/
/
Toyota predstavuje nové SUV Corolla Cross

Toyota predstavuje nové SUV Corolla Cross

Reklama

Úplne nová Toyota Corolla Cross prináša do celosvetovo najpredávanejšieho modelového radu priestornosť, mimoriadnu praktickosť a robustný dizajn SUV automobilového segmentu C. Prvé vozidlá dorazia k slovenským zákazníkom na jeseň budúceho roka.

Nové SUV rozširuje paletu karosárskych variantov Toyoty Corolla (popri hatchbacku, kombi Touring Sports a sedane) a súčasne dopĺňa modelovú ponuku SUV značky Toyota, ktorá je teraz v rámci európskeho trhu najpestrejšia.

Corolla Cross stavia na podvozkovej platforme TNGA od Toyoty, konkrétne najnovšom vývojovom variante platformy GA-C, ktorá je prínosom z pohľadu štylistického stvárnenia, obstavania priestoru, technológií a jazdnej dynamiky vozidla.

Dizajn a karoséria

Pre európsky trh bolo špeciálne upravené aj efektné a robustné štylistické stvárnenie nového SUV od Toyoty, ktoré prináša jedinečnú kombináciu svetlometov a zadných skupinových svetiel zladených s prednou maskou v podobe dvojitého lichobežníka, vymodelovanými blatníkmi s vytiahnutými lemami a skosenou kabínou SUV pre náročné podmienky dnešných miest.

Corolla Cross meria na dĺžku 4 460 mm, je 1 825 mm široká, 1 620 mm vysoká a používa rázvor 2 640 mm. Je zaradená medzi modely Toyota C-HR a RAV4 uprostred vysoko konkurenčného európskeho trhu SUV nižšej strednej triedy a ponúka pohodlie, praktickosť a všestrannosť požadované aktívnymi rodinami s menšími deťmi.

Interiér vozidla ponúka vynikajúci výhľad von pre celú posádku, veľkorysý priestor pre hlavu a nohy v oboch radoch sedadiel, veľké otvory zadných dverí, ako aj presvetlený interiér a ešte vzdušnejšiu atmosféru sprostredkovanú panoramatickým strešným oknom. Batožinový priestor garantuje ľahký prístup vďaka nízkej nakladacej hrane a širokému otvoru výklopných zadných dverí na ľahké nakladanie veľkých predmetov, napr. kočíkov alebo bicyklov.

Nový hybridný systém 5. generácie

Corolla Cross je prvým globálnym modelom od Toyoty ťažiacim z výhod nového hybridného systému piatej generácie.

Plne hybridný systém piatej generácie s autonómnym dobíjaním, slúžiaci na pohon predných (FWD) alebo všetkých kolies (AWD-i), nadväzuje na predchádzajúcu verziu s ponukou vyššieho krútiaceho momentu, väčšieho zapojenia elektriny, ešte hospodárnejšieho chodu a väčšej radosti z jazdy.

Prepracovaná bola prevodovka spoločne s použitím nového systému mazania a rozvodu oleja, kde sa uplatnil olej s nízkou viskozitou. To sa následne odráža v prevádzkovej hospodárnosti a zvýšení výkonu vďaka menším elektrickým a mechanickým stratám.

Nový batériový modul využíva najnovšie výsledky vývoja lítium-iónových batérií, vďaka čomu je výkonnejší a o 40 % ľahší ako doteraz.

Zvýšením výkonu elektromotora a spaľovacieho motora vzrástol celkový systémový výkon o viac než 8 %.

Hybridný pohon FWD 2,0 litra produkuje 146 kW (197 k) a udeľuje vozidlu zrýchlenie z miesta na 100 km/h za 8,1 sekundy.

Variant s pohonom AWD-i využíva ďalší elektromotor na zadnej náprave s pozoruhodným výkonom 30,6 kW.

Zadný elektromotor sa pripája automaticky v prospech lepších záberových vlastností, istoty za volantom a pocitu bezpečia na povrchoch so zhoršenou priľnavosťou.

Parametre zrýchlenia Corolly Cross AWD-i sú rovnaké ako v prípade verzie FWD.

Hybridný systém 5. generácie prináša aj ďalšie zlepšenie jazdných vlastností. Systém pohonu teraz vykazuje ešte lineárnejší charakter, ako aj vyššiu predvídateľnosť a regulovateľnosť pri zrýchľovaní, v rámci ktorého je rýchlosť vozidla lepšie zladená s otáčkami spaľovacieho motora v prospech intuitívneho a prirodzeného správania auta.

Na tento účel bola upravená kalibrácia určujúca skutočnú odozvu pohonného ústrojenstva na pokyny od akceleračného pedála.

