/
/
/
Úplne prvé BMW iX3

Úplne prvé BMW iX3

Reklama

Prvý plne elektricky poháňaný model z rodiny BMW X je pripravený vyraziť na cesty. BMW iX3 (kombinovaná spotreba paliva podľa cyklu NEDC: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 17,8 — 17,5 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km; kombinovaná spotreba paliva podľa cyklu WLTP: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 19,5 — 18,5 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) spája radosť z jazdy bez vypúšťania lokálnych emisií so športovými schopnosťami, ktorými sa značka BMW preslávila a s komfortom, všestrannou využiteľnosťou a vnútorným priestorom vozidiel kategórie Sports Activity Vehicle (SAV). Modelom BMW iX3 spoločnosť BMW Group pokračuje v presadzovaní svojej korporátnej stratégie NUMBER ONE > NEXT v segmente vozidiel s elektrifikovaným pohonom. Technologické skúsenosti získané počas vývoja modelov značky BMW i sa teraz pretavujú aj do elektricky poháňaných modelov hlavnej značky automobilky BMW.

Nový model BMW iX3 zároveň stelesňuje strategický prístup s názvom „Sila výberu“ (Power of Choice). V rámci neho chce spoločnosť BMW Group pokryť najrôznejšie požiadavky klientov a predpisy regulačných orgánov z celého sveta. BMW X3 tak bude prvým vozidlom dostupným s mimoriadne účinnými a úspornými benzínovými aj naftovými motormi, s nabíjateľným plug-in hybridným ako aj s čisto elektrickým pohonom. Model BMW iX3 príde na trh koncom roka 2020 a jeho predaje sa začnú v Číne. Zároveň to bude prvé vozidlo značky vyrábané pre celosvetové trhy v čínskom závode Šen-jang, ktorý sa prevádzkuje ako spoločný podnik v spolupráci s BMW Brilliance Automotive.

Nové BMW iX3 vďačí za svoje pokrokové vlastnosti výnimočnej kombinácii účinného elektrického motora, upravenej energickej hustote vysokonapäťovej batérie a mimoriadnej schopnosti nabíjania. Ide o výsledok mnohoročného vývoja spoločnosti BMW Group na poli elektrickej mobility. Pokroky získané od prvého predstavenia modelu BMW i3 sa spájajú s piatou generáciou technológie pohonu BMW eDrive, ktorá umožnila zvýšiť využiteľný dojazd na základe inteligentne zvyšovanej účinnosti pohonného reťazca. To znamená, že nadišiel moment, keď sa možno zbaviť neprimerane veľkých batérií, ktoré mali negatívny vplyv na hmotnosť vozidla, dynamiku jazdy a spotrebu elektrickej energie.

Premiéra piatej generácie technológie BMW eDrive.
Premiéra nového modelu BMW iX3 znamená aj štartovací výstrel pre piatu generáciu technológie BMW eDrive. Najmodernejšia verzia elektrického motora, výkonovej elektroniky, nabíjacej technológie a vysokonapäťových batérií umožnila výrazný pokrok v oblastiach ako výkon, spotreba elektrickej energie a dojazd. Komponenty vyvinuté spoločnosťou BMW Group sa od roku 2021 predstavia aj v modeloch BMW iNEXT a BMW i4.

Vďaka týmto vlastnostiam dokáže BMW iX3 spĺňať všetky aktuálne požiadavky v segmente elektrických vozidiel ako aj vidieť do budúcnosti. Piata generácia technológie pohonu BMW eDrive svojou úrovňou vývoja predstihla všetkých konkurentov na trhu a poskytuje vynikajúci základ pre ekonomicky udržateľné nasadenie vo veľkosériovo vyrábaných modeloch. Zároveň sa spolu s výrazným zameraním na celkovú konštrukciu vozidla prihliada aj na celosvetovo stúpajúci dopyt po prémiových vozidlách na elektrický pohon. Nové BMW iX3 tak prichádza v správnom čase.

