/
/
/
Veľké luxusné SUV pre Európu

Veľké luxusné SUV pre Európu

Reklama

Spoločnosť Ford dnes predstavila svoj úplne nový koncept Ford Edge, ktorý hrdo ohlasuje nové technológie, dizajn a kvalitu spracovania, ktoré budú charakterizovať nové veľké SUV značky Ford pre Európu. Koncept Ford Edge zároveň prezentuje možnosti v oblasti moderných technológií vrátane systému, ktorý dokáže vozidlo automaticky zaparkovať po stlačení tlačidla na prístrojovej doske alebo dokonca na diaľkovom ovládači, bez prítomnosti vodiča vo vozidle.

Ford Edge, ktorý sa už úspešne predáva v USA a niektorých ďalších krajinách, bude prvé veľké, luxusné SUV značky Ford pre Európu, ako jeden z 25 globálnych modelov, ktoré, ako vlani potvrdila spoločnosť Ford – sa objavia na európskom trhu do roku 2017. Kompletný sortiment prepracovaných SUV budú tvoriť modely Ford Edge, nový Ford Kuga a nový EcoSport. Pôvodný Ford Edge, predávaný v Severnej Amerike, ponúkol záujemcom o praktické, hospodárne a bezpečné SUV sviežu, atraktívnu alternatívu,

povedal Joe Hinrichs, výkonný viceprezident a prezident sekcie pre Severnú a Južnú Ameriku spoločnosti Ford Motor Company.

Ford Edge Koncept
Ford Edge Koncept

Ford Edge budúcej generácie, predstavený v podobe konceptu Ford Edge, bude stavať na týchto hodnotách, ktoré budú základom pre globálny model s technológiami uľahčujúcimi život a dizajnom a kvalitou spracovania, ktoré nadchnú zákazníkov na celom svete.

Kľúčové atribúty konceptu Ford Edge, predstaveného na autosalóne v Los Angeles, ako sú aerodynamický, športový zovňajšok, jazdné schopnosti, hospodárnosť alebo technológie pomáhajúce vodičovi pri šoférovaní, zodpovedajú tomu, čo si na vozidlách SUV cenia zákazníci na celom svete, a čo stimuluje celosvetový rast trhu s týmto druhom vozidiel. V Európe, kde v súčasnosti modely s vyššou výbavou tvoria 70 percent všetkých predaných vozidiel Ford S MAX, uspokojí Edge dopyt po luxusných, technicky vyspelých SUV s atraktívnym vzhľadom a vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami. Podiel predaja vozidiel SUV v tejto časti sveta stúpol za obdobie 2005 až 2012 z 6,5 percenta na 11,9 percenta a Ford predpokladá, že za obdobie 2013 až 2018 stúpne podiel predaja všetkých SUV v Európe o 22%.

Inteligentnejšie automobily a lepší vodiči

Technológie pomáhajúce vodičovi a poloautomatické systémy použité v koncepte Ford Edge dávajú tušiť, že v budúcnosti môžeme od spoločnosti Ford očakávať ešte inteligentnejšie a efektívnejšie vozidlá. Tieto senzorové technológie tvoria základné stavebné bloky automatických jazdných systémov, ktoré zvýšia bezpečnosť a hospodárnosť jazdy v automobile. Jedinečný systém automatického parkovania s názvom Fully Assisted Parking Aid, vychádzajúci zo systému Ford Active Park Assist (aktívny parkovací asistent), umožňuje majiteľovi zaparkovať vozidlo stlačením tlačidla na prístrojovej doske, alebo dokonca zvonka, pomocou diaľkového ovládača. Systém dokáže pomocou ultrazvukových senzorov nájsť voľné kolmé parkovacie miesto a tiež dokáže automaticky vyviesť vozidlo z tesného parkovacieho boxu ešte pred nastúpením vodiča.

Spoločnosť Ford navyše spustila výskumný projekt zameraný na zdokonalenie moderného systému Obstacle Avoidance, ktorý pomáha vyhýbať sa prekážkam. Vývojový prototyp dokáže vydať upozornenie, keď pred vozidlom zaregistruje pomaly sa pohybujúci objekt alebo statickú prekážku v rovnakom jazdnom pruhu. A ak vodič na upozornenie nezareaguje otočením volantu alebo brzdením, vozidlo automaticky zabočí a zabrzdí tak, aby sa vyhlo zrážke. Adaptívny posilňovač riadenia výrazne uľahčuje manévrovanie pri nízkych rýchlostiach a zlepšuje charakter riadenia v každej situácii, čo vodičovi prináša väčší pocit istoty a väčšiu radosť z jazdy.

Ford Edge Koncept
Ford Edge Koncept

Aerodynamický, atletický zovňajšok pre koncept Ford Edge

Nový koncept Ford Edge očarí starostlivo tvarovaným, ladne a zároveň športovo pôsobiacim zovňajškom. Výrazne vyduté boky mu dodávajú vzhľad šprintéra v štartovacích blokoch; dozadu sklonená maska chladiča ovplyvňuje tvar kapoty, ktorá pôsobí kompaktne, no pritom dáva tušiť „svaly“, ktoré skrýva. Koncept Edge využíva novú, high-tech aplikáciu technológie aktívnej masky chladiča. Maska obsahuje klapky, ktoré sa automaticky otvárajú a zatvárajú v záujme udržiavania ideálnej prevádzkovej teploty motora a mimimálneho aerodynamického odporu. Unikátne vzduchové clony v dolnej časti prednej masky vedú vzduch narážajúci do prednej časti vozidla von cez priehlbne pre predné kolesá a popri bokoch vozidla.

Ford Edge Koncept
Ford Edge Koncept

Interiér oplýva luxusnými prvkami, ako sú kožené, ručne šité poťahy prístrojovej dosky, 10 palcový centrálny dotykový displej so systémom Ford SYNC a hlasovým ovládaním alebo dynamický stredový panel s mechanickými spínačmi. Vysoká úroveň spracovania a luxusné materiály zjednocujú celý interiér konceptu Ford Edge. Napríklad čierna nubuková koža pokrýva hornú časť palubnej dosky, stredovú konzolu aj časti výplne dverí.

Koncept Ford Edge je najnovším príkladom SUV ponúkajúceho atribúty, ktoré si najviac cenia zákazníci na celom svete, dizajn, hospodárnosť, jazdné vlastnosti a technológie, ktoré dávajú vodičovi väčší pocit sebaistoty,

povedal Joe Hinrichs.

Zdroj: Ford

Prečítať celý text

Reklama