/
/
/
Úplne prvé BMW iX.

Úplne prvé BMW iX.

Reklama

Na základe požiadaviek na čisto elektrickú mobilitu predstavuje model iX nový pohľad automobilky BMW na úspešný koncept vozidla zo segmentu Sports Activity Vehicle (SAV). S úplne novým, precíznym a minimalistickým dizajnom je BMW iX prvým reprezentantom priekopníckej generácie vozidiel pripravených nanovo definovať zážitok z jazdy, pocit z vnútorného priestoru a vzťah medzi vozidlom a posádkou.

BMW iX spája najnovšie inovácie v oblastiach ako elektrifikácia, automatizovaná jazda a konektivita. Výsledkom je zážitok z mobility, ktorý sa ľuďom zaryje do sŕdc viac ako kedykoľvek predtým. Preto sa jeho konštrukcia a dizajn vyvíjali zvnútra smerom von. Model BMW iX vznikol tak, aby vodičovi a pasažierom poskytol novú kvalitu života a pohodlia. Čistý a minimalistický dizajn exteriéru ukazuje novú formu mobility zameranú priamo na potreby posádky vozidla. Interiér im ponúka inovatívne možnosti, ako si užiť čas na palube počas jazdy — užiť si oddych, bezpečnosť, pokoj a nový druh luxusu.

Nová technologická vlajková loď spoločnosti BMW Group — vďaka značke BMW i, „dielni budúcnosti”.
Dizajn, konštrukcia a technológia nového modelu BMW iX tvoria celkový balík, ktorý vytvára podklad pre niečo, čo by sa v mnohých ohľadoch dalo nazvať novým zážitkom z jazdy. Napríklad aj tým, že zo všetkých strán zosobňuje charakter značky BMW i. Jej zámerom bolo premeniť osobnú mobilitu. BMW i hrá centrálnu úlohu v rámci spoločnosti BMW Group ako „dielňa budúcnosti” a urýchľovač inovácií.

„Spoločnosť BMW Group sa neustále snaží o znavuobjavovanie samej seba. Je to kľúčový element našej korporátnej stratégie,” vraví Oliver Zipse, predseda predstavenstva BMW AG. „BMW iX tento prístup stelesňuje v mimoriadne koncentrovanej forme.”

BMW iX sa začne vyrábať v závode BMW Dingolfing od druhej polovice roka 2021 ako nová technologická vlajková loď spoločnosti BMW Group. Spojí najnovšie výdobytky spoločnosti v strategických oblastiach inovácií ako sú Dizajn, Automatizovaná jazda, Konektivita, Elektrifikácia a Služby. Okrem toho je celý koncept a dizajn modelu BMW iX založený na komplexnom prístupe k trvalej udržateľnosti. Odráža sa to vo viacerých prvkoch vozidla, ako sú upravená aerodynamika, inteligentná odľahčená konštrukcia a intenzívne využívanie prírodných a recyklovaných materiálov. Vďaka tomu sa na palube podarilo vytvoriť špičkový pocit luxusu a celkový pocit pohodlia.

Piata generácia technológie BMW eDrive poskytuje výnimočnú účinnosť a dlhý dojazd.
Piata generácia technológie BMW eDrive, ktorá pozostáva z dvoch elektromotorov, výkonovej elektroniky, technológie nabíjania a z vysokonapäťovej batérie, zaručuje výnimočnú účinnosť. Pohonná jednotka vyvinutá spoločnosťou BMW Group sa vyrába trvalo udržateľným spôsobom bez využívania nebezpečných surovín známych ako vzácne zeminy. Podľa najnovších výpočtov dosiahne maximálny výkon viac ako 370 kW (500 k). To znamená, že model BMW iX bude mať dosť sily na to, aby zvládol zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 5 sekúnd.

Vozidlo zároveň ašpiruje na najlepšiu spotrebu elektrickej energie vo svojom segmente. Na základe predbežných výsledkov testovacieho cyklu WLTP by to malo byť menej ako 21 kWh na 100 kilometrov. Vysokonapäťové batérie s kapacitou viac ako 100 kWh by podľa cyklu WLTP mali zabezpečiť dojazd do vzdialenosti viac ako 600 kilometrov.

Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom: zvýšenie dojazdu o 120 km za desať minút.
Nová nabíjacia technológia modelu BMW iX umožňuje rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom až do výkonu 200 kW. Takto sa môže batéria nabiť z 10 na 80 percent za menej ako 40 minút. To znamená, že za desať minút získa batéria energiu na ďalších 120 km. Nabitie vysokonapäťovej batérie prostredníctvom 11 kW nástennej nabíjačky Wallbox potrvá menej ako 11 hodín. Batérie použité v BMW iX tvoria súčasť dlhodobého životného cyklu a umožňujú mimoriadne vysokú mieru recyklácie. Energia použitá na výrobu jednotlivých článkov batérií a celej vysokonapäťovej batérie pochádza čisto iba z obnoviteľných zdrojov.