Vysoko integrovaná technológia pohonu.
Vysoko integrovaná technológia pohonu nového modelu BMW iX3 zohráva veľmi dôležitú rolu pri zvyšovaní efektivity a nástupu výkonu. Elektrický motor, prevodovka a výkonová elektronika teraz vytvárajú jeden konštrukčný celok. Elektrický motor nového modelu BMW iX3 využíva princíp neustále budeného synchrónneho motora bez použitia magnetov. Konštrukcia motora sa navyše pri výrobe úplne zaobíde bez používania vzácnych zemín.

Energetická hustota elektrického motora používaného v modeli BMW iX3 je o 30 percent vyššia ako v prípade existujúcich plne elektrických vozidiel spoločnosti BMW Group. Motor sa vyznačuje účinnosťou na úrovni až do 93 percent, zatiaľ čo spaľovacie motory dosahujú účinnosť menej ako 40 percent. Nový pohon dodáva výkon 210 kW (286 k) a krútiaci moment 400 Nm dostupný, na rozdiel od ostatných elektrických motorov, pri vysokých otáčkach. Nový model BMW iX3 zvládne šprint z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy, čo je porovnateľné s konvenčne poháňaným modelom BMW X3 xDrive30i. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 180 km/h. Prenos výkonu na zadné kolesá vytvára klasický zážitok z jazdy s vozidlom značky BMW spojený so špičkovou trakciou — vďaka systému ARB — a s vynikajúcou účinnosťou pohonu.

Špičková technológia článkov batérií zohráva v aktuálnom vývoji vysokonapäťových batérií kľúčovú rolu. Kapacita batérií, v pomere k zastavanému priestoru a hmotnosti sa mimoriadne zvýšila. Jednotková energetická hustota 188 samostatných článkov batérií v novom BMW iX3 je približne o 20 percent vyššia ako v prípade článkov batérií, ktoré spoločnosť BMW Group doteraz používala vo svojich elektrických vozidlách. Celková kapacita energie 80 kWh, pričom využiteľných je 74 kWh, spolu s vysoko účinným systémom pohonu, poskytuje novému modelu BMW iX3 dojazd až do vzdialenosti 459 km podľa testovacieho cyklu WLTP a až do 520 km podľa cyklu NEDC.

V rámci piatej generácie technológie BMW eDrive sa prvý raz predstavuje viacero nových technických prvkov vrátane inovatívneho nabíjacieho zariadenia, ktoré dodáva energiu do 400 V batérie ako aj do 12 V palubnej siete. Pri používaní nabíjačiek so striedavým prúdom dokáže nabíjať batérie jedno- aj trojfázovo s výkonom až do 11 kW. Nabíjanie jednosmerným prúdom otvára dvere nabíjaciemu výkonu až do 150 kW. Vysokonapäťové batérie nového modelu BMW iX3 sa tak z 0 na 80 percent svojej kapacity nabijú za 34 minút. Vodič teda môže energiu potrebnú na 100 km jazdy (podľa cyklu WLTP) nabiť za 10 minút.

Optimalizovaná účinnosť zvyšuje schopnosti na dlhé vzdialenosti.
Výnimočná účinnosť elektrického motora a vysoká schopnosť nabíjania dáva novému modelu BMW iX3 mimoriadne schopnosti na dlhé vzdialenosti. Na ceste dlhej 600 kilometrov potrebuje nový model BMW iX3 menej zastávok na nabíjanie ako porovnateľné elektrické vozidlo, ktorého účinnosť znižuje prítomnosť väčších a ťažších vysokonapäťových batérií. A tieto zastávky budú aj kratšie. Účinnosť a komfort zvyšujú aj digitálne služby od BMW Connected Charging. Pri plánovaní trasy a výpočte času príchodu ponúka funkcia E-Route zlepšené odporúčania na prestávky na nabíjanie vysokonapäťových batérií. Zároveň poskytuje dôležité informácie o nabíjacích staniciach ako ich dostupnosť a požadované spôsoby autentifikácie či zaujímavé miesta v okolí. Vodiči modelu BMW iX3 využijú mimoriadne nízke ceny pri nabíjaní na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY. Na nich môžu nabíjať vysokonapäťové batérie svojich vozidiel za jednotnú sadzbu vo výške od 0,29 €/kWh (Nemecko).

