.

Zdroj: Subaru

Prečítať celý text

Reklama