Vyspelé technológie

Okrem množstva moderných technológií prichádza nová Corolla Cross s modernizovaným ovládacím rozhraním, ktoré prináša najmodernejšie multimediálne technológie. Súčasťou prístrojovej dosky v špeciálnom usporiadaní pre európsky trh je úplne nový digitálny prístrojový štít s veľkosťou 12,3 palca s podporou najrôznejších konfigurácií, ako aj 10,5-palcový centrálny displej multimediálnej sústavy.

Digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 12,3 palca je vybavený úplne novým hardvérom a softvérom. Najväčší displej v tejto triede ponúka najviac miesta na zobrazovanie informácií, mimoriadnu flexibilitu a možnosti používateľských nastavení napr. na zobrazovanie spotreby paliva, hybridného systému alebo navigácie.

Najnovší multimediálny systém s novým rýchlejším procesorom a 10,5-palcovým dotykovým displejom s jemnou grafikou podporuje bezdrôtové pripojenie cez Apple CarPlay, resp. káblové pripojenie prostredníctvom technológie Android Auto. Jeho súčasťou je aj balík služieb Toyota Smart Connect.

Zákazníci sa môžu tešiť na praktickú a pohodlnú navigáciu na báze cloudu, informácie o situácii na trase, hlasového agenta a online aktualizácie systému na diaľku. Okrem toho je k dispozícii zostava online služieb cez mobilnú aplikáciu MyT vrátane analyzovania jázd alebo zisťovania polohy vozidla či dokonca funkcií diaľkového ovládania zahŕňajúcich napríklad programovanie systému klimatizácie alebo zamykanie dverí.

Bezpečnosť

Nová Corolla Cross je v neposlednom rade vybavená systémom T-Mate, ktorý kombinuje najnovší bezpečnostný balík Toyota Safety Sense s ďalšími aktívnymi asistenčnými systémami riadenia a parkovania s cieľom nielen uľahčiť riadenie a zvýšiť jeho bezpečnosť, ale tiež ochrániť celú posádku vozidla a ostatných účastníkov cestnej premávky v najrôznejších situáciách.

Predkolízny bezpečnostný systém (PCS) po prvýkrát ponúka funkciu zamedzujúcu nechcenému zrýchleniu (Acceleration Suppression) pri nízkych rýchlostiach jazdy, dopravný asistent na zaraďovanie na križovatkách, ako aj zlepšené rozpoznávanie protiidúcich vozidiel a asistent na odbočovanie na križovatkách.

Z ďalších nových funkcií Toyota Safety Sense môžeme spomenúť asistenčný systém vodiča pre núdzové zastavenie vozidla (EDSS) a diaľkové online aktualizácie (OTA) na spoľahlivú aktualizáciu a pridávanie ďalších funkcií počas celej životnosti vozidla. Zlepšenia sa dotkli aj adaptívneho tempomatu s plným rýchlostným rozsahom (FSR ACC) a asistenta na udržanie v jazdnom pruhu (LTA), ako aj systému rozpoznávania dopravných značiek (RSA).
T-Mate pomáha vodičovi prostredníctvom sledovania slepého uhla (BSM) s asistentmi na bezpečné opustenie vozidla (SEA), automatického ovládania diaľkových svetiel (AHB) a parkovacích asistentov vrátane systému pokročilého poloautonómneho parkovania Toyota Teammate, panoramatického zobrazovania okolia vozidla (PVM), systému monitorovania premávky za vozidlom s automatickým brzdením (RCTAB) a inteligentného ultrazvukového lokátora (ICS).

Úroveň pasívnej bezpečnosti novej Corolly Cross zvyšuje mimoriadne tuhá podvozková platforma GA-C, zatiaľ čo nový stredový bočný airbag pre predné sedadlá pomáha zabrániť vzájomnej zrážke predných pasažierov v prípade nárazu do vozidla zboku.

Od uvedenia modelu v roku 1966 sa celosvetovo predalo vyše 50 miliónov vozidiel s označením Corolla. Nová Corolla Cross ešte posilní zastúpenie značky Toyota v automobilovom segmente C (nižšia stredná trieda) a podporí cieľ spoločnosti predávať do roka 2025 až 400 tisíc vozidiel, čo zodpovedá 9 % podielu v mimoriadne konkurenčnej oblasti európskeho trhu.

Úplne nová Corolla Cross prináša praktickosť priestorného SUV, dynamiku najpokrokovejšej hybridnej technológie, konektivitu a bezpečnostné systémy, vďaka ktorým pomáha všetkým moderným rodinám bravúrne zvládať každodenné výzvy života.

Dodávky vozidiel zákazníkom sa začnú realizovať na jeseň 2022.

Zdroj: Toyota

Prečítať celý text

Reklama