Počas samotnej jazdy zvyšuje účinnosť a komfort jazdy adaptívna rekuperácia. Intenzita regenerácie brzdnej energie sa na základe údajov z navigačného systému a zo snímačov asistenčných systémov vodiča prispôsobuje aktuálnej situácii na ceste. Napríklad počas približovania sa ku križovatke, k úseku cesty s obmedzenou rýchlosťou či k vozidlu vpredu, pracuje rekuperácia naplno. Na voľnej ceste sa v momente, keď dá vodič nohu z akceleračného pedálu, aktivuje funkcia plachtenia. Alternatívu k adaptívnej rekuperácii predstavuje možnosť voľby nízkej, strednej alebo vysokej regenerácie brzdnej energie, ktorú môže vodič upravovať počas zaradeného jazdného režimu D. Nastavenie voliča na stredovej konzole do režimu B vytvorí stav, keď vodič môže ovládať vozidlo iba jedným pedálom. Tento stav je známy z elektrických vozidiel spoločnosti BMW Group a využíva mimoriadne intenzívnu rekuperáciu.

K zvýšeniu účinnosti nového modelu BMW iX3 prispieva aj upravené štandardne dodávané tepelné čerpadlo.

Športová ovládateľnosť a vynikajúca trakcia.
Najmodernejšia generácia vysokonapäťových batérií sa vyznačuje mimoriadne tenkou konštrukciou. Nachádzajú sa v spodnej časti podlahy vozidla a dajú sa veľmi dobre zabudovať do flexibilnej konštrukcie vozidla kategórie SAV. Oproti konvenčne poháňaným modelom BMW X3 sa ťažisko znižuje približne o 7,5 cm, čo výrazne zvyšuje dynamiku pri prejazde zákrutami. Medzi komponenty podvozka vyrobené špeciálne na mieru modelu BMW iX3 patrí pomocný rám zadnej nápravy, ktorý vytvára priestor potrebný na zabudovanie pohonnej jednotky. Štandardne dodávané adaptívne pruženie obsahuje elektronicky ovládané tlmiče, ktorých vlastnosti sa prispôsobujú aktuálnej situácii na vozovke. Na požiadanie dodávané Adaptívne M odpruženie je nastavené tak, aby poskytlo mimoriadne športové reakcie pruženia.

Okamžitý nástup výkonu elektrického motora a špeciálne nastavenie podvozka ovplyvňujú nový model BMW iX3 smerom k športovým a obratným jazdným vlastnostiam. Inovatívny systém kontroly trakcie ARB známy z modelu BMW i3 a vysoká úroveň smerovej stability sa starajú o to, že Sports Activity Vehicle s pohonom iba jednej nápravy dosahuje úžasnú trakciu aj za nepriaznivého počasia či na nespevnenej vozovke.

Vytváranie cesty: produkty od BMW Charging, digitálne služby od BMW Connected Charging a výnimočné environmentálne osvedčenia.
Široká ponuka produktov od BMW Charging vychádza z programu BMW 360 ° Electric, ktorý spoločnosť BMW Group spustila už v roku 2013. Spoločnosť sa promptne ujala vedúceho postavenia pri predstavovaní inovatívnych riešení nabíjania doma alebo na cestách. Novo vyvinutý nabíjací kábel Flexible Fast Charger bude prvý raz dostupný pre nový model BMW iX3. Bude sa dať využiť na pripojenie do štandardných domácich nabíjačiek ako aj do priemyselných zásuviek s adaptérom. Svoj debut absolvujú aj nástenné nabíjačky Smart Wallbox, ktoré budú v závislosti od trhu zabezpečovať viacerí dodávatelia. Dajú sa zabudovať do existujúceho domáceho elektrického rozvodu, čo umožní zaznamenávanie domácich výdavkov na nabíjanie. Toto riešenie ocenia najmä užívatelia služobných vozidiel.

 

Súčasťou štandardnej výbavy bude aj nabíjacia karta BMW Charging Card, ktorá poskytne pohodlný prístup k viac ako 450 000 verejným nabíjačkám na celom svete.

