6.9 C
Bratislava
nedeľa, 24 septembra, 2023
Reklama

Tím TOYOTA GAZOO RACING vybojoval piate víťazstvo v pretekoch 24 hodin Le Mans

Odporúčame

Tím TOYOTA GAZOO Racing v 90. ročníku pretekov 24 hodín Le Mans vybojoval víťazstvo a svoju zbierku úspechov na legendárnom okruhu La Sarthe tak rozšíril na päť triumfov v rade.

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa zajazdili s vozidlom GR010 HYBRID č. 8 úžasné preteky, keď pred odmávnutím šachovnicovou vlajkou pred davom nadšených fanúšikov absolvovali celkovo 380 okruhov.

K už štvrtému zisku prvého a druhého miesta v Le Mans prispeli minuloroční víťazi Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López s vozidlom GR010 HYBRID č. 7, ktorí prešli cieľom s odstupom iba 2 min 1,222 s za víťazom.

Sébastienovo štvrté víťazstvo znamená nový víťazný rekord medzi švajčiarskymi jazdcami, zatiaľ čo Brendon s tretím titulom sa stáva najúspešnejším novozélandským jazdcom v Le Mans. Ryo s prvým víťazstvom pri svojej tretej účasti v Le Mans (a prvej s tímom TOYOTA GAZOO Racing) sa stal piatym japonským jazdcom, ktorý sa postavil na najvyšší stupienok víťazov.

Dvojica vozidiel GR010 HYBRID Hypercar predstavovala triedu samu pre seba a zvádzala tesný súboj na čele pretekov, keď si postupne niekoľkokrát vymenila pozíciu vo vedení s tým, ako preteky menili tempo vplyvom dopravy na okruhu, pomalých zón a vývoja stavu trate.

Tento súboj trval celkovo 16 hodín, kedy obe vozidlá väčšinou delilo iba niekoľko sekúnd. Ráz pretekov sa však podstatným spôsobom zmenil v 256. kole, keď José s vozidlom č. 7 idúcim na čele pretekov musel zájsť k okraju trate pre poruchu na prednom motore.

José resetoval systém a dokázal sa vrátiť do boxov, kde problém vyriešilo niekoľko opakovaných resetov, a tak sedmička mohla pokračovať štandardným súťažným tempom, aj keď bezmála kolo za novým lídrom, Brendonom s vozidlom GR010 HYBRID č. 8.

Vzhľadom na veľmi podobné výkony sa uvedený odstup pre posádku sedmičky ukázal ako príliš veľký, hoci José v poslednej polhodine pretekov dokázal zajazdiť vôbec najrýchlejšie kolo pretekov.

Brendon vďaka senzačnej štvrtkovej jazde v rámci Hyperpole mal tú česť v 90. ročníku 24 hodín Le Mans prejsť víťazne cieľom za mávania šachovnicovou vlajkou. Krátko nato absolvoval to isté aj José, a tak zavŕšil 5 177 náročných súťažných kilometrov.

Uvedený výsledok znamená dvojnásobný bodový zisk do svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA 2022, pričom TOYOTA GAZOO Racing po troch pretekoch vystúpila na vrchol rebríčka značiek, 22 bodov pred tímom Alpine. Majstrovstvá súťažných jazdcov sú stále veľmi otvorené, pretože posádku osmičky delia iba tri body od vedúcej trojice jazdcov tímu Alpine, zatiaľ čo odstup sedmičky za víťazom činí 20 bodov.

Teraz sa pozornosť sústredí na boje o majstrovské tituly v pretekoch 6 hodín v Monze, ktoré sa konajú 10. júla, teda už o tri týždne.

Kamui Kobajaši (jazdec, vozidlo č. 7): „Blahoželám Sébastienovi, Brendonovi, Ryovi aj celému tímu osmičky. Bohužiaľ pre sedmičku sme mali včasne zrána problém, ktorý nás stál vedenie v pretekoch. Dlho sme s osmičkou bojovali a boli sme veľmi blízko. Inak sme zajazdili skutočne dobré preteky, takže je škoda, k čomu došlo. Ale tak to na 24-hodinových pretekoch niekedy chodí. Je ku cti TOYOTY GAZOO Racing, že sme sa vrátili do hry a finišovali ešte v rovnakom kole. Vďaka Mikeovi a Josému, ale aj celému osadenstvu okolo vozidla, za mimoriadne úsilie v tomto týždni. Oceňujem snahu všetkých členov tímu. Do Le Mans sme prichádzali s cieľom vybojovať prvé dve miesta, čo sa nám podarilo.“

Mike Conway (jazdec, vozidlo č. 7): „Toto miesto nás nejako nemá rado – vždy tu k niečomu dôjde. Viem, že sme vlani vyhrali, ale zažívali sme tu ťažké chvíle. Blahoželám stajňovým kolegom z osmičky, najmä Ryovi. Zvíťaziť hneď pri prvom pokuse, to je naozaj niečo. Je vždy radosť spolupracovať s Kamuim a Josém a pre víťazstvo v Le Mans sme urobili všetko, ale bohužiaľ nám to trochu ušlo. Ale je to skvelé prvé a druhé miesto pre celý tím a piate víťazstvo v rade pre TOYOTU GAZOO Racing, na čo môžeme byť hrdí. Rád by som veľmi poďakoval celému tímu z Higaši-Fudži a Kolína nad Rýnom. Stále zostáva otvorený súboj o titul majstra sveta a sú pred nami tri preteky, takže na to teraz myslím a budeme tlačiť na pílu.“

