6.9 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
Reklama

Tri nové modely Kia Motors

Odporúčame

  • Svetová premiéra modelu Kia Optima Sportswagon
  • Európsky debut Optima Plug-in Hybrid
  • Hybridný crossover Kia Niro v európskej špecifikácii

Úplne nová Kia Optima Sportswagon má dnes za sebou svoju svetovú premiéru na  Geneva International Motor Show 2016 (86. Salon International de l’Automobile). Do predajní v celej Európe príde v priebehu posledného kvartálu 2016. Kia Optima Sportswagon sa v Ženeve predstavuje spolu s modelmi Kia Optima Plug-in Hybrid a hybridným crossoverom Kia Niro, ktoré mali svoju premiéru vo februári 2016 na Chicago Auto Show.

Michael Cole, výkonný riaditeľ Kia Motors Europe, pri tejto príležitosti uviedol: „Tieto tri nové modely po prvý krát prenesú značku  Kia do nových segmentov a pomôžu nárastu značky v Európe v nasledujúcich rokoch.”

Koncept SPORTSPACE z roku 2015 signalizoval jasný smer pre budúce generácie modelu Optima a verzia Sportswagon pridáva ďalšiu úroveň štýlu a praktickosti dobre navrhnutého sedanu. Rozhodli sme sa ukázať náš vôbec prvý D-segment Tourer spoločne s našim prvým plug-in hybridom v Ženeve a demonštrovať tak náš záväzok k tomuto veľmi dôležitému segmentu, zameraného na získavanie nových súkromných aj firemných zákazníkov.”

„Kia Niro tiež rozšíri našu výzvu európskym zákazníkom – ponúka presvedčivú kombináciu praktickosti crossoveru s moderným dizajnom, ktorým je Kia známa a efektívnou hnacou jednotkou, ktorá pomáha udržať prevádzkové náklady na minime. Kia Niro vypĺňa medzeru na trhu crossoverov s nízkymi emisiami a nám umožní prilákať nový typ zákazníkov. Predaj hybridných automobilov sa za posledných 5 rokov v Európe zdvojnásobil a podľa prognóz sa v Európe predá približne 700 000 vozidiel do roku 2020.”

„Kia Niro a Kia Optima Plug-in Hybrid nám tiež pomôžu splniť náš celosvetový cieľ pre rok 2020  a to zníženie priemernej spotreby paliva o 25 % v porovnaní s rokom 2014.“

Svetová premiéra nového modelu Kia Optima Sportswagon

Kia Optima Sportswagon, prvý prienik značky Kia do tourerov D – segmentu, bola inšpirovaná konceptom SPORTSPACE z roku 2015. Vyrobená je výhradne pre Európu. Nová Kia Optima Sportswagon ponúka pozoruhodný dizajn exteriéru a vysoko kvalitný interiér sedanu s pridanou praktickosťou a príťažlivosťou tourera.

Kia Optima Sportswagon sa môže pochváliť množstvom vysoko ergonomických prvkov v batožinovom priestore, čím sa stáva oveľa praktickejším ako mnoho iných tourerov v danom segmente. Univerzálne zadné sedadlá, sklopné v pomere 40:20:40, sú súčasťou štandardnej výbavy. Umožňujú majiteľom prevážať dlhšie outdoorové vybavenie, napríklad lyže alebo snowboardy, otvorom v strede sedadla, zatiaľ čo ďalší dvaja cestujúci na zadných sedadlách môžu pohodlne sedieť. Medzi ďalšie vlastnosti patrí bezpečnostná sieť vstavaná v zadnej časti zadných sedadiel a posuvné koľajnice. Nízka nakladacia hrana batožinového priestoru a systém otvárania batožinového priestoru „Smart Power Tailgate“ umožňuje majiteľom jednoduché nakladanie ťažkých predmetov.

Kia Optima Sportswagon je vybavená najnovším systémom audio-vizuálnej navigácie (AVN) a bude jedným z prvých modelov Kia s funkciou Android Auto ™ pre Android telefóny s operačným systémom 5.0 Lollipop alebo vyšším (k dispozícii od uvedenia na trh) a Apple CarPlay ™ pre iPhone 5 alebo novší (k dispozícii do konca roka 2016). Oba systémy umožňujú využívať  informačné systémy v štýle smartphonov, s aplikáciami, hlasovým ovládaním a streamovaním hudby.

Kia Optima Sportswagon bude k dispozícii s dieselovým turbo motorom s objemom 1,7 litra, benzínovým motorom s objemom 2,0 litra CVVL s plynulo premenným zdvihom ventilov a vysoko výkonným agregátom 2,0 l T-GDI s turbodúchadlom a priamym vstrekovaním paliva pre GT modely. 