Nový navigačný systém BMW Maps využíva technológiu cloud a poskytuje oveľa presnejšie vypočítanie trasy a času príchodu do cieľa. Služby už známe z modelu BMW i3 ako navigácia so zobrazením akčného rádiusu dojazdu na mape a detailné informácie o verejných nabíjačkách ako adresa, dostupnosť a typ konektora vrátane ceny a spôsobu platby teraz dopĺňajú ďalšie funkcie, ku ktorým má vodič prístup priamo vo vozidle alebo prostredníctvom novej aplikácie My BMW. Sem patrí aj plánovanie navigácie s odporúčanými zastávkami na nabíjanie, informácie o zaujímavých bodoch v okolí verejných nabíjačiek a možnosť filtrovať výsledky vyhľadávania podľa dostupnej rýchlosti nabíjania.

Nový model BMW iX3 je štandardne vybavený najmodernejšou generáciou operačného systému ID7, ktorý umožňuje, aby sa každý riadok kódu softvéru aktualizoval bez potreby priameho pripojenia, iba vzduchom.

Výnimočne účinný systém pohonu, intenzívne využívanie druhotných surovín pri výrobe hliníkových zliatin a termoplastov, absencia vzácnych zemín a komplexné využívanie zelenej elektrickej energie vo výrobe, vrátane článkov vysokonapäťových batérií. To všetko sú faktory, ktoré sa podpisujú pod očarujúce hodnoty CO2 nového modelu BMW iX3. Pokiaľ sa porovnáva podľa priemerného európskeho energetického mixu, tak novinka iX3 prekonáva počas užívania naftovú verziu BMW X3 xDrive 20d o viac ako 30 percent. Ak by bolo vozidlo nabíjané iba energiou zo zelených zdrojov, stúpne tento rozdiel na 60 percent.

Proporcie a všestrannosť vozidla SAV, inovatívne aerodynamické disky kolies.
Dizajn exteriéru nového modelu BMW iX3 dostal klasické proporcie vozidla kategórie Sports Activity Vehicle. To znamená, že vyžaruje robustný prémiový charakter a všestranné schopnosti, ku ktorým sa hlásia modely z rodiny BMW X. K tomu všetkému však ešte pridáva pohon, ktorý nevypúšťa žiadne lokálne emisie a zároveň nijaký spôsobom neprichádza o svoje hlavné znaky SAV. Model sa vyznačuje špeciálnymi dizajnovými prvkami, ktoré zlepšujú aerodynamické vlastnosti vozidla a vizuálne dávajú najavo, že vozidlo sa zameriava na trvalo udržateľnú mobilitu. Predný nárazník a obličky mriežky chladiča sú uzatvorené, zatiaľ čo zadná časť bola vytvarovaná tak, aby znižovala odpor vzduchu.

Inovatívne aerodynamicky stvárnené disky kolies z ľahkých zliatin pomáhajú ovplyvňovať prúdenie vzduchu okolo vozidla. Aerodynamické kolesá sa prvý raz predstavujú na novom BMW iX3 a oproti porovnateľnému vozidlu s konvenčnými diskami kolies z ľahkých zliatin zlepšujú aerodynamiku o 5 percent. Podarilo sa to dosiahnuť pomocou premyslených plastových dielov vložených do diskov kolies s ramenami v tvare V. Ich povrch pomáha udržiavať pokojný tok prúdenia vzduchu. Podľa testovacieho cyklu WLTP sa novému modelu BMW iX3 takýmto spôsobom podarilo zvýšiť dojazd o približne 10 km. Všetky tieto opatrenia spolu s aerodynamickými úpravami v oblasti zadného difúzora a okolo zavesenia kolies či použitie ovládacích klapiek prispelo k tomu, že plne elektrické vozidlo typu SAV dosahuje koeficient odporu vzduchu cd s hodnotou 0,29.

Prémiová atmosféra a BMW IconicSounds Electric v interiéri, na výber z dvoch úrovní výbavy.
Prítomnosť elektrického pohonu v novom modeli BMW iX3 naznačujú aj modré dizajnové prvky exteriéru a interiéru. Prémiovú atmosféru interiéru spájanú s vozidlami typu SAV dopĺňajú aj jasne štruktúrované ovládacie prvky, vysoko kvalitné materiály a štýlovo navrhnuté povrchy. Všestrannosť, ďalší poznávací znak tohto druhu vozidla, sa prejavuje vo vnútornom priestore porovnateľnom s konvenčne poháňanými verziami modelov BMW X3. Vďaka operadlám zadných sedadiel rozdelených v pomere 40 : 20 : 40 sa môže objem batožinového priestoru podľa aktuálnych potrieb zvýšiť zo základných 510 dm3 až na maximálnych 1 560 dm3.