Nový technologický základ podporuje ďalšie pokroky smerom k automatizovanej jazde.
Nový technologický základ, ktorý sa prvý raz predstaví v modeli BMW iX, poskytne platformu pre výrazný pokrok v oblastiach automatizovanej jazdy a digitálnych služieb. Napríklad úroveň výpočtového výkonu sa oproti predchádzajúcim modelom zvýšila 20-násobne. To znamená, že zo snímačov vozidla sa dá spracovať dvojnásobný objem údajov ako predtým.

„S technológiou v modeli BMW iX vytvárame nové štandardy v automobilovom priemysle. Novinka iX má vyšší výpočtový výkon na spracovanie dát a výkonnejšiu technológiu snímačov ako najmodernejšie vozidlá v našom aktuálnom modelovom portfóliu. Vozidlo je pripravené na využívanie sietí 5G, poskytne nové a vylepšené funkcie automatizovanej jazdy a parkovania a bude ho poháňať piata generácia nášho elektrického pohonu,” vraví Frank Weber, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za vývoj.

Svieži dizajn pre nový zážitok z jazdy.
Model BMW iX otvára cestu pre novú generáciu vozidiel, ktorými spoločnosť nanovo definuje trvalú udržateľnosť, radosť z jazdy a to, čo znamená prémiový výrobok. Tento priekopnícky charakter sa odráža aj v dizajne vozidla. Poskytuje základ pre nový druh zážitkov z jazdy, ktorým dominujú témy ako blízkosť, oddych a sebavedomie.

Exteriér modelu BMW iX predstavuje nový prístup k výrazným proporciám veľkých vozidiel automobilky BMW z kategórie SAV. BMW iX má dĺžku a šírku porovnateľnú s aktuálnym modelom BMW X5, pričom výška a klesajúca línia strechy sú zhodné s BMW X6. Veľkosť diskov kolies pripomína BMW X7.

Minimalistické využívanie prelisov a veľkoryso tvarované povrchy vytvárajú auru mimoriadneho sebavedomia. K impozantnému dizajnu karosérie prispievajú jemné línie, jasné štruktúry a takmer pravouhlé tvary okolo blatníkov. Zjednodušený dizajnový jazyk pritiahne zrak na precízne vytvorené detaily, ktoré zdôrazňujú premyslený charakter, identitu značky a vylepšenú aerodynamiku modelu BMW iX.

Predná časť: výrazná vertikálna maska chladiča slúži ako informačný panel.
Centrom prednej časti je výrazná a vertikálne tvarovaná maska chladiča. Keďže elektrický pohon modelu BMW iX potrebuje iba malé množstvo chladiaceho vzduchu, maska chladiča je úplne zakrytá. Jej úloha je v tomto prípade čisto digitálna a nachádzajú sa tu funkcie informačného panelu. Za priehľadnými panelmi sa nachádzajú dokonale zapracované kamerové technológie, radarové funkcie a mnohé ďalšie snímače.

Nová maska bola vyvinutá a vyrába sa v technologickom a konštruktérskom centre LuTZ zameranom na technológie s nízkou hmotnosťou spoločnosti BMW Group v meste Landshut a predstavuje technologicky bohatú predzvesť inteligentnej mobility. Maska chladiča sa premenila na inovatívne a multifunkčné technologicky vyspelé rozhranie pre pokročilé asistenčné systémy vodiča, ktorými model BMW iX dláždi cestu k automatizovanej jazde.

Čisto tvarované povrchy, diskrétne zabudovaná technológia.
Medzi najpríťažlivejšie prvky dizajnu exteriéru modelu BMW iX patria aj najužšie predné svetlomety použité na sériovo vyrábanom modeli značky BMW, zapustené kľučky dverí (vyskočia po stlačení tlačidla), bezrámové bočné dvere, veko batožinového priestoru bez kĺbov rozprestierajúce sa po celej zadnej časti a mimoriadne úzke zadné svetlá. Nová maska chladiča BMW nie je jediným príkladom toho, ako sa do konštrukcie modelu BMW iX podarilo zapracovať rôzne technologické prvky: množstvo kamier a snímačov je rozmiestnených veľmi nenápadne, kľučky dverí sú zapustené, plniace hrdlo kvapaliny do ostrekovača sa nachádza pod logom BMW na kapote a zadná parkovacia kamera má svoje miesto pod logom BMW na veku batožinového priestoru. Technológia zostáva skrytá a prihlási sa o slovo iba vtedy, keď bude naozaj potrebná. „BMW iX ukazuje, že aj novým technológiám dokážeme dať veľmi moderný dizajn, ktorý vyvoláva emócie. Vozidlo je technologicky mimoriadne zložité, no vyzerá veľmi čisto a jednoducho,” vraví Adrian van Hooydonk, senior viceprezident BMW Group zodpovedný za dizajn. „BMW iX vytvára mobilnú obývačku, v ktorej sa ľudia budú cítiť príjemne, pričom všetky schopnosti vozidla sú vždy k dispozícii bez toho, aby pôsobili rušivo.”