Európsky debut Kia Optima Plug-in Hybrid

Úplne nová Kia Optima Plug-in Hybrid, vôbec prvé plug-in hybridné elektrické vozidlo značky Kia, dnes zažíva svoju európsku premiéru. Do predaja v celej Európe sa dostane v priebehu štvrtého štvrťroka 2016. Inovatívna nová plug-in hybridná pohonná jednotka bude kľúčovým doplnkom radu Kia Optima v segmente D a tiež i rozšíri portfólio nízkoemisných vozidiel.

Srdcom novinky je lítium-polymérová batéria s kapacitou 9,8 kWh spárovaná s elektromotorom s výkonom 50 kW. Ten umožňuje pracovať v čisto elektrickom režime po dobu dlhšiu ako 54 kilometrov (33 míľ alebo viac) pri rýchlostiach 120 km/h, čo posúva model Kia Optima Plug-in Hybrid medzi lídrov v D-segmente pre čisto elektrický pohon. Vývojové tímy spoločnosti Kia Motors majú za cieľ úroveň emisií CO2 iba 37 g/km, čo zaistí nízke celkové náklady ako bežným zákazníkom, tak aj firemným klientom.

Jadrom inovatívneho pohonného systému je hospodárny 2,0-litrový štvorvalcový motor „Nu“ GDI, ktorý dokáže vyvinúť výkon 156 k a krútiaci moment 189 Nm. Spaľovací motor je spriahnutý s elektromotorom, čo umožňuje po vybití akumulátorovej batérie pracovať v režime udržiavania minimálneho stavu nabitia. Celkový výkon pohonnej sústavy je 205 koní pri 6 000 ot./min, pričom elektromotor pomáha spaľovaciemu motoru rýchlejšie reagovať na stlačenie plynového pedála. S prispením elektromotora dokáže pohonná sústava Plug-in Hybrid vyvinúť celkový krútiaci moment 228 Nm už od 2 300 ot./min.

Kia Optima Plug-in Hybrid má za sebou množstvo úprav na zlepšenie aerodynamických vlastností. So zatvorenou novou aktívnou maskou chladiča dosahuje koeficient odporu vzduchu Cd hodnotu len 0,25 (Optima sedan má hodnotu Cd 0,27). Nové aerodynamickejšie tvarované nárazníky vpredu aj vzadu umožňujú hladšie obtekanie vzduchu okolo karosérie vozidla.

Novinka obsahuje dve kľúčové technológie na úsporu energie z akumulátorovej batérie a jej dobíjanie – rekuperačné brzdenie a novú funkciu Coasting Guide Control (CGC). Kia Optima Plug-in Hybrid je navyše vybavená vyspelým systémom kúrenia, vetrania a klimatizácie (HVAC) s funkciou vetrania len v priestore vodiča, ktorá znižuje spotrebu energie.

Európsky debut pre novú Kia Niro

Úplne nový nízkoemisný hybridný crossover Kia Niro vznikol kombináciou výrazne upravenej existujúcej platformy Kia, navrhnutej  tak, aby sa prispôsobila špecifickým požiadavkám hybridných pohonných technológií.

Kia Niro ponúka praktickosť a príťažlivosť priestranného crossoveru, spoločne s vysokou efektivitou paliva pre modernú hybridnú pohonnú jednotku. Od základu je navrhnutý ako výhradne hybridné vozidlo, jeho presvedčivá zmes praktickosti crossoveru so štýlovým moderným stylingom mu pomôže vyniknúť medzi konzervatívne navrhnutými hybbridnými súpermi.

Hybridný pohon modelu Niro tvorí 1.6-litrový zážihový motor „Kappa“ s priamym vstrekovaním paliva (GDI) a lítiovo-iónová polymérová akumulátorová batéria s kapacitou 1.56 kWh, 32 kW elektromotor a šesťstupňová dvojspojková prevodovka. Motor má výkon 105 koní, hodnota krútiaceho momentu je 147 Nm. Podľa konštruktérov sa hladina emisií CO2 pohybuje na úrovni 89 g/km.

Karoséria bola navrhnutá v prvom rade s cieľom dosiahnuť čo najlepšiu aerodynamiku a tak sa hodnota koeficientu odporu vzduchu Cd dostala na úroveň 0,29 – čo je menej než v prípade mnohých hybridných konkurentov. Relatívne dlhý rázvor náprav (2 700 mm) a krátky predný a zadný previs (870, resp. 785 mm) sú zárukou veľkorysého priestoru pre cestujúcich. Batožinový priestor má hodnotu 421 litrov (podľa VDA). Od 4. štvrťroku 2016 bude k dispozícii s voliteľným ťažným zariadením, ktoré umožňuje pripojiť za auto príves až do hmotnosti 1300 kg. Úplne nová Kia Niro vstúpi do plnej sériovej výroby v máji 2016, v Európe pôjde do predaja v priebehu 3. štvrťroka 2016.

Ako u každého vozidla Kia predávaného v Európe, aj Kia Optima Sportswagon, Kia Optima Plug-in Hybrid  a Kia Niro sú k dispozícii s jedinečnou 7-ročnou zárukou / 150 000 km.

Zdroj: Kia Motors

Reklama