Debut špeciálneho ozvučenia BMW IconicSounds v novom modeli BMW iX3 poskytuje akustickú odozvu, ktorá obohacuje zážitok z elektrickej jazdy o ďalšiu emocionálnu hĺbku. Zmeny zaťaženia a nárastu výkonu signalizuje jemne modulovaný zvuk a rekuperáciu počas jazdy na zotrvačnosť a brzdenia sprevádza jemne filtrovaný zvukový podtón. To znamená, že každý jazdný režim dopĺňa primeraná zvuková stopa. Krátky zvuk sa ozve aj počas stlačenia štartovacieho tlačidla. Pripravuje sa tak scéna na začiatok jazdy na elektrický pohon. Tento nevšedný prvok tvorí základnú výbavu nového modelu BMW iX3 zatiaľ čo zvuky jazdy možno získať zvolením na požiadanie dodávanej úrovne výbavy Impressive. Zvuk jazdy je originálnym dielom zvukových majstrov a akustických inžinierov spoločnosti BMW. Simulovaný zvuk štartovania v novom modeli BMW iX3 je prvým sériovo dodávaným výsledkom spolupráce medzi Hansom Zimmerom a zvukovým majstrom BMW Renzom Vitalem. Zvuky jazdy, ktoré zložil Hans Zimmer, sa neskôr dostanú aj do ostatných elektrifikovaných modelov automobilky BMW.

BMW iX3 je dostupné v jednej z dvoch atraktívnych línií výbavy. Štandardná výbava Inspiring obsahuje mnoho prvkov vytvorených na zvýšenie komfortu, bezpečnosti a radosti z jazdy. Patria sem prvky ako metalická farba, 19-palcové aerodynamické disky kolies z ľahkých zliatin, LED svetlomety, panoramatické strešné okno, automatické otváranie veka batožinového priestoru, Driving Assistant Professional s prvkami ako Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go, Asistent riadenia a jazdného pruhu, Asistent udržiavania jazdného pruhu s aktívnou ochranou pred bočnou kolíziou plus Asistent parkovania so snímačmi vpredu aj vzadu, Systém na monitorovanie tlaku v pneumatikách a Alarm s diaľkovým ovládaním. Súčasťou výbavy sú aj športový volant, Balík odkladacích priestorov, Ambientné osvetlenie interiéru, Elektrické nastavenie predných sedadiel s pamäťou pre sedadlo vodiča a trojzónová automatická klimatizácia s tepelným čerpadlom vrátane funkcií Nezávislého kúrenia a klimatizovania. Na zozname štandardnej výbavy sa nachádzajú aj BMW Live Cockpit Professional (doplnený o upravený navigačný systém), inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, integrácia mobilných telefónov s prípravou na rozhrania Apple Car Play a Android Auto, diaľkové aktualizácie softvéru Remote Software Upgrade, digitálne služby od BMW Connected Charging, telefonovanie s možnosťou bezdrôtového nabíjania a audiosystém s tunerom DAB.

Na požiadanie dodávaná verzia výbavy Impressive obsahuje 20-palcové disky kolies z ľahkých zliatin s novým aerodynamicky upraveným dizajnom a Adaptívne LED svetlomety spolu s Akustickými sklami predných okien, Komfortným prístupom, koženým čalúnením Vernasca či Športové sedadlá vpredu s bedrovou opierkou. Komfort a bezpečnosť zvyšujú prvky BMW Head-up displej, Asistent diaľkových svetiel a Rozšírený asistent parkovania vrátane zadnej parkovacej kamery. Exkluzivitu a komfort jazdy potom umocňujú prvky ako ovládanie vybraných funkcií vozidla gestami BMW Gesture Control, ozvučenie Harman Kardon surround sound system a palubný WiFi hotspot.

Prečítať celý text

Reklama