Dizajn interiéru: človek uprostred všetkého.
Mimoriadna miera vnútorného priestoru, mix vysoko kvalitných materiálov, novo vyvinuté sedadlá so zabudovanými opierkami hlavy a obrovské panoramatické strešné okno poskytujú všetkým piatim sedadlám v kabíne modelu BMW iX nádych luxusu a maximálneho pohodlia. Nové usporiadanie interiéru modelu BMW iX podčiarkuje maximálne čistú a úprimnú funkčnosť, ktorá sa zameriava na potreby a pocity vodiča a jeho posádky. Konštrukcia pohonu vozidla sa zaobišla bez stredového tunela. Vďaka tomu je interiér otvorený, vzdušný a poskytuje mnoho miesta na nohy vpredu aj vzadu, dostatok odkladacích priestorov a stredovú konzolu, ktorá vyzerá ako špičkový kus nábytku. Minimalistický dizajnový jazyk a žiariace čisto štruktúrované povrchy vytvárajú v interiéri veľmi priestranný pocit.

Obrazovky a ovládacie prvky sa minimalizovali iba na to najpodstatnejšie, čím sa umocňuje pocit jednoduchého interiéru, ktorý poskytuje priestor na oddych. Technológia modelu BMW iX sa používa veľmi premyslene a zobrazí sa iba vtedy, keď je to potrebné. Vďaka tomu sa používa veľmi intuitívne a vyzerá veľmi jednoducho. Dizajn interiéru vyvoláva pocit bezpečia, blízkosti a vytvára nový druh prepojenia medzi vozidlom a posádkou. Používanie skrytej technológie sa v interiéri prejavuje na množstve prvkov vrátane reproduktorov zabudovaných mimo zraku posádky, zložito tvarovaných výduchoch vzduchu, vyhrievaných povrchov a projektora BMW Head-up displeja zapusteného do palubnej dosky, takže je takmer neviditeľný. Šesťuholníkovo tvarovaný volant, kolískový prepínač automatickej prevodovky a zakrivený displej BMW Curved Display, ktorý tvorí súčasť novej generácie operačného systému BMW Operating System, to všetko jasne zvestuje svojím futuristickým tvarom nový druh radosti z jazdy.

Premyslená odľahčená konštrukcia a upravená aerodynamika zvyšujú dojazd.
Energia a dojazd modelu BMW iX tažia z inovatívnych riešení v oblastiach ako odľahčená konštrukcia a aerodynamika. Štruktúra karosérie, vrátane hliníkového priestorového rámu a inovatívnej karbónovej klietky Carbon Cage, prinášajú mimoriadnu torznú tuhosť, ktorá sa prejavuje v mimoriadnej obratnosti a maximálnej ochrane posádky, pričom sa minimalizuje jej hmotnosť. Premyslený mix materiálov, ktorý naplno využíva ich jednotlivé vlastnosti presne tam, kde sa dajú najlepšie využiť, znamená výnimočné riešenie v tomto segmente. Premyslený mix materiálov spolu s vynikajúcou aerodynamikou pomáhajú modelu iX dosiahnuť nezabudnuteľne vytvorené uvoľnené jazdné vlastnosti spojené s precíznymi reakciami na každý pohyb akcelerátora a zatočenie volantu.

Naplno ťaží z výhod, ktoré mu poskytuje plne elektrický pohon a dôsledne zabudované opatrenia v prednej časti vozidla, na podvozku, na kolesách a na zadnej časti vytvárajú vynikajúcu aerodynamiku modelu BMW iX, ktorá má pozitívny vplyv na výkon aj dojazd čisto elektrického vozidla z kategórie SAV. BMW iX dosahuje na svoju triedu skvelú aerodynamiku s koeficientom odporu karosérie (Cd) s hodnotou iba 0,25.

Prečítať celý text

Reklama