José María López (jazdec, vozidlo č. 7): „Prísť o víťazstvo v Le Mans je bolestivou skúsenosťou. Všetci sme súťaživí a chceme vyhrávať, ale tiež musíme vedieť prijať porážku a mať radosť za celý tím, najmä keď TOYOTA GAZOO Racing vybojovala prvé dve miesta. Blahoželáme osmičke, odviedli skvelú prácu. Zajazdili sme prakticky dokonalé preteky, čo vysvetľuje veľký odstup oproti našim konkurentom v hyperautomobiloch, ktorí do jedného zaznamenali nejaké problémy. Všetko sme dotiahli až k dokonalosti. Predviedli sme vysoké tempo nášho vozidla aj vôľu víťaziť, takže je tvrdé, keď príde nejaká porucha. Ale vďaka tímu za opätovné sprevádzkovanie vozidla a možnosť vrátiť sa do hry. Je príjemné podieľať sa na zisku prvých dvoch miest v Le Mans pre TOYOTU GAZOO Racing.“

Sébastien Buemi (jazdec, vozidlo č. 8): „Je ťažké sa takto po pretekoch vyjadriť, pretože je to skrátka úžasný pocit, najmä stáť úplne hore na stupňoch víťazov s Ryom a Brendonom. Je to fantázia, že sme dokázali zvíťaziť spoločne s Ryom hneď pri jeho prvej účasti v Le Mans v posádke osmičky. Odviedol skvelú prácu a k jeho výkonom by som mu rád poblahoželal. Celý tím aj naša posádka zajazdila čisté preteky bez chýb a bez poškodenia vozidla. Je to neuveriteľný pocit zvíťaziť už po štvrtýkrát v Le Mans a po piatykrát v tíme TOYOTA GAZOO Racing. Bude chvíľu trvať, než sa to usadí, dnes je ešte ťažké vstrebať, čo sme vlastne dosiahli.“

Brendon Hartley (jazdec, vozidlo č. 8): „Zisk prvých dvoch miest v Le Mans je pre tím TOYOTA GAZOO Racing úžasným úspechom. Bol to skvelý pocit zasadnúť za volant v kvalifikáciách a získať pole position, ale ešte úžasnejšie bolo dôjsť ako víťaz. Osobne to pre mňa bolo vôbec po prvýkrát, a tak keď som prechádzal cieľom, zaplavili ma emócie. Počas pretekov sa snažíte nemyslieť na cieľ, pretože sme vedeli, čo sa v posledných kolách môže stať, najmä v prípade TOYOTY. Takže keď prejdete cieľovou páskou, všetky emócie vyplávajú na povrch a je to úžasný pocit. Mám veľkú radosť kvôli Ryovi, ktorý naozaj dobre zapadol. Máme ho veľmi radi a už teraz je silnou súčasťou tímu. Máme aj dobré vzťahy s posádkou sedmičky a bola to zábava tak tesne s nimi bojovať počas väčšiny celých pretekov. Veľmi dlho sme išli naplno, ale keď sa sedmička stretla s problémom, trocha sme zvoľnili, aby sme znížili riziko na minimum.“

Ryo Hirakawa (jazdec, vozidlo č. 8): „Je to česť zapísať sa na zoznam legiend, ktoré v Le Mans zvíťazili. Úprimne, stále nemôžem veriť, že sa mi dnes splnil sen. Preteky boli dlho veľmi tesné a súboj so sedmičkou bol skvelý. Ďakujem Sébastienovi a Brendonovi, ktorí mi od nástupu k tímu veľmi pomohli, je to česť sadať s nimi do rovnakého vozidla. Je fantastické hneď pri prvej účasti s TOYOTOU GAZOO Racing v Le Mans vybojovať prvé dve miesta, za čo vďačíme tvrdej práci celého tímu. Mali sme dokonalú stratégiu, skvelé zastávky v boxoch a čisté preteky bez akýchkoľvek ťažkostí, takže nemyslím, že by sme niečo mohli urobiť lepšie.“

Výsledok 24 hodín Le Mans:
1. miesto TOYOTA GAZOO Racing, vozidlo č. 8 380 kôl
2. miesto TOYOTA GAZOO Racing, vozidlo č. 7 +2 min 1,222 s

3. miesto Glickenhaus Racing, vozidlo č. 709 (Briscoe/Westbrook/Mailleux) +5 kôl
4. miesto Glickenhaus Racing, vozidlo č. 708 (Pla/Dumas/Derani) +10 kôl
5. miesto JOTA, vozidlo č. 38 (Gonzalez/Da Costa/Stevens) +11 kôl
6. miesto Prema Orlen Team, vozidlo č. 9 (Kubica/Deletraz/Colombo) +11 kôl

Zdroj: Toyota

Reklama